Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#1 Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

Imam ADSL internet i mijenjao sam operativni sistem na racunaru (instalirao Windows 7) i sada ne mogu da pristupim internetu preko wireless-a. Kada se spojim putem mreznog kabla sve je ok, ali kada ukljucim wireless racunar mi pronadje router i spoji me, ali mi stoji poruka "No internet acces"? Da li je sto do postavki ili ...? Kako da to namjestim? Zvao sam Telecom, ali oni ne pruzaju pomoc kod wireless konekcije iako mi je covjek iz Telecoma inicijalno instalirao ovaj router i uspostavio konekciju...
mickey
Posts: 27
Joined: 09/08/2008 15:43

#2 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by mickey »

Pa vidi jesi li ubacio pristupnu desetoznačnu šifru na osnovu koje tvoj router prepoznaje tvoj računar bežično. Valjda je to...
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#3 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

A gdje to treba ubaciti i koja je to sifra?
mickey
Posts: 27
Joined: 09/08/2008 15:43

#4 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by mickey »

Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center
Tu kreiraj novu wireless konekciju, e sad koja je šifra to pitaj onoga ko ti je uključivao ruter jer je morao i to podesiti ako si se i tad kačio i bežično. Ta šifra mora biti ista i u podešenju routera i na tvojim postavkama wireless konekcije na računaru. Da nema te šifre mogao bi svako da se u komšiluku kači na tvoj router i tako na internet.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#5 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by kojeime »

Kreni polako stavku po stavku, Ako ti radi kablovska konekcija, pokusaj napraviti jos i novu wireless konekciju na racunaru. A pogledaj i postavke rutera i modema, da nije slucajno wireless na ruteru iskljucen.Ako nemas downloaduj putstvo za upoterbu rutera pa prekontrolisi ruter.

Kod mene je kablovski internet, kupio ruter, prikopcao desktop sa XP i odmah proradio i prikopcao netbook sa win 7 preko kabla, odmah proradio. Zatim u ruteru podesio wioreless (ukljucio u ruteru da je wireless aktivan, namjestio SSID, passworde i ostalo). Kada sam pokusao netbook preko WiFi javio mi kao i kod tebe da je netbook u komunikaciji sa ruterom, ali nema internet konekcije. Jednostavno u network i sharing center kliknuo da napravi novu wireless konekciju, win7 uradio sve sam i sada sve radi.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#6 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by arnes_king »

IP adresa?
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#7 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

Pokusat cu opet kad se vratim s posla da napravim novu konekciju pa cu vidjeti...hvala za pomoc, ako ne uspijem javim se opet :)
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#8 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by kojeime »

Probaj ovo:

Prikopcaj racunar na ruter kablom, to jeste onako kako ti sigurno pristup ruteru radi. Ukucaj u browser 192.168.0.1 ili 192.168.1.1 Ako ti se ne otvori stranica nakon jedne od ovih adresa, pronadji u uputstvu za tvoj ruter kako se pristupa stranici rutera. Kada ti se otvori stranica sa setovanjem za ruter trazice ti username i password. Obicno je to UN: admin, Pass: admin, osim ako ti monteri nisu promijenili. Ako jesu i nemas nigdje zapisano moraces ih zvati da ti to kazu ili nekako resetovati ruter da se username i lozinka vrate na fabricko podesenje.

Kada pristupis stranici za setovanje rutera pogledaj slijedece stavke:

1. Da li je WiFi (wireless) enabled (ukljucen) ili disabled (iskljucen). Ako je disabled promijeni u enabled ili ako je kucica pored enabled prazna klikni u kucicu da ti se pojavi znak za chekiranje. Tako ces ukljuciti WiFi.

2. Ime tvoje mreze, to je ono sto pise pored SSID. Provjeri da SSID nije postao nevidljiv, da nije ukljucena opcija da ruter ne emituje ime mreze. Ako je nevidljiv ili klikni da postane vidljiv ili ces morati uraditi slijedece: Kada ukljucis kompjuter na spisku WiFi mreza ce se pojaviti jedna koja se zove "other network" ili "druga mreza" ili slicno. Kada kliknes "connect" na tu mrezu , otvorice ti se prozorcic u kojem ces morati upisati ime tvoje mreze (ono sto pise pored SSID).

3. Password za tvoju mrezu. Kada se konektujes na WiFi, bilo da vidis svoju mrezu ili moras ukucati njeno ime, nakon toga ces morati ukucati password onako kako je zapisan u ruteru.

Kada odes na Network and Sharing Center i kliknes da napravis novu WiFi konekciju pitace te ove stvari. Te informacije ces naci u postavkama rutera, pa tako ukucaj u racunar. Takodje ce ti traziti da odredis da li ti je mreza Home (manja zastita, dakle poznata mreza, vjerujes mrezi kada se kacis na nju) ili Public (veca zastita, ne vjerujes mrezi kada se kacis na nju).

