Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4876 Re: Xiaomi mobiteli

Post by CooK »

nagibSA wrote:
CooK wrote: Grijesis. Magisk je systemless root koji ne modificira nijednu particiju nego samo uradi odredjene izmjene u boot.img fajlu. Zato i SafetyNET radi te je moguce koristiti i Android Pay, bankarske aplikacije kao i ostale aplikacije koje ne rade na mobitelima koji su rootovani na nacin na koji ti mislis.
Prvo modifikuje data barticiju gdje smjesta svoje fajlove, drugo patchuje boot (kernel). Trece nemas stock recovery (jer se ne moze flashovati magisk, mada se to moze privremeno bootovati). Jos instaliras Adaway (zbog kojeg dosta i rootuje tel) izmjenio si system particiju, cak i systemless hosts pravi symlink u system.

Nemoguce je odraditi zvanicni OTA sa bilo kojom modifikacijom osim otkljucanog bootloadera osim ako nisu neke alternative kao onaj Flashfire ili sta ti znam, nisam upratio jer Google radi verifikaciju, izbacice gresku prilikom flasha zipa.

Dakle, logicno je da se mora vratiti sve na fabricko stanje i prihvatiti OTA-u, preko magiska vratiti stock boot, ponistiti izmjene u systemu, vrattiti stock recovery...

Sta znam, tako je na pixelu/nexusu i androidu od pamtivijeka, mozda je na frankenstajn droidu na xiaomiu sve moguce i drugacije, necu tvrditi al' eto... :D

Al' nebitno, pogotovo u ovoj temi... :thumbup:

Nema ovo veze sa aplikacijama tim, te aplikacije radi provjeru za root i unlocked bootloader, a to magisk skriva kako bi prosao SafetyNET, to nema veze sa OTA-om.
Ne modifikuje data particiju nego samo uradi back up originalnog boot.img fajla u slucaju da pozelis odraditi unroot. Magisk ne ostavlja apsolutno nikakve tragove u sistemu jer u custom recovery-u otpakuje originalni boot.img, patch-uje ga, zapakuje ga i ponovo flesh-a. Znaci nigdje nikakve podatke ne ostavlja. Adaway takodje ne ostavlja nikakve tragove nego uradi back up originalnog hosts fajla a flasha hosts fajl u kojem su napravljene samo izmjene gdje su IP adrese sa kojih se vuku reklame zamijenjene neresponzivnim IP adresama pa reklame ne mogu biti povucene. Custom recovery poput TWRP-a se ne mora uopste flash-ati, moze se odraditi samo boot TWRP-a iz fastboot-a preko adb-a sa komandom "fastboot boot twrp.img" a taj twrp image fajl mora biti u istom folderu u kojem je adb. Kada se boot-a twrp moze se flash-ati Magisk sto znaci da je ostao stock recovery a telefon je root-an preko Magisk-a. Uradjeno na taj nacin bez problema se moze odraditi OTA update na vecini mobitela a kako je na cistokrvnom androidu na tim google mobitelima(nexus, pixel), e to stvarno ne znam i moguce da je tako kako kazes.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4877 Re: Xiaomi mobiteli

Post by CooK »

shape of despair wrote:Namjeravam kupiti Xiaomi Redmi Note 4. Vidim da telefon dolazi sa Helio X20 procesorom. Isplati li si kupovina. Jako mi se juce svidio na standu kada sam malo čačkao po telefonu.
Nije los Redmi Note 4 ali nemoj uzimati tu verziju sa Mediatekovim procesorom nego sa Snapdragon procesorom.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#4878 Re: Xiaomi mobiteli

Post by shape of despair »

