XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#1 XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Pisistratus »

XIX stoljeće za historiju Bosne i Hercegovine predstavlja vjerovatno najvažniji period u njenoj historiji od XVI stoljeća naovamo. To je period u kojem je praktično počelo i završilo formiranje tri nacionalne klase u Bosni i Hercegovini koje su do tada živjele zajedničkim životom ne izjašnjavajući se nacionalno nikako drugačije nego Bošnjaci, što je ujedno bila i nacionalna i regionalna odrednica. Nikako mi nije namjera odvesti temu u diskusiju o nacionalizmu i sl, nego potaknuti diskusiju o tome šta je prethodilo i šta je uzrokovalo to da se na prostoru Bosne i Hercegovine formiraju 3 zasebne nacije, i kako je došlo do toga da historijsko ime stanovnika Bosne i Hercegovine - Bošnjaci postane ime isključivo jednog njenog naroda?
Ovo je važno i stoga što u kolektivnoj memoriji bosanskohercegovačkih naroda XIX stoljeće, a pogotovo njegov prvi dio predstavlja "mračnu rupu" te samim tim predstavlja i početak problema identifikovanja naroda sa vlastitom zemljom. Navest ću nekoliko primjera koji su u vezi s temom:

1. Proglas Ivana Frane Jukića(1848. godina):

Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi nas samo kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i žale nas.... Vrime je da se i probudimo od dugovične nemarnosti; dajte pehar, te carpite iz studenca pomnje mudrost, i nauk; nastojte da najpred naša serca očistimo od predsudah, fatajmo za knjige i časopise, vidimo što su drugi uradili, te i mi ista sredstva poprimimo, da naš narod prosti iz tminah neznanstva na svitlost isitne izvedmo."

2. Ilija Garašanin, Načertanije(1844):

"Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva..."
" K ovome treba dakle učiniti da se Bošnjaci I ostali Slaveni obrate.."

3. Safvet - beg Bašagić(1891):

"Znaš Bošnjače, nije davno bilo,
Sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junačkoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrate,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire. (...)
Oba su nas gosta saletila,
Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago."

Kako se onda moglo desiti da jedan narod izgubi svoje eutentično ime i pri tome nastanu tri naroda koji u određenom vremenskom periodu uopće ne koriste svoje matično i izvorno ime s kojim su se prije toga skoro čitav jedan milenijum lako definisali? Govorim o periodu u kojem je jednom dijelu naroda u Bosni i Hercegovini dodijeljeno nacionalno ime "Muslimani", dok je ime Bošnjaci, pa čak i Bosanci i Hercegovci potpuno zanemareno?

Kako je moguće da se onda jednom dijelu Bošnjaka koji se tim imenom i sad nazivaju imputiraju nazivi poput "nezavršena nacija" itd..?

Je li zaista dovoljno samo nešto manje od jednog stoljeća da čitava kolektivna memorija čitavog jednog naroda nestane pod pritiskom i propagandom uglavnom onih koji su taj narod i ugnjetavali?
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#2 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Arsenal Royal »

Jako dobra tema šteta što nećeš naći prave sugovornike već će na 3 postu početi sa sabotažama tipa Bošnjaci 93, holiday in, SDA i ostale gluposti, samo da biti skršili temu. Tako da je najbolje da se takvi postovi ignorišu zarad ozbiljne diskusije.

Ja mislim da je Islamski element retrogradno uticao na formiranje jasnog Bošnjačkog nacionalnog pokreta u 19 vijeku. Islam sam po sebi nacionalnost koncipira po univerzalnom muslimanstvu po kojem su svi muslimani jedan narod. Sa druge strane naš se narod dosta vezo za Osmansko carstvo i tu carevinu je smatrao svojom zemljom. Nije se puno marilo za Bosanski Vilajet više se gledalo na državu sveukupno. Samo to može objasniti onoliki muhadžirluk prilikom AU okupacije, kada je skoro sva pismena ulema otišla za Istambul.

