Wicca (vjesticja religija)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#201 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

hana_99 wrote:
nOrMaLaC wrote:Wicca po mom mišljenju sadrži sličnosti sa Slavenskom mitologijom, odnosno vjeroispovjesti.
S obzirom da su oboje Paganske vjere, imaju sličnosti o tome kakav pristup preovladava ka prirodi i slič...
Wicca ima nekoliko stotina razlicitih pravaca i grupacija koji se nalaze i djeluju sirom svjeta te ih je tesko obuhvatiti jednom definicijom .

Postoje grupe koje samo ponekad izadju u prirodu i urlicu na pun mjesec pa sve do onih koje se bave crnom magijom , prinosenjem zrtve sotoni i sl.

Znam za skori slucaj u Americi kad je jedna grupa tih samozvanih vjestica ubila djevojcicu u svom ritualu.

O Wicci i njihovim glupostima bi se mogla napisati knjiga ali ja cu zavrsiti ovdje sa napomenom da Wicca nije bas tako bezazlena kako je neki opisuju .
Kao prvo wicca nema veze sa sotonizmom i ubijanjem ljudi. Ne možeš svakoga ko tvrdi da se bavi magijom svrstati pod wiccu, pa čak ni sve ljude koji se nazivaju wiccanima. Wicca je religija sa svojim utvrđenim pravilima i ne uzima odgovornost za bilo koga ko ih izvrne. Niko ne može biti wiccan ako ne prati wiccan rede i Gardnerov sistem, a u samoj srži wicce stoji ne naudi nikome, tri puta će ti se vratiti. Neću da te omalovažavam ali ne trebaš vjerovati svemu što pročitaš. Zapravo veoma je jednostavno wiccu obuhvatiti jednom definicijom jer je wicca zasebna religija sa ustanovljenim sistemom. U svijetu imaš različitih vrsta paganizma, od kojih je jedna upravo wicca. Wicca nije generalni pojam za svaku praksu magije.
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#202 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

hana_99 wrote:
Emily the Strange wrote:Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)
Ja imam za tebe dvje dijagnoze ;

Ili si mlada , neiskusna i naivna pa si jednostavno nasjela na lijepu pricu o wiccama,
ili znas o cemu govoris i da sa ovim " dobronamjernim " postom zelis privuci sebi sto vise pristalica

Wicca je veliko zlo upakovano u lijep omot . To da nije povezano sa sotonizmom je neistina. Sotonizam je upravo taj koji hrani Wiccu

Wicca pripadnici u svojim ritualima prizivaju sotonu ali samo na malo uljepsani, moderniji nacin

Izbor je tvoj ali ja te iskreno savjetujem da se izvuces iz toga
A ti si jedna veoma religiozna monoteistična osoba pretpostavljam? Nemoj govoriti o stvarima o kojim očito ne znaš dovoljno. Na osnovu čega zaključuješ da sotonizam hrani wiccu? Svi koji znaju nešto o tome takođe znaju da je to apsurd jer je sotona produkt krišćanstva i nema nikakve veze sa jednom religijom koja vuče osnove iz različitih paganskih i magijskih tradicija.
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#203 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

nOrMaLaC wrote:Wicca po mom mišljenju sadrži sličnosti sa Slavenskom mitologijom, odnosno vjeroispovjesti.
S obzirom da su oboje Paganske vjere, imaju sličnosti o tome kakav pristup preovladava ka prirodi i slič...
Wicca nema baš sličnosti sa slavenskom mitologijom, izuzev činjenice da i jedno i drugo pripadaju paganizmu. Naše slavensko vještičarenje je tradicionalno vještičarenje i od wicce je dosta manje ceremonijalno te više naginje šamanizmu. Postoje razlike :)
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#204 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

