Xbox Series X|S

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Jasamkodi
Posts: 41
Joined: 08/05/2020 20:31

#376 Re: Xbox Series X|S

Post by Jasamkodi »

febo_acm wrote: 13/03/2022 09:49 Jos kad bi se moglo platiti karticom direktno bilo bi top... 100 Lira je oko 12 KM, a gift card 100 Lira se prodaje za 12$.
Inace Nba 22 KM, a na US 79$ :D
Gdje to?
Ja kad udjem preko PC na turski store piše da je nba 2k22 oko 600 lira.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#377 Re: Xbox Series X|S

Post by febo_acm »

Image

evo screenshoot
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#378 Re: Xbox Series X|S

Post by NecuVise »

Igra li ko Elden Ring na xboxu? Ja danas počeo, zaglavio u nekom dungeonu ubiše me neko malci, iskaču sa svih strana a ja nejač :lol: Nisam ništa htio googlati, igram sve naslijepo. Osim nekoliko trailera prije izlaska igre ništa nisam gledao ni čitao.

Dobro izgleda i ide za sad na One X.
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#379 Re: Xbox Series X|S

Post by vaučer »

Igram ja pomalo ali mi se ne sviđa naročito zasad. Pokušavam igrati bez konja, što otežava sve.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#380 Re: Xbox Series X|S

Post by NecuVise »

Ja zaboravio kako se poziva. Ona hanuma mi rekla ali nisam dobro pratio i sad ne znam :(
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#381 Re: Xbox Series X|S

Post by vaučer »

Nemam pojma, nisam niti ga planiram koristiti. :-D Ako ne budem mogao napredovati u igri, igrat ću nešto drugo. Grafika je fina, ne sumnjam da ima super stvari u igri, samo ne znam koliko mi se sviđa koncept open world Souls igre.
User avatar
ferratilis
Posts: 7266
Joined: 25/11/2013 16:48

#382 Re: Xbox Series X|S

Post by ferratilis »

NecuVise wrote: 13/03/2022 20:03 Ja zaboravio kako se poziva. Ona hanuma mi rekla ali nisam dobro pratio i sad ne znam :(
Dobio si spectral steed whistle, time se priziva, mozes je staviti na precicu da ti je lakse, kod mene je Y + down. :)

Ako si jos na pocetku, ovavezno uradi teleport nazad do Church of Elleh, dobices jedan bitan item. :)
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#383 Re: Xbox Series X|S

Post by NecuVise »

ferratilis wrote: 13/03/2022 20:34
NecuVise wrote: 13/03/2022 20:03 Ja zaboravio kako se poziva. Ona hanuma mi rekla ali nisam dobro pratio i sad ne znam :(
Dobio si spectral steed whistle, time se priziva, mozes je staviti na precicu da ti je lakse, kod mene je Y + down. :)

Ako si jos na pocetku, ovavezno uradi teleport nazad do Church of Elleh, dobices jedan bitan item. :)
Hvala na savjetu, vratio sam se i dobio. Joj zaraze igre, spava mi se valja sutra na posao ali mi se ne ostavlja :zzzz:
spaho_maniacs
Posts: 9
Joined: 10/03/2011 22:50

#384 Re: Xbox Series X|S

Post by spaho_maniacs »

Da li ko zna da li igdje u gradu ima da neko rade ciscenje XBOX joistika,ili da li pokusam sam 😁

Ne radi mi dobro onaj desni analog,vjerovatno od Fife 😁
Ako nema nigdje onda cu pokusat sam al moram prvo vidjeti gdje se ima kupiti ovaj T9 i T6 odvijac?znak ko?
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#385 Re: Xbox Series X|S

Post by febo_acm »

spaho_maniacs wrote: 14/03/2022 14:47 Da li ko zna da li igdje u gradu ima da neko rade ciscenje XBOX joistika,ili da li pokusam sam 😁

Ne radi mi dobro onaj desni analog,vjerovatno od Fife 😁
Ako nema nigdje onda cu pokusat sam al moram prvo vidjeti gdje se ima kupiti ovaj T9 i T6 odvijac?znak ko?
Creed u SCC, ja sam jednom nosio kod njih, davno.
Jasamkodi
Posts: 41
Joined: 08/05/2020 20:31

#386 Re: Xbox Series X|S

Post by Jasamkodi »

febo_acm wrote: 13/03/2022 13:16 Probao sam ja jutros prebaciti na Tursku na konzoli i platiti karticom i odbijeno, pogresna regija... Ne znam treba li i kakav VPN na konzoli direktno, ali mrsko mi se peglati :D
Ja sam probao na PC koristeći turski VPN, ali nisam mijenjao regiju akaunta. Nije mi prošlo.

