Wlan i konfiguracija routera

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#76 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

rida1976 wrote:
arnes_king wrote:
rida1976 wrote:Završi li?
Da, zavrsio i opet isto sranje. Sve postavke probao ama bas sve sto moze i opet na 2.4 skoci par sekundi na 50 i odmah se spusti na 25-30 maks.... pogasio sve druge uredjaje u blizini al djaba.

Ide na olx, pa eto ko hoce bujrum.
Glupo pitanje možda, ali da postavim: Jesi li iskljičio wifi od modem/router operatera?
Jesam, sve sam probao sto mi je palo na pamet i meni i drugu. TP Link onaj stari u istim uslovima skoro uvijek zakucana brzina, osim nekad kad zabaguje pa ga moram resetovat.

@Benq Pa sta cu s njim, kako god okrenem u svim sobama bolji signal i brzi net sa starim ruterom imam. Ovo ovoliko cekao i cijeli dan oko njega proveo samo se iznervirao. Da mi je vratit svoje pare bio bih zadovoljan i odem onda i kupim neki noviji TP-Link. i

Ja bih bio najsretniji kad bi ovo radilo super, ali evo i GHz dok sam u sobi gdje je ruter zakucava , odem u drugu sobu jedva izvucem, gdje stari tp link na izvlaci vise...
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#77 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by Benq »

arnes_king wrote: @Benq Pa sta cu s njim, kako god okrenem u svim sobama bolji signal i brzi net sa starim ruterom imam. Ovo ovoliko cekao i cijeli dan oko njega proveo samo se iznervirao. Da mi je vratit svoje pare bio bih zadovoljan i odem onda i kupim neki noviji TP-Link. i

Ja bih bio najsretniji kad bi ovo radilo super, ali evo i GHz dok sam u sobi gdje je ruter zakucava , odem u drugu sobu jedva izvucem, gdje stari tp link na izvlaci vise...
Hajde jos probaj iskljucit DHCP u ruteru, i mrezni kabal iz modema ukljuci u jedan od LAN portova na ruteru, pa onda testiraj brzinu. Najgore je to sto sad nije covjek siguran da li je ruter defektan ili mu jednostavno nesto ne odgovara kad je spojen na taj modem.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#78 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

Benq wrote:
arnes_king wrote: @Benq Pa sta cu s njim, kako god okrenem u svim sobama bolji signal i brzi net sa starim ruterom imam. Ovo ovoliko cekao i cijeli dan oko njega proveo samo se iznervirao. Da mi je vratit svoje pare bio bih zadovoljan i odem onda i kupim neki noviji TP-Link. i

Ja bih bio najsretniji kad bi ovo radilo super, ali evo i GHz dok sam u sobi gdje je ruter zakucava , odem u drugu sobu jedva izvucem, gdje stari tp link na izvlaci vise...
Hajde jos probaj iskljucit DHCP u ruteru, i mrezni kabal iz modema ukljuci u jedan od LAN portova na ruteru, pa onda testiraj brzinu. Najgore je to sto sad nije covjek siguran da li je ruter defektan ili mu jednostavno nesto ne odgovara kad je spojen na taj modem.
Evo upravo sam to pokusao i opet identicna situacija.

Sad vratio TP link opet na isto mjesto isti setup bez problema 44-50 Mbit/s.

Ev kontam traziti refund jer ne mogu nekome ni prodati ako ne radi kako treba.

U dnevnoj sobi gdje sam preko xiaomi na 5GHz imao samo 30, tp link na 2.4 izvlaci 40....

Idem pisati prodavacu najbolje je jer ocito imam defektan uredjaj cim 2.4 nece preko 30 bez obira na setup.


Moram napomenuti kada sam tek instalirao padavan i prvi test uradio bilo je 41,7Mbit i to je jedini put da je bilo toliko. Ostalo uvijek skoci na 50 i vrati se na 25-30.
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#79 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

pozdrav
Evo hajrovah ovaj Mi AC1200
Kopkaju me 2 stvari kako da mu promjenim default-nu ip adresu sa 192.168.31.1 na neku normalnu tipa 192.168.0.2 ili slicno. gdje se to nalazi.
Drugo hocu da mu ugasim DHCP. Hocu da idem varijantom LAN-LAN prikljucivanje.

negdje mi nesto bijezi ali ne znam sta.
nisam se susretao sa ovakvim interface-om nikad pa mi je malo konfuzno
I ima li taj famozni padawan za ovaj tip.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#80 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

E ostao sam bez ideja i bas mi je zao da to ne mogu opisati. Sutra cu bas odnijeti ovaj svoj 3G kod komsije da probam na njegovoj mrezi i da vidim hoce li tu davati punu brzinu na 2.4 GHz.

