Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4326 Re: Windows 10

Post by escobar__ »

Jah...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#4327 Re: Windows 10

Post by Raigor Stonehoof »

Kad pocnu o privatnosti, sve terorista do teroriste pa skrivaju podatke :-)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4328 Re: Windows 10

Post by Tesla Edison »

Raigor Stonehoof wrote:Kad pocnu o privatnosti, sve terorista do teroriste pa skrivaju podatke :-)
Upravo.

Najgore to što svi programi zajedno koje je naveo nemaju ni 1% mogućnosti kao Adobe paket.

Steam također. Možeš pokreteti igre u nekim "beta" projektima ali niti jedna igra nije optimizovana za Linux, Linux drivere i sl. More problema tu ima.

Pričati o nekoj privatnosti u 2019. je smiješno. Nek jednom otvori Chrome na tom Linuxu i ćao privatnost.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4329 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

Privatnost je važna tema. Važna je, općenito govoreći, čak i kada nije nama lično važna. Kao što je sloboda govora važna čak i onda kada nemamo ništa za reći, tako je privatnost važna čak i onda kada ništa ne krijemo.

Međutim, Linuxaši me podsjećaju na ove što idu okolo i seru raji da ne kupuju plastične kese zbog zagađenja. Ili da gase svjetlo zbog zagrijavanja planete. Ne, kao što hebena kesa koju kupim u Bingu neće riješiti problem zagađenja, tako ni moja patnja sa Linuxom ili bez Gmaila neće riješit problem privatnosti.

U oba slučaja stvar mora biti isključivo sistemska/legislativna.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#4330 Re: Windows 10

Post by CPT »

ExNihilo wrote:Privatnost je važna tema. Važna je, općenito govoreći, čak i kada nije nama lično važna. Kao što je sloboda govora važna čak i onda kada nemamo ništa za reći, tako je privatnost važna čak i onda kada ništa ne krijemo.

Međutim, Linuxaši me podsjećaju na ove što idu okolo i seru raji da ne kupuju plastične kese zbog zagađenja. Ili da gase svjetlo zbog zagrijavanja planete. Ne, kao što hebena kesa koju kupim u Bingu neće riješiti problem zagađenja, tako ni moja patnja sa Linuxom ili bez Gmaila neće riješit problem privatnosti.

U oba slučaja stvar mora biti isključivo sistemska/legislativna.
Sistemski i legislativno je vec rijesena. To sto MS trazi rupe je druga stvar. Recimo od prije dva dana:
https://www.forbes.com/sites/emmawoolla ... each-gdpr/

Tvoja kesa nece rijesiti problema, nekoliko mio kesa hoce smanjiti problem. Isto tako sto ce MS nema razlog da razmisli o ponasanju dok ne pocne padati market share zbog toga.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4331 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

CPT wrote:
ExNihilo wrote:Privatnost je važna tema. Važna je, općenito govoreći, čak i kada nije nama lično važna. Kao što je sloboda govora važna čak i onda kada nemamo ništa za reći, tako je privatnost važna čak i onda kada ništa ne krijemo.

Međutim, Linuxaši me podsjećaju na ove što idu okolo i seru raji da ne kupuju plastične kese zbog zagađenja. Ili da gase svjetlo zbog zagrijavanja planete. Ne, kao što hebena kesa koju kupim u Bingu neće riješiti problem zagađenja, tako ni moja patnja sa Linuxom ili bez Gmaila neće riješit problem privatnosti.

U oba slučaja stvar mora biti isključivo sistemska/legislativna.
Sistemski i legislativno je vec rijesena. To sto MS trazi rupe je druga stvar. Recimo od prije dva dana:
https://www.forbes.com/sites/emmawoolla ... each-gdpr/

Tvoja kesa nece rijesiti problema, nekoliko mio kesa hoce smanjiti problem. Isto tako sto ce MS nema razlog da razmisli o ponasanju dok ne pocne padati market share zbog toga.
Onda nije dobro riješena.

Masovna promjena ne može nikada i nigdje doći dobrom voljom. Samo kanalisanjem javnog interesa kroz legislativu.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#4332 Re: Windows 10

Post by aditon »

evo kad otvoriš taj link iznad, traži da ugasiš ad blocker :D ma dobro je dok samo prati radi marketinga..ali veću privatnost narušava mobilni paarat nego desktop računar s instaliranim windowsom
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#4333 Re: Windows 10

Post by CPT »

aditon wrote:evo kad otvoriš taj link iznad, traži da ugasiš ad blocker :D ma dobro je dok samo prati radi marketinga..ali veću privatnost narušava mobilni paarat nego desktop računar s instaliranim windowsom
Ne bi uopste trebao pratiti ili kupiti podatke osim ako eksplicitno sam ne trazis. Znaci po default bi trebalo sve biti NO i ne YES pa ti onda trazi kod svakog updatea gdje sta i kako.
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#4334 Re: Windows 10

Post by crnivrag »

