Wicca (vjesticja religija)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#1 Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#2 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dr.gog »

Proučavao sam nešto mračnije stvrai tipa Anton Šandor Laveja i najvećeg među prodavačima alternativnog Boga -Alistera Kroulija, no o vrlim curama Wicca-e kod nas ne nađoh ništa.

De nam malo ispričaj svoje utiske :D ..
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by HAVANA »

Samo nam još oni fale. :D :run:
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#4 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

dr.gog wrote:Proučavao sam nešto mračnije stvrai tipa Anton Šandor Laveja i najvećeg među prodavačima alternativnog Boga -Alistera Kroulija, no o vrlim curama Wicca-e kod nas ne nađoh ništa.

De nam malo ispričaj svoje utiske :D ..
Na koje utiske mislis :-)
Rekla sam kako izucavam Wiccu, jer mi se kao religija jako svidja, prije svega sto se nikome ne klanja niti cuva nekih strogih pravila, vec samo treba da se sjedini s prirodom, a priroda ti trazi samo ljubav :)

A ako si mislio na iskustva, toga jos nemam :|
Jesam kao manja imala iskustva sa spiritizmom, i jednim ritualom crvene magije, ali oboje je zavrsilo lose :-) Osim toga, ni jedno ni drugo ne spada u Wiccu, ali dijete ko dijete, djavo :D Jos ako se zanima za okultno - :run:
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#5 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by black »

Emily the Strange wrote:Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)
a to bilje se mota jele :mrgreen: imas 17 godina, neshvacena si, oblachis se u crno i slushash mensona :mrgreen:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#6 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dr.gog »

Crni pusti curu zaBoga..
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#7 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Bušman »

Ma pusti to. Scientologija ti je bolja. A i druzila bi se sa Tom Cruiseom :D :D :D

Btw, i ja sam sjedinjen sa prirodom. Volim stetati u prirodi (planina, suma) . Ne trosim vodu bezveze. Ne bacam smece tamo gdje mu nije mjesto. Itd. Itd. Vidis, mozda sam i ja Wiccan :D :D
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#8 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Jazz_Junkie »

Djevojko, ako se zelis sjediniti sa prirodom, izvoli prioniti uz knjige na polju biologije, paleontologije i ekologije.
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#9 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

@black Pa zapravo, nemam 17 nego 18, shvacena sam, crno mi jest omiljena boja, ali nosim sve boje, i ne, ne slusam ga, naprotiv, gadi mi se 8)

@dr.gog Pusti, nista drugo i ne ocekujem od naseg naroda, mislim da se razumije sta zelim reci :mrgreen: Tako da sam i ocekivala slicne reakcije :dance:

@Jazz_junkie Biologiju sam i upisala :razz:
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#10 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Djevojka modernog doba. :D
Kako to,da se sve vjestice u filmovima prikazuju kao zle,te kuhaju štakore,vracaju i sl.
Ako je Wicca po definiciji i naravno djelu milozvucna :-D ,zašto te zle filmadžije žele da ukaljaju tako dobre epitete pojedinca tj. moderne religije :) ?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#11 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dr.gog »

Ne treba ismijavati ništa...ima ovdje dosta materijala za priču :D :wink: ..no kasno je ..ja ću sutra u toku dana iskopati par sitnica :zoka:
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#12 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

zalizani wrote:Djevojka modernog doba. :D
Kako to,da se sve vjestice u filmovima prikazuju kao zle,te kuhaju štakore,vracaju i sl.
Ako je Wicca po definiciji i naravno djelu milozvucna :-D ,zašto te zle filmadžije žele da ukaljaju tako dobre epitete pojedinca tj. moderne religije :) ?
A cuj, znamo svi za progone vjestica, i sudjenja istim :) . To su ustvari bile neduzne zene, ali ako je postojala i najmanja sumnja na njih (npr ako su se zanimale za bilje), privodjene su na sud. Cak i kada nisu bile krive, pod pritiskom i svakojakim mucenjima morale su priznati da jesu, a onda bi bile ubijene. Citala sam o tim mucenjima, kako su to radili, kojim spravama i sl.
Crkva je smatrala da su to zene koje su sklopile pakt krvlju sa djavolom, a on mi zauzvrat dao natprirodne moci. I dan danas je u narodu to misljenje zastupljeno :roll: Da bar zivim negdje u UK, ili USA :mrgreen:
I ne mogu vjerovati da ljudi i dan danas (cast izuzecima) cim im kazes "vjestica" pomisle na zle zene, sotonistice, sihirbasice, gatare i sl. :roll:

