Wimbledon 2018

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#301 Re: Wimbledon 2018

Post by Mark Tven »

Šta onda da kaže Marej. On je najviše ispaštao zbog tog trijumvirata.
Neko će reći, bilo bi nezasluženo da je taj kroz karijeru pobrao dvocifrenu brojku slemova, al imao je neverovatnu konstantnost i on. Gubio 4 ili 5 finala AUS Opena, i još nekoliko drugih slam finala. A na sve osvojene masterse i slamove, ima i dve single zlatne medalje sa OI. Da je makar zahvatio neki međuvremenski prostor ala Hjuit, kroz pet godina bi od dvajes gs pobrao bar pet.
No, pitanje je bi li se razvio u onakvog igrača, jer mu je ovakva konkurencija to omogućila.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#302 Re: Wimbledon 2018

Post by van Basten »

I to je taj zenski tenis :zzzz: .nakon 2 kultna muska polufinala i 12h ciste gladijatorske borbe izadju gospodje i sve za sat zavrse :-)
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#303 Re: Wimbledon 2018

Post by smijesni_ste »

Jest Murray gubio puno finala, ali je to skoro uvijek bilo čisto i ubjedljivo u 3 ili 4 seta dok Rafa nikako nema sreće u ovim mečevima gdje jedna ili dvije loptice odlučuju :(
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#304 Re: Wimbledon 2018

Post by konektovan »

Znaci, sad ce Nole opet da mete..... :mrgreen:
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#305 Re: Wimbledon 2018

Post by smijesni_ste »

Bit će veoma zanimljiva američka turneja...

Novak se vratio na vrh, vraća se i Murray (samo na tour zasad :)), Rafa, Federer još nije za otpisati i plus ova mladjarija uz old school Delpa i Wawrinke
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#306 Re: Wimbledon 2018

Post by Mark Tven »

smijesni_ste wrote:Jest Murray gubio puno finala, ali je to skoro uvijek bilo čisto i ubjedljivo u 3 ili 4 seta dok Rafa nikako nema sreće u ovim mečevima gdje jedna ili dvije loptice odlučuju :(

Nema veće tragedije 'jednog poena' od Novakovog pecanja na RG protiv Rafe. Jes da je to bilo polufinale, ali to se dešava jednom u beskonačno. Ne isključivo tip greške koji je sam po sebi redak slučaj, koliko i trenutak, važnost, najveći mogući i najdominantniji rival na jednoj podlozi preko puta, ma sve. Ono je bilo da ga u isto vreme i biješ i plačeš zbog kiksa.
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#307 Re: Wimbledon 2018

Post by smijesni_ste »

Da, zato i kažem da je Federer najviše profitirao od tog rivalstva...Murray je ipak stepenica niže i nikad i nije bio u priči za top 5, a kamoli za najboljeg ikad
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#308 Re: Wimbledon 2018

Post by Tomahawk11 »

Da su odvojeno... Da je i Roger odvojeno, imao bi 30 GS. Bezveze priča.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#309 Re: Wimbledon 2018

Post by klosar pravi »

Zahuktao s opet s slemovima Novak
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#310 Re: Wimbledon 2018

Post by cevapcinica »

Tomahawk11 wrote:Da su odvojeno... Da je i Roger odvojeno, imao bi 30 GS. Bezveze priča.
Upravo tako, kao sto rekoh za gatare. :-D
User avatar
necko_hz
Posts: 3587
Joined: 18/04/2009 12:36

#311 Re: Wimbledon 2018

Post by necko_hz »

smijesni_ste wrote:Da, njihovo rivalstvo je nešto najbolje što se Federeru moglo desiti :cry:
Jebiga, neko preko Baghdatisa i Roddicka, neko preko Novaka ili Nadala. Isto je to. :mrgreen:

Bez sumnje, ovo je najbolji teniski meč koji sam gledao. Nevjerovatan intenzitet tokom cijelog meča.
golman
Posts: 2683
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#312 Re: Wimbledon 2018

Post by golman »

Ovakav teniski meč se odavno nije desio.
Svaka čast obadvojici.
User avatar
necko_hz
Posts: 3587
Joined: 18/04/2009 12:36

#313 Re: Wimbledon 2018

Post by necko_hz »

Image

Naklon do poda.