CooK wrote:
shape of despair wrote:Namjeravam kupiti Xiaomi Redmi Note 4. Vidim da telefon dolazi sa Helio X20 procesorom. Isplati li si kupovina. Jako mi se juce svidio na standu kada sam malo čačkao po telefonu.
Nije los Redmi Note 4 ali nemoj uzimati tu verziju sa Mediatekovim procesorom nego sa Snapdragon procesorom.
Nažalost samo sa mediatekom imaju. Je li to ne valja ovaj procesor? Srednje sam zahtijevan korisnik
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4879 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

shape of despair wrote:
CooK wrote:
shape of despair wrote:Namjeravam kupiti Xiaomi Redmi Note 4. Vidim da telefon dolazi sa Helio X20 procesorom. Isplati li si kupovina. Jako mi se juce svidio na standu kada sam malo čačkao po telefonu.
Nije los Redmi Note 4 ali nemoj uzimati tu verziju sa Mediatekovim procesorom nego sa Snapdragon procesorom.
Nažalost samo sa mediatekom imaju. Je li to ne valja ovaj procesor? Srednje sam zahtijevan korisnik
Naruci online ... mora biti .
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#4880 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Mr.Who »

maliq53 wrote:
Mr.Who wrote:Danas mi stigao MI A1.Ne mogu da vjerujem koliko je telefona stalo u 280 KM.
Gdje naruci? Ja obicno vidio oko 180-190 za onu verziju od 32gb...
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 4782aNQXFA
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4881 Re: Xiaomi mobiteli

Post by agent_zero »

CooK wrote:
avaks wrote:Kod Univerzalaca potrošna roba ne podliježe garanciji, a u garantnom listu su naveli da je sve osim softvera potrošna roba :lol:
Doduše ni softver ne smiješ ažurirati:
Image

Ovo više i ptice na grani znaju ali eto...
Sta je ovo ba, ljudi garantuju da nista ne garantuju?! Nikad nigdje nisam vidio ovakvu "garanciju" za mobitele. Znam da je u Univerzalnom losa garancija za televizore ali ovom "garancijom" za mobitele presli su svaku mjeru. Ovo je stvar za ozbiljne inspekcije i utvrdjivanje minimalnih uslova koji mogu biti navedeni u garanciji.
Ovo je itekako za inspekcije! :-x

Čudi me da do sada niko nije reagovao od kupaca...

P.S. Može li neko uslikati garanciju od tog Procompa o kojem ste pričali, čisto da uporedim?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4882 Re: Xiaomi mobiteli

Post by agent_zero »

shape of despair wrote:Namjeravam kupiti Xiaomi Redmi Note 4. Vidim da telefon dolazi sa Helio X20 procesorom. Isplati li si kupovina. Jako mi se juce svidio na standu kada sam malo čačkao po telefonu.
Imaš ga sa snapdragon 625, ja ga imao prošle god.

Ne uzimaj taj sa mediatekom.
User avatar
Blanco
Posts: 166
Joined: 23/05/2008 13:44

#4883 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Blanco »

Ako kupim Xiaomi redmi note 4x sa China rom,jel se moze poslije ubaciti global rom i da imam redovne updejte?
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4884 Re: Xiaomi mobiteli

Post by kloniran »

Blanco wrote:Ako kupim Xiaomi redmi note 4x sa China rom,jel se moze poslije ubaciti global rom i da imam redovne updejte?
moze
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#4885 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

mk ultra wrote:
PlusSA wrote:
mk ultra wrote:na mjesec dana starom A1 slomio ekran, jer jbg...

naručio sa aliexpresa ekran (51KM besplatna dostava), stigao čak i alat sav (nije nešto kvalitetan, al posluži)... polahko video i zamjenio bez problema za pola sata :mrgreen:

sve radi, mogu i servis otvoriti :lol: :lol:
Mozda te cak zaposle u genelecu da budes "ovlasten" jer vec nosis svoju opremu :lol: 8-)

Cak 2x godine garancije :skoljka:
Image

Staklo se skroz oljusilo bilo na starom ekranu

Jedina zamjerka zamjenskom je sto nema onih trakica za izvlacenje baterije... Ako budem opet mijenjao, skidnje baterij ce biti sranje... :skoljka:
Majke ti kako ti je ovo uspjelo??? :shock: :? :shock: :?