Čitajući po netu, kažu kako mi mozemo (zemlje koje nemaju oficijalni ms store) kupovati sa bilo kojeg storea (turski/argentinski...) koristeći direktno naše kartice. Eh sad ne znam dal sve mora biti usklađeno, store region i VPN, i pri tome dal sve mora kroz konzolu biti obavljeno. Ja sam probao samo kroz PC pošto mi tu lakše upaliti VPN.
Jasamkodi
Posts: 41
Joined: 08/05/2020 20:31

#387 Re: Xbox Series X|S

Post by Jasamkodi »

Sta ovo ovdje niko ne pise? Nije valjda da svi igraju na PS5? :mrgreen:

Je li neko ima problem kad setuje HDR kalibraciju da jednostavno previše puta mora kliknuti udesno dok ne zadovolji one kriterije za drugi i treci screen. Recimo na prvom vratim na pocetak, i kliknem jednom desno i bude normalno. Dok druga dva za max luminance, moram bas dosta otici udesno.

I kad gledam one vrijednosti max odu na preko 5k, a recimo moj TV max(u jedinstvenom trenutku) moze isporuciti oko 1150 nits u HDR.

Gledao sam po netu, ovi koji imaju LG OLED, nemaju problema sa tim, normalno ga naštelaju na nekih 10 cliks, sto dodje na otprilike 800 nits koliko mogu i isporuciti. Dok Samsungovi pojedini modeli takodjer imaju problem kao i moj TV, koji je SONY Full Array LED.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#388 Re: Xbox Series X|S

Post by NecuVise »

Jasamkodi wrote: 26/03/2022 21:41 Sta ovo ovdje niko ne pise? Nije valjda da svi igraju na PS5? :mrgreen:

Je li neko ima problem kad setuje HDR kalibraciju da jednostavno previše puta mora kliknuti udesno dok ne zadovolji one kriterije za drugi i treci screen. Recimo na prvom vratim na pocetak, i kliknem jednom desno i bude normalno. Dok druga dva za max luminance, moram bas dosta otici udesno.

I kad gledam one vrijednosti max odu na preko 5k, a recimo moj TV max(u jedinstvenom trenutku) moze isporuciti oko 1150 nits u HDR.

Gledao sam po netu, ovi koji imaju LG OLED, nemaju problema sa tim, normalno ga naštelaju na nekih 10 cliks, sto dodje na otprilike 800 nits koliko mogu i isporuciti. Dok Samsungovi pojedini modeli takodjer imaju problem kao i moj TV, koji je SONY Full Array LED.
Jesi li gledao onaj video od hdtvtest? Ima bas na tu temu, samo ne znam je li za svaki televizor ili ne, ne sjećam se.

Ja I dalje čekam da spladne cijena, ne dam vala neke sulude cifre, nije mi tolika hića.
Jasamkodi
Posts: 41
Joined: 08/05/2020 20:31

#389 Re: Xbox Series X|S

Post by Jasamkodi »

NecuVise wrote: 26/03/2022 22:52
Jasamkodi wrote: 26/03/2022 21:41 Sta ovo ovdje niko ne pise? Nije valjda da svi igraju na PS5? :mrgreen:

Je li neko ima problem kad setuje HDR kalibraciju da jednostavno previše puta mora kliknuti udesno dok ne zadovolji one kriterije za drugi i treci screen. Recimo na prvom vratim na pocetak, i kliknem jednom desno i bude normalno. Dok druga dva za max luminance, moram bas dosta otici udesno.

I kad gledam one vrijednosti max odu na preko 5k, a recimo moj TV max(u jedinstvenom trenutku) moze isporuciti oko 1150 nits u HDR.

Gledao sam po netu, ovi koji imaju LG OLED, nemaju problema sa tim, normalno ga naštelaju na nekih 10 cliks, sto dodje na otprilike 800 nits koliko mogu i isporuciti. Dok Samsungovi pojedini modeli takodjer imaju problem kao i moj TV, koji je SONY Full Array LED.
Jesi li gledao onaj video od hdtvtest? Ima bas na tu temu, samo ne znam je li za svaki televizor ili ne, ne sjećam se.

