Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#4926 Re: Xiaomi mobiteli

Post by shape of despair »

Pitao sam prije dva-tri dana da li uzeti Redmi note 4 i dobio preporuku samo sa snapdrogon procesorom a ne sa mediatekom. Prečešljao sam internet i forume i vidim da i ostali isto savjetuju ali također mediatek pobjeđuje snapdragona u svim sintetičkim testovima gdje mu je negativna strana samo starija arhitektura i slabija podrška na nadogradnje androida.
Zasto snapdragon a ne mediatek. I na stranim forumima se preporucuje snapdragon ali bez ikakvog objašnjenja. Uglavnom korisnici MDK telefona budu sažaljevani bez objašnjenja iako se isti fale odličnim performansama.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4927 Re: Xiaomi mobiteli

Post by fortaleza »

MTK puno brze svuce bateriju od SN na redmi note 4 i ima slabiju podrsku
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#4928 Re: Xiaomi mobiteli

Post by sabanss »

shape of despair wrote:Pitao sam prije dva-tri dana da li uzeti Redmi note 4 i dobio preporuku samo sa snapdrogon procesorom a ne sa mediatekom. Prečešljao sam internet i forume i vidim da i ostali isto savjetuju ali također mediatek pobjeđuje snapdragona u svim sintetičkim testovima gdje mu je negativna strana samo starija arhitektura i slabija podrška na nadogradnje androida.
Zasto snapdragon a ne mediatek. I na stranim forumima se preporucuje snapdragon ali bez ikakvog objašnjenja. Uglavnom korisnici MDK telefona budu sažaljevani bez objašnjenja iako se isti fale odličnim performansama.
Iskustvo iz prve ruke sa tim mobitelom u obje varijante. Zena razvalila prvi sa MTK procesorom (potopila ga) i posto je navikla na mobitel uzmem joj isti sa Snapdragon procesorom.

Dakle odgovorno tvrdim da niko nece vidjeti razliku dok ne ode u settingse i vidi o kojem se procesoru radi. Njoj baterija isto traje, subjektivno su mobiteli isto brzi... Ovo da je jedan bolji od drugog i obrnuto tvrde ljudi koji su citali reviewe po internetu.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4929 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

lorente wrote:jel neko kupovao u pro compu?? kakva su iskustva? koliko su pouzdani sto se tice garancija?
Ja sam htio kupiti dva Note 4X i poprilicno mi se zurilo i zavlacili su me 2 sedmice sa "imat cemo na stanju ce za 3-4 dana", na kraju ispalo da uopce nisu imali na stanju nego su porucili sa Interneta kao sto sam to mogao i ja, ali nisam jer mi se kao sto rekoh zurilo. Na kraju kada mi je puko film malo sam detaljnije proguglao i otisao na Bascarsiju i za isti novac kupio oba mobitela na licu mjesta.

Neki opet kazu da su bili zadovoljni sa ProCompom, ja nisam.
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#4930 Re: Xiaomi mobiteli

Post by lorente »

choxnox wrote:
lorente wrote:jel neko kupovao u pro compu?? kakva su iskustva? koliko su pouzdani sto se tice garancija?
Ja sam htio kupiti dva Note 4X i poprilicno mi se zurilo i zavlacili su me 2 sedmice sa "imat cemo na stanju ce za 3-4 dana", na kraju ispalo da uopce nisu imali na stanju nego su porucili sa Interneta kao sto sam to mogao i ja, ali nisam jer mi se kao sto rekoh zurilo. Na kraju kada mi je puko film malo sam detaljnije proguglao i otisao na Bascarsiju i za isti novac kupio oba mobitela na licu mjesta.

Neki opet kazu da su bili zadovoljni sa ProCompom, ja nisam.
i ja razmisljam o note 4x gdje si kupio na Bascarsiji? kako si zadovoljan telefonom?
evo gledam sad neka prodavnica kam connecting na otoci u shoping centru 319km, godina garancije.. jel neko kupovao kod njih?
kakva su iskusta, vidim na piku ih svi hvale a imaju dosta dobre cijene
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#4931 Re: Xiaomi mobiteli

Post by bersK »