Apropo Univerzalno garancije - smeće i treba ih prijaviti Agenciji za zaštitu potrošača i sve moguće inspekcije na vrat.


A za ostalo, ja sam dugogodišnji korisnik Nexusa (treći po redu i zadnji koji je izašao 5x trenutno), ali prolaze godine, Nexusa više nema, ne dam lihvarima za Pixela pare za koje mogu kupiti auto, i šta ću kako ću, vidim ovaj Android One program sa čistim Androidom i skontam to ću ja.
Ina ona nova Nokia 6 ali je znatno skuplja, i izbor pade na ovaj Xiaomi Mi A1. Sad sam se već malo prepala, te ovome puklo staklo ( meni telefoni ispadaju na parket REDOVNO), onaj drugi ima bootloop, onom trećem ne radi touch.... mala je ovo grupa za toliko kvarova.
Voljela bih kad bi mi ovi vlasnici Mi A1 malo napisali svoja iskustva.



p.s. još jedna stvar koja me zbunjuje: MiA1 je na papiru 2 puta bolji telefon od Nexusa 5x ali ipak nexus ima bolji rezultat na benchmarku, i to znatno. Kako je to moguće? (pročitala na GSM Areni)
p.p.s Po ovim yt usporedbama kamere, , tri godine star nexus ubi A1 namrtvo
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4886 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

ne valjaju ti "papiri"
nexus ipak ima prvu klasu snapdragon chipseta, mada stariju sd808
koja se eto i dan danas jednako dobro nosi sa novijom midle range 6xx klasom, sama si potvrdila
upravo ista ona priča od par postova prije gdje sam navodio da je flagship xaomija Mi6 sa sd835 bolji od bilo kojeg mobitela srednje klase ma koliko on bio "najnoviji"
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4887 Re: Xiaomi mobiteli

Post by CooK »

strongmen wrote:ne valjaju ti "papiri"
nexus ipak ima prvu klasu snapdragon chipseta, mada stariju sd808
koja se eto i dan danas jednako dobro nosi sa novijom midle range 6xx klasom, sama si potvrdila
upravo ista ona priča od par postova prije gdje sam navodio da je flagship xaomija Mi6 sa sd835 bolji od bilo kojeg mobitela srednje klase ma koliko on bio "najnoviji"
U pravu si. I nije samo sd835 bolji nego je i sd820 bolji od bilo kojeg novijeg procesora serije 6. Snapdragon procesori serije 8 su premium klasa i veoma dobro se drze godinama nakon njihovog izlaska i tesko da ijedan procesor srednje klase moze biti bolji od njih bez obzira sto je noviji.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4888 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

Tabijat wrote:

A za ostalo, ja sam dugogodišnji korisnik Nexusa (treći po redu i zadnji koji je izašao 5x trenutno), ali prolaze godine, Nexusa više nema, ne dam lihvarima za Pixela pare za koje mogu kupiti auto, i šta ću kako ću, vidim ovaj Android One program sa čistim Androidom i skontam to ću ja.
Ina ona nova Nokia 6 ali je znatno skuplja, i izbor pade na ovaj Xiaomi Mi A1. Sad sam se već malo prepala, te ovome puklo staklo ( meni telefoni ispadaju na parket REDOVNO), onaj drugi ima bootloop, onom trećem ne radi touch.... mala je ovo grupa za toliko kvarova.
Voljela bih kad bi mi ovi vlasnici Mi A1 malo napisali svoja iskustva.



p.s. još jedna stvar koja me zbunjuje: MiA1 je na papiru 2 puta bolji telefon od Nexusa 5x ali ipak nexus ima bolji rezultat na benchmarku, i to znatno. Kako je to moguće? (pročitala na GSM Areni)
p.p.s Po ovim yt usporedbama kamere, , tri godine star nexus ubi A1 namrtvo
e svasta, kako moze staklo da pukne.
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4889 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