liberty02 wrote:mene kao Nooba zanima ta rijec paganizam, kako, gdje ko, de malo objasnite mi taj pojam..
jel to vjera u neke Bogove ili kako to ide?? :?
Porijeklo same riječi paganizam je latinsko te označava ruralnog čovjeka, kasnije pod uticajem krišćanstva postaje negativan naziv za ljude koji su pratili svoji drevnu religiju umjesto krišćanstva te su predstavljali heretike. Danas ima drugačije značenje. Paganizam je generalni pojam pod koji spadaju različiti sistemi štovanja prirode. Obuhvata širok spektar politeističkih, panteističkih, duoteističkih religija isl. Paganizam sam po sebi nije religija. Neki od duhovnih sistema koji spadaju pod paganizam su šamanizam, druidizam, tradicionalno vještičarenje te današnja wicca koju stvara Gardner.

Što se tiče božanstava često je vjerovanje u dualni princip božanstva Boga i Boginju, ili vjerovanje da su priroda i božansko jedno te isto, naravno to ne važi za sve pagane, varijacije su bezbrojne.
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#205 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

dr.Gonzo wrote:Citam da su u srednjem vijeku postojali rituali u kojima su zene od znanja upotrebljavale biljke iz porodice Solanaceae, kao sto su velebilje (atropa belladona), mandragora, tatula ili bunika. Sve navedene biljke su izuzetno otrovne, i prilikom nepazljive konzumacije mogu dovesti i do smrti. U odgovarajucim dozama imaju halucinogene efekte. Izmjenjena stanja svijesti koja nastaju kao posljedica konzumiranja ovih biljaka cesto prati stanje delirija. Efekti obicno prestaju nakon nekoliko sati, mada mogu imati i dugorocne negativne posljedice.

Vjestica su u svojim ritulima koristile mast za letenje pripravljenu na bazi ovih biljaka. Drskama metli nanosile su ovu mast na genitalije, sto je cijelom iskustvu davalo i seksualne odlike, u cijem zamisljanju mozemo uzivati :evil: Katolicki svestenici su ove rituale smatrali orgijama sa Satanom, i kaznjavali spaljivanjem. Crkva se temeljito postarala da nikada ne saznamo sto su vjestice zaista dozivljavale

Duh, odnosno sustinski efekti Solanaceae biljaka cesto je okarakterisan kao zenstven, ali i veoma nepredvidiv. Femme fatale arhetip koji moze biti veoma opasan, pogotovo za muskarce. Zbog toga su tajnama koristenja ovih biljaka uglavnom vladale zene, barem one koje su im bile dorasle. Njima su ovi rituali davali duboku mudrost i snagu, ali i prakticna znanja, dok bi za nekog drugog mogli biti veoma opasni.

Da li je iko od wiccana upoznat sa nekom grupom koja danas vrsi ovakve rituale? 8)
Mast za letenje nije dio prakse wicce, više spada pod tradicionalno vještičarenje koje se oslanja na stanje promjenjene svijesti zbog astralnog putovanja. Vještičija mast je tu da olakša taj prelaz.
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#206 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

dr.Gonzo wrote:BTW, cini mi se da ovdje dosta ljudi uopste ne prakticnu shvata svrhu rituala, ili ceremonije. Nije poenta u obozavanju tamo nekog Boga ili Boginje, to je povrsno shvatanje. Postoji i prakticna korist.
Ritual subjektu daje moc jer se bazira na izgradnji i usmjeravanju njegove ili njene svijesti. Od samog pocetka, ritual ima svrhu (obicno licne prirode) i formu koja ucesniku pomaze da se koncentrise na ono sto je identifikovao kao svrhu rituala, i jasnije to sagleda. Fazon je sto ovo zaista funkcionise - covjek sa jasnog uma i duha je kreativniji, efektivniji, zadovoljniji, bolji i drugima i sebi.

