Wicca (vjesticja religija)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
reLoaded
Posts: 69
Joined: 14/01/2010 23:05

#176 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by reLoaded »

Iz svega sto sam procitao mogu samo zakljuciti da su ljudi koji praktikuju ovu "religiju" totalno zalutali... Samim tim sto je to paganska religija, sve ti dovoljno govori. Istrazivanje je OK, ali nemoj previse duboko ulaziti u to.
justice_c
Posts: 39
Joined: 27/04/2010 01:24

#177 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by justice_c »

arzuhal wrote:
justice_c wrote:
arzuhal wrote:Objasni tu energiju i kako živjeti u skladu sa njom :?: :idea:

Hvala!

Hmm, ti zelis definiciju energije? Pa zar ne znas da je energija sve ono sto nas okrujue, sva ziva i neziva materija. Materija kakvu je mi vidimo je produkt nasih cula, jer negdje u nasoj DNK postoji program koji cini da mi vidimo realonost ovakvu kakva jest. Mi vidimo svijet u slikama onako kako smo programirani, kako je nas mozak programiran da spoznaje te slike. A zapravo na drugom nivou sve je energija, atomi ... molekule ... Sto vodi ka zakljucku da smo mi vec spojeni sa prirodom oko nas, i jedina razlika je sto mi imamo svijest o postajanju. Biti dio prirode znaci probudit svijest o uzajamnoj vezi, postati svijestan realnosti izvan onoga sto nase cula vida prima. Postati osvijesten.

Mogla bih jos ovako ... al eto ovdje stajem. :razz:
I kako onda da djelujemo, nakon spoznaje i osvještenosti? mada mislim da se niko neće usprotiviti tvom objašnjenju da je sve neka energija.

Nakon spoznaje postajemo osvjesteni na svim nivoima. Kada jednom dodje do impulsa osvjestenosti individua djeluje drugacije na svim nivoima, mogli bi reci individua postaje moralnija, savjesnija/osvjestenija.

Ja ne slijedim Wiccu, al vjerujem da Wicca ima elemente raznih paganskih religija i ima istocnjacku filozofiju u kombiaciji sa naukom. Ja nisam ni za, ni protiv, i ti ljudi ne parkticiraju vjesticarenje na nivou koje je prosireno medju narodom. Ti ljudi vjeruju da se magija desava svakodnevno, i da necija zelja/molitva moze da mjenja stvarnost, a njihovi rituali sluze samo boljem fokusu i usmjervanju energija. A ovakovo razmisljanje proizilazi iz jendne naucne pretpostavke da je ovo sve holografska realnost, i da su stvari se formiraju onako kako to mi u svojim umovima prvobitno zamislilimo. To je ono sto bi nasi ljudi rekli : kako mislis tako ce ti bit. Misli pozitivno i bit ce pozitivno.

Ovakav stav razmisljanja nije samo dio paganskih religija, nego je dio cjelokupne istocnjacke filozofije, a ni monoteisticke relgije nisu u neslozi sa ovom premisom. Islam npr. podstice na lijepe misli, lijepe rijeci, lijepo ponasanje ... akcenat cu ovdje stavit na "lijepe misli". Znaci, svi mudraci su mogli uvidjeti efekat lijepe misli na zivot pojedinca. Lijepim mislima se drugim rjecima priziva pozitvna energija, desava se ono sto bi pripadnici Wicce nazvali magija. Mada taj kult slijede svi onako kako osjecaju, nema nikakve dogme, osim slijedenja srca i razuma. I magija kakvu ljudi inace zamisljaju nije nesto sto ti ljude praktikuju, sto bi nas narod rekao sihr. Opet svugdje ima svega, i nista nije iskljuceno.

Moja poenta je da njihovo vjerovanje nije nesto sto bi nasi ljudi poistovjetili sa oholim bacanjem cini na sve i svakoga, nego je to filozofija kaja je proizasla iz raznih drugih religija, i ima dublje znacenje od vec spomenutog.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#178 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by statix »

Pozitivne vibracije. :-D

A zivot u skladu s prirodom je apsurd, obzirom na to koliko su egoizam i sebicnost uzeli maha od strane covjecanstva. Da nije tako i da koristimo pametnije i umjerenije resurse, ne bi se ni pitali sta znaci zivjeti u skladu....
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#179 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

Emily the Strange wrote:Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)

Zainteresovana i proučavam već duže vrijeme uz povremeno prakticiranje.Wicca mi se sviđa zbog prvobitnog štovanja prirode i svega kao cjeline.
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#180 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by viciousD »

black wrote:
Emily the Strange wrote:Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)
a to bilje se mota jele :mrgreen: imas 17 godina, neshvacena si, oblachis se u crno i slushash mensona :mrgreen:

uopšte nije tako, wicca nema veze sa mensonom ni đavolom ni bilo čim sličnim, zapravo je veoma svjetla religija i štuje život
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#181 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by einiac »

