Wizz air

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sarah24
Posts: 10014
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2876 Re: Wizz air

Post by Sarah24 »

Joj ljudi,... sta uradise od teme :-) , dzaba se raspravljate, Tuzla je dobro radila posao, ali politika je umjesala prste i vjerovatno ce izgubiti wizz air-a ali to nema veze sa onim sto vi pisete bolje Sarajevo, bolja Tuzla bla bla, ne zacatavajte dzaba, politika sve odreduje, ridokosi zeli sav profit za sebe i evidentno je da Tuzla polako propada u svakom smislu... na zalost... :zzzz:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2877 Re: Wizz air

Post by JoseMujica »

samo neka lete...nadati se da će se uskoro letiti sa svih aerodroma u BiH
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2878 Re: Wizz air

Post by cassius »

Sarah24 wrote: 04/02/2021 16:09 Joj ljudi,... sta uradise od teme :-) , dzaba se raspravljate, Tuzla je dobro radila posao, ali politika je umjesala prste i vjerovatno ce izgubiti wizz air-a ali to nema veze sa onim sto vi pisete bolje Sarajevo, bolja Tuzla bla bla, ne zacatavajte dzaba, politika sve odreduje, ridokosi zeli sav profit za sebe i evidentno je da Tuzla polako propada u svakom smislu... na zalost... :zzzz:
Propada u svakom smislu ?
User avatar
Sarah24
Posts: 10014
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2879 Re: Wizz air

Post by Sarah24 »

Pa mozda se ne vidi kad si stalno tu, ali kad dodjes svakih nekoliko mjeseci.... sve vise zatvorenih radnji, sve manje naroda, prodjes centrom tuhafli, fasade otpadaju, vitrine prazne...par kafica, eto ne znam, nek' me niko ne shvati pogresno, ja Tuzlu volim, ima i da se gradi, ali grade se zgrade u kojima stanove kupuju oni koji su otisli vani, i trzni centri... ne znam, eto daj Boze da i ovaj wizz ostane ali cisto sumnjam, mali smo mi da oni kao nisko budzetna kompanija imaju letove sa vise aerodroma, cujem da ce biti i za BL iz SA... :bih:
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#2880 Re: Wizz air

Post by drag_gost »

stubrijez wrote: 04/02/2021 15:49
drag_gost wrote: 04/02/2021 14:28
stubrijez wrote: 04/02/2021 12:55

I sta sad? Treba plavit kajmak narednih 60 godina? A ova cetriri aerodroma sto pominjes oni i maju "prostran avio saobracaj" sta god ti to znacilo... Puno prostraniji od Sarajevskog ne sto neko mrzi Sarajevo vec sto je prakticnije i pozicijom i konceptom.
Ne treba "plavit kajmak", sta god ti to znacilo, nego se trebate okrenuti sebi i ne traziti krivca u Sarajevu. Makar za pocetak.
Pod "prostran avio saboracaj" mislim na to da bude sto vise aviokompanija i aviona koji ce letiti. To koiko je prakticnije i pozicijom i konceptom govori upravo zastupljenost aviokompanija i aviona, a i za to vam je Sarajevo krivo. Okrenite se sebi i tom konceptu, pa mozda i bude tako nekada.
To ti je kad neko potegne a drugi pokupi zasluge za nesto... Rade i drugi kantoni zive ljudi i tu. Ovde je prvo pocela vriska kad je otvoren TZ aerodrom jbt pa ne moze sve u SA, ustvari bilo bi da nije aerodrom takav kakav je je o tome odlucuju mogucnosti a ne pojedinci. Zato kazem ovo sto Wizz uvodi linije u SA to je zbog pandemije, krpe i oni pipkaju gdje se moze ubost neka lova kad se suoce sa tim tehnickim problemima brzo ce da odustanu.
I trebaju da rade, i trebaju da stvaraju. Ovo sto Wizz uvodi to nema veze sa pandemijom vec sa realnom potrebom.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#2881 Re: Wizz air

Post by drag_gost »

stubrijez wrote: 04/02/2021 15:54
drag_gost wrote: 04/02/2021 14:33
cassius wrote: 04/02/2021 13:04