Ja I dalje čekam da spladne cijena, ne dam vala neke sulude cifre, nije mi tolika hića.
Gledao sam ovaj video gdje objasnjava za samsung tv. Kod mene je slicna situacija, ali ja sam ga namjestio na 15-16 clicks(nisam pratio ona uputstva, nego isao do max brightness mog tva) i izgleda odlicno u Forzi i Metro Exodusu (mada za Exodus preferiram Dolby vision). Ove dvije igre podržavaju ovu kalibraciju XBOXa, dok vecina naprimjer ne podržava. FIFA, Cyberpunk, AC Odyssey. Za njih kako god naštelaš kalibraciju na konzoli, uzima hdr settings od same igre. A Dolby Vision svakako nema kalibracije, kod njega je sve dinamicki.



Na ovom kanalu Gaming Tech lik sve objasnjava haman za svaku igru, jes da koristi LG Oled nabijem li mu ga.



EDIT: Čitajući komentare, izgleda da je "problem" u tone mappingu. Sony svakako ne podržava HGIG, bar ova verzija koju ja imam. I preporucuju da se ide do one jacine koju TV moze isporuciti.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#390 Re: Xbox Series X|S

Post by Idemedosumom »

Ko je ovlašteni zastupnik za ove konzole kod nas? Za PS ima Sancta Domenika, i mnogi hvale njihov gospodski odnos prema kupcima, u slučaju kvarova.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#391 Re: Xbox Series X|S

Post by febo_acm »

Nema ovlasteni servis kao sto ima SD za PS...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#392 Re: Xbox Series X|S

Post by Idemedosumom »

febo_acm wrote: 10/04/2022 09:16 Nema ovlasteni servis kao sto ima SD za PS...
Ti si, koliko sam upratio kolega, imao obje konzole, u više navrata? Koja ti je konzola, zajedno s online servisima, bolja?

Kutija izgleda ljepše, i ima 2 teraflopsa više sirove snage. Iako trenutni cross platform naslovi kao da bolje šljakaju na PS5...

Kutija također djeluje stoju-dvije jeftinija, barem ako se olx uzme kao referenca.
Last edited by Idemedosumom on 10/04/2022 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#393 Re: Xbox Series X|S

Post by febo_acm »

Imao sam obje, sad imam samo PC 😂

Meni licno bolji Series X, jer ne ganjam ekskluzive. Ali kako ja igram Fifu tu je PS5 u prednosti.
Imam game pass 2 godine i mogu sve igrati i na pc. Samo optimizacija je do developera i to ce biti uvijek diskutabilno.
HAL 9000
Posts: 51
Joined: 25/02/2022 09:30

#394 Re: Xbox Series X|S

Post by HAL 9000 »

Pozdrav narode,

Ovako, došao mi upravo Xbox Series X pa pošto nisam nikad imao box, odavno nisam konzolaš, interesuju me neke stvari:

°gdje je najisplativije uzimati digitalne igre
°Imaju li neka regionalna ograničenja, ako da, koju regiju odabrati (mogu li se naknadno mijenjati)
°konkretno, Elden Ring ću uzimati

Evo me na poslu, ne mogu dočekati da dođem kući, ko dijete pravo 🤣🤣🤣

Hvala unaprijed.
Last edited by HAL 9000 on 12/04/2022 17:55, edited 2 times in total.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#395 Re: Xbox Series X|S

Post by Ironman_88 »

HAL 9000 wrote: 12/04/2022 11:40 Pozdrav narode,

Ovako, došao mi upravo Xbox Series X pa pošto nisam nikad ga imao, odavno nisam konzolaš, interesuju me neke stvari:

°gdje je najisplativija uzimati digitalne igre
°Imaju li neka regionalna ograničenja, ako da, koju regiju odabrati (mogu li se naknadno mijenjati)
°konkretno, Elden Ring ću uzimati

Evo me na poslu, ne mogu dočekati da dođem kući, ko dijete pravo 🤣🤣🤣

Hvala unaprijed.
Za digitalne igre imaš jedan oficijelni store, na konzolama ne postoji to kao na PC da možeš sa više različitih platforma kupovati digitalne igrice.

U vezi korisničkog računa i načina plaćanja igrica online ne bih znao reći pošto ne budem u BiH, ali samo znam da su na PS5 potrebne poprilične vratolomije - otvaranje računa sa fiktivnom adresom u Aljasci, prebacivanje sredstava preko tri ćoška na korisnički račun i tako to. :-D Vjerujem da će se neko javiti ko je bolje upućen u vezi Xbox-a.