Jel ko nabavio ovaj Xiaomi S2? Po specs čini mi se da mobitel šije, al nešto mi šuhveli cijena od 170 dolara. Tek je izašao.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4932 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

lorente wrote:
choxnox wrote:
lorente wrote:jel neko kupovao u pro compu?? kakva su iskustva? koliko su pouzdani sto se tice garancija?
Ja sam htio kupiti dva Note 4X i poprilicno mi se zurilo i zavlacili su me 2 sedmice sa "imat cemo na stanju ce za 3-4 dana", na kraju ispalo da uopce nisu imali na stanju nego su porucili sa Interneta kao sto sam to mogao i ja, ali nisam jer mi se kao sto rekoh zurilo. Na kraju kada mi je puko film malo sam detaljnije proguglao i otisao na Bascarsiju i za isti novac kupio oba mobitela na licu mjesta.

Neki opet kazu da su bili zadovoljni sa ProCompom, ja nisam.
i ja razmisljam o note 4x gdje si kupio na Bascarsiji? kako si zadovoljan telefonom?
evo gledam sad neka prodavnica kam connecting na otoci u shoping centru 319km, godina garancije.. jel neko kupovao kod njih?
kakva su iskusta, vidim na piku ih svi hvale a imaju dosta dobre cijene
Hustel, iza Begove dzamije. Oba telefona su bili pokloni, koliko sam mogao vidjeti extra su za svoju cijenu samo je malo teze naci kaljeno staklo za njih posto su ivice telefona malo zaobljene pa staklo ne obuhvata u potpunosti lijevu i desno stranu ekrana (nekih milimetar ili malo vise). Uglavnom tek od 3. put sam na Ebayu nasao dovoljno siroko staklo.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#4933 Re: Xiaomi mobiteli

Post by shape of despair »

Evo par riječi iz prve ruke o Redmi note 4X(mediatek helio x20) I Redmi 5 plus(snapdragon 625).
Redminote 4x je dosta dobar telefon, malo potežak za moj ukus ali zato I bolje leži u ruci. Helio x20 uparen sa 4GB rama daje oko 84000 Antutu ( testirao). Sučenje je jako glatko, sve se otvara instantno, multitasking bez problema radi bez I najmanje trzavica a vjerujte mi, primjetim I one najmanje.
Mana je sto dolazi sa androidom 6 I sto se baterija iako je velikog kapaciteta dosta brzo istroši I to od 100-0% za nekih 30 sati uz 2 sata SOT-a.
Mobitel ima višebojnu led lampicu, ekran je čini mi se malo u problemima sa bijelom bojom.
Zvukovi su glasni tako da nema propustenih poziva.

Redmi 5 plus je takoder dosta dobar telefon sa ekranom 2:1 što se meni jako svida. Ekran je povelik 5.99 incha.
Iako imaju gotovo mislim istu bateriju I note I plus, kod plusa baterija moze izvuci I do 8 sati SOT-a ili normalnog koristenja čak I do tri dana.
Kod plusa sam primjetio trzanje sucelja na miliskunde mada je I ovo jako dobar I brz uređaj. Zadaci se obavljaju fluidno ali eto malo nekad koja animacija štucne.
Led lampica je bijala I cini mi se da je ekran kod ovog mobitela bolji od note-a, barem što se bijele boje tiče.
Na antutu dobivam oko 70000 bodova.

Ne sjećam se rezultata(ima na netu koga zanima) ali znam da je note 4x po Geekbench-u duplo bolji od redmi 5 plus.
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4934 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

pa normalno da je bolji mob sa MTK helio 20 procesorom od onog sa SD625 ali eto raja bježi od MTK jer više cucla bateriju i ima neke predrasude spram MTK
inače helio MTK su dobri procesori
imao Redmi Note 2 sa helio x10 i bio je sasvim ok
mirzakaric2016
Posts: 147
Joined: 16/05/2018 11:41

#4935 Re: Xiaomi mobiteli

Post by mirzakaric2016 »