Ne krivii se Sarajevo za sve, ne znam odakle si taj dojam dobio, ali ima itekako razlike izmedu ostalih gradova i Sarajeva. To znas i sam. Koja opstina vrijedi kao 10 ostalih ? Ali necemo o tome. To nije tema price. Tema price je to, da vi iz Sarajeva gledate samo na Sarajevo, bilo i ostalo tako.. Tako i kolega kaze, neka Tuzlanski Aerodrom propada a neka je Sarajevski dobio WizzAir :D You get the point. I nisam se smijao na konstataciju da je Sarajevo, propatilo, nego da je smijesno isticanje Sarajeva, taj tvoj stav, skinite se Sarajevu. Na kraju krajeva, nije jedino Sarajevo propatilo.
Ma krivi, nije ovo prvi put da takve gluposti citam. Naravno da ima razlike, glavni je i grad, ali to ne znaci da je nemoguce da druga mjesta budu industrijski bogata. Nije Sarajevo razlog sto je to tako. Ja evo iz Sarajeva, nikada nisam gledao samo na Sarajevo, meni se licno ovo danasnje Sarajevo dosta gadi, najvise volim otici u neko malo bh. mjesto i provesti neko vrijeme tamo. To sto neko kaze neka propada bilo sta, to nije moj stav. Boldao si dio i ostavio smajlije i na taj dio, zato sam to napisao. Moze ti to biti smijesno, ali stoji. Skinite se Sarajevu (tebi se nisam obracao u tom postu, dok se nisi nasao prozvanim) u smislu, okrenite se sebi. Ima i Sarajevo milijardu problema. Nije jedino propatilo, ali je najvise. Daleko najvise. Meni je prakticniji WizzAir ovdje, napatim se dok dodjem do Tuzle cesto. Na kraju krajeva, zar to i nije smisao kapitalizma i konzumeristickog drustva?

Taj kretenizam o opstini i slicne gluposti ih je i kostao izmedju ostalog gubitka te opstine. Sarajlije su pokazale sta misle o tome.
Nemas pojma, ove izjave su ti bezveze... tvrditi ovo ili ono ko si ti da to odlucujes i znas ko je propatio, jesi li bio u Sarajevu tad? I jesi li bio u npr. Bihacu tad, ili Gorazdu, jesi li ikad igdje bio u Bosni drugo?
Ja ne odlucujem, to cinjenice kazu. Nikada u modernoj historiji neki grad do tada nije bio drzan 4 godine pod opsadom, nakon 2. Svjetskog rata. To kazu i svjetski mediji. Na kraju krajeva, pisao sam o gradu kao urbanoj sredini i ubijanju te urbane sredine. Da si citao prvi post, procitao bi. Jesam, bio sam tada tu, jesi li ti i gdje si bio? Manite se Sarajeva. Okrenite se sebi.
Last edited by drag_gost on 04/02/2021 16:26, edited 1 time in total.
trotecnr1
Posts: 204
Joined: 19/01/2021 17:32

#2882 Re: Wizz air

Post by trotecnr1 »

Baš me je obradovala ova informacija i zaista se nadam se će avioni Wizzaira ubrzo letjeti iz Sarajeva za sve lokacije koje su naveli... Kad se sjetim plaćanja avionske karte za Pariz od po 700-800 KM, nije mi dobro. :cry:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2883 Re: Wizz air

Post by cassius »

Sarah24 wrote: 04/02/2021 16:20 Pa mozda se ne vidi kad si stalno tu, ali kad dodjes svakih nekoliko mjeseci.... sve vise zatvorenih radnji, sve manje naroda, prodjes centrom tuhafli, fasade otpadaju, vitrine prazne...par kafica, eto ne znam, nek' me niko ne shvati pogresno, ja Tuzlu volim, ima i da se gradi, ali grade se zgrade u kojima stanove kupuju oni koji su otisli vani, i trzni centri... ne znam, eto daj Boze da i ovaj wizz ostane ali cisto sumnjam, mali smo mi da oni kao nisko budzetna kompanija imaju letove sa vise aerodroma, cujem da ce biti i za BL iz SA... :bih:
Sve vise zatvorenih radnji- nije istina.
Sve manje naroda- istina, kao i u citavoj BiH, ne znam kakvo je stanje u Sarajevu, ali ostatak Bosne je tragedija.
Centar okej, koliko toliko nije sredivan, ali doce i to na red kad tad.
Nije stvar sto smo mali mi, stvar je prometa , a TZ aerodrom ce ga imat i sa ovim Sarajevskim linijama.
User avatar
Sarah24
Posts: 10014
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#2884 Re: Wizz air

