Xiaomi mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20351 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

zdruzdjo wrote: 09/12/2022 23:28
zippoo87 wrote: 09/12/2022 23:25
Pogrijesio si jednu rijec u svom postu...mislio si na kabal a napisao si punjac :D

Jedino rjesenje je da nabavis od nekog isti takav kabal ili da pokusas gdje sa neta naruciti originalni xiaomi kabal za 120W.
Primjetio si koliko je taj tvoj kabal deblji od klasicnih kablova za punjenje...e u tom grmu lezi zec...ne moze kroz tanke zicice proci 120W struje...moraju to ipak biti debele zice i zato svi drugi kablovi koje si probao daju max fast charging sa jednom onom munjom...to je nekih 25W max ako se ne varam,jer toliko struje telefon moze povuci kroz to kablo.

Ja sam sada sa neta narucio nekih kablova 7A,navodno mogu i do 100W ali u praksi ne vjerujem,jer ni meni na moj 67W punjac nije moglo biti mi turbo punjenje...nego je islo fast charging.Generalno kvalitet kablova nije los ali ako zice nisu dovoljno debele,dzaba sve.

Nisam

Hocu I punjac. Bilo bi idealno punjac i kabal, ali....
Gledao sam neki dan neki video o tome.
U samom kablu postoji mali elektronicki sklop koji komunicira izmedju telefon i punjaca i tako diktira sta ce punjac poslati tj telefon sta ce traziti.

Btw kod mene postoji
Quick,Turbo i 120W punjenje
Dobijem plafon ovaj turbo sa baseus kablomi original punjacem.
A sa origigi oboje ide 120W
Imas na olxu kupiti ali cijena punjaca je 100 KM
pogledaj eto...ja neki dan gledao cijene
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#20352 Re: Xiaomi mobiteli

Post by adsubzero »

sabanss wrote: 09/12/2022 23:29 Ne mora biti samo kvalitet kabla. Moguće da Xiaomi koristi neki svoj protokol i da je ožičenje drugačije u odnosu na standard.

Dakle ako hoćeš super brzo punjenje onda koristi originalni Xiaomi punjač. Isto važi i za ostale brendova, samo punjač tih brenda garantira najbrže moguće punjenje.

Kabel također, zaboravio sam da napišem :mrgreen:
Tako je. Vecina imaju neku svoju verziju punjenja koji radi na specificnom protokolu. I adapter i kabal moraju da podrzavaju to. Cak nije ni garancija ako imas kabal koji podrzava 100W da ce on puniti telefon njegovom maksimalnom snagom od npr 65W. Treba o svemu tome voditi racuna.
User avatar
Laplace
Posts: 10301
Joined: 19/11/2012 18:37

#20353 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

sabanss wrote: 09/12/2022 23:29 Ne mora biti samo kvalitet kabla. Moguće da Xiaomi koristi neki svoj protokol i da je ožičenje drugačije u odnosu na standard.

Dakle ako hoćeš super brzo punjenje onda koristi originalni Xiaomi punjač. Isto važi i za ostale brendova, samo punjač tih brenda garantira najbrže moguće punjenje.

Kabel također, zaboravio sam da napišem :mrgreen:
Da, i onda je neko (u Appleu) došao na genijalnu ideju da telefone isporučuje bez punjača.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20354 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Pa njima i to ide na ruku...duplo zaradjuju.
Prvo ne daju punjac a drugo,ako unistis uredjaj ili bateriju,opet njima placas za novi.
Apple kao firma je prototip kapitalizma...iako ih mnogi prate,nisu ovim ni do koljena...samo dizu cijene,izbacuju sve moguce sa telefona i samo na racunima im brojke rastu.
Zato ih i ne volim.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#20355 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

Xiaomi ne radi za profit :D
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#20356 Re: Xiaomi mobiteli

Post by sencobih »

Laplace wrote: 10/12/2022 09:38
sabanss wrote: 09/12/2022 23:29 Ne mora biti samo kvalitet kabla. Moguće da Xiaomi koristi neki svoj protokol i da je ožičenje drugačije u odnosu na standard.

Dakle ako hoćeš super brzo punjenje onda koristi originalni Xiaomi punjač. Isto važi i za ostale brendova, samo punjač tih brenda garantira najbrže moguće punjenje.