Zasluge sigurno ima i feudalni sistem koji je opet nekako djelio ljude po osnovu socijalne politike, što je sam po sebi opet neki nacionaloid jer raja su bili pravoslavci i katolici, dok su muslimani bili vlastodržci. To su također u neku ruku pseudonacije i nije bilo potrebe za okrupnjavanjem u B H S koji imamo danas. A ne moram reći da je sve što je došlo iz kaurske evrope pa tako i tekovine francuske revolucije ovdje među muslimanskom elitom bilo dočekano na nož. Skroz smo nespremno uletili u 20 vijek.Da je Osman Topal paša nastavio sa reformama još par decenija sigurno bi posljedice bile blaže po nacionalni Bošnjački korpus.

Mene više zabrinjava što se i dan danas Bošnjački narod ne želi nacionalno preporodti i uhvatit se odgovornosti koja se zove biti moderna evropska nacija u 21 vijeku
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#3 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by SkyLimit »

Srednjovjekovni bosanski narod se podijelio:

- oni koji su primili islam, u određenoj mjeri su se pomješali sa islamiziranim Srbima, Vlasima, Hrvatima, Albancima i Mađarima i danas oni tvore bošnjačku naciju

- oni katolici iz srednjovjekovne Bosne koji nisu primili islam su se utopili u hrvatsku naciju, koja je opet također mješavina raznoraznih katolika pored Hrvata(Mađara, Talijana, Albanaca, Vlaha...)

- pravoslavci nisu ni bitan faktor u Bosni prije dolaska Osmanlija, bilo ih je u Hercegovini doduše, Vlasi pravoslavci se masovno naseljavaju u Bosnu u osmanlijsko doba, jedni prelaze na islam i utapaju se u bošnjačku naciju, Vlasi katolici u hrvatsku, a Vlasi pravoslavci u srpsku naciju, koja je također mješavina osoba srpskog, vlaškog, bugarskog i albanskog porjekla

Dakle, ako je nekada i postojao jedinstveni bosanski narod, više svakako ne postoji.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#4 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by ioannes »

Pisistratus wrote:To je period u kojem je praktično počelo i završilo formiranje tri nacionalne klase u Bosni i Hercegovini koje su do tada živjele zajedničkim životom ne izjašnjavajući se nacionalno nikako drugačije nego Bošnjaci, što je ujedno bila i nacionalna i regionalna odrednica.
pocelo je formiranje triju nacionalnih klasa koji su prije toga bili jedna nacionalna klasa...ovo je kontradiktorno
jer zanemaruje prelaz iz feudalnog u gradanski sistem,nacija je gradanski fenomen i nije je prije formiranja te tri nacije moglo biti
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#5 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Ostri_Mac »

Ja te mogu samo uputiti na stivo koje ce ti pomoci puno u razumijevanju cijelokupnog procesa, ugl. autor je prof. dr. Esad Zgodic

Historija socijalne i politicke misli u BiH, knjiga je fenomenalno stivo, podijeljeno na glavne periode i mislioce; imas sve razabrano, brate, nije imalo vise gdje :lol:

Sad ozbiljno, ako neko hoce vise temom da se pozabavi, ovo obavezno procitati...

Druga knjiga je http://www.interliber.com/catlistdetail ... 87041&ml=b isti autor, Ideja bosanske nacije, isto tako odlicno stivo, koje objasnjava mnogo stvari...

Sada, mala napomena, obje knjige se ne bave dnevno-politickim temama i prepucavanjima, vec objasnjavaju i analiziraju sve sto je prethodilo ovome sto se sada dogadja i iskreno, nisu nimalo lako stivo...

Pozdrav :)
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#6 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Pisistratus »

Arsenal Royal wrote:Jako dobra tema šteta što nećeš naći prave sugovornike već će na 3 postu početi sa sabotažama tipa Bošnjaci 93, holiday in, SDA i ostale gluposti, samo da biti skršili temu. Tako da je najbolje da se takvi postovi ignorišu zarad ozbiljne diskusije.