Elden RIng je super izbor za start. :thumbup:
HAL 9000
Posts: 51
Joined: 25/02/2022 09:30

#396 Re: Xbox Series X|S

Post by HAL 9000 »

Ironman_88 wrote: 12/04/2022 17:17
HAL 9000 wrote: 12/04/2022 11:40 Pozdrav narode,

Ovako, došao mi upravo Xbox Series X pa pošto nisam nikad ga imao, odavno nisam konzolaš, interesuju me neke stvari:

°gdje je najisplativija uzimati digitalne igre
°Imaju li neka regionalna ograničenja, ako da, koju regiju odabrati (mogu li se naknadno mijenjati)
°konkretno, Elden Ring ću uzimati

Evo me na poslu, ne mogu dočekati da dođem kući, ko dijete pravo 🤣🤣🤣

Hvala unaprijed.
Za digitalne igre imaš jedan oficijelni store, na konzolama ne postoji to kao na PC da možeš sa više različitih platforma kupovati digitalne igrice.

U vezi korisničkog računa i načina plaćanja igrica online ne bih znao reći pošto ne budem u BiH, ali samo znam da su na PS5 potrebne poprilične vratolomije - otvaranje računa sa fiktivnom adresom u Aljasci, prebacivanje sredstava preko tri ćoška na korisnički račun i tako to. :-D Vjerujem da će se neko javiti ko je bolje upućen u vezi Xbox-a.

Elden RIng je super izbor za start. :thumbup:
Snašao sam se nekako, vidim Gamivo ovaj najjeftiniji, nađem tamo za 28€ il tako nešto, argentinska verzija, kupim paypalom, fee ovaj onaj, izađe uglavnom 57 KM. Došao kod ali naravno neće da aktivira se na MS stranici, šibnem onaj Hola VPN i nakon učitavanja stranice 15 minuta prođe konačno. Mora sam i regiju doduše staviti na Argentina isto, može se mijenjati jednom u 3 mjeseca, tako piše ako se ne varam.

Evo sad laganini skida sa telecomovim 10Mbits, al završit će aBd. Samo da me Bill ne banuje (neće valjda sirotinju) :P
Jasamkodi
Posts: 41
Joined: 08/05/2020 20:31

#397 Re: Xbox Series X|S

Post by Jasamkodi »

Regiju akaunta si trebao ostaviti na USA, ne znači ti to ništa prilikom korištenja VPNa i ubacivanja koda.

Igrice ko ima sreće može direktno kupovati preko argentinskog i turskog storea sa svojom karticom, uopste ti ne treba VPN. To je zato jer mi nemamo oficijalni store... Naravno pri unosu paymenta optionsa na konzoli moraš unijeti neku random adresu turske, poštanski kod i te stvari. Ovo samo funkcionira kroz konzolu, jer regiju konzole mozes mijenjati koliko hoces puta.
HAL 9000
Posts: 51
Joined: 25/02/2022 09:30

#398 Re: Xbox Series X|S

Post by HAL 9000 »

Jasamkodi wrote: 13/04/2022 16:07

Igrice ko ima sreće može direktno kupovati preko argentinskog i turskog storea sa svojom karticom, uopste ti ne treba VPN. To je zato jer mi nemamo oficijalni store... Naravno pri unosu paymenta optionsa na konzoli moraš unijeti neku random adresu turske, poštanski kod i te stvari. Ovo samo funkcionira kroz konzolu, jer regiju konzole mozes mijenjati koliko hoces puta.
Hvala za info, sljedeći put ću preko konzole onda, manje zavrzlama.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#399 Re: Xbox Series X|S

Post by tranquil »

HAL 9000 wrote: 13/04/2022 17:42
Jasamkodi wrote: 13/04/2022 16:07

Igrice ko ima sreće može direktno kupovati preko argentinskog i turskog storea sa svojom karticom, uopste ti ne treba VPN. To je zato jer mi nemamo oficijalni store... Naravno pri unosu paymenta optionsa na konzoli moraš unijeti neku random adresu turske, poštanski kod i te stvari. Ovo samo funkcionira kroz konzolu, jer regiju konzole mozes mijenjati koliko hoces puta.
Hvala za info, sljedeći put ću preko konzole onda, manje zavrzlama.
Kada kupuješ igre, pošto već ideš preko store-a, obrati pažnju i na popuste. Popusti naravno ne budu za najnovije igre, ali svaka nekoliko mjeseci stara igra već uđe u rotaciju, i može se nabaviti po puno povoljnijoj cijeni nego standardnoj. A igre koje se pojavljuju variraju od malo starijih, do hitova od prije nekoliko mjeseci - nećeš naći Elden Ring, ali evo sada je trenutno čak i Halo Infinite na popustu.