Buuu :evil: :roll:

:mrgreen:
Last edited by Emily the Strange on 27/06/2009 00:41, edited 2 times in total.
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#13 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Emily the Strange wrote:A cuj, znamo svi za progone vjestica, i sudjenja istim :) . To su ustvari bile neduzne zene, ali ako je postojala i najmanja sumnja na njih (npr ako su se zanimale za bilje), privodjene su na sud. Cak i kada nisu bile krive, pod pritiskom i svakojakim mucenjima morale su priznati da jesu, a onda bi bile ubijene. Citala sam o tim mucenjima, kako su to radili, kojim spravama i sl.
Crkva je smatrala da su to zene koje su sklopile pakt krvlju sa djavolom, a on mi zauzvrat dao natprirodne moci. I dan danas je u narodu to misljenje zastupljeno :roll: Da bar zivim negdje u UK, ili USA :mrgreen:
I ne mogu vjerovati da ljudi i dan danas (cast izuzecima) cim im kazes "vjestica" pomisle na zle zene, sotonistice, sihirbasice, gatare i sl. :roll:

Buuu :evil: :roll:

:mrgreen:
Ako si gledala novo hollywood-sko ostvarenje Angels&Deamons,vjerovatno si primjetila,da nisu samo vjestice te kojim se crkva zamjerila u ta vremena kad je nauka i naucnici smatrani necim sto je izvan okvira crkvenog ucenja.U tom filmu rijec je o illuminatima-tajna organizacija koja je okupljala tadasnje velikane nauke.Sve ovo navodim,sa razlogom što mislim ako se crkva "pomirila" sa illuminatima,dali to isto važi i za vještice?Ili ćemo morati cekati novi odgovor,u vidu novog hollywood blockbuster-a.
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#14 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

zalizani wrote: Ako si gledala novo hollywood-sko ostvarenje Angels&Deamons,vjerovatno si primjetila,da nisu samo vjestice te kojim se crkva zamjerila u ta vremena kad je nauka i naucnici smatrani necim sto je izvan okvira crkvenog ucenja.U tom filmu rijec je o illuminatima-tajna organizacija koja je okupljala tadasnje velikane nauke.Sve ovo navodim,sa razlogom što mislim ako se crkva "pomirila" sa illuminatima,dali to isto važi i za vještice?Ili ćemo morati cekati novi odgovor,u vidu novog hollywood blockbuster-a.
Hmm.. moram priznati da nisam pogledala film. Sve podjem skinuti sa free zone i nest me sprijeci :D
Kad pregledam javim utiske :D
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#15 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

Image
Image
Image

:dance:
Last edited by Emily the Strange on 27/06/2009 01:07, edited 2 times in total.
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#16 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Emily the Strange wrote:Hmm.. moram priznati da nisam pogledala film. Sve podjem skinuti sa free zone i nest me sprijeci :D
:lol: :lol:
freezona je miracle :D

:thumbup:
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#17 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

zalizani wrote:
Emily the Strange wrote:Hmm.. moram priznati da nisam pogledala film. Sve podjem skinuti sa free zone i nest me sprijeci :D
:lol: :lol:
freezona je miracle :D