Meč ovakvog intenziteta kad rezultira ovakvim ratiom vinera i neiznuđenih grešaka, onda je ono što su odigrali vasiona za sebe.

Ja se ne sjećam, a neka me @Lethalthreat kao Rafin simpatizer ispravi ako griješim, ali se fakat ne sjećam agresivnije verzije njegovog tenisa od ovog što je igrao u ovom meču. Napomenuću da dobro pamtim AO 2009 i ono brutalno izdanje njegovog bekenda i forhenda kako ofenzivno tako i defanzivno, USO 2010 gdje je isto tako imao nenormalno izražen taj power segment u igri, USO 2013 gdje je protiv Novaka dosta koristio bekend slajs kako bi produžio poen i promijenio ritam, što je u dosta navrata radio i jučer. Ali ne sjećam se da je ikada ovako razvaljivao bekendom, da je ovako napadao svaku kraću lopticu, otvarao teren i po paraleli i po dijagonali i to bio u stanju raditi manje-više konstantno tokom cijelog meča.

Mislio sam da što meč bude odmicao u petom setu, da su veće šanse Rafine za pobjedu. Novak je imao katastrofalnu realizaciju brejk lopti, a Rafa mi je izgledao kao spremniji igrač naviknut na napore koje iziskuju ovakvi mečevi, za razliku od Novaka koji nije imao previše takvih ispita u posljednjih godinu dana. Rafa ga je testirao na svaki način, fizički, mentalno, igrački i mislio sam da će Novak pasti na jednom od tih ispita. I pao bi da nije mudonja i šampion kakav jeste. Ono što je odigrao na brejk loptama u devetom i petnaestom gemu je nestvarno, posebno brejk lopta kod 7:7 i 15:40 kada je napao bekend paralelom i zatvorio mrežu, a naročito treća Rafina brejk lopta u istom gemu kada ga je Novak probio skraćenom forhend pasing dijagonalom.

I otprilike se nakon tog ludačkog gema u kojem je Novaku nakon spašenih brejk lopti trebalo nekoliko i gem lopti da bi se izvukao iz toga, moglo osjetiti da je dinamika meča otišla njemu na ruku. Osjetno je digao nivo udaraca u narednim gemovima jer je prebacio momentum na svoju stranu i mogao zaigrati opuštenije, a to se odmah odrazilo i na riternu i na razmjenama.

Svejedno, da je Rafa servirao prvi u petom setu vjerujem da bi pobijedio. To je jedina olakšavajuća okolnost koju je Novak imao, ako ne računamo krov.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#314 Re: Wimbledon 2018

Post by lethalthreat »

necko_hz wrote: Ja se ne sjećam, a neka me @Lethalthreat kao Rafin simpatizer ispravi ako griješim, ali se fakat ne sjećam agresivnije verzije njegovog tenisa od ovog što je igrao u ovom meču.
Rafa je unazad dvije godine postao mnogo agresivniji u igri što je svakako proces njegove evolucije kao igrača. Tačno se vidi Moyin rukopis i efekat promjene trenera. Od mašine koja bjesumično vraća loptice i čeka protivnikovu grešku, Rafa sada ide po vinere i direktan završetak poena. Ako bi se moglo poslužiti riječnikom borilačkih vještina, rekao bih da je Rafa ranije tjerao protivnike na tapout, a sada sve više i više traži taj knockout punch. Evo dva konkretna primjera gdje se vidi da mu je sada dovoljan i najmanji prostor da krene u ofanzivu (prvi video na 00:36 , drugi na 11:00)