To bi trebalo da bude dovoljno da ti WiFi proradi. Ako ne proradi, onda ne znam, nadam se da neko ko bolje zna ti moze pomoci. Jedino mi jos pada na pamet da ti je IP adresa vezana za MAC adresu WiFI kartice, pa kada se promijeni ta MAC adresa (promijeni se WiFi kartica, ili maticna ploca ako je kartica integrisana) mora se resetovati IP adresa (zoves provajdera da ti resetuje). Ne vjerujem da je to, jer u tom slucaju ne bi radila ni konekcija zicom (promjenom maticne ploce se mijenja i MAC adresa LAN kartice integrisane na plocu), ali ko zna, svasta je moguce. To jeste, da je kablovski internet to bih prije pomislio, za ADSL ne znam, ne koristim ADSL pa neka ti kaze ko bolje zna.
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#9 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

Pokušavao, ali ne uspijeva mi :(

Kada idem na pravljenje nove konekcije, napravi je ali mi i stoji mi da sam Conected, ali nema internet pristup...ne znam do cega bi moglo biti...

hvala za pomoć u svakom slucaju...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#10 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by kojeime »

Mozda ovo, ako ti nije skupo. Pretpostavljam da ti je modem i modem i ruter u jednom uredjaju. Ako jeste, iskljuci opciju rutera i ostavi uredjaj da radi samo kao modem. Kupi najjeftiniji wireless ruter (Ja prije neki dan kupio jedan TP link za 44 KM, mislim da ima i jeftinijih), pa prikopcaj taj ruter na modem, podesi ruter i prikopcaj racunar wirelessom na ruter.

Ali odmah da znas, mozda ti ni to nece raditi, pa ces baciti novac...

Ako su ti modem i ruter dva posebna uredjaja, ja vise nemam ideja.

Ovo su vec ocajnicke mjere...
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#11 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

Ma do prije neki dan je sve radilo, ali kako sam zamijenio operativni sistem ne funkcionise...mislim ocito da router radi jer se on spoji sa racunarom, ali mi ne da pristup internetu...ja pretpostavljam da bi moglo biti nesto do postavki ili routera ili nesto do PC, ali ja ne znam sta...
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#12 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by lider »

Treba ti zadnji driver za wireless mreznu karticu, pretpostavljam da je win7 instalirao svoj genericki driver, zato nemas pristupa internetu
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#13 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by ibrik »

Gdje to da skinem? Ima li neki link?
lider
Posts: 1133
Joined: 12/02/2011 13:14

#14 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by lider »

Udjes u device manager, pod network adapters nadjes wireless karticu i apdejtujes driver. Mada bolje bi bilo da direktno skines driver sa stranice proizvodjaca pa instaliras. Prvo moras skontati koja je kartica, programi poput everesta ti to mogu reci
User avatar
dragon_tail
Posts: 67
Joined: 09/02/2012 13:35

#15 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by dragon_tail »

Zanima me da li je još uvijek pass za ZTE modeme "vr10vr10tajn1pa55" jer ja više ne mogu ući sa tim. Htio sam namjestiti wirless i danas probam pristupiti postavkama i password ne radi. Resetao bih modem da se vrati na prvobitne postavke ako se nešto poremetilo, ali bojim se da nije neki drugi pass pa da ne mogu nikako na net onda XD
Hvala unaprijed :)
User avatar
dragon_tail
Posts: 67
Joined: 09/02/2012 13:35

#16 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by dragon_tail »

Hvala, resetovao sam i vratio se password :D
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#17 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by S@din »

Molim vas pomoc, juce predjem na adsl bh telekom i dobijem modem ZTE i vidim da ima wlan, kako da koristim taj lan bar za mob, jer laptop mi je spojen diretno, na mob se vidi mreza ZTE ali ovaj pass sto spominjete ne otvara je,
zvala sam telekom ali kazu to nije njihov posao ...

i jos kakv domet ima ovaj wlan da li bi se udrugoj sobi mogao nakaciti jos jedan pc sa wireless adapterom
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#18 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by S@din »

da dodam uradjeno kako ste gore naveli, ali kad hocu da se konektujem sa mob na lan prikaze se connecting i onda odmah prestane i ponove se pokaze zakljucano :sad:

treba li upostavkama rutera osim imena mreze i passa jos nestopromjeniti hvala unaprijed
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#19 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by S@din »

ok, usla podesila, ime mreze i key za mrezu, ali ne mogu se konektovati, znaci osim to dvoje treba li jos nesto podesiti, hvala
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#20 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by S@din »

trebalo je jos svasta nesto podesiti, ali na kraju je jedan super momak iz bhtelekom podrske sve lijepo objasnio i sve je podeseno :-D
armintz
Posts: 31
Joined: 25/11/2010 20:43

#21 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by armintz »

E može li pomoć :)
Kupio sam Laptop "compaq" i ne mogu da namjestim wireless. Neki mi kažu da bih morao kupiti driver, a neki da bih to mogao skinuti na netu. Instaliran je windovs 7.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#22 Re: Wireless konekcija - ADSL BH Telecom?

Post by irac300 »

armintz wrote:E može li pomoć :)
Kupio sam Laptop "compaq" i ne mogu da namjestim wireless. Neki mi kažu da bih morao kupiti driver, a neki da bih to mogao skinuti na netu. Instaliran je windovs 7.
Ako uspiješ naći prodavnicu drivera, javi nam ovdje, mnogima ćeš pomoći. :D
Post Reply