Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Pacifistaa
Posts: 80
Joined: 02/12/2015 23:09

#5626 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Pacifistaa »

Sarajevo1970 wrote: Imas ih na pik/olx koliko god hoces a 99% nudu dostava u cijeloj BiH u roku 24 sati. :thumbup:
Ma znam da ima, al strah me da ne uvale kinesku verziju i da ne rutuju telefon i da je ne prodaju kao globalnu verziju. Ne znam bas razlikovati te dvije verzije da ti budem iskren :-?
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5627 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

Pacifistaa wrote:
Sarajevo1970 wrote: Imas ih na pik/olx koliko god hoces a 99% nudu dostava u cijeloj BiH u roku 24 sati. :thumbup:
Ma znam da ima, al strah me da ne uvale kinesku verziju i da ne rutuju telefon i da je ne prodaju kao globalnu verziju. Ne znam bas razlikovati te dvije verzije da ti budem iskren :-?
Razumijem te 100%. Nisam sad siguran ali zar nije Kineska AI i Global verzija ista (osim LTE B4 i B20)?
Kod mene (i zene) je Kineski Redmi Note 5 AI 4/64, unlocked bootloader i flashed sa Global rom koji se moze normalno update-ovati.

Bas me DHL zvao, dostavati ce mi danas kasnije telefon ali ako nebudu stigli onda ce sutra rano ujutru. Troskovi uvoz/carina: 0.00KM :bih:
Meni je ovo prvi put sa DHL da ide mi nesta na carinu nakon godinu dana, a primam nekoliko paketa mjesecno. Mnozina preko 300KM. ;)

Ako hoce neko da vidi kako izgleda taj formular koji se mora puniti (dobijes i vratis ga preko email-a) kad ide na carini:
Image
Pacifistaa
Posts: 80
Joined: 02/12/2015 23:09

#5628 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Pacifistaa »

Sarajevo1970 wrote:
Pacifistaa wrote:
Sarajevo1970 wrote: Imas ih na pik/olx koliko god hoces a 99% nudu dostava u cijeloj BiH u roku 24 sati. :thumbup:
Ma znam da ima, al strah me da ne uvale kinesku verziju i da ne rutuju telefon i da je ne prodaju kao globalnu verziju. Ne znam bas razlikovati te dvije verzije da ti budem iskren :-?
Razumijem te 100%. Nisam sad siguran ali zar nije Kineska AI i Global verzija ista (osim LTE B4 i B20)?
Kod mene (i zene) je Kineski Redmi Note 5 AI 4/64, unlocked bootloader i flashed sa Global rom koji se moze normalno update-ovati.

Bas me DHL zvao, dostavati ce mi danas kasnije telefon ali ako nebudu stigli onda ce sutra rano ujutru. Troskovi uvoz/carina: 0.00KM :bih:
Meni je ovo prvi put sa DHL da ide mi nesta na carinu nakon godinu dana, a primam nekoliko paketa mjesecno. Mnozina preko 300KM. ;)

Ako hoce neko da vidi kako izgleda taj formular koji se mora puniti (dobijes i vratis ga preko email-a) kad ide na carini:
Image
U kineskoj verziji nemas google aplikacija pa tako ni google play store i moras ga manualno instalirati. Samim tim te aplikacije su manje kompatibiline sa citavom goole platformom aplikacija. GOOGLE JE U KINI BLOKIRAN i oni koriste svoje neke STOROVE za aplikacije. Imas googleov telefon bez google aplikacija. Osim toga na globalnoj verziji imas sve jezike ili vecinu kao i ostalih u svijetu :D

Sa druge strane kineska verzija pretrpana je nekim kineskim aplikacijama ili bloatwareima. One se daju izbrisati al msm ne sve. Osim toga samo su engleski i kineski jezik dostupni.

E sad ne znam da li su neke frekvencije na kineskim verzijama zakljucane za nase frekvencije, al i tako sam nesto naletio.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5629 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

Pacifistaa wrote: U kineskoj verziji nemas google aplikacija pa tako ni google play store i moras ga manualno instalirati. Samim tim te aplikacije su manje kompatibiline sa citavom goole platformom aplikacija. GOOGLE JE U KINI BLOKIRAN i oni koriste svoje neke STOROVE za aplikacije. Imas googleov telefon bez google aplikacija.