https://youtu.be/SSrHvF9hnV0?t=36s
https://youtu.be/fA27HDt9-Rk?t=11m

U oba navrata bi prije par sezona siguran sam igrao još jedan siguran udarac bez pretjeranog rizika. I ova nova strategija mi se jako sviđa, i smatram da sa njom u narednih 3-5 godina može dostići još jako puno toga. Ta taktika je dostigla svoj vrhunac u jučerašnjem meču i slažem se da je ovo najagresivniji Nadal kojeg sam lično gledao u ovih 13 godina koliko ga intezivno pratim. Zbog toga ovaj poraz ima posebnu dozu gorčine, jer ono što je demonstrirao je svakako šampionska forma u svakom pogledu, i kada sa 191 osvojenim poenom, 73 vinera i 31 neiznuđenom greškom manje shvatiš da si zapravo tek drugi najbolji na terenu, onda ti ne preostaje ništa drugo nego proklinjati nebo. Jbg, Federer je prošle godine ovdje najtežeg protivnika imao u Čiliću, a Rafa je morao na megdan (ovakvom) stroju kao što je Novak. Stoga ponekada ta beskonačna GS diskusija po meni lično često nema nekog smisla.

Ono što ponekada dijeli ovako izjednačene ratnike su poeni unutar poena, i smatram da je to jučer zapravo i odlučilo. Novak je na svojoj strani imao mnogo bolji servis, zatvoren krov i brže uslove, manje sati provedenih na terenu te svježije i odmoreno tijelo ali mislim da je Rafa napravio ključnu grešku kod pomenutog pasinga. Kada sada bolje analiziram, da je gađao (i pogodio) paralelu umjesto direkt cross-court Novaku na reket, danas bi vjerovatno podizao svoj 18-ti trofej. Lako je biti general poslije bitke ali mislim da je samo taj jedini detalj jučer zabio zadnji ekser u kovčeg. Video na 03:00
https://youtu.be/SSrHvF9hnV0?t=3m

Novaku danas sve najbolje od srca, mislim da uzima u 3, najviše 4 seta, mada ovakvog Andersona ne treba uzimati zdravo za gotovo, svako ko dobije Federera na travi ima šta da kaže itekako.

Hvala za fotku @necko_hz, ovo ide na zid kao uspomena na drugi najbolji teniski meč ikada odigran (stavio bih ga samo za jedan podiok ispod finala Wimbledona prije 10 godina, čisto zbog faze turnira u kojoj je odigran). I kad smo kod slika na zidu, ovo malo čudo od 230 cm širine i 130 cm visine krasi zid moje kućne teretanice (halalite, ne mogu a da ne podijelim :mrgreen:)
Image
Last edited by lethalthreat on 15/07/2018 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#315 Re: Wimbledon 2018

Post by Edin H. »

Zasto bi Novaku odgovaralo vjestacko svijetlo zatvorenog krova kada nosi sociva koliko znam?
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#316 Re: Wimbledon 2018

Post by lethalthreat »

Nije u pitanju svijetlo, nego uslovi za igru, brža podloga, brži let lopte, niži odskok... Svi znamo da Rafa voli sporije podloge i plavo nebo a Novaku više odgovaraju dvoranski uslovi, što se jasno vidi po presjeku osvojenih turnira po podlogama i jednog i drugog. Đavo je u detaljima.
User avatar
necko_hz
Posts: 3587
Joined: 18/04/2009 12:36

#317 Re: Wimbledon 2018

Post by necko_hz »

Dovoljno je samo malo promisliti i skontati koliko je teško suprotstaviti se liku koji je forhendom u stanju koristiti dimenzije terena na način na koji to Rafa godinama radi. I onda na čitav taj paket dodaš onakav bekend i dobiješ monstruma koji je u stanju odigravati brutalne dijagonale sa oba krila u dva različita pravca, čime ti doslovno ne daje prostora da 'dišeš' u poenu. Ako uspiješ odgovoriti na top spin dijagonalu paralelom, slijedi Rafina bekend dijagonala koja te tjera na drugu stranu. Ako i to vratiš, ovaj je već spreman na naredni udarac kojim će te finiširati. Nestvarno je biti igrač sa takvim oružjima u igri, još nestvarnije da postoji neko ko može tome parirati.

