Xenon svjetla-dijagnostika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#26 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

tempuser wrote:
Optimist wrote:Ja sam mislio na samo skidanje fara i zamjenu halogene sijalice. Nisam raskopcavao dzek, samo skinuo poklopac i zamijenio sijalicu, pridrzavajuci far.
To je pis of kejk, senon je malo komplikovanije zamjeniti.

Eh, da su regulara sijalice, i da sve radi..jedno 10min. Ovako samo vadjenje fara je bilo podugo, onda da se skine balast, da se pridje sijalici...ima tu posla. Nije za "Home made" opciju.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#27 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

Da ne otvaram novu temu: ako bi se kojim slucajem odlucio da kupim i stavim one obicne farove, da li se nesto treba mjenjati u postavkama boardcompa- i da li je isti konektor. Idu mi na nerve ovi xenoni, zamisli rikne negdje van BiH vikendom, mogu se slikati. A cesto idem vani.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#28 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by condy »

Nisi jos rijesio problem sa svjetlima ?

Obicni far, kako kazes, nije jeftina investicija. OE nov far tesko da ces naci ispod 500 KM . Cijena za jedan far. Na otpadu su puno jeftiniji ali zasto to raditi? Opet je jeftinije popravi kvar koji imas i miran si.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#29 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

Nema sanse da nadjem vremena da odem do momka prije naredne sedmice, i to popodne. Svaki dan obaveze do 18h.

A valja vozati ovako po gradu i objasnjavati se sa policijom ako zaustave. Ide mi na nerve sto radi banalne stvari tipa zamjene sijalica moram u servis.

A farova ima polovnih (i autu je 10god, ta necu nove uzimati) i do cca 250KM par.
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#30 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by LeKo »

Ja to ne bih radio, a ti ako vec zelis probaj s varijantom da nekome das svoje xenon za obicne, a da taj plati majstoru za "transfer".
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#31 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

Ma iskreno radije bih kupio i testirao, tih 250KM nije neka pljacka, a ostavio xenone sa strane, pa ako mi se ne svidi onda sta cu, naucim te fore oko zamjene, rjesim problem (garant je balast) i to je to. Fakat je smor, danas 3x prestaje raditi, ugasim auto i upalim, on proradi. Samo je pitanje do kada.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#32 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by bitanga_sa_otesa »

mozes li prebaciti lijevi balast na desnu stranu,a desni na lijevu ? onda ces tacno znati do cega je...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#33 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

ja sam ne mogu, a tesko cu uganjati i da odem do servisa u narednih 7 dana. Al nekako cu valjda izgurati. Ako mi ovo prekipi dal je moguce uraditi samo zamjenu za obicne farove, nema se sta posebno stelovati, mjenjati...ili ipak ima?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#34 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by bitanga_sa_otesa »

pa nadji nekog od raje ko zna,mislim da nije neki posao te balaste izmijenjati i da znas na cemu si...
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#35 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by konektovan »

rusmir.ba wrote:ja sam ne mogu, a tesko cu uganjati i da odem do servisa u narednih 7 dana. Al nekako cu valjda izgurati. Ako mi ovo prekipi dal je moguce uraditi samo zamjenu za obicne farove, nema se sta posebno stelovati, mjenjati...ili ipak ima?
Je li ti zgodno otici do onih u robotu hrasno, xenon.ba, mislim da ti i oni mogu pomoći. Ugradili su na hiljade xenona i balasta, pa da ti provjere?!
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#36 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

zvat cu i njih, sad sam pa se ne javljaju na tel.

vidim imaju u ponudi samo neki OLLO balast D1S ali sumnjam da su to univerzalni dijelovi i da pasu na octaviu.
saabsa
Posts: 1853
Joined: 07/10/2009 01:17

#37 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by saabsa »

Sve vrste OE balasta imas u Autoelektrici Ad u Neđaricima
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#38 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by rusmir.ba »

Eh, posto nikako da dobijem info o kompatibilnosti farova (svi me ubjedjuju da to pravim, jer sigurno i vrijedi) nazovem momka iz Skoda servisa, da ga upitam za to, i on kaze da je mjenjao par puta i da nije imao problem kompatibilnosti.
I preporucio mi da ako nadjem zamjenim za obicne jer je imao ceste probleme. Pa cu i to pogledati sad, zrtvovao bi kvalitet svjetla (90% vremena je gradska voznja kako god) za racun jednostavnosti odrzavanja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#39 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser »

rusmir.ba wrote:Da ne otvaram novu temu: ako bi se kojim slucajem odlucio da kupim i stavim one obicne farove, da li se nesto treba mjenjati u postavkama boardcompa- i da li je isti konektor. Idu mi na nerve ovi xenoni, zamisli rikne negdje van BiH vikendom, mogu se slikati. A cesto idem vani.
Znam da se mora softverski prebaciti sa obicnih farova xenon na obicne sijalice, ne znam za kontra. Konektori na kucistima farova su isti, nikakve prepravke
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#40 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by tempuser »

condy wrote:Nisi jos rijesio problem sa svjetlima ?