Ja mislim da je Islamski element retrogradno uticao na formiranje jasnog Bošnjačkog nacionalnog pokreta u 19 vijeku. Islam sam po sebi nacionalnost koncipira po univerzalnom muslimanstvu po kojem su svi muslimani jedan narod. Sa druge strane naš se narod dosta vezo za Osmansko carstvo i tu carevinu je smatrao svojom zemljom. Nije se puno marilo za Bosanski Vilajet više se gledalo na državu sveukupno. Samo to može objasniti onoliki muhadžirluk prilikom AU okupacije, kada je skoro sva pismena ulema otišla za Istambul.

Zasluge sigurno ima i feudalni sistem koji je opet nekako djelio ljude po osnovu socijalne politike, što je sam po sebi opet neki nacionaloid jer raja su bili pravoslavci i katolici, dok su muslimani bili vlastodržci. To su također u neku ruku pseudonacije i nije bilo potrebe za okrupnjavanjem u B H S koji imamo danas. A ne moram reći da je sve što je došlo iz kaurske evrope pa tako i tekovine francuske revolucije ovdje među muslimanskom elitom bilo dočekano na nož. Skroz smo nespremno uletili u 20 vijek.Da je Osman Topal paša nastavio sa reformama još par decenija sigurno bi posljedice bile blaže po nacionalni Bošnjački korpus.

Mene više zabrinjava što se i dan danas Bošnjački narod ne želi nacionalno preporodti i uhvatit se odgovornosti koja se zove biti moderna evropska nacija u 21 vijeku
Hvala za odgovor. Djelimicno se slazem s tvojim konstatacijama. Bosnjaci zaista jesu bili vezani za Islam i za Carstvo međutim ne bih se slozio da je pripadnost Islamu kod njih zaustavila ili onemogucila formiranje nacionalne svijesti. U toku Pokreta za autonomiju 1831 - 1832. godine ta nacionalna svijest posebno dolazi do izrazaja i onoj skoro mitskoj recenici Husein - kapetana upucenoj rumelijskom beglerbegu; "Bilo je beglerbeze Bosne i Bosnjaka prije, a bit ce ih i poslije vas" i vidimo da je najnapredniji dio naroda vrlo dobro znao ko je odakle je i sta treba da uradi da zastiti svoju zemlju. Posebno je to doslo do izrazaja kad su Srbiji dodijeljene bosanske teritorije s one strane Drine sto je bio i neposredni povod za ustanak.

Druga stvar je nerazumijevanje zemljisnih odnosa u Bosni u XIX stoljecu. Naime, u Bosni je preovladavao tzv. odzakluk - timar, nasljedni posjed jos od bitke kod Siska kad je skoro 7 000 bosanskih spahija izgubilo zivote. Ta vrsta posjeda je omogucila formiranje prave nasljedne zemljisne aristokracije koja je u mnogo cemu licila na feudalnu klasu u Europu. Medjutim vecina muslimana nisu uopce pripadali toj klasi te su u XIX stoljecu i oni pripadali velikim dijelom cifcijama odnosno onima koji su radili na iznajmljenom posjedu. Opce siromastvo je bilo odlika svih religijskih skupina u zemlji, dok su muslimani bili u privilegovanom polozaju samo utoliko sto nisu morali placati serijatski porez tzv dziziju sto je zanemarivo u odnosu na cjelokupne porezne izdatke obicnog covjeka u Osmanskom carstvu tada. Mogu obezbijediti jos primjera u kojima je jasno da i svijet i stanovnistvo iz BiH ljude koji su zivjeli ovdje zovu imenom Bosnjaci ali mislim da je to nepotrebno jer smo se oko toga slozili. Volio bih ako bi neko obezbijedio primjer kako je propaganda iz Srbije ili Austrije uticala na odnose u BiH. Da li je to jedan id presudnih faktora koji du uticali na rasparcavanje dotada jedinstvenog naroda? Kad dodjen do kompjutera pisem dalje. ;)
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#7 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Pisistratus »

