Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3702
Joined: 23/04/2011 12:21

#5101 Re: Windows 10

Post by Mr.Sojic »

ivan-tz wrote: 01/03/2023 14:11
Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 13:56

Kolega ako imas krekovanu verziju win rijesi se tih govana sto prije. Sto kolega napisa, ako je kms aktivacija, moras biti spojen preko int na server koji uradi kms aktivaciju.

Ovo sa kms i krekovanim win ti je isto kao da imas krekovani antivirus :lol:

Brisi ta govna sa racunara.

Sorry za prosto pisanje.

Sa tim win mozes imati samo probleme, opet ponavljam AKO je krekovani tj kms, a po svoj prilici da jeste.
Ali je problem sto ja to ne mogu locirati uopste. Ne mogu da nadjem taj KMS na racunaru nikako. Jednostavno ga nema. Trebalo bi da se moze pronaci lako ako postoji. Zato mi je sve to malo cudno i nejasno. Mozda i nije to slucaj.
Kms neces ni naci na racunaru.To je nacin divljeg aktiviranha windows, office...

Ako grijesim neka me kolege isprave.

Pronadji nekoga ko se bolje razumije u to i naglasi mu da ne zelus da imas krekovani nego legalni wondows.

Nikakve kms aktivacije i improvizacije!

Prilikom kms aktivacije racunar se spaja na server i prilikom aktivacije mozes pokupiti svakakvih baja, virusa, a nisam cuo da je neko dobio koronu :lol:
ivan-tz
Posts: 313
Joined: 15/07/2012 16:45

#5102 Re: Windows 10

Post by ivan-tz »

Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 14:16
ivan-tz wrote: 01/03/2023 14:11

Ali je problem sto ja to ne mogu locirati uopste. Ne mogu da nadjem taj KMS na racunaru nikako. Jednostavno ga nema. Trebalo bi da se moze pronaci lako ako postoji. Zato mi je sve to malo cudno i nejasno. Mozda i nije to slucaj.
Kms neces ni naci na racunaru.To je nacin divljeg aktiviranha windows, office...

Ako grijesim neka me kolege isprave.

Pronadji nekoga ko se bolje razumije u to i naglasi mu da ne zelus da imas krekovani nego legalni wondows.

Nikakve kms aktivacije i improvizacije!

Prilikom kms aktivacije racunar se spaja na server i prilikom aktivacije mozes pokupiti svakakvih baja, virusa, a nisam cuo da je neko dobio koronu :lol:
Ja sam imao prije nekoliko godina racunar na kojem sam imao taj kms vidljiv i koji se mogao fino obrisati bez problema. Kada ukucam na netu da provjerim to, vidim razne video klipove po yt koji takodjer pokazuju da se on moze locirati. Maltene isto kao i drugi programi koji se deinstaliraju, ali i u file exploreru.

Opet mi je jako cudno i to sto sam mogao da ubacim kupljeni key, ako je vec postojala krekovana verzija. Sve mi je to bas jako cudno. Ali nema veze, da vas ne zamaram na forumu tim stvarima.

Samo me zanimalo zna li mozda neko ako bih stavio novi key, da li bi uklonilo to staro sto postoji, pa cak i da ima nekih ostataka neke krekovane verzije (za koju uopste nemam dokaza da je ikada i postojala na mom racunaru) ?
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3702
Joined: 23/04/2011 12:21

#5103 Re: Windows 10

Post by Mr.Sojic »

ivan-tz wrote: 01/03/2023 14:22
Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 14:16

Kms neces ni naci na racunaru.To je nacin divljeg aktiviranha windows, office...

Ako grijesim neka me kolege isprave.

Pronadji nekoga ko se bolje razumije u to i naglasi mu da ne zelus da imas krekovani nego legalni wondows.

Nikakve kms aktivacije i improvizacije!

Prilikom kms aktivacije racunar se spaja na server i prilikom aktivacije mozes pokupiti svakakvih baja, virusa, a nisam cuo da je neko dobio koronu :lol:
Ja sam imao prije nekoliko godina racunar na kojem sam imao taj kms vidljiv i koji se mogao fino obrisati bez problema. Kada ukucam na netu da provjerim to, vidim razne video klipove po yt koji takodjer pokazuju da se on moze locirati. Maltene isto kao i drugi programi koji se deinstaliraju, ali i u file exploreru.