Samo mi je problem sto u komsiluku niko nema vecu brzinu od 30 Mbit/s gdje bih mogao testirati....
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#81 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by Benq »

arnes_king wrote:E ostao sam bez ideja i bas mi je zao da to ne mogu opisati. Sutra cu bas odnijeti ovaj svoj 3G kod komsije da probam na njegovoj mrezi i da vidim hoce li tu davati punu brzinu na 2.4 GHz.

Samo mi je problem sto u komsiluku niko nema vecu brzinu od 30 Mbit/s gdje bih mogao testirati....
Ima li sta novo po ovom pitanju?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#82 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

Benq wrote:
arnes_king wrote:E ostao sam bez ideja i bas mi je zao da to ne mogu opisati. Sutra cu bas odnijeti ovaj svoj 3G kod komsije da probam na njegovoj mrezi i da vidim hoce li tu davati punu brzinu na 2.4 GHz.

Samo mi je problem sto u komsiluku niko nema vecu brzinu od 30 Mbit/s gdje bih mogao testirati....
Ima li sta novo po ovom pitanju?
Nema, svw zivo probao i opet isto. Preko 5GHz ide 50Mbit a na 2.4 uvijek oko 20ak nece 30 da predje. Postavio sam ga kod roditelja bar imaj7 dobar signal a zatrazio sam djelimicni refund od prodavaca.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#83 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by Benq »

arnes_king wrote: Nema, svw zivo probao i opet isto. Preko 5GHz ide 50Mbit a na 2.4 uvijek oko 20ak nece 30 da predje. Postavio sam ga kod roditelja bar imaj7 dobar signal a zatrazio sam djelimicni refund od prodavaca.
Nadam se da ce ti udovoljiti u vezi refunda, bas je cudna situacija. Ako gdje naletis kod raje da koriste drugog operatera, ne bi bilo na odmet testirat taj router, mozda jednostavno ne odgovara tvom modemu. Ne znam koliko si pratio Telemach temu, ali su se javljali korisnici sa slicnim problemima i TP-Link ruterima, kod jednog radi savrseno, odnese kod roditelja tamo ne radi nikako, ne propusta internet.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#84 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by REDDEVILS »

Kupih i ja sebi Ruter :D
2.4 GHz
Image

5 GHz
Image

LAN
Image

Image
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#85 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by diablobih »

Pa realno nisi trebao ako ti je brzina 50 Mbit/s
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#86 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by REDDEVILS »

diablobih wrote:Pa realno nisi trebao ako ti je brzina 50 Mbit/s
Da brzina je 50/8 Mbps, ali cu preci na veci paket 100/10 Mbps :)
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#87 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by rida1976 »

Samo preskup je ova Asus, baš puno para
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#88 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by diablobih »

A nije neki router, nego ono normala.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#89 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

Evo da javim da sam zavrsio sa dispute na aliexpres radi onog Xiaomi rutera. Dogovarao sam se s kupcem koji mi je ponudio 10$ refund. Nakon toga se ukljucio Aliepxres i provjerio te potvrdio da sam s pravom otvorio zalbu.

Oni su mi dali dvije ponude, ili totalni refund uz vracanje uredjaja ili 50% refund uz zadrzavanje rutera.

Ja sam odabrao ovaj djelimicni refund, tako da cu uredjaj zadrzati a vratit ce mi 21,73$.

Pise da ce mi pare na kartici biti za 3-20 dana, svaka cast na podrsci :thumbup:
Last edited by arnes_king on 13/06/2019 10:54, edited 1 time in total.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#90 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by Benq »

arnes_king wrote:Evo da javim da sam zavrsio sa dispute na aliexpres radi onog Xiaomi rutera. Dogovarao sam se s kupcem koji mi je ponudio 10$ refund. Nakon toga se ukljucio Aliepxres i provjerio te potvrdio da sam s pravom otvorio zalbu.