Obicni far, kako kazes, nije jeftina investicija. OE nov far tesko da ces naci ispod 500 KM . Cijena za jedan far. Na otpadu su puno jeftiniji ali zasto to raditi? Opet je jeftinije popravi kvar koji imas i miran si.
70-100 pa navise KM na piku original polovni, samo je pitanja koliko su matirani i da nisu za UK.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#41 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by amar1994 »

Za skodu nema polovan , onda ga jebi vala :-) :run:

https://www.olx.ba/artikal/10662213/oct ... ovi-xenon/

I kazu , japanci su skupi , ma sve je skupo original :D

Nov far za octaviu je 667e po katalogu , balast 506e :run:
Inace trecina kataloga je octavia PFL , trecina FL i trecina audi A3 :D :D

PS. Sta lupa , cuj mogu halogeni :lol: :lol: , jesu isti izgledom ali nisu isti ni unutra , a Bgmi ni instalacija nije ni blizu .
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#42 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by condy »

amar1994 wrote:Za skodu nema polovan , onda ga jebi vala :-) :run:

https://www.olx.ba/artikal/10662213/oct ... ovi-xenon/

I kazu , japanci su skupi , ma sve je skupo original :D

Nov far za octaviu je 667e po katalogu , balast 506e :run:
Inace trecina kataloga je octavia PFL , trecina FL i trecina audi A3 :D :D

PS. Sta lupa , cuj mogu halogeni :lol: :lol: , jesu isti izgledom ali nisu isti ni unutra , a Bgmi ni instalacija nije ni blizu .
A ja se često pitam otkud svi ovi autootpadi pored ceste :D

Odeš na lichtex.de, kupiš dosta jeftinije sve što ti treba, ballast, sijalice, a ništa nije kinesko no name. Philips, osram....što se zezati sa farom, zamjenom, kad može jeftinije samo trebaš znati šta ti treba, do čega je kvar.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#43 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by Alkos »

Kome se obratiti i gdje uraditi zamjenu fabričke xenon sijalice, imate li kakvih preporuka ili pozitivnih iskustava? :)

Također, koliko je realno očekivati da zamjenska sijalica bude originalna i neki poznatiji brend (Osram ili Philips ili tako nešto), te da dobijem bar kakvu vrstu pisane garancije za istu? Recimo ove fabričke mi traju skoro 10 godina, naravno da ne očekujem da zamjenske isto traju, ali ne bih volio mijenjati sijalicu svake 1-2 godine.

I gdje uopšte mogu provjeriti koja je sijalica za Avensis 2003-2008, da li je D2S ili D4S?


PS - izivnjavam se ako je pogresan topik, nisam znao gdje bih drugo :)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#44 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by condy »

Kad izvadis sijalicu vidjeces koja ide od te dvije. Tako ti je najsigurnije, izvadi je ili neka je mehanicar izvadi pa da vidis. To je brzo pa onda idi kupiti.

Zamjenske philips su jako dobre, i neces imati zamjerki. Mozes je kupiti kod nas u servisima, auto trgovinama ili putem interneta. Ako kupujes preko interneta najpovoljnije je na lichtex.de stice ti za max 7 dana.

Original je puno skuplji, ne isplati se. Kod mene ja ne vidim nikakvu razliku. Zamjenska philips traje mi vec tri godine. Original kostala oko 280 KM, zamjenska koliko se sjecam oko 140 KM. Sad su mislim jos povoljnije. Samo ne kupuj no name, kineske i sl. Philips ili osram su obicno i OE originalne sijalice.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#45 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by Alkos »

condy wrote:Kad izvadis sijalicu vidjeces koja ide od te dvije. Tako ti je najsigurnije, izvadi je ili neka je mehanicar izvadi pa da vidis. To je brzo pa onda idi kupiti.

Zamjenske philips su jako dobre, i neces imati zamjerki. Mozes je kupiti kod nas u servisima, auto trgovinama ili putem interneta. Ako kupujes preko interneta najpovoljnije je na lichtex.de stice ti za max 7 dana.

Original je puno skuplji, ne isplati se. Kod mene ja ne vidim nikakvu razliku. Zamjenska philips traje mi vec tri godine. Original kostala oko 280 KM, zamjenska koliko se sjecam oko 140 KM. Sad su mislim jos povoljnije. Samo ne kupuj no name, kineske i sl. Philips ili osram su obicno i OE originalne sijalice.
Puno ti hvala na odgovorima. Zamijenio bih ja sam to, da ne treba rastaviti pola auta, a nisam baš toliko stručan. :)

Original je odmah otpao, ne daje mi se tolika lova iskreno, a ne znam da li može uopšte trajati toliko kao ovaj fabrički, prilikom kupovine auta. Vjerujem da je Philips dobar i volio bih kada vec mijenjam da znam da kupujem original, vidim da su neki pisali da postoje i fušeraji koji se prodaju. Kako biti siguran da je original i gdje kupiti original?

Evo, ovaj lichtex.de je odlična varijanta, ali da sam siguran koja sijalica mi treba. Ovako da odvezem nekome auto, pa da on skine to sve da bih ja provjerio koja je sijalica i naručio preko neta, nekako otpada.

Od kineskih i tih noname brendova sam odustao, vidim razliku u kući kad koristim Philips i Osram u odnosu na te neke ofrlje brandove.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#46 Re: Xenon svjetla-dijagnostika

Post by Ned071 »

Alkos wrote:Kome se obratiti i gdje uraditi zamjenu fabričke xenon sijalice, imate li kakvih preporuka ili pozitivnih iskustava? :)

Također, koliko je realno očekivati da zamjenska sijalica bude originalna i neki poznatiji brend (Osram ili Philips ili tako nešto), te da dobijem bar kakvu vrstu pisane garancije za istu? Recimo ove fabričke mi traju skoro 10 godina, naravno da ne očekujem da zamjenske isto traju, ali ne bih volio mijenjati sijalicu svake 1-2 godine.

I gdje uopšte mogu provjeriti koja je sijalica za Avensis 2003-2008, da li je D2S ili D4S?


PS - izivnjavam se ako je pogresan topik, nisam znao gdje bih drugo :)

robot hrasno, meni neki dan momak mijenjao, ja sam jako zadovoljan... 45 maraka sijalica i zamjena... koja je sijalica, veze nemam, meni je vazno da radi
Post Reply