Post by Sarah24 »

Haj' daj Boze :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2885 Re: Wizz air

Post by drndalo »

cassius wrote: 04/02/2021 16:42
Sarah24 wrote: 04/02/2021 16:20 Pa mozda se ne vidi kad si stalno tu, ali kad dodjes svakih nekoliko mjeseci.... sve vise zatvorenih radnji, sve manje naroda, prodjes centrom tuhafli, fasade otpadaju, vitrine prazne...par kafica, eto ne znam, nek' me niko ne shvati pogresno, ja Tuzlu volim, ima i da se gradi, ali grade se zgrade u kojima stanove kupuju oni koji su otisli vani, i trzni centri... ne znam, eto daj Boze da i ovaj wizz ostane ali cisto sumnjam, mali smo mi da oni kao nisko budzetna kompanija imaju letove sa vise aerodroma, cujem da ce biti i za BL iz SA... :bih:
Sve vise zatvorenih radnji- nije istina.
Sve manje naroda- istina, kao i u citavoj BiH, ne znam kakvo je stanje u Sarajevu, ali ostatak Bosne je tragedija.
Centar okej, koliko toliko nije sredivan, ali doce i to na red kad tad.
Nije stvar sto smo mali mi, stvar je prometa , a TZ aerodrom ce ga imat i sa ovim Sarajevskim linijama.
Ako cemo pravo i u “obogacenom na tudjim ledjima Sarajevu” sve vise zatvorenih radnji... Bakirovih 100.000 zaposlenih (u Njemackoj) je vise nego uspjelo... Plus korona, plus kriza koja dolazi...

Sto se TZL tice, mislim da Wizz moze raditi i SJJ i TZL, bice tu nekih promjena destinacija/frekvencija, u zavisnosti od rezultata, kao i Ryana u BNX, ali sve u svemu neka ponude i konkurencije, to moze samo na bolje ici... Jer tesko da moze gore od sada...

Postoji vec veliki broj ljudi koji su se navikli na put avionom, i ta navika ce tesko umrijeti, osim ako je ne ubiju cijenama. Posebno ljudi koji gravitiraju TZL saobracajno, nece ici za SJJ ako ne moradnu. Ono sto ce se ovim promijeniti je broj ljudi kojima je SJJ vise na ruku od TZL, pa nece ici sa TZL osim ako se tamo ne uvede neka linija koje iz SJJ nema.
User avatar
Astronomy
Posts: 49
Joined: 25/01/2021 19:33
Location: Galaksija

#2886 Re: Wizz air

Post by Astronomy »

Meni je uvijek bila nevjerovatna mrznja stanovnika BIH ka Sarajlijama. Ko da je prosjecni stanovnik Sarajeva kriv sto nema autoputa do Bihaca. Krivi su zeleni bijednici koji nas 30 godina od rata drze u saci, i koji gledaju samo profit na ustrb gradjana BIH. Naravno da je taj profit najveci u glavnom gradu drzave, pa nece SCC isto radit u Sarajevu i u Zenici, pa logicno j.ebote. Sto je vi koji kukate ovdje, da imate odredjeni novac da investirate i ocekujete od njega neku zaradu, investirali bi u Sarajevu, a ne u nekom drugom gradu. Niko nije doveo Wizz u Sarajevo iz mrznje prema Tuzli, fino vam je covjek napisao da je objavljen medjunardoni poziv na koji se mogao javiti bilo ko. Nema razloga da sve linije propadnu u Tuzli, ali kako je mojim prijateljicama bilo nagodno da putuju u sred zimske noci na aerodrom u Tuzli, da bi stigle na avion rano ujutro?

Opcenito mislim da je ovo vrhunski potez za glavni grad, toliko da nismo ni svjesni. Da smo pametni na nivou drzave bi se okrenuli samo ovim niskobudzetnim kompanijama. Ogromna je stvar samo radi nasih ljudi vani i njihovog dolaska, a kamo li radi stranaca iz tih drzava. Spletom okolnosti sam bio na aerodromima u Splitu i Dubrovniku, blago receno da ubijaju. Prije 3 godine sam bio sokiran kad sam vidio Kolumbijce u dresovima reprezentacije kako gledaju Svjetsko prvenstvo na aerodromu u Dubrovniku. Ocekujem ogroman, ogroman priliv turista cim prodje ovo s.ranje sa koronom, od kojih ce svi imati visestruke benefite. Cak ocekujem da ce Visoko i piramide stvarno puno hajrovat.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#2887 Re: Wizz air