Opet mi je jako cudno i to sto sam mogao da ubacim kupljeni key, ako je vec postojala krekovana verzija. Sve mi je to bas jako cudno. Ali nema veze, da vas ne zamaram na forumu tim stvarima.

Samo me zanimalo zna li mozda neko ako bih stavio novi key, da li bi uklonilo to staro sto postoji, pa cak i da ima nekih ostataka neke krekovane verzije (za koju uopste nemam dokaza da je ikada i postojala na mom racunaru) ?
Da u pravu si, nema dokaza, ali pokusavamo da ti pomognemo.

Iz iskustva ti kazem da ja na svaku nesigurnost u vezi windows oborim system i navucem novi.

Koristim i svoj extra firewall i ne koristim windows firewall.

Hocu da znam koji programi telefoniraju kuci pa da im mogu zacepiti sa firewall gubicu :lol:

U svakom slucaju sretno :thumbup:

P.s. ivan a ovo tz bi mogla biti Tuzla ;-)

Ako jeste Tuzla, meni pisalji jednu res veliku porciju iz Limenke :lol:
Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#5104 Re: Windows 10

Post by Shiba »

Neće novi key poništiti crack i ono što si dobio s njim kao bonus. Nema druge nego:

1. Kupi legalno key, imaš ih sad na sve strane po $10 ili još manje.
2. Sačuvaj podatke koji ti trebaju sa diska.
3. Skini Windows ISO direktno od Microsofta i napravi bootabilni USB sa njihovim alatom.
4. FORMATIRAJ DISK i instaliraj "čist" Windows, aktiviraj kupljenim keyom.
5. Uživaj.

Jedina instalacija za koju možeš biti siguran da je 100% čista je ona koju sam uradiš na ovaj način. Tačka.

Evo da podijelim svoje iskustvo, možda te ubijedim. Koristio sam dugo neki Windows 10 ISO sa TPB-a koji je došao sa "aktivatorom". Godinama nije bilo nikakvih problema - dok nije došlo do problema. Neko je nekako pokupio sve moje passworde i kupio sebi nekih coinova za nekakvu igru u vrijednosti od 300 EURA (jer je toliko bilo na PayPalu trenutno). Odmah sam se javio PayPalu i poništili su transakciju, srećom. Na sve moguće sajtove su se logovali (ili probali) pa sam u obavijestima vidio da je u pitanju neko iz Južne Koreje.

Onda sam uradio ovo gore navedeno i promijenio svih 100+ passworda preko Linux live USB-a (za svaki slučaj) i od tad nemam problema. Taj Windows ISO sam naknadno instalirao na stari PC čisto da vidim šta se dešava i otkrio sam 7 procesa koji se pojave nakon aktivacije (ništa drugo nije instalirano) i rade... nešto. Šta rade, šta prate, šta šalju i kome - ja ne znam, ali nije ni bitno. Daj $10 i spavaj mirno, šta te briga.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5105 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 13:04
ivan-tz wrote: 01/03/2023 12:50 Kada sam kupio racunar, dosla mi je win10 verzija.
Nakon nekog vremena pojavilo mi se ono da trebam aktivirati windows, i nisam se htio zafrkavati sa tim, pa sam kupio windows 10 home kljuc i otkljucao kako treba. Mislim da je bila retail verzija.

Nakon nekog duzeg perioda, pocelo mi se javljati zadnjih dana sa mi uskoro windows istice i da cu ga trebati aktivirati.

Sad me zanima ako kupim novi windows 10 home key retail verziju, to ce rijesiti problem?

I jel ta home varijanta opet ogranicena na neki odredjen period? Jel bolje onda kupiti pro verziju i da mi nadogradi ovu sadasnju verziju i da se ne moram zezati na duze staze svako malo?
Ne kontam zasto ti izbacuje ponovnu aktivaciju.
Windows kad se aktivira, aktivira se za sva vremena tj. kljuc vazi sve dok ne reinstaliras system ponovo.Onda moras ponovo taj kljuc aktivirati.

Kljuc nema "rok trajanja" kao tegla dzema :mrgreen:

Nemoj dzaba kupovati nove kljuceve.

Jedini problem mozes imati ako si mijenjao hardware i reinstalirao sxstem, a zelis ponovo aktivirati isti kljuc.
Kupljen laptop sa Win 8.1. Updateovan na 10. Skinut win 10, stavljen Ubuntu, vraćen Win 10, aktivacija prošla automatski. Poslije toga nekoliko puta reinstalisan clean install, svaki put aktivacija automatska.