Sa druge strane kineska verzija pretrpana je nekim kineskim aplikacijama ili bloatwareima. One se daju izbrisati al msm ne sve. Osim toga samo su engleski i kineski jezik dostupni.
Zato oni flashuju Global rom na "Note 5 AI China" i to je to. Evo cak i pise "Global ROM".
Image

Oni samo posalju original nediranu Kinesku verziju (sa China ROM) ako ih neko maksuz pita za to, a inace sve salju sa Global rom:
Image

Kod zene (Redmi Note 5 AI pink) ima sve normalno, standardni Global rom su na njemu flashovali i moze se normalni update uraditi.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#5630 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Humljanin »

Raja jel itko od vas koji imate Redmi Note 5 probao zakloniti prstom jednu od stražnjih kamera?
Zanima me je li ovo istina što kaže ovaj recezent?

https://m.youtube.com/watch?v=bB_-gzS7uqc

Prvi put ovo čujem pa me je iznenadilo.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#5631 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

Sarajevo1970 wrote:
choxnox wrote:Inace ovi genijalci sto kazu da RAM ne utice na brzinu... ili su bukvalci na kvadrat pa kontaju da ako imas vise RAM-a automatski imas i brzi procesor ili veze nemaju kako stvari funkcionisu. Misli na brzinu rada uredjaja u konacnici. Dakle, vise RAM-a = brzi uredjaj sa stanovista koristenja istog.
U pravu si da je malo brze, ali to je neprimjetljivo ako se radi o na primjer 3GB vs 4GB as sa istim ostalim specifikacijama.
Prava se razlika samo primjeti na multitasking-u ili ako neki app bas zahtjeva puno RAM memorije.

Evo pogledaj ovaj Redmi Note 5 3GB vs Redmi Note 5 4GB koji je pravio TechUtopia: https://www.youtube.com/watch?v=UOB5M67wpIQ
Ma ne moras ti to meni prijatelju pricati, ja sam to svario prije 20 godina dok sam jos dijete bio.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5632 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

choxnox wrote:
Ma ne moras ti to meni prijatelju pricati, ja sam to svario prije 20 godina dok sam jos dijete bio.
Eto, neki 6-7 godina prije toga sam ja prodavao svoj stari Nokia rinGO (NMT) da bi kupio sebi prvi GSM telefon, Nokia 2110 :lol:

Joj kad se sjetim, a vidi nas sad sta u džepu nosimo. Fakat smijesno dokle je tehnika dosla za ovih 20-25 godina.

Natrag on-topic.

Tko ima Note 5 i zeli da updateuje na MIUI 10 Public ROM 8.7.5 ili vise, neka zna da nema vracanja.. Downgrade=BRICK!

Evo objavili na oficijalni xiaomi forum prije par minuta. Apsolutna glupost. :-|
Image
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#5633 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

kako oni sad carine, da li racunaju oba telefona kao narucis istovremeno, ili zasebno po paketu? recimo uzmem dva Redmi Note 5, da li ce oni gledati pojedinacno ili ce uracunati zajedno oba i onda tako cariniti.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5634 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

Quaresma wrote:kako oni sad carine, da li racunaju oba telefona kao narucis istovremeno, ili zasebno po paketu? recimo uzmem dva Redmi Note 5, da li ce oni gledati pojedinacno ili ce uracunati zajedno oba i onda tako cariniti.
Zajedno .
Cak sam nekad citao, da je neko govorio , cak i u odredjeenom periodu da saberu ... nezz
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5635 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

haha je li ovo ispade,da je jedna kamera na redmi note 5 bukvalno bez ikakve funkcije,tu je samo kao ukras a software radi bokeh i sve ostalo
i jesam li ja jedini koji je odgledao video koji je kolega iznad postavio :D
i mene ovo zanima,moze li neko potvrditi,tj. testirati,tako da stavi prst na obje kamere kada je aktivira,da vidi hoce li zatamniti ???
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5636 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

zippoo87 wrote:haha je li ovo ispade,da je jedna kamera na redmi note 5 bukvalno bez ikakve funkcije,tu je samo kao ukras a software radi bokeh i sve ostalo
i jesam li ja jedini koji je odgledao video koji je kolega iznad postavio :D
i mene ovo zanima,moze li neko potvrditi,tj. testirati,tako da stavi prst na obje kamere kada je aktivira,da vidi hoce li zatamniti ???
https://youtu.be/v79tKlhsATE?t=2m30s
Pogledaj od 2:30 pa na dalje. A ja cu sutra testirati sa svojim :thumbup:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5637 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

meni i na ovom videu izgleda fejk,bokeh je jako slab,jedva primjetan i to radi algoritam,tj. software
hahha xiaomija,poceli i oni zahebavati :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5638 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

Meni je taj boookeh efekat cista glupost...i meni nebitna stvar.
Vise vollim onaj zoom bez gubljenja kvaliteta i slicno , te stvari su mi bitnije.
User avatar
konektovan
Posts: 40092
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5639 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

Moze li mi neko malo bolje pojasniti, vezano za ovu pošiljku????