Blanco wrote:Ako kupim Xiaomi redmi note 4x sa China rom,jel se moze poslije ubaciti global rom i da imam redovne updejte?
može se flashat bilo koji ROM
samo male su šanse da dobiješ kineski
odnosno, veće da dobiješ neki seler dev kuhaniglobal ROM koji neće imat OTA update, ali i on se može zamjenit ofical global stable ROMom
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#4890 Re: Xiaomi mobiteli

Post by AhmetShabo »

Nakon popravke one ssa softverom primijetio sam da mi gps ne radi.
Nikako ne hvata lokaciju
treba mi gps, jer koristim aplikacije za snimanje voznji na biciklu, kao npr strava

Da li neko zna kako da rijesim ovaj problme? Zasto gps ne radi odjednom,a radio je super dok se nije pojavio onaj problem sa sofverom...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4891 Re: Xiaomi mobiteli

Post by diablobih »

CooK wrote:
strongmen wrote:ne valjaju ti "papiri"
nexus ipak ima prvu klasu snapdragon chipseta, mada stariju sd808
koja se eto i dan danas jednako dobro nosi sa novijom midle range 6xx klasom, sama si potvrdila
upravo ista ona priča od par postova prije gdje sam navodio da je flagship xaomija Mi6 sa sd835 bolji od bilo kojeg mobitela srednje klase ma koliko on bio "najnoviji"
U pravu si. I nije samo sd835 bolji nego je i sd820 bolji od bilo kojeg novijeg procesora serije 6. Snapdragon procesori serije 8 su premium klasa i veoma dobro se drze godinama nakon njihovog izlaska i tesko da ijedan procesor srednje klase moze biti bolji od njih bez obzira sto je noviji.
Nije to problem Cook, problem je sto on misli da na Honor 10 neki šnj procesor i midrange mob, valjda zbog cijene ili cega vec.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4892 Re: Xiaomi mobiteli

Post by CooK »

diablobih wrote:
CooK wrote:
strongmen wrote:ne valjaju ti "papiri"
nexus ipak ima prvu klasu snapdragon chipseta, mada stariju sd808
koja se eto i dan danas jednako dobro nosi sa novijom midle range 6xx klasom, sama si potvrdila
upravo ista ona priča od par postova prije gdje sam navodio da je flagship xaomija Mi6 sa sd835 bolji od bilo kojeg mobitela srednje klase ma koliko on bio "najnoviji"
U pravu si. I nije samo sd835 bolji nego je i sd820 bolji od bilo kojeg novijeg procesora serije 6. Snapdragon procesori serije 8 su premium klasa i veoma dobro se drze godinama nakon njihovog izlaska i tesko da ijedan procesor srednje klase moze biti bolji od njih bez obzira sto je noviji.
Nije to problem Cook, problem je sto on misli da na Honor 10 neki šnj procesor i midrange mob, valjda zbog cijene ili cega vec.
Honor 10 je isto premium mobitel sa Kirin 970 procesorom koji je tu negdje u rangu sd835. Jedino cemu se moze naci zamjerka, generalno kod svih Huawei-ovih procesora, je sto za razliku od Snapdragona imaju puno manju mogucnost custom-izacije odnosno puno manje custom romova.
User avatar
Blanco
Posts: 166
Joined: 23/05/2008 13:44

