Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5126 Re: Windows 10

Post by mirsek »

Tananarive wrote: 04/03/2023 08:55
mirsek wrote: 03/03/2023 23:48
Taj dio mi je jasan, ovo oko microsoft accounta mi je malo nejasno.
Meni nema smisla da se jedan kljuc moze koristiti na vise uredjaja istovremeno a moraju opet dozvoliti da se logujes na jedinstveni microsoft account na svakom od tih uredjaja, znaci moraju nekako uklopiti samo jedan microsoft account i vise kljuceva za svaki uredjaj koji koristis.
vidi sa sjebijom ona ti je "doktor" za te stvari, tvoja carica tvoj idol :D
Nemoj sad siriti diskusije sa razlicitih tema, ima tema o Sebiji. Ja se mogu na jednoj temi zestoko prepirati sa neistomisljenikom a na drugoj davati savjete vezane za tu temu toj istoj osobi, nisam toliko ogranicen, za razliku od nekih.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5127 Re: Windows 10

Post by Sanjarko »

Do 2025-te sam valjda miran s ovim sistemom ali neko reče i duže. Nisam odmah 11-ku instalirao jer šta znam, pričalo se da nema razlike neke veće između sistema, ali na 11-ki temi vidim da ima, a i nisam znao da se može nabaviti jeftino 11-ka.

Duduk sam za tehnologiju, samo me malo vadi to što znam Engleski jezik.
player_
Posts: 1225
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#5128 Re: Windows 10

Post by player_ »

Vratio se na desetku sa jedaneske :D
Taman do 2025 dok vrate na windows 11 stvari koje su ukinuli ili ispremjestali u odnosnu na 10...
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#5129 Re: Windows 10

Post by Tananarive »

mirsek wrote: 04/03/2023 12:21
Tananarive wrote: 04/03/2023 08:55

vidi sa sjebijom ona ti je "doktor" za te stvari, tvoja carica tvoj idol :D
Nemoj sad siriti diskusije sa razlicitih tema, ima tema o Sebiji. Ja se mogu na jednoj temi zestoko prepirati sa neistomisljenikom a na drugoj davati savjete vezane za tu temu toj istoj osobi, nisam toliko ogranicen, za razliku od nekih.
rece ti čovjek fino idi na brojanje do milion to ti je max domet :thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5130 Re: Windows 10

Post by mirsek »

Tananarive wrote: 04/03/2023 14:34
mirsek wrote: 04/03/2023 12:21
Nemoj sad siriti diskusije sa razlicitih tema, ima tema o Sebiji. Ja se mogu na jednoj temi zestoko prepirati sa neistomisljenikom a na drugoj davati savjete vezane za tu temu toj istoj osobi, nisam toliko ogranicen, za razliku od nekih.
rece ti čovjek fino idi na brojanje do milion to ti je max domet :thumbup:
Haj i ti na bombone na onu drugoj temi, sultanija i ja castimo.
Hakiz
Posts: 40559
Joined: 30/07/2015 20:01

#5131 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

mirsek wrote: 03/03/2023 23:48
Hakiz wrote: 03/03/2023 19:27 Ako key veže za matičnu ploču, onda MAC adresu matične ploče i key Windowsa koji je za nju vezan Microsoft u svom sistemu arhivira. Kada se loguješ na Microsoft account, sistem pročita MAC adresu matične ploče računara koji se loguje i key Windowsa na tom računaru, uporedi sa arhiviranim i ako vidi da se MAC i key ne slažu, da računar ima MAC adresu drugačiju od one koja je u njihovom sistemu vezana za arhivirani key, nastanu posljedice. Ne dozvoljava logovanje, na primjer.

Pretpostavljam da tako nekako to ide.
Taj dio mi je jasan, ovo oko microsoft accounta mi je malo nejasno.
Meni nema smisla da se jedan kljuc moze koristiti na vise uredjaja istovremeno a moraju opet dozvoliti da se logujes na jedinstveni microsoft account na svakom od tih uredjaja, znaci moraju nekako uklopiti samo jedan microsoft account i vise kljuceva za svaki uredjaj koji koristis.
Možeš se ti ulogovati sa više uređaja, samo svaki uređaj mora imati "svoj" ključ.

Ključ ti nije vezan za račun nego za uređaj.

Imaš account na koji se prijavljuješ sa user name X i password Y.

Ti se možeš prijaviti na taj account sa 3 računara ako želiš, računai 1, 2, 3

Računar sa MAC adresom 1 ima Windowse sa ključem AA, računar sa MAC 2 sa ključem BB, računar MAC 3 sa ključem CC. Te podatke Microsoft ubaci u svoju bazu kada aktiviraš Windowse na tim računarima.