Oni su mi dali dvije ponude, ili totalni refund uz vracanje uredjaja ili 50% refund uz zadrzavanje refunda.

Ja sam odabrao ovaj djelimicni refund, tako da cu uredjaj zadrzati a vratit ce mi 21,73$.

Pise da ce mi pare na kartici biti za 3-20 dana, svaka cast na podrsci :thumbup:
Odlicno, vratio si pola para, a ja imam neki osjecaj da je taj ruter potpuno ispravan, ali na tvojoj mrezi nesto zeza. U svakom slucaju super si prosao :thumbup:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#91 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by arnes_king »

Benq wrote:
arnes_king wrote:Evo da javim da sam zavrsio sa dispute na aliexpres radi onog Xiaomi rutera. Dogovarao sam se s kupcem koji mi je ponudio 10$ refund. Nakon toga se ukljucio Aliepxres i provjerio te potvrdio da sam s pravom otvorio zalbu.

Oni su mi dali dvije ponude, ili totalni refund uz vracanje uredjaja ili 50% refund uz zadrzavanje refunda.

Ja sam odabrao ovaj djelimicni refund, tako da cu uredjaj zadrzati a vratit ce mi 21,73$.

Pise da ce mi pare na kartici biti za 3-20 dana, svaka cast na podrsci :thumbup:
Odlicno, vratio si pola para, a ja imam neki osjecaj da je taj ruter potpuno ispravan, ali na tvojoj mrezi nesto zeza. U svakom slucaju super si prosao :thumbup:
Gledat cu nekad da ga testiram i negdje drugo. Ovdje u okolini je sve samo BHT, nema niko drugi tako da nemam gdje probati. A kako god, smatram da ako mi na mojoj mrezi ne radi kako treba, gdje 5-6 drugih uredjaja radi normalno da opet uredjaj ne radi kako bi trebao.

Tako da mi je ovo taman, iskoristio sam ga opet na mozda i bolji nacin nego sam planirao, a dosao me samo pola para :)
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#92 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

Pozdrav.
Interesuje me oko ovog flash-anja padawan-a
Ruter Xiaomi mi 3.
Vidim spiminje se neko dugo vrijeme flashovanja
Koliko je to dugo.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#93 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by crnivrag »

zdruzdjo wrote:Pozdrav.
Interesuje me oko ovog flash-anja padawan-a
Ruter Xiaomi mi 3.
Vidim spiminje se neko dugo vrijeme flashovanja
Koliko je to dugo.
Ako želiš provjerenu metodu u kojoj postoji malo načina da nešto krene po zlu, onda ćeš morati izdvojiti nekoliko sati za flashovanje router-a sa Padavan firmware-om.

Međutim postoji metoda kojom se prvo flashuje drugi bootloader, koji onda može da flashuje firwmare file direktno u roku od nekoliko minuta.

S tim da ovdje mnogo šta može poći po krivu, jer moraš odabrati tačnu boot particiju, i putanju, inače dolazi do brickovanja router-a.
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#94 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

crnivrag wrote: Ako želiš provjerenu metodu u kojoj postoji malo načina da nešto krene po zlu, onda ćeš morati izdvojiti nekoliko sati za flashovanje router-a sa Padavan firmware-om.

Međutim postoji metoda kojom se prvo flashuje drugi bootloader, koji onda može da flashuje firwmare file direktno u roku od nekoliko minuta.

S tim da ovdje mnogo šta može poći po krivu, jer moraš odabrati tačnu boot particiju, i putanju, inače dolazi do brickovanja router-a.

Baci samo pogled pls
Koji je ovo nacin
Sigurniji ili nesigurniji.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#95 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by crnivrag »

zdruzdjo wrote: Baci samo pogled pls
Koji je ovo nacin
Sigurniji ili nesigurniji.
To je taj siguran način koji malo duže traje, ali ako pratiš sve kako treba, onda ne možeš ništa zeznuti, jer treba klikuti svega 4 opcije, i jednom "ubosti" USB sa developer firmware-om koji otključava SSH pristup.

Ja sam također radio flash svog Xiaomi 3G router-a, prateći tutorijale sa ovog istog YouTube kanala.