Kabel također, zaboravio sam da napišem :mrgreen:
Da, i onda je neko (u Appleu) došao na genijalnu ideju da telefone isporučuje bez punjača.
I to zbog zaštite okoline :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20357 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

skafiskafsnjak wrote: 10/12/2022 12:21 Xiaomi ne radi za profit :D
Kazu 5% marza a kod appla 500%
Jbga tu je to negdje 😂
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#20358 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

zippoo87 wrote: 10/12/2022 15:38
skafiskafsnjak wrote: 10/12/2022 12:21 Xiaomi ne radi za profit :D
Kazu 5% marza a kod appla 500%
Jbga tu je to negdje 😂
Da mogu, uzeli bi vise i oni :D
Pitam se kolika je marza za njihove telefone od 1200 eura
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#20359 Re: Xiaomi mobiteli

Post by DonieBrasco »

Koji Xiaomi model razmatrati da je pristojan ne buđet model nego neki srrednji sto je jaci, nemam nikakvo iskustvo sa Xiaomi mobitelima.
citroen xm
Posts: 18059
Joined: 17/04/2012 22:57

#20360 Re: Xiaomi mobiteli

Post by citroen xm »

Mi 12x ili Mi 12 lite, mada bi ja više naginjao ka ovom prvom.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20361 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

DonieBrasco wrote: 10/12/2022 19:36 Koji Xiaomi model razmatrati da je pristojan ne buđet model nego neki srrednji sto je jaci, nemam nikakvo iskustvo sa Xiaomi mobitelima.
Xiaomi 12 ili 12X ili Xiaomi 12T ili Xiaomi 11T ili Xiaomi 11T Pro
User avatar
Laplace
Posts: 10301
Joined: 19/11/2012 18:37

#20362 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Laplace »

zippoo87 wrote: 10/12/2022 11:45 Pa njima i to ide na ruku...duplo zaradjuju.
Prvo ne daju punjac a drugo,ako unistis uredjaj ili bateriju,opet njima placas za novi.
Apple kao firma je prototip kapitalizma...iako ih mnogi prate,nisu ovim ni do koljena...samo dizu cijene,izbacuju sve moguce sa telefona i samo na racunima im brojke rastu.
Zato ih i ne volim.
Samo kad se neko sjeti da ih isporučuje bez displaya. Ono, koristi od prethodnog mobitela ili doplati.
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#20363 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

zippoo87 wrote: 10/12/2022 15:38
skafiskafsnjak wrote: 10/12/2022 12:21 Xiaomi ne radi za profit :D
Kazu 5% marza a kod appla 500%
Jbga tu je to negdje 😂
Pa naravno, lijepo je kad neko drugi radi research and development i ti na kraju prepises.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20364 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Quaresma wrote: 10/12/2022 20:35
zippoo87 wrote: 10/12/2022 15:38

Kazu 5% marza a kod appla 500%
Jbga tu je to negdje 😂
Pa naravno, lijepo je kad neko drugi radi research and development i ti na kraju prepises.
Jeste...krade Xiaomi patente applu i sastavlja po njihovim uputama :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#20365 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

zippoo87 wrote: 10/12/2022 20:37
Quaresma wrote: 10/12/2022 20:35

Pa naravno, lijepo je kad neko drugi radi research and development i ti na kraju prepises.
Jeste...krade Xiaomi patente applu i sastavlja po njihovim uputama :lol:
Pa ajde Boga ti, i jesu jeftina kopija iphona u mnooogooo stvari.
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#20366 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

zippoo87 wrote: 10/12/2022 20:37
Quaresma wrote: 10/12/2022 20:35

Pa naravno, lijepo je kad neko drugi radi research and development i ti na kraju prepises.
Jeste...krade Xiaomi patente applu i sastavlja po njihovim uputama :lol:
Citavo postojanje xiaomija je nastalo preko miui.a cija je inspiracija bila ios.

A i u medjuostalom, nema potrebe pricati o ociglednim stvarima.

Navedi mi koliko je apple puta kopirao xiaomi a koliko xiaomi apple.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20367 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zippoo87 »

Quaresma wrote: 10/12/2022 21:06
zippoo87 wrote: 10/12/2022 20:37

Jeste...krade Xiaomi patente applu i sastavlja po njihovim uputama :lol:
Citavo postojanje xiaomija je nastalo preko miui.a cija je inspiracija bila ios.

A i u medjuostalom, nema potrebe pricati o ociglednim stvarima.

