Wifi na desktop računaru

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#1 Wifi na desktop računaru

Post by sedma_7 »

Ćao,

Htjela bih kupiti USB wifi adapter, za stolni računar koji imam kuci, ali ne znam šta konkretno da naručim i odakle.

Specifikacije kompjutera su: Windows 10 pro (kopija), RAM 8 GB, Procesor: intel core i3-2120, CPU 3.3 Ghz, 64-bitni. ne znam šta je bitno od ovog, ili je uopće bitno, ali evo... neka je tu :)

u suštini me zanima gdje da kupim taj USB adapter, i da li mi je uopće to dobra opcija, tj kakva će biti konekcija

Našla sam na netu još neke dvije opcije, koje su komplikovanije pa bih išla sa ovom (adapter).

i da, ako je moguće da finansijski sto bezbolnije prodjem. gledala sam na piku, ali tamo ima svašta, pa ako neko znam već provjerenog kupca/marku koja će odgovarati za moj računar, bila bih zahvala. thank you all. 8)
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#2 Re: Wifi na desktop računaru

Post by sedma_7 »

bitno mi je da je konekcija zadovoljavajuca, tj da mogu odgledat film, i uobičajene aktivnosti na internetu, znači ništa zahtjevno, nikakve igrice, il upload i sl.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Wifi na desktop računaru

Post by Dope_Man »

Uzmes bilo koji, ja sam nedavno neki uzeo jer mi je nesto otislo sa mreznom na maticnoj pa nakon par dana pokusavanja svega moguceg i nemoguceg shvatio sam da imam opcije mijenjat maticnu il kupiti taj hepek.

Desila se nedjelja pa nisu radile ove IT radnje, odem do Binga i za nekih 15tak marki otprilike uzmem najjeftiniji, i najmanji koji sam nasao. velicina je kao i USB hepek za bezicni mis ili tastaturu. Isao sam na to jer mi je modem svakako tu pored. Da je u drugoj sobi mozda bih uzeo neki od onih sa antenom, ali meni i ovaj radi savrseno. Nisam primjetio nikakve drasticne promjene u brzini, radio sam i test brzine i malo je sporije nego ranije sa kablom, ali to moze biti i stvar mreze u tom trenutku, a u svakom slucaju sto se tice streaminga (redovno gledam filmove na Stremio) tu se ne vidi nikakva razlika.
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#4 Re: Wifi na desktop računaru

Post by BijesniPuz »

Ono sto nisi rekla, a sta je bitno. Gdje se nalazi wi fi router u odnosu na polozaj racunara..
Ako je negdje u blizini, onda nije toliko bitan model osim da je kompaktibilan sa win10..
Ako ti je negdje na spratu, ili malo vise udaljen wi fi router od racunara, onda bi trebala neki malo bolji sa boljom antenom.

TP-LINK TL-WN722N USB - oko 23 KM mislim da ti moze odgovarati... i vjerujem da ima ga u svakom IT shopu.
nijebioofsajd
Posts: 48
Joined: 15/03/2016 12:43

#5 Re: Wifi na desktop računaru

Post by nijebioofsajd »

Nikakav problem, kupi bilo kakvu bezicnu (USB) mreznu karticu (wireless usb network card). Ja sam svojevremeno imao jednuno name iz Kine, radila bez problema. Za svaki slucaj, ako mozes, kupi od neke poznatije firme. Cilene se krecu od 15KM pa navise.
defender46
Posts: 244
Joined: 05/11/2009 15:33

#6 Re: Wifi na desktop računaru

Post by defender46 »

Specifikacije racunara koje si navela nisu bitne za ovo, osim OS-a (zbog kompatibilnosti sa drajverima).
Bitne su karakteristike WiFi Ap-a i lokacija računara u odnosu na AP.

Ako na toj lokaciji imaš normalnu konekciju sa mobitelom ili laptopom onda će i USB wifi adapter sigurno normalno raditi.

Preporučio bih na osnovu svega da gledaš oznaku N300 (300Mbps) i neke od brandova: tp-link. asus, d-link... (TL-WN821N, DWA-131, USB-N13 C1)

Ako imaš mogućnosti za 5Ghz wifi mrežu onda gledaj neki adapter sa oznakom ac.
Post Reply