#4893 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Blanco »

strongmen wrote:
Blanco wrote:Ako kupim Xiaomi redmi note 4x sa China rom,jel se moze poslije ubaciti global rom i da imam redovne updejte?
može se flashat bilo koji ROM
samo male su šanse da dobiješ kineski
odnosno, veće da dobiješ neki seler dev kuhaniglobal ROM koji neće imat OTA update, ali i on se može zamjenit ofical global stable ROMom
Hvala ti na informaciji,prodao danas mobitel,pa iako sam htio naruciti sa AliExpressa nmg cekat 20 dana,pa ocu da uzmem u jednoj od piljara pa zato i pitam.Btw zna li iko ima li igdje jeftinije od 280km verzija 3/32kod nas da se uzme .
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#4894 Re: Xiaomi mobiteli

Post by AhmetShabo »

Je li zna neko kako da rijesim problem na mi4, nema mi gps. Nikako
mirzakaric2016
Posts: 147
Joined: 16/05/2018 11:41

#4895 Re: Xiaomi mobiteli

Post by mirzakaric2016 »

Pozdrav. Jucer sam narucio redmi note 4x 3/32 od procompa za 295KM + 6KM Postarina. Mozete li mi reci da li ima neko iskustva sa ovim modelom, da li je procomp ok radnja po pitanju garancije i podrske korisnicima, obzirom da sam procitao mnogo pozitivnih stvari vezano za njih. Takodjer ako nije problem mozete li mi reci da li sam napravio dobar izbor posto mi se telefon pravo svidja radi specifikacija i pouzdanosti? Hvala unaprijed
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4896 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

zavisi šta tražiš i očekuješ od mobitela
generalno bilo koji model Xaomija je bestbuy, pruža puno više nego razvikani brendovi a za nižu cijenu
taj konkretni model je npr. u rangu Samsunga A7 2017 a je poznat po nevjerovatnoj izdržljivosti baterije
uporredni test Redmi 4x i A7
https://www.kimovil.com/en/compare/sams ... mi-note-4x
otiđi na kraj dole stranice i vidi cijene !!!
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#4897 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Benq »

mirzakaric2016 wrote:Pozdrav. Jucer sam narucio redmi note 4x 3/32 od procompa za 295KM + 6KM Postarina. Mozete li mi reci da li ima neko iskustva sa ovim modelom, da li je procomp ok radnja po pitanju garancije i podrske korisnicima, obzirom da sam procitao mnogo pozitivnih stvari vezano za njih. Takodjer ako nije problem mozete li mi reci da li sam napravio dobar izbor posto mi se telefon pravo svidja radi specifikacija i pouzdanosti? Hvala unaprijed
Prekjuce kupih bratu Xiaomi Redmi Note 4x 4/64 u Hustelu, platio ga 320KM. Sto se tice samog telefona izgleda dosta kvalitetno i stvarno je brz. Sta ce dalje biti, vrijeme ce pokazati..
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#4898 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Tabijat »

strongmen wrote:ne valjaju ti "papiri"
nexus ipak ima prvu klasu snapdragon chipseta, mada stariju sd808
koja se eto i dan danas jednako dobro nosi sa novijom midle range 6xx klasom, sama si potvrdila
upravo ista ona priča od par postova prije gdje sam navodio da je flagship xaomija Mi6 sa sd835 bolji od bilo kojeg mobitela srednje klase ma koliko on bio "najnoviji"
Zaključak priče: neka meni Nexusa.
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#4899 Re: Xiaomi mobiteli

Post by strongmen »

pogotovo ako ti je stalo do dobre kamere
tu kinezi i Xaomi moraju "još hljeba jest" mada grabe divovskim koracima, Huawei sa novim p20 pro je napravio drastčno poboljsanje čak na DXO Mark zauzeo prvo mjesto
a i Xaomi sa MiMix 2s

Image
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#4900 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Heller »

strongmen wrote:pogotovo ako ti je stalo do dobre kamere
tu kinezi i Xaomi moraju "još hljeba jest" mada grabe divovskim koracima, Huawei sa novim p20 pro je napravio drastčno poboljsanje čak na DXO Mark zauzeo prvo mjesto
a i Xaomi sa MiMix 2s

Image
Imaju Leica optiku.
Post Reply