Post by Van Halen »

A svi politicari koji rade u Sarajevu nisu Sarajlije. Nijedan koji je u vlasti na federalnom i drzavnom nivou nisu Sarajlije ( zasto nisu to je druga tema ) , ali u tom slucaju Sarajlije nisu sigurno krive za to sto politicari koji su se dokopali Sarajeva unistavaju ovu zemlju jer su vecinom seljacine odrasle u polubijedi i sad nadoknađuju sve ono sto su propustili u mladosti i otimaju crno ispod nokata svima u ovoj zemlji.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2888 Re: Wizz air

Post by cassius »

Treba stvarno imat muda i izjavit da postoji NEVJEROVATNA mrznja prema Sarajevu i Sarajlijama.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#2889 Re: Wizz air

Post by Scopio »

Osobno smatram da ovo neće previše utjecat na Tuzlu.
Pa evo i banja Luka i Tuzla imaju let za Memmingen pa nije nijedna linija propala.
Ovdje će profitirati samo ljudi koji žive u Sarajevu, SBK, HNK, i istočnoj RS.
Vjerojatno će sad letjeti ljudi kojima je Tuzla bila predaleko za ići autom a bus linije barem iz SBK su katastrofa povezane za TZ.
Neke linije poput Londona vjerojatno će propast ali eto možda nas pokušaj iznenadi.
Možda Wizz postane konačno konkurent lihvarskoj Lufthansi i njihovoj kceri Austrianu pa uvedu let za Beč, Prag
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#2890 Re: Wizz air

Post by boshniak »

Ode ovo malo off topic. Ali zar neko stvarno misli da se wizz siri tako da bi otvorio novu bazu mora ugasiti staru. Sta je vama pa wizz ima 250 narucenih aviona, cilj je da se pokrije gotovo svaki aerodrom narocito u drzavama u kojima i nema konkurenciju. WIZZ sa novom bazom u Sarajevu preuzima gotovo 60% prometa u BIH.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2891 Re: Wizz air

Post by stubrijez »

...boli me kurc za Sarajevom meni je blize TZ i BG. Cinjenica da je aerodrom neuslovan zbog pozicije, tesko da ce se ovoliki broj letova odrzati i provesti u praksi. Sretno u svakomk slucaju, nemojte se ba sikirati "sarajlije" moji... :D :D :D :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2892 Re: Wizz air

Post by stubrijez »

Astronomy wrote: 04/02/2021 17:17 Meni je uvijek bila nevjerovatna mrznja stanovnika BIH ka Sarajlijama. Ko da je prosjecni stanovnik Sarajeva kriv sto nema autoputa do Bihaca. Krivi su zeleni bijednici koji nas 30 godina od rata drze u saci, i koji gledaju samo profit na ustrb gradjana BIH. Naravno da je taj profit najveci u glavnom gradu drzave, pa nece SCC isto radit u Sarajevu i u Zenici, pa logicno j.ebote. Sto je vi koji kukate ovdje, da imate odredjeni novac da investirate i ocekujete od njega neku zaradu, investirali bi u Sarajevu, a ne u nekom drugom gradu. Niko nije doveo Wizz u Sarajevo iz mrznje prema Tuzli, fino vam je covjek napisao da je objavljen medjunardoni poziv na koji se mogao javiti bilo ko. Nema razloga da sve linije propadnu u Tuzli, ali kako je mojim prijateljicama bilo nagodno da putuju u sred zimske noci na aerodrom u Tuzli, da bi stigle na avion rano ujutro?