Ne kontam zašto, kada je Win 10 jednom instalisan legalno, treba ukucavati key prilikom reinstalacije?

Ja nisam trebao to raditi otkako sam laptop kupio i instalisao Win 8.1 čija instalacija se automatski pokrenula kada sam laptop prvi put uključio.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3702
Joined: 23/04/2011 12:21

#5106 Re: Windows 10

Post by Mr.Sojic »

Hakiz wrote: 01/03/2023 14:56
Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 13:04

Ne kontam zasto ti izbacuje ponovnu aktivaciju.
Windows kad se aktivira, aktivira se za sva vremena tj. kljuc vazi sve dok ne reinstaliras system ponovo.Onda moras ponovo taj kljuc aktivirati.

Kljuc nema "rok trajanja" kao tegla dzema :mrgreen:

Nemoj dzaba kupovati nove kljuceve.

Jedini problem mozes imati ako si mijenjao hardware i reinstalirao sxstem, a zelis ponovo aktivirati isti kljuc.
Kupljen laptop sa Win 8.1. Updateovan na 10. Skinut win 10, stavljen Ubuntu, vraćen Win 10, aktivacija prošla automatski. Poslije toga nekoliko puta reinstalisan clean install, svaki put aktivacija automatska.

Ne kontam zašto, kada je Win 10 jednom instalisan legalno, treba ukucavati key prilikom reinstalacije?

Ja nisam trebao to raditi otkako sam laptop kupio i instalisao Win 8.1 čija instalacija se automatski pokrenula kada sam laptop prvi put uključio.
Mislim da Win kljuc bude memorisan u biosu i kad ponovo install povuce ga iz bios.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5107 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

Mr.Sojic wrote: 01/03/2023 21:42
Hakiz wrote: 01/03/2023 14:56

Kupljen laptop sa Win 8.1. Updateovan na 10. Skinut win 10, stavljen Ubuntu, vraćen Win 10, aktivacija prošla automatski. Poslije toga nekoliko puta reinstalisan clean install, svaki put aktivacija automatska.

Ne kontam zašto, kada je Win 10 jednom instalisan legalno, treba ukucavati key prilikom reinstalacije?

Ja nisam trebao to raditi otkako sam laptop kupio i instalisao Win 8.1 čija instalacija se automatski pokrenula kada sam laptop prvi put uključio.
Mislim da Win kljuc bude memorisan u biosu i kad ponovo install povuce ga iz bios.
Da, nešto je u tom fazonu.

U svakom slučaju, kada ga prvi put legalno instališeš, možeš raditi dual, triple bootove, reinstalacije, mijanjati OS-ove itd, neće tražiti da ponovo ukucaš key.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#5108 Re: Windows 10

Post by nivla »

dok ne promijenis maticnu plocu, sad je digital license vezan za microsoft account ili maticnu plocu
User avatar
typeOnegative
Posts: 4862
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5109 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

Ako je digital licence , može mijenjati što hoće jer key je vezan za acc. Kod mene je tako, w8 ključ nadograđen na 8.1 pa na 10 i 11, promijenio tri konfiguracije, na svakoj uredno aktiviran :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8060
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5110 Re: Windows 10

Post by Filter »

kod mene je opsti picvajz sa kljucevima od windowsa. skontao kad sam izgubio kljuc od ofisa 2016 i nasao na netu software koji ekstraktuje kljuceve iz windowsa. hajd nasao sam kljuc od ofisa, radi sve ok, nasao i kljuc od windowsa. ali dokona guzica, hajd da vidim na ostalim masinama kljuceve.
elem, laptop i desktop na istom kljucu :-) simultano rade bez ikakvih problema
sve masine kupljene sa licenciranim windowsom i pri instalacji prijavljene na moj ms acc.
od tada makar 3-4 puta reinstall windowsa plus upgrade od win7 do win 11 i sve fercera normalno.
nista ne kontam, ali vise ne provjeram koji je kljuc na kojoj masini
zippoo87
Posts: 15748
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5111 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Ima nekoliko vrsta licenci...procitati na linku.
https://www.makeuseof.com/what-are-the- ... licensing/