Jedna prigodna za Halloween :D

Image
Last edited by crnivrag on 02/11/2019 21:05, edited 1 time in total.
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#4335 Re: Windows 10

Post by hp_user »

derion wrote:Baš tako. Linux je rješenje. Ja sam se konačno, nakon 10-12 godina flirtovanja, u potpunosti prebacio na Linux Mint, evo, ima oko dva mjeseca. Koristim Windows od 3.1 i Windows 95, i najdraža verzija mi je bila Windows 7, ali ovaj stepen nadgledanja, skupljanja informacija (data mining) u Windowsu 10 je meni postao totalno nesnošljiv. Osim toga, koliko god željeli da poskidate određenje procese, programe ili igre, sljedećim Updateom eto Hin opet. :-)
Totalni nedostatak poštovanja prema korisniku, koji je, uz to, fino platio licencu korištenja Windowsa. E zato sada sam na Linuxu Mintu 19.2 i vrlo prijatno sam iznenađen. Prije me spriječavalo da pređem na Linux nedostatak programa poput Adobe paketa (Illustrator, InDesign, Photoshop...) kao i apsolutna odsutnost ozbiljnijeg gaminga. Međutim, sada imam fantastične alternative (znam, bile su i prije) kao što su Scribus (InDesign), Inkscape (Illustrator), GIMP i Krita (Photoshop), Olive i Kdenlive (Premiere, Vegas), a prije nekoliko godina je dostupan i gaming platforma Steam i kroz njegov projekat Proton mogu igrati mnoge igre koje su do skora bile samo dostupne na Windowsu.Ositm toga, tu je i odličan projekat Lutris koji dodatno pojačava gaming u Linuxu. Tako da sada mogu igrati Cities Skylines, Civilization V, Northgard, Prison Architect, Stellaris, War Thunder, Arma III i dosta drugih video igara. Jedino mi nedostaje Far Cry 5, ali za sada vrijedno je žrtvovati je za dosta više privatnosti i sigurnosti.

Evo mog desktopa. Ciao, Windows!

Image
u sta da se kladimo da ces se vratit na windows? :)
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4336 Re: Windows 10

Post by Qler »

u mom okruzenju je pravo puno ljudi koji su na linuxu i neki ni ne znaju koji je windows sada aktuelan :) sve zavisi sta trebas od racunara.
User avatar
ferratilis
Posts: 7286
Joined: 25/11/2013 16:48

#4337 Re: Windows 10

Post by ferratilis »

Bio sam i ja u toj fazi kad sam presao na Linux i propovijedao da je Linux jedina prava vjera, dok nisam poceo zaradjivat svoje novce i kupio solidan racunar, pa je onda izasao Witcher i Linux je postao samo misaona imenica :D Nek ti je sa srecom, ali ceka te Windows za par mjeseci ili godina. ;-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4338 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

S Linuxom je uvijek oduševljenje na početku. Kasnije poželiš sresti Bill Gatesa i zagrliti ga.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4339 Re: Windows 10

Post by pici »

derion wrote:Baš tako. Linux je rješenje. Ja sam se konačno, nakon 10-12 godina flirtovanja, u potpunosti prebacio na Linux Mint, evo, ima oko dva mjeseca. Koristim Windows od 3.1 i Windows 95, i najdraža verzija mi je bila Windows 7, ali ovaj stepen nadgledanja, skupljanja informacija (data mining) u Windowsu 10 je meni postao totalno nesnošljiv. Osim toga, koliko god željeli da poskidate određenje procese, programe ili igre, sljedećim Updateom eto Hin opet. :-)
Totalni nedostatak poštovanja prema korisniku, koji je, uz to, fino platio licencu korištenja Windowsa. E zato sada sam na Linuxu Mintu 19.2 i vrlo prijatno sam iznenađen. Prije me spriječavalo da pređem na Linux nedostatak programa poput Adobe paketa (Illustrator, InDesign, Photoshop...) kao i apsolutna odsutnost ozbiljnijeg gaminga. Međutim, sada imam fantastične alternative (znam, bile su i prije) kao što su Scribus (InDesign), Inkscape (Illustrator), GIMP i Krita (Photoshop), Olive i Kdenlive (Premiere, Vegas), a prije nekoliko godina je dostupan i gaming platforma Steam i kroz njegov projekat Proton mogu igrati mnoge igre koje su do skora bile samo dostupne na Windowsu.Ositm toga, tu je i odličan projekat Lutris koji dodatno pojačava gaming u Linuxu. Tako da sada mogu igrati Cities Skylines, Civilization V, Northgard, Prison Architect, Stellaris, War Thunder, Arma III i dosta drugih video igara. Jedino mi nedostaje Far Cry 5, ali za sada vrijedno je žrtvovati je za dosta više privatnosti i sigurnosti.

Evo mog desktopa. Ciao, Windows!