Čovjek sve detaljno objasni, tako da su šanse da šta zezneš milijarda naprema jedan, osim ako si toliko loše sreće pa ti nestane struje u tih minutu vremena na kraju, kad ide flash gotovog firmware-a na router :D
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#96 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

crnivrag wrote: To je taj siguran način koji malo duže traje, ali ako pratiš sve kako treba, onda ne možeš ništa zeznuti, jer treba klikuti svega 4 opcije, i jednom "ubosti" USB sa developer firmware-om koji otključava SSH pristup.

Ja sam također radio flash svog Xiaomi 3G router-a, prateći tutorijale sa ovog istog YouTube kanala.

Čovjek sve detaljno objasni, tako da su šanse da šta zezneš milijarda naprema jedan, osim ako si toliko loše sreće pa ti nestane struje u tih minutu vremena na kraju, kad ide flash gotovog firmware-a na router :D
Super hvala puno.
Eto jos mi reci isplati li se i kakve su benificije ili nedostatci u odnosu na stock.
Najvaznije da li promjeni nacin pristupa usb-portu sto se tice share-a.
U ovim svojim ruterima u kuci (tp link) sam u par navrata instalirao dd-wrt i nisam vala vidio neke velike benificije. Usb pristup je horor.
Hvala.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#97 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by crnivrag »

zdruzdjo wrote: Super hvala puno.
Eto jos mi reci isplati li se i kakve su benificije ili nedostatci u odnosu na stock.
Najvaznije da li promjeni nacin pristupa usb-portu sto se tice share-a.
U ovim svojim ruterima u kuci (tp link) sam u par navrata instalirao dd-wrt i nisam vala vidio neke velike benificije. Usb pristup je horor.
Hvala.
Stock ima samo neke osnovne opcije, dok ovaj padavan ima dosta tih dodatnih i profesionalnih opcija, a USB pristup se ne mijenja, čak ovdje imaš i dodatne opcije za file sharing i sl. preko USB-a.

A ovdje možeš pogledati sve opcije koje Padavan firmware nudi:

zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#98 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

crnivrag wrote: Stock ima samo neke osnovne opcije, dok ovaj padavan ima dosta tih dodatnih i profesionalnih opcija, a USB pristup se ne mijenja, čak ovdje imaš i dodatne opcije za file sharing i sl. preko USB-a.

A ovdje možeš pogledati sve opcije koje Padavan firmware nudi:
Huh kompleksnosti
Pratio sam i sigurno barem pola opcija ne znam sta su.
Mozda i vise.
Hvala
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#99 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by zdruzdjo »

crnivrag wrote: To je taj siguran način koji malo duže traje, ali ako pratiš sve kako treba, onda ne možeš ništa zeznuti, jer treba klikuti svega 4 opcije, i jednom "ubosti" USB sa developer firmware-om koji otključava SSH pristup.

Ja sam također radio flash svog Xiaomi 3G router-a, prateći tutorijale sa ovog istog YouTube kanala.

Čovjek sve detaljno objasni, tako da su šanse da šta zezneš milijarda naprema jedan, osim ako si toliko loše sreće pa ti nestane struje u tih minutu vremena na kraju, kad ide flash gotovog firmware-a na router :D
e jeeee ga
ja odmah na belaj naletih.
Krenem da flash-nem onaj developer firmware sa https://en.miui.com/thread-550069-1-1.html I umjesto da bude na engleskom, ono krk odmah na kineski. a lik jos kaze "....interface should switch to English...."
isao bih dalje ali kontam sta ako sve bude kasnije na kineskom a ne znam ima li "povratka".
Jexxm ti srecu.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#100 Re: Wlan i konfiguracija routera

Post by crnivrag »

zdruzdjo wrote:
e jeeee ga
ja odmah na belaj naletih.
Krenem da flash-nem onaj developer firmware sa https://en.miui.com/thread-550069-1-1.html I umjesto da bude na engleskom, ono krk odmah na kineski. a lik jos kaze "....interface should switch to English...."
isao bih dalje ali kontam sta ako sve bude kasnije na kineskom a ne znam ima li "povratka".
Jexxm ti srecu.
Ima povratka, a developer verzija je i meni bila na kineskom, ne brini imaš englesku verziju, ako se odlučiš da se vratiš na stock firmware :)
Post Reply