Pozdrav raja. Stigao mi je jutros redmi note 4x 3/32 od procompa. Međutim, u paketu su samo mobitel, garantni list i procompov racun tj. faktura. Fiskalnog racuna NEMA!!! Je li ovo normalno posto bi trebalo ako su regularna radnja da mi dostave i fiskalni racun. Ako moze pomoc jer razmisljam da ih zovem, sumnjivo mi ovo pravo. Hvala
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4936 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

mirzakaric2016 wrote:Pozdrav raja. Stigao mi je jutros redmi note 4x 3/32 od procompa. Međutim, u paketu su samo mobitel, garantni list i procompov racun tj. faktura. Fiskalnog racuna NEMA!!! Je li ovo normalno posto bi trebalo ako su regularna radnja da mi dostave i fiskalni racun. Ako moze pomoc jer razmisljam da ih zovem, sumnjivo mi ovo pravo. Hvala
Poštrnjacine, zovi i trazi fiskalni.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4937 Re: Xiaomi mobiteli

Post by valjuga »

mirzakaric2016 wrote:Pozdrav raja. Stigao mi je jutros redmi note 4x 3/32 od procompa. Međutim, u paketu su samo mobitel, garantni list i procompov racun tj. faktura. Fiskalnog racuna NEMA!!! Je li ovo normalno posto bi trebalo ako su regularna radnja da mi dostave i fiskalni racun. Ako moze pomoc jer razmisljam da ih zovem, sumnjivo mi ovo pravo. Hvala
Ja sam od njih kupovao par telefona al ne sjećam se računa,valjda jer mi ne igra ulogu :-)
Odoh sad muhaem da skinem kašun sa ormara da vidim imal kakvih računa i garancija :thumbup:
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4938 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

iako sam i u univerzalnom dobio
"pisani fiskalni račun"
tako piše na njemu

u ovom obliku

Image
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4939 Re: Xiaomi mobiteli

Post by valjuga »

Pregledao sam sve i nemam fiskalnog ni iz procomp,ni iz hustel,ni iz univerzalno,samo od OnePlus znam da gara vrijedi i taj on line račun imam.
mirzakaric2016
Posts: 147
Joined: 16/05/2018 11:41

#4940 Re: Xiaomi mobiteli

Post by mirzakaric2016 »

Haha e ne mogu da vjerujem. Mislio sam da su pdv obveznici znaci duzni su izdati fiskalni racun sa svojim racunom tj. fakturom. Sad sam bas u dilemi. Ima li jos neko sem nas da je kupovao kod njih? Sva iskustva su dobrodosla!
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4941 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

Xiaomi Mi 8 će biti predstavljen 31. maja

Nakon što je danas Xiaomi izbacio službeni poster, jasno je da će se novi flagship model zvati Mi 8.
Iako Xiaomi još nije službeno objavio datum predstavljanja, kompanija krajem ovog mjeseca slavi 8. godišnjicu, pa mnogi pretpostavljaju da bi to moglo biti 31.05.2018. te da će na tom događaju biti predstavljeni Xiaomi Mi 8 i Xiaomi Mi Band 3.

Uz službeni poster se pojavila i neslužbena fotografija loše kvalitete s pikseliziranom slikom uređaja, ali i korisnim informacijama o veličini zaslona (6,01″), 3D prepoznavanju lica te memorijskim izvedbama i cijeni. Varijanta sa 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije bi trebala koštati 2799 juana (372 €), a s 8/128 GB 3199 juana (425 €), što je malo manje od očekivanog.
Image
Image
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#4942 Re: Xiaomi mobiteli

Post by pepeljara »

kod nas ce bviti 1200 :D moraju ovi da se ispostuju bar duplo :D
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4943 Re: Xiaomi mobiteli

Post by konektovan »

mirzakaric2016 wrote:Haha e ne mogu da vjerujem. Mislio sam da su pdv obveznici znaci duzni su izdati fiskalni racun sa svojim racunom tj. fakturom. Sad sam bas u dilemi. Ima li jos neko sem nas da je kupovao kod njih? Sva iskustva su dobrodosla!
Hajmo vako, ovo što je ovdje raja pisala, koliko sam upratio, gotovo svi su imali pozitivno iskustvo sa procompom. Cak je jedan i dobio nov telefon, bez ikskvih trzavica. Ako si po prirodi legalista, :mrgreen: poštuješ zakone ove zemlje, smetace ti takav odnos prodavca, ali ako nisi, :mrgreen: ako gledaš svoj dzep, oni su bolji od ostalih.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4944 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