Opcenito mislim da je ovo vrhunski potez za glavni grad, toliko da nismo ni svjesni. Da smo pametni na nivou drzave bi se okrenuli samo ovim niskobudzetnim kompanijama. Ogromna je stvar samo radi nasih ljudi vani i njihovog dolaska, a kamo li radi stranaca iz tih drzava. Spletom okolnosti sam bio na aerodromima u Splitu i Dubrovniku, blago receno da ubijaju. Prije 3 godine sam bio sokiran kad sam vidio Kolumbijce u dresovima reprezentacije kako gledaju Svjetsko prvenstvo na aerodromu u Dubrovniku. Ocekujem ogroman, ogroman priliv turista cim prodje ovo s.ranje sa koronom, od kojih ce svi imati visestruke benefite. Cak ocekujem da ce Visoko i piramide stvarno puno hajrovat.
Kad si to spomeno evo jedan primjer, opet licni dozivljaj kao i inace...
Radio sam u jednom preduzecu sedam godina, privatno je sjediste naravno u Sarajevu. Znaci administracija sve je bilo gore, sminka. Jedan dan zove mene pravnica i pita: U kojem je kantonu Doboj? Reko: sta Doboj - kontam nisam dobro cuo. Kaze ona: Halo ba u kojem je kantonu Doboj!!? Lutko reko Doboj ti je u RSu. Kaze ona OK ali u kojem kantonu... ne moras vjerovati cura je diplomirani pravnik za nju sam analfabet. Ovo receno samo po sebi ne mora znaciti nista ali odranije sam skonto da sarajlije pa cak i "sarajlije" pate od tog autizma, nit znaju sta van SA ni gdje idu. Imama familiju tetke svi su takvi da ih pitas dje je Derventa on ne zna ni na koju stranu a kamoli da dodje tu autom npr. To se nadalje odrazava na sve tako su vecina prijestolnica to je jasno, ali ne mozes favorizirati do te mjere da se zapostavlja ostatak od rata (i u ratu ponajvise) pa na ovamo.
Dakle, sa stanovista ostatka BiH, istina je da Sarajevo pati od nekog autizma po svim segmentima i to je jako iritantno za nas ostale. Jos kad se tu pocne kusurat sa ratnom okruzenjem, prosloscu i zaslugama to mi je fuj. Na kraju krajeva ako imas pet jarana pa te jedan po jedan pocnu izbjegavat valjda prvo pocnes kontat da nesto nije s tobom OK. Nije niko nikom zavidan, radi se o ignorisanju i nepravdi na mnogo polja.

I DA Jos nesto... pa nema autoputa ni do Sarajeva :lol: :lol: :lol: :lol: Znaci tebi je Bosna do Zenice i Hercegovina do Ivana???
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2893 Re: Wizz air

Post by cassius »

:lol: :lol:

ee moj haveru.. sta si se navalio na Sarajevo ? Skini im se :D
User avatar
Astronomy
Posts: 49
Joined: 25/01/2021 19:33
Location: Galaksija

#2894 Re: Wizz air

Post by Astronomy »

cassius wrote: 04/02/2021 17:56 Treba stvarno imat muda i izjavit da postoji NEVJEROVATNA mrznja prema Sarajevu i Sarajlijama.
Pa evo npr. tebi se iz svakog posta moze iscitati mrznja, ne trebaju muda, trebas znat citat :)

Sto se tvog posla stubrijez tice, naravno da znam itekako za te slucajeve, cak stavise znam raje koja zivi u centru grada pa ne zna dalje od SCCa svoj grad, kamo li drzavu. Jednostavno ljudi ne znaju, nikad ih nije put naveo u druge gradove. To je jedini benefit ove pandemije, gdje je bruku raje pocelo da pohodi gradove i planine sirom drzave. I meni je licno pretjeran komentar o ratnim desavanjima, iako sam rat proveo u Sarajevu, postoji jedan grad koji je izbrisan, sa njim se niko ne moze poredit...Ali skrenuli smo strasno sa teme pa necemo o tome, ionako nisam ni shvatio ovaj komentar o autoputu.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2895 Re: Wizz air

Post by cassius »

:lol:

Eto nadi , gdje si uspio procitat mrznju u mom ijednom komentaru. :D
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#2896 Re: Wizz air

Post by drag_gost »

stubrijez wrote: 04/02/2021 18:20 ...boli me kurc za Sarajevom meni je blize TZ i BG. Cinjenica da je aerodrom neuslovan zbog pozicije, tesko da ce se ovoliki broj letova odrzati i provesti u praksi. Sretno u svakomk slucaju, nemojte se ba sikirati "sarajlije" moji... :D :D :D :D
Ne odgovori ti meni, gdje si ti bio, ako si i bio?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#2897 Re: Wizz air

Post by visuljak »

JoseMujica wrote: 04/02/2021 16:13 samo neka lete...nadati se da će se uskoro letiti sa svih aerodroma u BiH
:thumbup:

to i ja kazem
zasto ne b.luka i mostar? cim prije osposobiti i aerodrom u bihacu.
letjeti ce biti normalna stvar.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#2898 Re: Wizz air

Post by visuljak »

04.02.2021. u 10:47 Broj citanja: 1856
Alen Šćuric, analitičar (Zagreb):
Što baza Wizz Aira znači za Sarajevo, a šta za Tuzlu?