Pretpostavljam da veliki broj ljudi subjektivno osjeca slicne efekte nakon redovnih dnevnih molitvi. Ako ima neko nek ne bude stidljiv da se javi :)
To i jeste bit magije. Ljudi na nju gledaju kao nešto natprirodno, a daleko je od toga. Loš glas joj daju djeca koja misle da će postići nešto sa ćiri bu,ćiri ba. Ritual može djelovati i kao neka vrsta samohipnoze (ne znam da li sam upotrijebila ispravan termin). Uz pomoć rituala čovjek može prevazići stres, nervozu, strah i još mnogo ličnih stanja. Drugi aspekt magije je korištenje vlastite svijesti da se utiče na okolinu. Ako neko uradi ritual da npr. dobije novi posao, kada ode na intervju imaće više samopouzdanja te će ostaviti bolji utisak. U biti čovjek sam sebi pomaže. Interesantno je da današnja kvantna fizika govori o utjecaju samog čovjekovog skretanja pažnje na eksperiment, na njegov ishod. Ima nešto u priči o važnosti i jačini ljudske svijesti :D
ChipyChips
Posts: 156
Joined: 08/08/2012 18:15

#207 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by ChipyChips »

Emily the Strange wrote: Rekla sam kako izucavam Wiccu, jer mi se kao religija jako svidja, prije svega sto se nikome ne klanja niti cuva nekih strogih pravila, vec samo treba da se sjedini s prirodom, a priroda ti trazi samo ljubav :)

A ako si mislio na iskustva, toga jos nemam :|
Jesam kao manja imala iskustva sa spiritizmom, i jednim ritualom crvene magije, ali oboje je zavrsilo lose :-) Osim toga, ni jedno ni drugo ne spada u Wiccu, ali dijete ko dijete, djavo :D Jos ako se zanima za okultno - :run:

I ja takodje volim prirodu i cesto se pokusavam da sjedinim sa istom.Volim dugo da šetam kroz prirodu,često odem i ako postoji prilika posmatram srne i jelene dok pasu,posmatram ribe u vodi,bistre rijeke,zelene sume...klanjam se i zahvaljujem Allahu,Gospodaru svih svijetova,na tome što je stvorio i dao nam nebrojene blagodati da uživamo...

A ti i oni koji praktikuju tu tamo religiju koju spominjes,trebali bi da se prispitaju malo :)
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#208 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

ChipyChips wrote:A ti i oni koji praktikuju tu tamo religiju koju spominjes,trebali bi da se prispitaju malo :)
Zašto? Zato jer je tvoja jedina ispravna? Ah arogancija ljudi danas :D
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#209 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by hrastov žižak »

možemo li ovdje spamat? :mrgreen:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#210 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Kroksica »

A nije fer brate, sve nam teme poključa. Sad se moramo vratit stvarnom zivotu. :(
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#211 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by NIN »

Samo probajte pa vas vodim da berete drenjke u Banovice!
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#212 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by jefff »

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#214 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by vjesticanametli »

Daaan :) :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#215 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by insomnia78 »

Joj NIN
Ovdje brani vjestice i njihovu “religiju”. Cuj vjestice, cuj religija onda senapije pa suje mater muslimanima :lol:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#216 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by šarf »

Što znaš o kultu vještica?

VJEŠTICE! Na što vas asocira ta riječ?

Mnogi je povezuju s praznovjerjem i fantazijom, ne smatrajući vještice nečim što bi trebalo ozbiljno shvatiti. Po mišljenju tih osoba, vještice postoje samo u mašti — ružne stare žene ogrnute plaštem s kapuljačom, koje u kotao s ključalom vodom dodaju krila šišmiša, pretvaraju ljude u žabe te jašući na metlama plove noćnim nebom i zlobno se cerekaju.