2018-07-11 17:13
BOSNIA AND HERZEGOVINA, BASJJA - SARAJEVO 71003, Otprema pošiljke iz Izmjenicne pošte - UVOZ
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5640 Re: Xiaomi mobiteli

Post by avaks »

Stigao ti je paket u Sa, ako ne ode na carinu eto ga kod tebe brzo :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 40092
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5641 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

avaks wrote:Stigao ti je paket u Sa, ako ne ode na carinu eto ga kod tebe brzo :thumbup:
U pitanju je sat, ne bas velike vrijednosti, nadam se da nece zavrsiti na carini. :thumbup:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5642 Re: Xiaomi mobiteli

Post by avaks »

Pa ako nije preko 300KM sa dostavom samo pregled ćeš platiti, nema frke :thumbup:
I to ako ode na carinu što vrlo vjerovatno neće...
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5643 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

zippoo87 wrote:meni i na ovom videu izgleda fejk,bokeh je jako slab,jedva primjetan i to radi algoritam,tj. software
hahha xiaomija,poceli i oni zahebavati :D

Da ti kazem iskreno, ja nit na svoj Redmi Note 4 Global nisam napravio mozda 20 slika sve ukupno odkad ga imam. :lol:
Ali sutra cu to malo testirati (ako budem imao vremena) . Iaoko meni to nezanima, moze nekome ovdje valjati takav test.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5644 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

Sarajevo1970 wrote:
zippoo87 wrote:meni i na ovom videu izgleda fejk,bokeh je jako slab,jedva primjetan i to radi algoritam,tj. software
hahha xiaomija,poceli i oni zahebavati :D

Da ti kazem iskreno, ja nit na svoj Redmi Note 4 Global nisam napravio mozda 20 slika sve ukupno odkad ga imam. :lol:
Ali sutra cu to malo testirati (ako budem imao vremena) . Iaoko meni to nezanima, moze nekome ovdje valjati takav test.
jel ti stigao note 5 ? kako prodje s carinom ?

Sikni ti par slika sa njim :D
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5645 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

skafiskafsnjak wrote:
jel ti stigao note 5 ? kako prodje s carinom ?
Jeste. Samo nisu stigli danas da mi donesu, pa ce mi sutra ujutru donijeti :thumbup:
Nije bilo problema sa carinom, ja njima fino poslao "dokaz" koliko sam platio i to je to :lol:
(status je pogresan, ali nema veze. vec sam ih zvao na telefon, doci ce oni sutra)
Image
skafiskafsnjak wrote:Sikni ti par slika sa njim :D
Bogami cu probati ako budem imao vremena sutra, moram ja sutra i spremati se za ono putovanje.
User avatar
konektovan
Posts: 40092
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5646 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

avaks wrote:Pa ako nije preko 300KM sa dostavom samo pregled ćeš platiti, nema frke :thumbup:
I to ako ode na carinu što vrlo vjerovatno neće...
Ma kakav 300, pa nisam Xiaomi redmi note 5 narucio. :mrgreen:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5647 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

konektovan wrote:
avaks wrote:Pa ako nije preko 300KM sa dostavom samo pregled ćeš platiti, nema frke :thumbup:
I to ako ode na carinu što vrlo vjerovatno neće...
Ma kakav 300, pa nisam Xiaomi redmi note 5 narucio. :mrgreen:
Eh druze moj, mozda je to neki sat koji kosta kao 10 ovih telefona. Sta mi znamo. ;)
Image
User avatar
PlusSA
Posts: 3158
Joined: 13/07/2011 16:51

#5648 Re: Xiaomi mobiteli

Post by PlusSA »

Pacifistaa wrote:
Sarajevo1970 wrote: Imas ih na pik/olx koliko god hoces a 99% nudu dostava u cijeloj BiH u roku 24 sati. :thumbup:
Ma znam da ima, al strah me da ne uvale kinesku verziju i da ne rutuju telefon i da je ne prodaju kao globalnu verziju. Ne znam bas razlikovati te dvije verzije da ti budem iskren :-?
Ne mozes fulati.
Imas sa strane na kutiji pise "Global verzija"

Nek ti slika kutiju prije slanja i ja sam to zahtjevao.

Kad sam vidjeo global i procesor 636 rekao sam da salje.
User avatar
konektovan
Posts: 40092
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5649 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

Sarajevo1970 wrote:
konektovan wrote:
avaks wrote:Pa ako nije preko 300KM sa dostavom samo pregled ćeš platiti, nema frke :thumbup:
I to ako ode na carinu što vrlo vjerovatno neće...
Ma kakav 300, pa nisam Xiaomi redmi note 5 narucio. :mrgreen:
Eh druze moj, mozda je to neki sat koji kosta kao 10 ovih telefona. Sta mi znamo. ;)
Image
Pa pise valjda na deklaraciji, smartwach No. 1 F6, cijena 28 $, e ako tako nešto porediš sa ovim, hebiga... :mrgreen:
A koliko sam upratio, takvih satova i nema na aliexpressu?!
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5650 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Sarajevo1970 »

konektovan wrote: A koliko sam upratio, takvih satova i nema na aliexpressu?!

Cudilo bi me da ima, ovaj Omega Seamaster 600 je iz 1970'e godine. :thumbup:
Ali sam vidio na alixpress satova u slicnom stilu ako to mislis. Trazi "military watch".

Ontopic:

Sutra velika Xiaomi najava! Da nije mozda Mi Max 3 ???

Pise "telefon sa ogromnim ekranom je ____?"
Image

6.9" IPS ekran, Snapdragon 710 CPU, Adreno 616 GPU, 6GB/128GB, 12MP+20MP/8MP, 5500mAh

Image
Post Reply