Popusti su sedmični i mijenjaju se svakog utorka. Objavljuju se na stranici jednog od Microsoftovih najvažnijih XBox-ovaca, Larry Hryb-a (Major Nelson):
https://majornelson.com/

Evo trenutne ponude:
https://majornelson.com/2022/04/11/this ... ring-sale/
Koliko vidim trenutno traje proljetna akcija, pa je ova sedmica dosta jača nego obično, dakle ne očekuj ovako svake sedmice :-D . Vidim da su tu i D-e-s-t-i-n-y dodaci (osnovna igra je besplatna, morao sam ovako napisati jer forum nešto mijenja originalno ime), GTA5, kompletna Halo franšiza, Witcher, Borderlands igre, RDR2, neke od Assassin's Creed igara... Jaka sedmica, ako ti fali malo starijih igara koje si propustio, imaš dobru ponudu još koji dan.
Popusti važe koliko znam za sve regije, na tebe se odnose sve sa "Spring Sale" (proljetna akcija) ili "Spotlight Sale" (ovosedmična akcija) u zadnjoj koloni, samo manji broj igara koje imaju "DWG" ("Deals With Gold") su za one sa Gold pretplatom.

I uživaj u konzoli, i ja se nadam da ću obnoviti svoj XB One sa jednim X Series idućih mjeseci.

Edit: i nije XBox store jedini način da se jeftino kupi digitalna igra, imaš i stranice poput "cdkeys" koje nude popuste često bolje od store-a
Dakle
https://www.cdkeys.com/
HAL 9000
Posts: 51
Joined: 25/02/2022 09:30

#400 Re: Xbox Series X|S

Post by HAL 9000 »

tranquil wrote: 14/04/2022 09:34
HAL 9000 wrote: 13/04/2022 17:42

Hvala za info, sljedeći put ću preko konzole onda, manje zavrzlama.
Kada kupuješ igre, pošto već ideš preko store-a, obrati pažnju i na popuste. Popusti naravno ne budu za najnovije igre, ali svaka nekoliko mjeseci stara igra već uđe u rotaciju, i može se nabaviti po puno povoljnijoj cijeni nego standardnoj. A igre koje se pojavljuju variraju od malo starijih, do hitova od prije nekoliko mjeseci - nećeš naći Elden Ring, ali evo sada je trenutno čak i Halo Infinite na popustu.

Popusti su sedmični i mijenjaju se svakog utorka. Objavljuju se na stranici jednog od Microsoftovih najvažnijih XBox-ovaca, Larry Hryb-a (Major Nelson):
https://majornelson.com/

Evo trenutne ponude:
https://majornelson.com/2022/04/11/this ... ring-sale/
Koliko vidim trenutno traje proljetna akcija, pa je ova sedmica dosta jača nego obično, dakle ne očekuj ovako svake sedmice :-D . Vidim da su tu i D-e-s-t-i-n-y dodaci (osnovna igra je besplatna, morao sam ovako napisati jer forum nešto mijenja originalno ime), GTA5, kompletna Halo franšiza, Witcher, Borderlands igre, RDR2, neke od Assassin's Creed igara... Jaka sedmica, ako ti fali malo starijih igara koje si propustio, imaš dobru ponudu još koji dan.
Popusti važe koliko znam za sve regije, na tebe se odnose sve sa "Spring Sale" (proljetna akcija) ili "Spotlight Sale" (ovosedmična akcija) u zadnjoj koloni, samo manji broj igara koje imaju "DWG" ("Deals With Gold") su za one sa Gold pretplatom.

I uživaj u konzoli, i ja se nadam da ću obnoviti svoj XB One sa jednim X Series idućih mjeseci.

Edit: i nije XBox store jedini način da se jeftino kupi digitalna igra, imaš i stranice poput "cdkeys" koje nude popuste često bolje od store-a
Dakle
https://www.cdkeys.com/
Hvala za iscrpan post 👍 Kolega već navalio na Halo da pržimo u MP 🤣 Za sada sam na Elden Ringu, navukao sam se već, jutros jedva na posao ustao 🥱

Mislim da nisam pogriješio sa Xboxom umjesto PS5, jedino mi malo gampad čudan, nisam navikao na stikove, dpad mi je bolji a ovdje nekako čudno pozicioniran. Valjda treba vremena da se navikne insan.
Post Reply