Za neke druge pak vještice nisu samo puka šala. Neki istraživači kažu da više od polovine svjetskog stanovništva vjeruje da vještice postoje i da mogu utjecati na živote drugih. Milijuni vjeruju da su one opake i opasne, te da ih se treba itekako bojati. Naprimjer, u jednoj knjizi o afričkoj religiji stoji: “Vjerovanje da su crna magija, vračanje i vještice moćni i opasni duboko je ukorijenjeno u život Afrikanaca. (...) Vještice i vračari najomraženiji su ljudi u njihovoj zajednici. Još uvijek se u nekim mjestima zna dogoditi da ih ljudi nasmrt pretuku.”

Međutim, sada se u zapadnim zemljama taj pokret prikazuje kao nešto što zavređuje uvažavanje. Knjige, televizija i filmovi umnogome su ublažili strah od vještica. David Davis, koji se bavi analizom zabave, iznosi sljedeće zapažanje: “Vještice su se odjednom pomladile i postale atraktivnije, definitivno atraktivnije. Hollywood brzo prihvaća nove trendove. (...) Prikazivanjem vještica koje su atraktivnije i dražesnije može se privući širu publiku, uključujući i žene i malu djecu.” Hollywood svaki trend vješto koristi za stjecanje dobiti.

Neki kažu da u Sjedinjenim Državama kult vještica spada među duhovne pokrete koji bilježe najveći porast broja pripadnika. U cijelom razvijenom svijetu sve je veći broj ljudi koji, potaknuti feminističkim pokretima i razočarani glavnim religijama, traže duhovno ispunjenje unutar različitih struja kulta vještica. Ustvari, danas postoji toliko struja ovog pokreta da se mišljenja ljudi razmimoilaze čak i u pogledu značenja riječi “vještica”. Međutim, oni koji se izjašnjavaju kao vještice često se poistovjećuju s religijom Wicca — koju jedan rječnik definira kao “pogansku, prirodi okrenutu religiju koja vuče porijeklo iz zapadne Evrope pretkršćanskog doba, a doživljava preporod u 20. stoljeću”.* Zbog toga mnogi od njih sebe nazivaju i poganima ili neopoganima.

Tijekom čitave povijesti vještice su bile predmet mržnje, proganjanja, mučenja, čak ih se i ubijalo. Stoga nije nikakvo čudo da se suvremeni pripadnici kulta vještica svesrdno trude popraviti sliku o njima. Istraživači su proveli jednu anketu u kojoj su grupi od više desetaka vještica postavili pitanje što bi najviše željele poručiti javnosti. Istraživačica Margot Adler ovako je rezimirala njihove odgovore: “Mi nismo zle. Ne obožavamo Đavla. Ne činimo zlo ljudima niti ih zavodimo. Nismo opasne. Mi smo obični ljudi poput vas. Imamo obitelj, posao, svoje nade i snove. Mi nismo kult. Nismo čudne. (...) Ne trebate nas se bojati. (...) Sličnije smo vam nego što mislite.”

Ljudi sve više prihvaćaju takvu poruku. No, znači li to da nemamo razloga biti zabrinuti zbog toga što se neki tim bave?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#217 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by insomnia78 »

Ma hajte molim vas
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#218 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by šarf »

KULT WICCA I NOĆ VJEŠTICA

MOŽDA ne vjerujete u duhove ni bilo kakve nadnaravne sile. Možda smatrate kako Noć vještica i slične proslave jednostavno služe tome da se ljudi malo zabave i daju djeci priliku da zavire u čudesni svijet mašte. No mnogi smatraju da te proslave nisu nimalo bezazlene. Zašto tako misle? Razmotrimo nekoliko razloga:

“Noć vještica izravno je povezana s okultizmom — kontaktiranjem s duhovnim silama koje mahom djeluju jezovito i zastrašujuće”, stoji u djelu Encyclopedia of American Folklore. Mnogi blagdani i proslave koje su slične Noći vještica također imaju pogansko porijeklo i temelje se na štovanju predaka. U prošlosti su mnogi ljudi na taj dan prizivali duhove umrlih, a taj je običaj i danas uvriježen diljem svijeta.