Navedi mi koliko je apple puta kopirao xiaomi a koliko xiaomi apple.
Znam sve i kako je nastalo i sta rade...ne kazem da ne kopiraju izgled ali ti kazes da fakticki kradu R&D od Appla .
Ko brani bilo kojem brendu da napravi ikone i izgled kao u Appla...je li to zabranjeno ?
Samsung sutra moze to isto uraditi ili bilo ko...ali to ne znaci da su ukrali nesto njihovo...osim izgled sto prilagodjavaju.
Apple ne moze kopirati nikoga,jer oni sve rade potpuno drugacije...
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#20368 Re: Xiaomi mobiteli

Post by fortaleza »

Quaresma wrote: 10/12/2022 21:06
zippoo87 wrote: 10/12/2022 20:37

Jeste...krade Xiaomi patente applu i sastavlja po njihovim uputama :lol:
Citavo postojanje xiaomija je nastalo preko miui.a cija je inspiracija bila ios.

A i u medjuostalom, nema potrebe pricati o ociglednim stvarima.

Navedi mi koliko je apple puta kopirao xiaomi a koliko xiaomi apple.
IOS I Android system su dva razlicita svijeta, to sto Kinezi kopiraju look I izgled skina me znaci bas puno
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#20369 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

fortaleza wrote: 10/12/2022 22:48
Quaresma wrote: 10/12/2022 21:06

Citavo postojanje xiaomija je nastalo preko miui.a cija je inspiracija bila ios.

A i u medjuostalom, nema potrebe pricati o ociglednim stvarima.

Navedi mi koliko je apple puta kopirao xiaomi a koliko xiaomi apple.
IOS I Android system su dva razlicita svijeta, to sto Kinezi kopiraju look I izgled skina me znaci bas puno
kako bolan ne znaci puno, pa sve su iskopirali, ui, ux. sta nisu iskopirali?

bukvalno prvi miui custom rom nastao jer su htjeli prenijeti ios na android. i onda mi dodju i kazu pa to je samo ui.

kamo srece da je sa ui, a sta je sa ostalim stvarima? ima li sta da nisu iskopirali? Mozda je industrija pratila Xiaomi zapravo u kopiranju notcha, izbacivanje headphone jacka? Dizajn telefona, imena telefona, recimo iPhone izbaci iPhone SE naravno, eto i Xiaomi Mi 9 SE? (Citaj Xiaomi Mi 8 pored ostalih) Control Centre?

Moze se nabrojavati u nedogled. Citav brand su izgradili kopiranjem Applea. Do te mjere kao recimo kod Mi 8, bukvalno nakon izlaska iPhonea X, Mi 8 cisti copy - paste.


Nije tu samo Xiaomija za prozivati, tu je i Samsung, koji ne zna napraviti reklamu bez da proziva Apple. Jedne godine ih prozivaju kako njihov telefon ima headphone jack a iduce godine ga izbace. Isto tako i za punjace, pa ih onda godinu kasnije izbace.

Apple je taj koji najvise prednjaci u industriji sto se tice postavljanja trendova i to je cinjenica. I to nije samo tako u mobilnom svijetu, nego i u PC svijetu. Prvi su poceli gurati type A usb port (kao sto su i to uradili sa type - c na macbookovima ). Ko je prvi poceo izbacivati floppy disk, cd drive?

Pa i headphone jack, kad su izbacili, niko nije pratio taj trend kad je Oppo to uradio nego Apple. Niko nije kopirao odmah onaj notch od essential phonea ili od sharpa.


mislim, ne znam zasto se uopste upustam u ove stvari da raspravljam.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#20370 Re: Xiaomi mobiteli

Post by zposao »

Quaresma wrote: 10/12/2022 23:23
fortaleza wrote: 10/12/2022 22:48
IOS I Android system su dva razlicita svijeta, to sto Kinezi kopiraju look I izgled skina me znaci bas puno
kako bolan ne znaci puno, pa sve su iskopirali, ui, ux. sta nisu iskopirali?

bukvalno prvi miui custom rom nastao jer su htjeli prenijeti ios na android. i onda mi dodju i kazu pa to je samo ui.

kamo srece da je sa ui, a sta je sa ostalim stvarima? ima li sta da nisu iskopirali? Mozda je industrija pratila Xiaomi zapravo u kopiranju notcha, izbacivanje headphone jacka? Dizajn telefona, imena telefona, recimo iPhone izbaci iPhone SE naravno, eto i Xiaomi Mi 9 SE? (Citaj Xiaomi Mi 8 pored ostalih) Control Centre?