Kada se sa računara 1 prijavljuješ na account, pri prijavi Microsoft vidi da se prijavljuješ sa računara 1. Pročita koji je ključ na tom računaru i uporedi sa podacima u svojoj bazi. Ako je na tom računaru ključ AA, pusti ti prijavu. Ako nije AA, nego je BB ili CC, ne pusti ti prijavu. Tako uradi i za računare 2 (pusti samo ako je na njemu ključ BB), i računar 3 sa CC.

Isto tako, ako si instalisao na računare 1, 2 i 3 Windowse sa ključem recimo AA na sva tri, Microsoft će vidjeti da računari 1 i 2 i 3 imaju isti ključ. Onaj računar na kojem je Windows sa tim ključem prvi aktiviran, recimo računar 1, će "shvatiti" kao ispravan i pustiti prijavu samo sa njega. Kada se prvi put aktivira, taj ključ je "zaključan" samo za taj računar i blokiran za aktivaciju sa drugih računara. Znači, sa računara 2 i 3 neće pustiti logovanje na account jer se MAC adrese tih računara u Microsoft bazi ne slažu sa ključem AA.

A ti možeš na account biti prijavljen u jednom trenutku samo sa računara 1 ili sa sva tri, ako imaju "ispravne" ključeve. I na sva tri koristiš username X i password Y.

Mislim da je tako.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5132 Re: Windows 10

Post by Qler »

Ja ne mogu da vjerujem koliko komplikujete oko tako banalne stvari. Ja imam svoj acc na jedno 6 računara, al samo jedan ima licencu vezanu na acc, svi ostali su stand alone.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5133 Re: Windows 10

Post by Sanjarko »

Ja ništa nemam pojma o ovome samo znam da mi sistem i komp rade. A sve važnije snimam na Google drive tako da i kad bi se moralo vratiti nešto tj ispočetka ne bi bio problem.

Dok radi, ne diram.
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5134 Re: Windows 10

Post by escobar__ »

Jedan Microsoft račun možeš koristit na koliko god hoćeš računara ali digitalna licenca vrijedi samo za jedan od njih - npr. jednu (digitalnu) licencu ne možeš koristit na dva ili više računara (ali je možeš prenijeti na drugi računar, npr. kad stari prodaš i kupiš drugi).

Microsoft račun ima samo jednu digitalnu licencu bez obzira na koliko se računara s njim prijaviš - sve ostale licence su Retail ili OEM, zavisi kakav već ključ imaš.

Dakle i danas je isto kako je bilo i ranije - jedan PC, jedan ključ.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5135 Re: Windows 10

Post by mirsek »

escobar__ wrote: 04/03/2023 22:12 Jedan Microsoft račun možeš koristit na koliko god hoćeš računara ali digitalna licenca vrijedi samo za jedan od njih - npr. jednu (digitalnu) licencu ne možeš koristit na dva ili više računara (ali je možeš prenijeti na drugi računar, npr. kad stari prodaš i kupiš drugi).

Microsoft račun ima samo jednu digitalnu licencu bez obzira na koliko se računara s njim prijaviš - sve ostale licence su Retail ili OEM, zavisi kakav već ključ imaš.

Dakle i danas je isto kako je bilo i ranije - jedan PC, jedan ključ.
Nije to bas 100% tacno.
Ja na 2 laptopa na kojima koristim jedan isti microsoft account imam 2 razlicite digitalne licence.
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5136 Re: Windows 10

Post by escobar__ »

mirsek wrote: 04/03/2023 23:18
escobar__ wrote: 04/03/2023 22:12 Jedan Microsoft račun možeš koristit na koliko god hoćeš računara ali digitalna licenca vrijedi samo za jedan od njih - npr. jednu (digitalnu) licencu ne možeš koristit na dva ili više računara (ali je možeš prenijeti na drugi računar, npr. kad stari prodaš i kupiš drugi).

Microsoft račun ima samo jednu digitalnu licencu bez obzira na koliko se računara s njim prijaviš - sve ostale licence su Retail ili OEM, zavisi kakav već ključ imaš.

Dakle i danas je isto kako je bilo i ranije - jedan PC, jedan ključ.
Nije to bas 100% tacno.
Ja na 2 laptopa na kojima koristim jedan isti microsoft account imam 2 razlicite digitalne licence.
Digitalizirala se automatski? Pretpostavljam da si na barem jednom imao retail / OEM ključ prije nego je postala digitalna?

U svakom slučaju hvala za ispravku, nisam to znao.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5137 Re: Windows 10

Post by mirsek »

escobar__ wrote: 04/03/2023 23:28
mirsek wrote: 04/03/2023 23:18
Nije to bas 100% tacno.
Ja na 2 laptopa na kojima koristim jedan isti microsoft account imam 2 razlicite digitalne licence.
Digitalizirala se automatski? Pretpostavljam da si na barem jednom imao retail / OEM ključ prije nego je postala digitalna?