Takodjer je MS dijelio licence ko je bio tester windows 10 sistema,licence koje su se vezale za account.
Ja imam jednu takvu...i na koji god racunar da se ulogujem sa svojim MS accountom,automatski postaje legalan windows.
Doduse ovo vjerovatno radi za win 10 i win 11 sada,ne vjerujem za starije windowse ali nije iskljuceno,jer kod MSa svega ima :D

Najcesce su licence OEM...koje su upravo ove koje su vezane za hardware i sve dok koristite isti hardware,windowsi ce biti aktivirani.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#5112 Re: Windows 10

Post by alibegoa »

Ima li neki fol da se iz power toysa instalira samo image resizer
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5113 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

typeOnegative wrote: 02/03/2023 09:22 Ako je digital licence , može mijenjati što hoće jer key je vezan za acc. Kod mene je tako, w8 ključ nadograđen na 8.1 pa na 10 i 11, promijenio tri konfiguracije, na svakoj uredno aktiviran :thumbup:
Nemam nikakav račun kod Microsofta.
zippoo87
Posts: 15748
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5114 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

User avatar
typeOnegative
Posts: 4862
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5115 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

Hakiz wrote: 02/03/2023 19:03
typeOnegative wrote: 02/03/2023 09:22 Ako je digital licence , može mijenjati što hoće jer key je vezan za acc. Kod mene je tako, w8 ključ nadograđen na 8.1 pa na 10 i 11, promijenio tri konfiguracije, na svakoj uredno aktiviran :thumbup:
Nemam nikakav račun kod Microsofta.
da , ali sve si radio na istom laptopu, i treba da se aktivira automatski svaki put , ali taj key nije prenosiv . `Vezan` je za matičnu ploču i imat ćeš legalan sve dok budeš koristio taj laptop . Digitalna licenca o kojoj sam gore govorio ( vezana za account ), kao i retail licence su prenosive i ajmo reć` doživotne .
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5116 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

typeOnegative wrote: 02/03/2023 19:38
Hakiz wrote: 02/03/2023 19:03

Nemam nikakav račun kod Microsofta.
da , ali sve si radio na istom laptopu, i treba da se aktivira automatski svaki put , ali taj key nije prenosiv . `Vezan` je za matičnu ploču i imat ćeš legalan sve dok budeš koristio taj laptop . Digitalna licenca o kojoj sam gore govorio ( vezana za account ), kao i retail licence su prenosive i ajmo reć` doživotne .
Da
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5117 Re: Windows 10

Post by mirsek »

typeOnegative wrote: 02/03/2023 19:38
Hakiz wrote: 02/03/2023 19:03

Nemam nikakav račun kod Microsofta.
da , ali sve si radio na istom laptopu, i treba da se aktivira automatski svaki put , ali taj key nije prenosiv . `Vezan` je za matičnu ploču i imat ćeš legalan sve dok budeš koristio taj laptop . Digitalna licenca o kojoj sam gore govorio ( vezana za account ), kao i retail licence su prenosive i ajmo reć` doživotne .
Jel to znaci da ako imas 2 desktopa i 2 laptopa na koje si logovan sa svojim ms account-om i kupljenu digitalnu licencu da ce jedan kljuc raditi na svim tim uredjajima istovremeno ?
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5118 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

mirsek wrote: 02/03/2023 22:37
typeOnegative wrote: 02/03/2023 19:38

da , ali sve si radio na istom laptopu, i treba da se aktivira automatski svaki put , ali taj key nije prenosiv . `Vezan` je za matičnu ploču i imat ćeš legalan sve dok budeš koristio taj laptop . Digitalna licenca o kojoj sam gore govorio ( vezana za account ), kao i retail licence su prenosive i ajmo reć` doživotne .
Jel to znaci da ako imas 2 desktopa i 2 laptopa na koje si logovan sa svojim ms account-om i kupljenu digitalnu licencu da ce jedan kljuc raditi na svim tim uredjajima istovremeno ?
Neće.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5119 Re: Windows 10

Post by mirsek »

Hakiz wrote: 02/03/2023 23:13
mirsek wrote: 02/03/2023 22:37
Jel to znaci da ako imas 2 desktopa i 2 laptopa na koje si logovan sa svojim ms account-om i kupljenu digitalnu licencu da ce jedan kljuc raditi na svim tim uredjajima istovremeno ?
Neće.
Nego ? Kako to funkcionise ?
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5120 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

mirsek wrote: 02/03/2023 23:41
Hakiz wrote: 02/03/2023 23:13

Neće.
Nego ? Kako to funkcionise ?
Napisah dug post, ali izbrisah ga jer nisam 100 % siguran.

