Wireless antena od 4, 5, 8, 12 dBi? Koju da kupim?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Sed

Wireless antena od 4, 5, 8, 12 dBi? Koju da kupim?

Post by Sed » 08/01/2012 20:03

Kao što naslov kaže, moram nabaviti sebi kakvu wireless antenicu. Imam Compaq CQ 56 i signal mi je blago rečeno užasan. Dok se popnem uz stepenice konekcije nema. Priključim wireless adapter (onaj mali USB stick) i pokaže jednu crticu. Updateovao sam sve drivere ali ne pomaže. Pa namjeravam da uzmem ovako nešto i stavim na adapter. Ali ne razumijem te dBi jačine. Ova primjerice ima 8 dBi a našao sam i drugih od 4 do 15 dbi. Šta mi treba? Da li više tih dBi-a znači da ću imati jači signal u određenom krugu ili da će se povećati domet adaptera?

Loky

Re: Wireless antena od 4, 5, 8, 12 dBi? Koju da kupim?

Post by Loky » 08/01/2012 20:59

Sed wrote:Kao što naslov kaže, moram nabaviti sebi kakvu wireless antenicu. Imam Compaq CQ 56 i signal mi je blago rečeno užasan. Dok se popnem uz stepenice konekcije nema. Priključim wireless adapter (onaj mali USB stick) i pokaže jednu crticu. Updateovao sam sve drivere ali ne pomaže. Pa namjeravam da uzmem ovako nešto i stavim na adapter. Ali ne razumijem te dBi jačine. Ova primjerice ima 8 dBi a našao sam i drugih od 4 do 15 dbi. Šta mi treba? Da li više tih dBi-a znači da ću imati jači signal u određenom krugu ili da će se povećati domet adaptera?

Zasto ti ne radi tvoj vlastiti adapter na CQ56??? Zasto moras da koristis USB adapter???
USB adapter nema vanjsku antenu zato ti je slab prijem.
Sto vise db to bolji primo-predajnik.
Ja bi prvo pokusao sa boljim USB adapterom pa onda isao na na tu drugu opciju.
Kada uzimas USB adapter trazi da ima B-G-N oznaku a ne samo B-G tako isto i wirelesses predajnik.
Mali su skuplji ali su itekako bolji.

Sed

Post by Sed » 08/01/2012 21:33

Loky wrote:Zasto ti ne radi tvoj vlastiti adapter na CQ56??? Zasto moras da koristis USB adapter???
Ma radi. Ali radi kad sam na 3 metra od routera. Ne znam stvarno koji mu je.
Adapter je ovaj. Provjeravao sam u postavkama routera da nisam slučajno izabrao samo jedno od tih b/g/n ali nije, to je također O.K. Ma otići ću sutra do Comtradea i uzeti onu antenicu. Ako ni to ne upali onda ću kupiti 10 metara produžnog USB>USB kabla i zalijepiti glupi adapter za stepenište :x

Loky

Post by Loky » 08/01/2012 23:00

Sed wrote:
Loky wrote:Zasto ti ne radi tvoj vlastiti adapter na CQ56??? Zasto moras da koristis USB adapter???
Ma radi. Ali radi kad sam na 3 metra od routera. Ne znam stvarno koji mu je.
Adapter je ovaj. Provjeravao sam u postavkama routera da nisam slučajno izabrao samo jedno od tih b/g/n ali nije, to je također O.K. Ma otići ću sutra do Comtradea i uzeti onu antenicu. Ako ni to ne upali onda ću kupiti 10 metara produžnog USB>USB kabla i zalijepiti glupi adapter za stepenište :x
SED,
Ja samo ne razumijem zasto koristis vanjski adapter a ne originalni adapter koji je vec u laptopu??
Taj adapter izgleda odlicno po specifikaciji.
Beton sa puno zeljeza itekako smanjiva protok bezzicne veze.
USB od 10m ce ti jos smanjiti protok veze.

Jednostavno eliminisi problem na startu bez puno ulaganja.
Otidji kod nekoga ko ima bezzicnu vezu u kuci pa probaj sa svojim laptopom kod njega.
Ako ide kako treba onda mijenjaj ruter.
Nemoj kupovati bez veze dok ne provjeris sta je problem.
Jer ti na 3 metra kao i na 10 metara moras imati odlican signal.
Ako kupis antenu nju trebas kaciti na ruter a ne na svoj adapter koji je na laptopu.

Madrid

Post by Madrid » 09/01/2012 00:51

Isto tako sa laptopom nisam mogao nista uhvatiti, ustvari bilo je samo jedno mjesto u sobi na kojem se moglo nesto malo uhvatiti, nakon sto sam kupio ovo ide bez problema...

http://hr.airlive.com/product/product_3 ... 3473034861

Mada, da sam nasao, uzeo bi sigurno ovu (opet kazem, ni ta gore me nije razocarala)

http://hr.airlive.com/product/product_3 ... 4346318078

Post Reply