:thumbup:
O yea :thumbup: Zbog nje mi svaki dan obavezno par sati ode uzalud 8-)
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#18 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Emily the Strange wrote:O yea :thumbup: Zbog nje mi svaki dan obavezno par sati ode uzalud 8-)
Naravno!Samo je šteta,što se route sentry teško podešava,inace bi bilo prostora,i za Wicca-u,i za ucenje novih rituala. :D
Dali postoji neka celebrity,koja se javno deklariše kao Wicca??Maddona je javno rekla da praktikuje kabalu-drevni kult iz doba Egipatske civilizacije na celu sa faraonima. :D
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#19 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Sunrise00 »

zalizani wrote: Naravno!Samo je šteta,što se route sentry teško podešava,inace bi bilo prostora,i za Wicca-u,i za ucenje novih rituala. :D
Dali postoji neka celebrity,koja se javno deklariše kao Wicca??Maddona je javno rekla da praktikuje kabalu-drevni kult iz doba Egipatske civilizacije na celu sa faraonima. :D

Zar kabala nije oblik judaizma?
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#20 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Sunrise00 wrote:
zalizani wrote: Naravno!Samo je šteta,što se route sentry teško podešava,inace bi bilo prostora,i za Wicca-u,i za ucenje novih rituala. :D
Dali postoji neka celebrity,koja se javno deklariše kao Wicca??Maddona je javno rekla da praktikuje kabalu-drevni kult iz doba Egipatske civilizacije na celu sa faraonima. :D

Zar kabala nije oblik judaizma?
Da,kojeg su Judejci(odredjeni) prisvojili nakon raspada Egipatskog carstva.
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#21 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

zalizani wrote:Naravno!Samo je šteta,što se route sentry teško podešava,inace bi bilo prostora,i za Wicca-u,i za ucenje novih rituala. :D
Dali postoji neka celebrity,koja se javno deklariše kao Wicca??Maddona je javno rekla da praktikuje kabalu-drevni kult iz doba Egipatske civilizacije na celu sa faraonima. :D
Nisam znala za Madonnu :shock:
A ima naravno, dosta poznatih je priznalo da su Wiccani, medju njima i Avril Lavigne :-D
A znam i za Angelinu Jolie, ali ona nije Wiccan, citala sam da je zanima oklultno, skuplja takve knjige, literaturu o vampirima, skuplja bodeze i sl. Ali to mi vec vuce na nesto mracnije :D
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#22 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Emily the Strange wrote:
zalizani wrote:Naravno!Samo je šteta,što se route sentry teško podešava,inace bi bilo prostora,i za Wicca-u,i za ucenje novih rituala. :D
Dali postoji neka celebrity,koja se javno deklariše kao Wicca??Maddona je javno rekla da praktikuje kabalu-drevni kult iz doba Egipatske civilizacije na celu sa faraonima. :D
Nisam znala za Madonnu :shock:
A ima naravno, dosta poznatih je priznalo da su Wiccani, medju njima i Avril Lavigne :-D
A znam i za Angelinu Jolie, ali ona nije Wiccan, citala sam da je zanima oklultno, skuplja takve knjige, literaturu o vampirima, skuplja bodeze i sl. Ali to mi vec vuce na nesto mracnije :D
Dobra je Avril,inace njen spot jedan od najgledanijih na YouTube Image
Opet postavljam pitanje,dali su joj neke magije,rituali pomogli da je ovoliko gledana i uspješna?? :D
Last edited by zalizani on 27/06/2009 01:26, edited 1 time in total.
User avatar
Emily the Strange
Posts: 37
Joined: 07/04/2009 23:52

#23 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Emily the Strange »

@zalizani to ces morati pitati nju :D mislim da ipak ne, avril je slatka, ima super glas, dobre pjesme i zagarantovan uspjeh :) Ja je volim slusati.
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#24 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by zalizani »

Curka :roll: je baš simpaticna :D .Ja ujutro,nakon budjenja,ako ne poslusam girlfriend budem nikakav. :thumbup:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#25 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by bez_ideje »

E mene sad bas zanima nesto malo vise
Od kada je? Od koga? Grane,razlike u odonosu na druge okultne religije,kako izgledaju rituali,simbolika...?
daj to
Post Reply