U nastavku prenosimo tekst Alena Šćurica, jednog od najcjenjenijih analitičara regionalnog avionskog saobraćaja, objavljen na portalu zamaaero.com pod naslovom "Što baza Wizz Aira znači za Sarajevo?". Naslov smo proširili i na Tuzlu jer je jasno da će sarajevska baza sigurno imati uticaj na rad našeg aerodroma čiji rad u cijelosti zavisi od Wizz Aira.

Tuzlarije


Wizz Air otvara 41. bazu u Sarajevu gdje će bazirati jedan A320. Od 20.5. će krenuti sa čak devet novih linija u sedam zemalja i 21 tjednim letom. Wizz će po dva puta tjedno letjeti za London Luton (ponedjeljak i petak od 21.5.), Paris Beauvais (utorak i subota od 22.5.), Bruxelles (ponedjeljak i petak od 21.5.), Eindhoven (srijeda i nedjelja od 23.5.), Memmingen (četvrtak i subota, od 20.5.), Gothenburg (srijeda i nedjelja od 23.5.), te tri puta tjedno za Dortmund (utorak, četvrtak, subota od 20.5.), Basel (ponedjeljak, srijeda, petak od 21.5.) i Copenhagen (utorak, četvrtak, subota od 20.5.). Uz to očekuje se i obnova linije za Budimpeštu, dočim će Wizz operirati 10 linija sa 23 tjedna polaska. Kompanije je ponudila više od 250.000 sjedala na letovima, a isto će akumulirati u Sarajevu oko 200.000 putnika.

Dolazak Wizz Aira je produkt subvencija koje je Aerodrom Sarajevo najavilo kroz natječaj. Natječaj je tražio baziranje dva aviona, što sam napisao da nije realno i da se sigurno neće desiti u samom početku operiranja. Sada je jasno da su autori natječaja i sami uvidjeli koji je to nonsens i pristali na smanjenje, tj. baziranje jednog aviona sa 23 leta. Uz to federalna vlast je suspendirala putničku taksu od 10 EUR za "razvoj zračnog prometa" koja se naplaćuje od 2005. Ova taksa je bila vrlo demotivirajuća po kompanije, posebno Wizz Air. Federalna vlast je Sarajevu omogućila i dodatna sredstva za financiranje subvencije jer se odrekla dobiti aerodroma u idućih 10 godina.

Ova baza u prvom redu će utjecati na tuzlansku bazu. U Tuzli Wizz Air je operirao 2 aviona, te je u ljeto 2018. imao 45 tjednih letova. Nakon toga Wizz Air je počeo smanjivati broj letova i linija. Baza u Sarajevu svakako je ozbiljna konkurencija Tuzli. Wizz Air je poznat po tome da ima niz baza koje su udaljene stotinjak kilometara. Inače je politika IndigoPartnersa da putnik ima linije sa aerodroma udaljenih najviše 150 km. Sarajevo i Tuzla su udaljeni samo 110 km, no za ovaj put potrebno je bar 2 sata po vrlo lošoj cesti. Stoga ne treba dvojiti da će uz Sarajevo opstati i tuzlanska baza. No, da će sada Wizz Air razvijati neusporedivo perspektivniju bazu u Sarajevu to je jasno, a da će Tuzla od sada nadalje, dugi niz godina stagnirati i to je jasno. Osim ako Tuzla ne iznađe ogromna sredstva novaca koji će financijski anulirati sarajevske prednosti i potencijale. A to će se vrlo teško desiti jer Tuzla i sada teško servisira obveze prema Wizz Airu.

I Banja Luka će imati negativne posljedice baze Wizz Aira u Sarajevu koji će zasigurno privući dobar dio potencijalnih putnika. Jasno da je Ryanair velika prednost za Banja Luku, no Wizz Air nudi atraktivne letove i niske cijene. Aerodromi su udaljeni 237 km, od čega je više od pola autoputom (od Banja Luke do Doboja i od Zenice do Sarajeva), pa se i ovaj put može preći u dva do tri sata. Wizz Air u Sarajevu će u prvom redu privući putnike između Banja Luke i Sarajeva (Doboj, Tešanj, Zavidovići, Žepće, Jajce, Doni Vakuf, Bugojno, Travnik) koji su do sada gravitirali Banja Luci, ali i putnike Banja Luke.