mirzakaric2016 wrote:Pozdrav raja. Stigao mi je jutros redmi note 4x 3/32 od procompa. Međutim, u paketu su samo mobitel, garantni list i procompov racun tj. faktura. Fiskalnog racuna NEMA!!! Je li ovo normalno posto bi trebalo ako su regularna radnja da mi dostave i fiskalni racun. Ako moze pomoc jer razmisljam da ih zovem, sumnjivo mi ovo pravo. Hvala
Niko ti od ovih divljih mobile shopova ne izdaje fiskalni racun, a i sto bi izdavali? Posaljes im inspekciju, ovi inspektorima uvale "na kafu" mobitel od 1000 KM, isplati se i jednim i drugim, a drzavu ionako k'o sisa...
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4945 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

pa jel to dole fiskalni račun
dobijen u univerzalnom za kupljeni htc10

Image
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4946 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

strongmen wrote:pa jel to dole fiskalni račun
dobijen u univerzalnom za kupljeni htc10

Image
Pisani fiskalni racun se samo izdaje u izuzetnim slucajevima npr. ako je kasa na servisu pa firma nije u mogucnosti izdati pravi racun u to vrijeme.
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4947 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

choxnox wrote:
strongmen wrote:pa jel to dole fiskalni račun
dobijen u univerzalnom za kupljeni htc10

Image
Pisani fiskalni racun se samo izdaje u izuzetnim slucajevima npr. ako je kasa na servisu pa firma nije u mogucnosti izdati pravi racun u to vrijeme.
pa jel validan ili nije
jel fiskalni račun ili nije
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#4948 Re: Xiaomi mobiteli

Post by choxnox »

strongmen wrote:
choxnox wrote:
strongmen wrote:pa jel to dole fiskalni račun
dobijen u univerzalnom za kupljeni htc10

Image
Pisani fiskalni racun se samo izdaje u izuzetnim slucajevima npr. ako je kasa na servisu pa firma nije u mogucnosti izdati pravi racun u to vrijeme.
pa jel validan ili nije
jel fiskalni račun ili nije
Jest on validan, ali stvar je u tome da kada ti izda obicni printani fiskalni racun taj promet se automatski azurira na server Porezne uprave na kraju dana ili pocetkom narednog. Kada ti neko izda pisani racun onda je ta firma duzna da po povratku kase sa servisa evidentira sve te pisane fiskalne racune kroz kasu. Eh sad, to da ce se desiti kod ovih divljih mobile shopova granici sa naucnom fantastikom.

Dakle, izdaju oni tebi pisani fiskalni racun koji za tebe jest validan, ali oni taj promet opet ne evidentiraju Poreznoj upravi. Jednostavno su nasli sivu zonu / rupu u zakonu koju vjesto koriste da se ti kao krajnji kupac ne bi bunio. O tome se radi.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4949 Re: Xiaomi mobiteli

Post by fortaleza »

strongmen wrote:pa normalno da je bolji mob sa MTK helio 20 procesorom od onog sa SD625 ali eto raja bježi od MTK jer više cucla bateriju i ima neke predrasude spram MTK
inače helio MTK su dobri procesori
imao Redmi Note 2 sa helio x10 i bio je sasvim ok
Slabija je podrska za MTK, kako cujem Note 4 je zapeo na sestici dok je SD vec odavno presao na sedmicu.

Tu je i slabija autonomija sto je sasvim dovoljno za izbor SD 625 koji je jako ucinkovit.

Po testovima je helio 20 brzi, al dzaba to kad se broji u mikrosekundama sto i ne igra pretjeranu ulogu barem za mene.
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4950 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

fortaleza wrote:
strongmen wrote:pa normalno da je bolji mob sa MTK helio 20 procesorom od onog sa SD625 ali eto raja bježi od MTK jer više cucla bateriju i ima neke predrasude spram MTK
inače helio MTK su dobri procesori
imao Redmi Note 2 sa helio x10 i bio je sasvim ok
Slabija je podrska za MTK, kako cujem Note 4 je zapeo na sestici dok je SD vec odavno presao na sedmicu.

Tu je i slabija autonomija sto je sasvim dovoljno za izbor SD 625 koji je jako ucinkovit.

Po testovima je helio 20 brzi, al dzaba to kad se broji u mikrosekundama sto i ne igra pretjeranu ulogu barem za mene.
kakve veze ima koja je verzija androida kad skin MIUI fura skoro svaki Xaomi do 9.5 verzije pa čak i oni koji su na KitKatu
Post Reply