Ako bih tražio uzrok Rafinog poraza, prije bih se vratio na tiebreak trećeg seta. Imao je nekoliko set lopti tu i generalno bolji nivo kroz čitav set, bez obzira što nije došao do nijedne brejk lopte na servis Novaka, kao što nije ni Novak na njegov servis. I Rafino pravilo nije da gubi setove u kojima je bolji, iako ovdje nije bio dramatično bolji, ali jeste osjetno što bi u pravilu za šampiona i ubicu kakav je on uglavnom znalo biti dovoljno. Sada ne mogu iz glave vaditi tačno na koji način su se odvijali poeni na njegovim set loptama i koliko je imao šanse u istim, ali definitivno je primjetno da je Novak jedini igrač koji može utjecati na to da Rafa u određenim trenucima gubi tu auru neustrašivosti koja je tako izražena protiv svih drugih igrača, ali koja barem 'izlapi' protiv Novaka.

Rafa se neće pokolebati i rijetki su ti mečevi gdje će se prepasti prilike i gdje neće dati svoj maksimum maksimuma koji u tom trenutku može odigrati. Ali, imam dojam da se protiv Novaka u sebi pita: 'Ok, koliko izvan svog maksimuma na koji sam navikao moram odigrati da bi ga konačno prelomio. I još važnije, da li takav tenis mogu igrati dovoljno dugo?' To će rezultirati istom onom sumnjom koju je Federer imao kada je Rafa preko puta mreže, s tim da je u Fedal rivalstvu ta 'aura' straha koju je Nadal sijao Federeru bila daleko izraženija, nego što je kod ove dvojice Titana. Ovdje se mjeri u promilima.

Poen kojeg smo se dotakli, odnosno posljednja brejk lopta Nadala u meču kada ga je Novak prošao forhend pasingom, me podsjeća na ono 'generali poslije bitaka'. I sigurno nam je obojici sada lako pričati kako je trebao odigrati. :mrgreen: Ti jesi u pravu, da je Rafa ondje paralelu potegao, sa 100% sigurnošću se može reći da bi uzeo taj poen i napravio brejk. No paralela je prilično rizičan udarac i mislim da je zbog toga Rafa odabrao sigurniju varijantu. Smatram da je dijagonala bila također rezonski potez, ali je morala biti dublja i Rafa nakon onako plitke loptice koja je pala oko servis linije, nije smio ići na mrežu. Naravno, protiv 95% igrača onakav napad na brejk loptu kod 7:7 u petom setu rezultirat će strahom kod protivnika i nesigurnim pasingom koji će završiti il u tribinama il u mreži ili na Rafinom reketu, ali kako je Novak, bez obzira na lošiji Rafin napad, reagovao i izvukao onakav ugao u onakvom trenutku, fakat je za divljenja.
lethalthreat wrote:Stoga ponekada ta beskonačna GS diskusija po meni lično često nema nekog smisla.
Apsolutno da nema. Da je Rafa imao kojeg Baghdatisa i Roddicka više, a Novaka manje, otprilike znamo da bi brojao već do 20. Nema sumnje da je i to 'if' terminologija koju većinom treba izbjegavati, no brojevi su samo brojevi ako ne računamo kontekst u kojem su ostvareni. A kontekst je takav da je ono što je ostvario ostvario u težim okolnostima.

Fotka je beton. :thumbup: Rafa inspiracija. :-D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25644
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#318 Re: Wimbledon 2018

Post by BHF_Manijak »

necko_hz wrote: Jebiga, neko preko Baghdatisa i Roddicka, neko preko Novaka ili Nadala. Isto je to. :mrgreen:

Bez sumnje, ovo je najbolji teniski meč koji sam gledao. Nevjerovatan intenzitet tokom cijelog meča.
Ma qrcina, nije levat ustvari nikad nista ni osvojio nit' je kakav igrac, prosralo ga jebi ga i dodijelise mu toliki broj GS-ova...