U svakom slučaju hvala za ispravku, nisam to znao.
Na jednom sam imao original win 7 kojem sam uradio besplatan upgrade na win 10 a na drugi sam od nule instalirao original win 10, oba su digitalna licenca.
E sad ne sjecam se kakva je licenca bila na ovom sto je imao win 7, samo znam da je sada digitalna licenca.
Last edited by mirsek on 05/03/2023 23:16, edited 1 time in total.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4859
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5138 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

Ne znam sad jel može, prije su mogle i retail. Windows vistu ultimate retail key sam imao na dva pc-a, aktivacija prošla uredno na oba.
Hakiz
Posts: 40559
Joined: 30/07/2015 20:01

#5139 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

typeOnegative wrote: 04/03/2023 23:37 Ne znam sad jel može, prije su mogle i retail. Windows vistu ultimate retail key sam imao na dva pc-a, aktivacija prošla uredno na oba.
Izuzeci su uvijek mogući.

Ja ne znam ikoga koga je Mirosoft progonio zbog "ilegalnih" Windowsa. To jeste, nikada nisam čuo da je neki učenik, student, neka individua sa kompjuterom u kući i sličan "mali" korisnik imalo problem. Za sve slučajeve za koje znam to su bile firme, neko ko je zarađivao ozbiljan novac koristeći Windowse. Čak ne znam za ikoga od kućnih korisnika koji je imao problem zbog Officea, a Office im je "business" softver. Od početaka Windowsa do danas, moj zaključak je da Microsoft ne ganja preozbiljno individualne, kućne korisnike kada je Windows u pitanju.

To ne znači da ne treba Windows legalizovati, ali imam osjećaj da je Microsoft, naravno nezvanično, zažmirio na korištenje nelegalnih Windowsa da proširi bazu korisnika, nadajući se da će neki ih legalizovati, a neki se dovesti u situaciju da zbog korištenja Windowsa kao platforme postanu prisljeni koristiti drugi Microsoftov softver koji će plaćati, koji će Microsoft kontrolisati da li se korsiti legalno i koji je puno skuplji. I, osim korištenja tog softvera, plaćati tehničku, korisničku podršku, koja je skupa jer je taj softver uglavnom za ozbijne, poslovne, korisnike, ne za kućne.

Uz to, kada je prodaja laptopa premašila prodaju desktopa, prodaja Windowsa proizvođačima laptopa da ih instališu na svoje mašine je donosila profit, tako da je potreba za progonjenjem onih koji Windows koriste nelegalno postala još manje potrebna.

A ima Microsoft i nekog hardvera i drugih poslovnih rješenja za čiji rad su potrebni Windowsi, pa je lukrativnije pustiti i besplatno, nelegalno ali funkcionalno, širenje Windowsa kao osnove, nego insistirati na legalnosti pa ljude tjerati na traženje drugih "ekosistema". Recimo, Linux za kućne korisnike.
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5140 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Ja od 2015. imam ovu digitalnu verziju koja je vezana za MS account,jer sam bio insajder tester win 10 i win10 mobile sistema.
I od tada sam sigurno na 3-4 laptopa pored svog licnog desktopa koji je prvi aktiviran sa tom licencom,aktivirao i laptope na isti nacin i svi su bili legale koliko se sjecam.Kako...ne znam ali znam da ne krekujem windowse sa kojih koristim kartice za placanje :D
E sada ako je lapas za prodaju,onda krekujem windows licencu i to je to...ako se pojavi nekada zig onaj,ima i za to rjesenje kroz CMD i voila.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5141 Re: Windows 10

Post by Sanjarko »

Blica mi maloprije poruka "your lincence will soon expire", sta znaci ovo i imam li samo 30 dana da obnovim licencu za W10?
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5142 Re: Windows 10

Post by Truba »

nakon posljednjeg updatea na 2 kompjutera ne radi CPU ventilator :lol:

samo ga malo cimneš i proradi
inače neće da digne sistem crn ekran pres f1
dok ga ne pokreneš :lol: :run:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#5143 Re: Windows 10

Post by Mishelinke »

Hakiz wrote: 05/03/2023 21:42
typeOnegative wrote: 04/03/2023 23:37 Ne znam sad jel može, prije su mogle i retail. Windows vistu ultimate retail key sam imao na dva pc-a, aktivacija prošla uredno na oba.
Izuzeci su uvijek mogući.

Ja ne znam ikoga koga je Mirosoft progonio zbog "ilegalnih" Windowsa. To jeste, nikada nisam čuo da je neki učenik, student, neka individua sa kompjuterom u kući i sličan "mali" korisnik imalo problem. Za sve slučajeve za koje znam to su bile firme, neko ko je zarađivao ozbiljan novac koristeći Windowse. Čak ne znam za ikoga od kućnih korisnika koji je imao problem zbog Officea, a Office im je "business" softver. Od početaka Windowsa do danas, moj zaključak je da Microsoft ne ganja preozbiljno individualne, kućne korisnike kada je Windows u pitanju.