Moze se nabrojavati u nedogled. Citav brand su izgradili kopiranjem Applea. Do te mjere kao recimo kod Mi 8, bukvalno nakon izlaska iPhonea X, Mi 8 cisti copy - paste.


Nije tu samo Xiaomija za prozivati, tu je i Samsung, koji ne zna napraviti reklamu bez da proziva Apple. Jedne godine ih prozivaju kako njihov telefon ima headphone jack a iduce godine ga izbace. Isto tako i za punjace, pa ih onda godinu kasnije izbace.

Apple je taj koji najvise prednjaci u industriji sto se tice postavljanja trendova i to je cinjenica. I to nije samo tako u mobilnom svijetu, nego i u PC svijetu. Prvi su poceli gurati type A usb port (kao sto su i to uradili sa type - c na macbookovima ). Ko je prvi poceo izbacivati floppy disk, cd drive?

Pa i headphone jack, kad su izbacili, niko nije pratio taj trend kad je Oppo to uradio nego Apple. Niko nije kopirao odmah onaj notch od essential phonea ili od sharpa.


mislim, ne znam zasto se uopste upustam u ove stvari da raspravljam.
Sve je to istina, ali šta želiš time dokazati?
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#20371 Re: Xiaomi mobiteli

Post by Quaresma »

Nadovezujem se na zipov komentar koliko apple uzme marzi a koliko xiaomi.

Apple uzme mozda ogroman dio, ali zato jako puno i ulaze, pa im se vrati, zato ih citava industrija prati.

Drugi to manje rade, jer sto bi kad vec mogu prepisati od applea.

Recimo samsung kad to radi, imas recimo iris senzor koji je meni licno najbolja stvar i od face id.a i od senzora za otisak prsta, al naravno samsung je to odbacio nakon 2 ili 3 modela.

Xiaomi slicno radi, mi 11 ultra sa onim ekranom pozadi je super stvar bila, naravno izbacili na 12 ultra.

Lg je propao najvise zbog nekog eksperimentisanja na glavnom modelu, research department im je bio nula bodova.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#20372 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

Quaresma wrote: 11/12/2022 11:02 Nadovezujem se na zipov komentar koliko apple uzme marzi a koliko xiaomi.

Apple uzme mozda ogroman dio, ali zato jako puno i ulaze, pa im se vrati, zato ih citava industrija prati.

Drugi to manje rade, jer sto bi kad vec mogu prepisati od applea.

Recimo samsung kad to radi, imas recimo iris senzor koji je meni licno najbolja stvar i od face id.a i od senzora za otisak prsta, al naravno samsung je to odbacio nakon 2 ili 3 modela.

Xiaomi slicno radi, mi 11 ultra sa onim ekranom pozadi je super stvar bila, naravno izbacili na 12 ultra.

Lg je propao najvise zbog nekog eksperimentisanja na glavnom modelu, research department im je bio nula bodova.
Sto se ciaomija tice, nek iskopiraju bat problizno stabilan OS od Apple ahahahah
elq
Posts: 384
Joined: 25/06/2017 08:26

#20373 Re: Xiaomi mobiteli

Post by elq »

skafiskafsnjak wrote: 11/12/2022 11:04
Quaresma wrote: 11/12/2022 11:02 Nadovezujem se na zipov komentar koliko apple uzme marzi a koliko xiaomi.

Apple uzme mozda ogroman dio, ali zato jako puno i ulaze, pa im se vrati, zato ih citava industrija prati.

Drugi to manje rade, jer sto bi kad vec mogu prepisati od applea.

Recimo samsung kad to radi, imas recimo iris senzor koji je meni licno najbolja stvar i od face id.a i od senzora za otisak prsta, al naravno samsung je to odbacio nakon 2 ili 3 modela.

Xiaomi slicno radi, mi 11 ultra sa onim ekranom pozadi je super stvar bila, naravno izbacili na 12 ultra.