Premda se Noć vještica smatra tipičnom američkom svetkovinom, ona postaje sve popularnija i u drugim zemljama svijeta. No mnogima koji su u novije vrijeme počeli slaviti Noć vještica nije poznato da ta tradicija ima pogansko porijeklo. Oni ne znaju da većina simbola i običaja karakterističnih za Noć vještica ima veze s nadnaravnim bićima i okultnim silama.

Tisuće pripadnika vještičjeg kulta Wicca, koji se drže prastarih keltskih vjerovanja i vrše razne poganske obrede, Noć vještica još uvijek nazivaju drevnim imenom Samhain i smatraju je najsvetijom noći u godini. “Kršćani nisu ni svjesni da zapravo s nama slave naš blagdan. (...) Nama je to drago”, pisao je list USA Today citirajući izjavu jednog pripadnika tog vještičjeg kulta.
Last edited by šarf on 23/03/2019 23:26, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#219 -mod comment-

Post by Bloo »

Fulao si PF sa jednorečeničnim doskočicama. Hajd trolaj negdje drugo. Merci beaucoup
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#220 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by jefff »

Tisuće pripadnika vještičjeg kulta Wicca, koji se drže prastarih keltskih vjerovanja i vrše razne poganske obrede, Noć vještica još uvijek nazivaju drevnim imenom Samhain i smatraju je najsvetijom noći u godini. “Kršćani nisu ni svjesni da zapravo s nama slave naš blagdan. (...) Nama je to drago”, pisao je list USA Today citirajući izjavu jednog pripadnika tog vještičjeg kulta.
Taj dan je Martin Luter osnovao protestantsku crkvu. Rimokatolici od muke pukli i taj dan pocastili tim nazivom.
Za vjestice je vezan 1. Maj kao i noc prije. To je daleko vaznije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#221 -mod comment-

Post by Bloo »

Šarf
Postovi su ti obrisani.
Opomena pred ban.
O kršćanskoj interpretaciji i viđenju Sotone molim te nastavi na temama određenim za to.
Malo poštovanja prema tuđem vjerovanju.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#222 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by šarf »

Bloo,
Ok.Hvala ,žao mi je ako sam nekoga povrijedio.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#223 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Bloo »

šarf wrote:Bloo,
Ok.Hvala ,žao mi je ako sam nekoga povrijedio.
Tema nije odgovarajuća :)
Sadržaj možeš prezentirati na nekoj odgovarajućoj temi ili otvoriti novu.

Hvala na razumijevanju.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#224 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by šarf »

Bit će dovoljno i ovo.
Pametnom...
Ipak,moram dodati još štošta.

Jefff,
našao sam
Valpurgina noć je večer uoči 1. svibnja kada, prema vjerovanju nekih, vještice dolaze na dogovoreno sastajalište.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#225 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by šarf »

Proslava Noći vještica (Halloweena) — koja se održava 31. listopada, a poznata je po vješticama, zlodusima i drugim nakaznim stvorenjima i jezovitim ukrasima — i dana Svih Svetih koji se slavi sljedeći dan potječe od starih Kelta iz Britanije i Irske. Oni su na uštap koji je bio najbliži prvom danu studenoga slavili blagdan Samhain, što znači “kraj ljeta”. Vjerovali su da se tijekom Samhaina uklanja zastor koji dijeli ljudski i nadljudski svijet te da duhovi, i dobri i zli, lutaju po Zemlji. Smatrali su da se duše umrlih vraćaju u svoje domove, pa su obitelji svojim nevidljivim posjetiteljima iznosile hranu i piće ne bi li ih udobrovoljile. Stoga, kad djeca u današnje vrijeme, maskirana u duhove ili vještice, idu od kuće do kuće i prijete da će izvesti neki zločesti trik ako im se ne da neki poklon, i ne znajući ponavljaju obrede koji su se vršili na Samhain.
Post Reply