Image

ovo me intresuje, recimo alternetiva adobe paketu, profesionalni programi za pripremu za stampu... CMYK rendan u PDF formatu sa cropovima i Adobe Acrobat profesional koji je nezamjenjiv program u grafickim stamparijama, koji je i editor i preglednik gotovog proizvoda za stampu u PDF formatu...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4340 Re: Windows 10

Post by Qler »

jebi ga kod mene sve ili sys admini, core net admini ili developeri... nije im Windows bas neka sreca :) osim onim sto su win sys admini :)
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#4341 Re: Windows 10

Post by Laertes »

Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4420
Joined: 21/02/2011 12:56

#4342 Re: Windows 10

Post by REDDEVILS »

Laertes wrote:Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
Ja koristim Windows 10 Disk Clean up nakon svakog update-a da bi oslobodio prostor na SSD
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#4343 Re: Windows 10

Post by Laertes »

REDDEVILS wrote:
Laertes wrote:Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
Ja koristim Windows 10 Disk Clean up nakon svakog update-a da bi oslobodio prostor na SSD
Je li to ima na W10 ili nešto trebam skidati?
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#4344 Re: Windows 10

Post by semirsar »

Laertes wrote:
REDDEVILS wrote:
Laertes wrote:Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
Ja koristim Windows 10 Disk Clean up nakon svakog update-a da bi oslobodio prostor na SSD
Je li to ima na W10 ili nešto trebam skidati?
https://support.microsoft.com/hr-ba/hel ... sk-cleanup
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4420
Joined: 21/02/2011 12:56

#4345 Re: Windows 10

Post by REDDEVILS »

Laertes wrote:
REDDEVILS wrote:
Laertes wrote:Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
Ja koristim Windows 10 Disk Clean up nakon svakog update-a da bi oslobodio prostor na SSD
Je li to ima na W10 ili nešto trebam skidati?

Ima na Windows 10 :)
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4346 Re: Windows 10

Post by diablobih »

Laertes wrote:Preksinoć mi cijelu noć radio neke update, i kao i svaki put, laptop sve sporiji. Pogledam one program files, i sad imam folder "Windows old" (33 gb, napravljen 2.11) i folder "Windows" (25 gb, napravljen 3.10). Jel mi treba sad ovaj old? Tanak sam sa memorijom pa bi mi ova 33 gb dobro došla.
Pusti windows cleanup, mozes izbrisati .old folder slobodno. To ti je ako zelis backup da uradis.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#4347 Re: Windows 10

Post by Laertes »

Hvala na savjetima. :thumbup:
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#4348 Re: Windows 10

Post by Phobius »

Imam problem koji me izluđuje.

Kupio sam novi laptop (Lenovo Legion Y540), uredno sam instalirao Windows i sve drivere (koristio sam i Lenovo Vantage softvare, u kojem se pokazuje da je sve uredno instalirano). Imam jedan problem koji me izluđuje. Kada gledam YouTube ili bilo koji drugi streaming video, bez obzira u kojem browseru (ili npr. video trailere u Dolby Access aplikaciji), nakon nekih 5 minuta, slika počinje da kasni za zvukom. Taj delay se nakon desetak minuta poveća na dvije sekunde minimalno.

Problem je iritantan, a zaista ne mogu naći rješenje. Pokušao sam sve sugestije sa interneta. Probao sam više verzija Realtek HD audio drivera (pa i pokušavao Microsoft generic HD audio drivere umjesto Realtek), probao sam i neke modifikacije u registriju (postavio audio drivere na MSI mode, editovao power settings za njih isto) napravio sam update BIOS-a, instalirao update za sve druge drivere (za one za koje je bio dostupan), ali ništa ne rješava problem.

Instalirao sam LatencyMon i DCP Latency Checker, i oba softvera pokazuju probleme sa latencijom. Očito posotji neki konflikt sa driverima ili nekim softverom, ali jednostavno nisam uspio otkriti šta je, čak ni procesom eliminacije (išao sam na disable za pojedine uređaje u device manageru, ali latencija je ostajala).

Čak sam se prijavio na Insider program, da bih ranije dobio 1909 verziju Windowsa 10, ali problem je ostao isti.

Na internetu se spominje da je za neke korisnike laptopa i drugih proizvođača i modela sličan problem nastao kod nadogradnje na novije verzije Windowsa 10, pa da Vas pitam, da li je neko od Vas imao slične probleme? Na Lenovo forumu niko nema rješenje, barem niko od korisnika, dok oficijalna podrška samo šuti.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4349 Re: Windows 10

Post by diablobih »

Jesi li pokusao updateovati drivere za graficku ?
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#4350 Re: Windows 10

Post by Phobius »

diablobih wrote:Jesi li pokusao updateovati drivere za graficku ?
Naravno. GeForce Experience je instalirao najnovije drivere za NVidia grafičku, a Lenovo Vantage pokazuje da je instaliran najnoviji Intel VGA driver za integrisanu grafulju. Postoji novija verzija drivera za Intel integrisanu, ali je problem što moram sačekati Lenovo drivere, jer ovi generički (opći) ne rade. Ipak, sumnjam da će to riješiti problem. Pokušaću još čačkati kada dođem kući s posla, ali jednostavno ostajem bez ideja.
Post Reply