Zaboravi da sam išta rekao.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4862
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5121 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

mirsek wrote: 02/03/2023 22:37
typeOnegative wrote: 02/03/2023 19:38

da , ali sve si radio na istom laptopu, i treba da se aktivira automatski svaki put , ali taj key nije prenosiv . `Vezan` je za matičnu ploču i imat ćeš legalan sve dok budeš koristio taj laptop . Digitalna licenca o kojoj sam gore govorio ( vezana za account ), kao i retail licence su prenosive i ajmo reć` doživotne .
Jel to znaci da ako imas 2 desktopa i 2 laptopa na koje si logovan sa svojim ms account-om i kupljenu digitalnu licencu da ce jedan kljuc raditi na svim tim uredjajima istovremeno ?

Nisam probavao jer pored desktopa nemam drugog, ali mislim da će raditi i u tom slučaju..
User avatar
Qler
Posts: 23621
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5122 Re: Windows 10

Post by Qler »

Nece, radit ce samo na jednom.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#5123 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

Ako key veže za matičnu ploču, onda MAC adresu matične ploče i key Windowsa koji je za nju vezan Microsoft u svom sistemu arhivira. Kada se loguješ na Microsoft account, sistem pročita MAC adresu matične ploče računara koji se loguje i key Windowsa na tom računaru, uporedi sa arhiviranim i ako vidi da se MAC i key ne slažu, da računar ima MAC adresu drugačiju od one koja je u njihovom sistemu vezana za arhivirani key, nastanu posljedice. Ne dozvoljava logovanje, na primjer.

Pretpostavljam da tako nekako to ide.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5124 Re: Windows 10

Post by mirsek »

Hakiz wrote: 03/03/2023 19:27 Ako key veže za matičnu ploču, onda MAC adresu matične ploče i key Windowsa koji je za nju vezan Microsoft u svom sistemu arhivira. Kada se loguješ na Microsoft account, sistem pročita MAC adresu matične ploče računara koji se loguje i key Windowsa na tom računaru, uporedi sa arhiviranim i ako vidi da se MAC i key ne slažu, da računar ima MAC adresu drugačiju od one koja je u njihovom sistemu vezana za arhivirani key, nastanu posljedice. Ne dozvoljava logovanje, na primjer.

Pretpostavljam da tako nekako to ide.
Taj dio mi je jasan, ovo oko microsoft accounta mi je malo nejasno.
Meni nema smisla da se jedan kljuc moze koristiti na vise uredjaja istovremeno a moraju opet dozvoliti da se logujes na jedinstveni microsoft account na svakom od tih uredjaja, znaci moraju nekako uklopiti samo jedan microsoft account i vise kljuceva za svaki uredjaj koji koristis.
User avatar
Tananarive
Posts: 903
Joined: 22/04/2021 14:45

#5125 Re: Windows 10

Post by Tananarive »

mirsek wrote: 03/03/2023 23:48
Hakiz wrote: 03/03/2023 19:27 Ako key veže za matičnu ploču, onda MAC adresu matične ploče i key Windowsa koji je za nju vezan Microsoft u svom sistemu arhivira. Kada se loguješ na Microsoft account, sistem pročita MAC adresu matične ploče računara koji se loguje i key Windowsa na tom računaru, uporedi sa arhiviranim i ako vidi da se MAC i key ne slažu, da računar ima MAC adresu drugačiju od one koja je u njihovom sistemu vezana za arhivirani key, nastanu posljedice. Ne dozvoljava logovanje, na primjer.

Pretpostavljam da tako nekako to ide.
Taj dio mi je jasan, ovo oko microsoft accounta mi je malo nejasno.
Meni nema smisla da se jedan kljuc moze koristiti na vise uredjaja istovremeno a moraju opet dozvoliti da se logujes na jedinstveni microsoft account na svakom od tih uredjaja, znaci moraju nekako uklopiti samo jedan microsoft account i vise kljuceva za svaki uredjaj koji koristis.
vidi sa sjebijom ona ti je "doktor" za te stvari, tvoja carica tvoj idol :D
Post Reply