ioannes wrote:
Pisistratus wrote:To je period u kojem je praktično počelo i završilo formiranje tri nacionalne klase u Bosni i Hercegovini koje su do tada živjele zajedničkim životom ne izjašnjavajući se nacionalno nikako drugačije nego Bošnjaci, što je ujedno bila i nacionalna i regionalna odrednica.
pocelo je formiranje triju nacionalnih klasa koji su prije toga bili jedna nacionalna klasa...ovo je kontradiktorno
jer zanemaruje prelaz iz feudalnog u gradanski sistem,nacija je gradanski fenomen i nije je prije formiranja te tri nacije moglo biti

Rekao sam; To je period u kojem je praktično počelo i završilo formiranje tri nacionalne klase u Bosni i Hercegovini koje su do tada živjele zajedničkim životom ne izjašnjavajući se nacionalno nikako drugačije nego Bošnjaci . Evo ispravit ću se i reći ; to je period u kojem je politički gledano počelo i završilo formiranje tri klase u BiH koji se početkom XX stoljeća više ne izjašnjavaju zajedničkim imenom Bošnjaci nego koriste imena Srbi, Hrvati i Bošnjaci. Evo možemo reći da je i prije XIX stoljeća u Bosni kod sva tri naroda preovladavalo narodno ime Bošnjaci. Neću da ova diskusija zastrani, te stoga neću objašnjavati zašto se u Bosni poslije srednjeg vijeka nikako ne može govoriti o feudalizmu, a posebno u XIX stoljeću, cilj mi je ostati na tragu XIX i XX stoljeća i promjena koje su se tada desile, a čije posljedice evidentno osjećamo danas.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#8 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by ioannes »

uzimas li ti u obzir migracijeske pokrete u to doba?
tu se ne radi o homogenim grupama cak niti unutar jednog kulturnog kruga
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#9 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Pisistratus »

Ostri_Mac wrote:Ja te mogu samo uputiti na stivo koje ce ti pomoci puno u razumijevanju cijelokupnog procesa, ugl. autor je prof. dr. Esad Zgodic

Historija socijalne i politicke misli u BiH, knjiga je fenomenalno stivo, podijeljeno na glavne periode i mislioce; imas sve razabrano, brate, nije imalo vise gdje :lol:

Sad ozbiljno, ako neko hoce vise temom da se pozabavi, ovo obavezno procitati...

Druga knjiga je http://www.interliber.com/catlistdetail ... 87041&ml=b isti autor, Ideja bosanske nacije, isto tako odlicno stivo, koje objasnjava mnogo stvari...

Sada, mala napomena, obje knjige se ne bave dnevno-politickim temama i prepucavanjima, vec objasnjavaju i analiziraju sve sto je prethodilo ovome sto se sada dogadja i iskreno, nisu nimalo lako stivo...

Pozdrav :)
Hvala za preporuke. :) Da li imaš neki link da se može download-ovati ova knjiga?
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#10 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Ostri_Mac »

nista :)

mislim da mozes naci obradjeno/skraceno sto se spremalo za ispite, ali vjeruj, nije ni priblizno sadrzaju knjiga...
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#11 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Men_of_Numenor »

Da dignemo temu :bih:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#12 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Kejn »

digni je sa nekom kontribucijom... a ne samo onako....
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#13 Re: XIX stoljeće u BiH - nastanak tri nacije.

Post by Men_of_Numenor »

https://www.bastabalkana.com/2018/01/pe ... o-pitanje/

U Bosni žive samo Bošnjaci.

U svome govoru pred Saborom 1910 godine Petar Kočić nekoliko puta spominje Bošnjake i to samo Bošnjake.

Iako je kroatizacija zajedno sa srbizacijom bosanskog stanovništva već bila u punom zamahu u to vrijeme opet ni nakon pedeset godina nisu mogli da kroatiziraju odnosno srbizuju sve Bošnjake :bih:
Post Reply