Ne znam cemu tolika tvoja sprdancija sa Rogerom zadnje 2 godine i nipodastavanje, jedino mogu razumjeti ako te je nekad negdje zestoko na kladionici zavalio, k'o sto brat Velkoski tako sebi redom stvara neprijateljske timove, sve ostalo mi je nevjerovatno kao razlog i transformacija.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#319 Re: Wimbledon 2018

Post by ultima_palabra »

Kad gledam kako je teren primao spin u mecu Nadal-Delpo, onda se mora reci da je Novak imao mnogo srece sto se igralo pod krovom.
User avatar
necko_hz
Posts: 3587
Joined: 18/04/2009 12:36

#320 Re: Wimbledon 2018

Post by necko_hz »

@BHF

Haveru, znamo se lično i zamolit ću te samo ili diskutuj normalno ili me zaobiđi. Nemam se živaca baviti tvojim ili vašim emotivnim problemima usko vezanim za Federera i postove koji ako ne podrazumijevaju svršavanje na dotičnog, izazovu reakcije poput ove tvoje. Ti ako se pronađeš uvrijeđen što ja imam određeno mišljenje o Federeru, Nadalu i što ću ga argumentovati, onda je to fakat tvoj problem, a ne moj.

Dakle, onda kad napišem da je Federer karina, levat, antitalenat, da je sve što je osvojio osvojio zbog loše konkurencije, da mu je sve u životu donijela puka sreća itd, dođi i odgovori mi na ovakav način
BHF_Manijak wrote:Ma qrcina, nije levat ustvari nikad nista ni osvojio nit' je kakav igrac, prosralo ga jebi ga i dodijelise mu toliki broj GS-ova...
Međutim, ako diskusiju nisam sveo na taj nivo, kao što nikad neću osim ako je zajebancija i podjebavanje u pitanju, imaj toliko dostojanstva da mi ne stavljaš u usta riječi koje nisam izgovorio/napisao i diskutuj normalno. Ili me, kako rekoh gore, zaobiđi.
BHF_Manijak wrote:Ne znam cemu tolika tvoja sprdancija sa Rogerom zadnje 2 godine i nipodastavanje, jedino mogu razumjeti ako te je nekad negdje zestoko na kladionici zavalio, k'o sto brat Velkoski tako sebi redom stvara neprijateljske timove, sve ostalo mi je nevjerovatno kao razlog i transformacija.
Pogledaj ti svoju reakciju majstore i skontaj sam sa sobom jel to zdravo rezonovanje i ponašanje odraslog "mužjaka" ( :mrgreen: ).

Federera sam hvalio i hvalit ću, lik je jedan od tri teniska boga, samo što se ti na jednu pohvalnu riječ koju napišem o Federeru nećeš obazirati ali ćeš sve ono što odstupa od tvog mainstream mišljenja smatrati nipodoštavanjem, uvredama, minimiziranjem, omalovažavanjem, što će rezultirati reakcijom poput ove gore.

Dakle, ili smiri strasti i diskutuj normalno, il nemoj nikako, bar ne sa mnom.
User avatar
jethro
Posts: 1709
Joined: 31/10/2003 00:00

#321 Re: Wimbledon 2018

Post by jethro »

Ovaj Đovak Noković je izgleda ponovo poceo jesti krmenadlu umjesto trave, pa zato opet rastura. :lol:

:bih:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#322 Re: Wimbledon 2018

Post by karanana »

Probace novak ovo da zavrsi do finala
User avatar
necko_hz
Posts: 3587
Joined: 18/04/2009 12:36

#323 Re: Wimbledon 2018

Post by necko_hz »

Anderson je svakako najopasniji kod 0:2 u setovima.

:mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#324 Re: Wimbledon 2018

Post by Tomahawk11 »

To je to, Anderson u ovom finalu izgleda ko ratar sa lopatom.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#325 Re: Wimbledon 2018

Post by Tomahawk11 »

necko_hz wrote:Anderson je svakako najopasniji kod 0:2 u setovima.

:mrgreen:
Nisam gledao taj meč, šta se desilo, kako je Roger na 2-0 (bilo je 2-0 u setovima, je li tako?!) uspio da se raspadne? Čak sam negdje pročitao da je imao i meč loptu :?
Post Reply