To ne znači da ne treba Windows legalizovati, ali imam osjećaj da je Microsoft, naravno nezvanično, zažmirio na korištenje nelegalnih Windowsa da proširi bazu korisnika, nadajući se da će neki ih legalizovati, a neki se dovesti u situaciju da zbog korištenja Windowsa kao platforme postanu prisljeni koristiti drugi Microsoftov softver koji će plaćati, koji će Microsoft kontrolisati da li se korsiti legalno i koji je puno skuplji. I, osim korištenja tog softvera, plaćati tehničku, korisničku podršku, koja je skupa jer je taj softver uglavnom za ozbijne, poslovne, korisnike, ne za kućne.

Uz to, kada je prodaja laptopa premašila prodaju desktopa, prodaja Windowsa proizvođačima laptopa da ih instališu na svoje mašine je donosila profit, tako da je potreba za progonjenjem onih koji Windows koriste nelegalno postala još manje potrebna.

A ima Microsoft i nekog hardvera i drugih poslovnih rješenja za čiji rad su potrebni Windowsi, pa je lukrativnije pustiti i besplatno, nelegalno ali funkcionalno, širenje Windowsa kao osnove, nego insistirati na legalnosti pa ljude tjerati na traženje drugih "ekosistema". Recimo, Linux za kućne korisnike.
Evo ga i Hakiz pametan post napisao :mrgreen:

MS je zažmirio onog momenta kada je vidio da Android dere na mobilnoj platformi i da se svakog momenta može desiti da se to prelije i na PC platformu. To je jedan od razloga.

Drugi razlog je taj što je Windows za MS postao sekundarni proizvod. Primarno su se okrenuli onome što donosi enorman profit, a to su cloud i Azure platforme i njihov razvoj, DLP rješenja (Microsoft Compliance...), edukacije i sada AI platforma.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4859
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5144 Re: Windows 10

Post by typeOnegative »

Pored ovog sto je kolega naveo , zažmirio je jer im odgovara da ljudi koriste windows, makar bio i piratski umjesto npr linux-a , a i pored toga briga njih u ms-u za nama kućnim korisnicima i jel windows licenciran ili ne , njima su bitne firme i velike korporacije , tamo mora biti licencirano sve i tu je dobit :=)
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#5145 Re: Windows 10

Post by Mishelinke »

typeOnegative wrote: 01/09/2023 18:15 Pored ovog sto je kolega naveo , zažmirio je jer im odgovara da ljudi koriste windows, makar bio i piratski umjesto npr linux-a , a i pored toga briga njih u ms-u za nama kućnim korisnicima i jel windows licenciran ili ne , njima su bitne firme i velike korporacije , tamo mora biti licencirano sve i tu je dobit :=)
Upravo tako. Jedan posloni korisnik donese veći prihod neko 100 000 kućnih korisnika.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5146 Re: Windows 10

Post by Truba »

ima slucajno neka caka pokusavao sam
da znam koliko je komp upaljen
al da mi jasno kaze
1 dan 3 sata

to sam prije na vindozama preko konekcije koja se uspostavi


sada ne znam nemam vremena istrazivati

ili neki programcic


ono u ctrl del alt ne razumijem u vezi trajanja od paljenja
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5147 Re: Windows 10

Post by holowey »

Truba wrote: 15/09/2023 08:40 ima slucajno neka caka pokusavao sam
da znam koliko je komp upaljen
al da mi jasno kaze
1 dan 3 sata

to sam prije na vindozama preko konekcije koja se uspostavi


sada ne znam nemam vremena istrazivati

ili neki programcic


ono u ctrl del alt ne razumijem u vezi trajanja od paljenja
otvori task manager, na performance tabu klikni na cpu i tu imas info o "up time", tj. o vremenu izmedju dva restarta... shutdown nije nekadašnji shutdown pa da mozes znati vrijeme od pritiska power dugmeta

u computer managementu mozes provjeriti u detaljima, npr.

Code: Select all

  The system is entering Modern Standby 
  Reason: Sleep, Hibernate, or Shutdown.  
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5148 Re: Windows 10

Post by Truba »

ma da znam to ali nekad tako ludi brojevi budu da se ne mogu snaci

sad je ok

Image
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5149 Re: Windows 10

Post by Truba »

evo sad sam upalio pogledao piše

3:00:00:50

WTF :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5150 Re: Windows 10

Post by Sanjarko »

5 dana i 9 sati, ovo je previse ili? Ali ja ga hiberniram cesto.
Post Reply