Wirelles kućna instalacija - POMOĆ

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
DobrinjskiLJiljani

Wirelles kućna instalacija - POMOĆ

Post by DobrinjskiLJiljani » 02/05/2011 12:44

Da li možete da preporučite nekoga ko radi sa postavljanjem wirelles mreže u kući. Imam router i vanjsku antenu i neophodno mi je da postavim par access pointa po različitim dijelovima kuće (čitaj stanova) kako bi dobio kvalitetan signal u svim dijelovima. Trema mi pomoć od nekoga ko to zna raditi. Hvala.

Miro Spiro

Re: Wirelles kućna instalacija - POMOĆ

Post by Miro Spiro » 02/05/2011 12:50

Oprema,ISP,sta se namejrava spojiti na WLAN, posebni zahtjevi- prvo trebas to napisati pa onda da ti se moze pomoci

Inace pisati na pamet kad se ne zna ni koji imas ruter, modem , interent konekciju itd je bezveze.

DobrinjskiLJiljani

Post by DobrinjskiLJiljani » 02/05/2011 14:55

Router je d-link, na koji je spojena vanja antena- pored toga imam TrendNET AP koji treba postaviti u drugi stan. Cilj je prvenstveno kablovski internet koji imam na routeru prebaciti i pojacati pomocu AP u stanu pored.

To je prvi zadatak,a naknadno bih postavio jos par AP u par stanova pored. Radi se o privatnoj kuci sa puno betona, tako da vanjska antena nemože na svim mjestima davati adekvatan signal.

DobrinjskiLJiljani

Post by DobrinjskiLJiljani » 02/05/2011 14:56

Zaboravih napomenutu da je ovdje rijec o Kablovskom internetu HS.

DobrinjskiLJiljani

Post by DobrinjskiLJiljani » 03/05/2011 20:51

Da li iko zna firmu ili privatnika koji se bavim instalacijom wirellesa u Sarajevu?

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 03/05/2011 23:11

Tesko ces to napraviti.

Kao prvo sama internet konekcija je preslaba za toliko korisnika koje namjeravas da prikljucis (vjerovatno ce biti vise od jednog korisnika -potrošaća po stanu). Tako da bi moglo da dođe do zagušenja i da se internet vuce ko dial up mozda i slabije.

Ljudi koji montiraju wirelles u Sarajevi obicno imaju ugovor sa nekim ISP -om pa rade priključivanje po njihovim uputstvima.

Svako od njih radi sa "svojom" opremom pa znaju gdje se sta nalazi pa i ako bi ti dosli da namjeste trazili bi da kupis njihovu opremu sa kojom znaju da rade a ne da se muce sa postavka sa tvojim ruterom i AP-om.
Sve je to pipav posao koji moze da proradi iz prve a mozda i ne, a uz to nije to nesto "standardno" sto se radi svaki dan.

Pitanje je kolika je propusnost tog rutera na kojem se nalazi konekcija te samog AP-a. Uz to trebalo bi AP spojiti na internet a ruter onda da preuzima signal i sprovodi do računara ( u drugom stanu) ili uzeti samo wireles LAN karticu sa dodatnom antenom posto je signal slab pa onda da ostvaris konekciju.A sam ruter bi ti sluzio npr za uređaje koji nemaju wireless ili npr. za mobitel ako je slab signal.Uz taj AP -koji si rekao kako bi se on napajao strujom ako bi npr bio na krovu gdje se sad nalazi antena morao bi uzeti PoE adapter ili si namjerava ga staviti negdje gdje se nalazi najbolji signal a gdje ima gradska mreza 220V.

Pozz

Post Reply