No, najveći gubitnik svakako će biti Mostar. Mostar je imao ogromnu šansu pridobiti Wizz Air. To bi bilo i logično, da je Wizz Air imao dvije baze u Tuzli i Mostaru, zbog udaljenosti i potencijalima. No, nakon otvaranja baze u Sarajevu šansa za mostarsku bazu je istinski minimalna (aerodromi su udaljeni svega 131 km). Kako je Eurowings potpuno srezan od strane Lufthanse on više nije perspektivan za Mostar, pa je Mostaru ostalo da pridobije Ryanair uz Banja Luku. Wizz Air će privući ogroman broj putnika iz Mostara, a uzmemo li u obzir da je Wizz Air odlučio operirati i 6 linija iz Mostaru bliskog Splita, jasno je da se ovaj aerodrom našao između dva jaka igrača i da su mu potencijali i bitno manji nego prije.

FlyBosnia je ovime izgubila i zadnju šansu za uspjeh. Wizz Air operira London Luton i Paris, obije linije koje je planirala operirati FlyBosnia. Stoga ova kompanije više nema ni minimalne perspektive za preživljavanje, a sada je i jasno zašto se politika sarajevskog aerodroma toliko promijenila prema FlyBosni i zašto je kompanije doslovce neželjena na Sarajevu. Sarajevo je odlučilo raditi sa daleko boljim partnerom, a FlyBosnia pritom samo smeta.

No, Wizz Airovi letovi će biti i direktan udarac na Air Serbiu i Croatiu Airlines koje će sada imati bitno manje konektiranih putnika. Linije za London, Paris, Memmingen (Minhen), Copenhagen, Eindhoven (Amsterdam) i Bruxelles direktna su konkurencija konekcijama Croatie i Air Serbije koje su akumulirale velik broj putnika, dok je linija za Dotrmund konkurencija i Air Serbijinoj liniji za Dusseldorf. Sada ostaje upitna perspektiva letova Sarajevo-Beograd i Sarajevo-Zagreb, te broj frekvencija na ovim linijama.

Za očekivati je da će Wizz Air u roku dvije, najviše tri godine u Sarajevu bazirati i drugi avion, te kasnije i treći. U vrlo skoroj budućnosti je za očekivati povećanje linija i frekvencije, te uvođenje letova u prvom redu za Abu Dhabi, Stockholm Skavistu, Malmo i Milan Malpensu, a kasnije i za Berlin, Hahn ili Cologne, Nuremberg i Rim Ciampino.

(tuzlarije.net - zamaaero.com)
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2899 Re: Wizz air

Post by drndalo »

cassius wrote: 04/02/2021 17:56 Treba stvarno imat muda i izjavit da postoji NEVJEROVATNA mrznja prema Sarajevu i Sarajlijama.
Vidis, u Sarajevu ni u zargonu ne postoji deminutivni naziv za Tuzlake, Zenicake, Mostarce, Banjalucane, kao sto u vecini navedenih postoji “Sarajlijice”... Do koga je, ostavljam tebi da desifrujes...

Sto je najinteresantnije, u svakom od njih imam 2-3 dobra druga, sto s posla, sto iz sporta, sto putovanja, i barem jos po 5-6 dobrih poznanika...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#2900 Re: Wizz air

Post by cassius »

drndalo wrote: 04/02/2021 22:42
cassius wrote: 04/02/2021 17:56 Treba stvarno imat muda i izjavit da postoji NEVJEROVATNA mrznja prema Sarajevu i Sarajlijama.
Vidis, u Sarajevu ni u zargonu ne postoji deminutivni naziv za Tuzlake, Zenicake, Mostarce, Banjalucane, kao sto u vecini navedenih postoji “Sarajlijice”... Do koga je, ostavljam tebi da desifrujes...

Sto je najinteresantnije, u svakom od njih imam 2-3 dobra druga, sto s posla, sto iz sporta, sto putovanja, i barem jos po 5-6 dobrih poznanika...
Ne znam do koga je :D Ako vise ljudi koristi deminutiv za tebe, jel izglednije da je do tih ljudi ili do tebe ?

Tu pricu na stranu, taj izraz Sarajlijice sam cuo par puta samo na utakmicama nase lige, nigdje drugo.
Post Reply