Lg je propao najvise zbog nekog eksperimentisanja na glavnom modelu, research department im je bio nula bodova.
Sto se ciaomija tice, nek iskopiraju bat problizno stabilan OS od Apple ahahahah
Sta je tebi momak?De ohladi malo, sta si uzjaho xiaomi
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#20374 Re: Xiaomi mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

elq wrote: 11/12/2022 11:08
skafiskafsnjak wrote: 11/12/2022 11:04

Sto se ciaomija tice, nek iskopiraju bat problizno stabilan OS od Apple ahahahah
Sta je tebi momak?De ohladi malo, sta si uzjaho xiaomi
A i vi branite ko da vam je cacevina :lol:
sasajev
Posts: 626
Joined: 20/06/2016 09:49

#20375 Re: Xiaomi mobiteli

Post by sasajev »

zposao wrote: 11/12/2022 10:34
Quaresma wrote: 10/12/2022 23:23

kako bolan ne znaci puno, pa sve su iskopirali, ui, ux. sta nisu iskopirali?

bukvalno prvi miui custom rom nastao jer su htjeli prenijeti ios na android. i onda mi dodju i kazu pa to je samo ui.

kamo srece da je sa ui, a sta je sa ostalim stvarima? ima li sta da nisu iskopirali? Mozda je industrija pratila Xiaomi zapravo u kopiranju notcha, izbacivanje headphone jacka? Dizajn telefona, imena telefona, recimo iPhone izbaci iPhone SE naravno, eto i Xiaomi Mi 9 SE? (Citaj Xiaomi Mi 8 pored ostalih) Control Centre?

Moze se nabrojavati u nedogled. Citav brand su izgradili kopiranjem Applea. Do te mjere kao recimo kod Mi 8, bukvalno nakon izlaska iPhonea X, Mi 8 cisti copy - paste.


Nije tu samo Xiaomija za prozivati, tu je i Samsung, koji ne zna napraviti reklamu bez da proziva Apple. Jedne godine ih prozivaju kako njihov telefon ima headphone jack a iduce godine ga izbace. Isto tako i za punjace, pa ih onda godinu kasnije izbace.

Apple je taj koji najvise prednjaci u industriji sto se tice postavljanja trendova i to je cinjenica. I to nije samo tako u mobilnom svijetu, nego i u PC svijetu. Prvi su poceli gurati type A usb port (kao sto su i to uradili sa type - c na macbookovima ). Ko je prvi poceo izbacivati floppy disk, cd drive?

Pa i headphone jack, kad su izbacili, niko nije pratio taj trend kad je Oppo to uradio nego Apple. Niko nije kopirao odmah onaj notch od essential phonea ili od sharpa.


mislim, ne znam zasto se uopste upustam u ove stvari da raspravljam.
Sve je to istina, ali šta želiš time dokazati?
Ne zeli nista dokazati, sve je dokazano. Samo zeli objasniti ovima koji pricaju o nekim marzama 500% i slicno, naspram satro marze od 5% koju uzima Xiaomi. Svi pricaju o marzama i nekoj fiktivnoj cijeni uredjaja od 500$ (samo hardveru), a niko ne prica o vremenu i ljudima koji su zaduzeni za razvoj svega toga (i hardver i softver) i cijeni svog tog procesa, to Apple plati a ovi iskopiraju.
To je jedna stvar, druga stvar je i sam taj hardver. Pricati price kao onaj konj neki dan, CEO Nothing phone-a, kako u proizvodnji jedan Xioami, jedan Nothing phone i jedan iPhone kostaju isto. Pa to je van pameti pricati bilo kome ko samo uzme u ruke iPhone i Xiaomi neki (pa makar on bio onaj od 1500 ili 2000, jer ne znam koliko je najskuplji Xiaomi). Nista ne moras znati o telefonima, na prvu ce ti sve biti jasno. Kvalitet se i vidi i osjeti, kako kvalitet materijala tako i kvalitet izrade.
Da se razumijemo, niti hvalim koga niti se rugam kome. Ali ove price kako neko samo klepa po usima (jer stotine miliona ljudi su travu pasli i pojma nemaju ni o cemu i spremni su bacati hiljade dolara samo zato sto im Apple tako kaze, pa makar i na svoju stetu), dok neko, dusa draga, misli samo na korisnike i na njihovu dobrobit, pocinju prelaziti svaku mjeru i pocinju liciti na one teorije zavjera nekih ludjaka.
Jedini koji je istinski mogao parirati Apple je bio Huawei, dok ga nisu jebali raznim zabranama i budalastinama i to je cinjenica. A ovo ostalo, nula bodova.
Hvala na paznji :-D
Post Reply