Ma koliko god ti neki rituali djelovali smijesno ili uzaludno, postujem one koje u ovo vjeruju ili praktikuju zbog toga sto znaju da ovo ucenje ima svrhu a i se svidjaju im se postulati ovog ucenja (religije).
Medjutim, sigurno 99 % sljedbenika je jednostavno nafurano nekim new-age pokretima, filmovima, serijama i slicno, a to se u sustinu svodi na djecije vjesticarenje, pravljenje smrdljivih bljuvotina i slicno, koje nije nista drugo nego neka prolazna furka...
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#182 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by shtula »

zipa loma da nedodjes do okovratnog naobrucnika s tim,
neki kazu vako neki nako, neki da su precrni neki kazu da i oni imaju frakcija koje su totalno normalne, nije moj cup of electrolites ali Godsmeck mi je jak ko zemlja
LonelyMortisha
Posts: 1
Joined: 27/08/2011 20:26

#183 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by LonelyMortisha »

Ima li u Sarajevu zainteresiranih pristalica wicce da osnujemo koven? Vjerujem da prirodnjaci mogu mnogo naučiti u samoći, kao što to ja činim zadnjih 7 godina, ali wicca zahtjeva koven radi zajedničkih interesa, okupljanja, nedoumica.. Nadam se da ću naći neke istomišljenice ovdje. :)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#184 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#185 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by wirbelbet »

majka priroda, nije vrh

Image
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#186 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dr.Gonzo »

Citam da su u srednjem vijeku postojali rituali u kojima su zene od znanja upotrebljavale biljke iz porodice Solanaceae, kao sto su velebilje (atropa belladona), mandragora, tatula ili bunika. Sve navedene biljke su izuzetno otrovne, i prilikom nepazljive konzumacije mogu dovesti i do smrti. U odgovarajucim dozama imaju halucinogene efekte. Izmjenjena stanja svijesti koja nastaju kao posljedica konzumiranja ovih biljaka cesto prati stanje delirija. Efekti obicno prestaju nakon nekoliko sati, mada mogu imati i dugorocne negativne posljedice.

Vjestica su u svojim ritulima koristile mast za letenje pripravljenu na bazi ovih biljaka. Drskama metli nanosile su ovu mast na genitalije, sto je cijelom iskustvu davalo i seksualne odlike, u cijem zamisljanju mozemo uzivati :evil: Katolicki svestenici su ove rituale smatrali orgijama sa Satanom, i kaznjavali spaljivanjem. Crkva se temeljito postarala da nikada ne saznamo sto su vjestice zaista dozivljavale

Duh, odnosno sustinski efekti Solanaceae biljaka cesto je okarakterisan kao zenstven, ali i veoma nepredvidiv. Femme fatale arhetip koji moze biti veoma opasan, pogotovo za muskarce. Zbog toga su tajnama koristenja ovih biljaka uglavnom vladale zene, barem one koje su im bile dorasle. Njima su ovi rituali davali duboku mudrost i snagu, ali i prakticna znanja, dok bi za nekog drugog mogli biti veoma opasni.

Da li je iko od wiccana upoznat sa nekom grupom koja danas vrsi ovakve rituale? 8)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#187 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by dr.Gonzo »

BTW, cini mi se da ovdje dosta ljudi uopste ne prakticnu shvata svrhu rituala, ili ceremonije. Nije poenta u obozavanju tamo nekog Boga ili Boginje, to je povrsno shvatanje. Postoji i prakticna korist.
Ritual subjektu daje moc jer se bazira na izgradnji i usmjeravanju njegove ili njene svijesti. Od samog pocetka, ritual ima svrhu (obicno licne prirode) i formu koja ucesniku pomaze da se koncentrise na ono sto je identifikovao kao svrhu rituala, i jasnije to sagleda. Fazon je sto ovo zaista funkcionise - covjek sa jasnog uma i duha je kreativniji, efektivniji, zadovoljniji, bolji i drugima i sebi.

Pretpostavljam da veliki broj ljudi subjektivno osjeca slicne efekte nakon redovnih dnevnih molitvi. Ako ima neko nek ne bude stidljiv da se javi :)
User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#188 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by wirbelbet »

praktična strana ovog je razumjeti prirodu i manipulisati njom
sve se dešava u uzročno-posljedičnom ili reaktivnom polju djelovanja prirode
pa je kao takvo i vrlo opasno
jer priroda je po prirodi sebična (gravitacija u svakom smislu), ona daje i uzima na kraju sve
zatim duhovno biće shvati da se bavilo pogrešnim stvarima, da se vrtilo u krugu niže prirode
i da nije ostvarilo svoju svrhu - duhovnu, koja je najviša moć

iznad niže prirode je viša priroda, duhovna
ona ima moć nad ovom nižom
nadgleda je

ne poričem moć niže prirode, pozdrav
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#189 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

wirbelbet wrote:praktična strana ovog je razumjeti prirodu i manipulisati njom
sve se dešava u uzročno-posljedičnom ili reaktivnom polju djelovanja prirode
pa je kao takvo i vrlo opasno
jer priroda je po prirodi sebična (gravitacija u svakom smislu), ona daje i uzima na kraju sve
zatim duhovno biće shvati da se bavilo pogrešnim stvarima, da se vrtilo u krugu niže prirode
i da nije ostvarilo svoju svrhu - duhovnu, koja je najviša moć

iznad niže prirode je viša priroda, duhovna
ona ima moć nad ovom nižom
nadgleda je

ne poričem moć niže prirode, pozdrav
:? :?
User avatar
Ma'lesh
Posts: 19
Joined: 10/02/2012 00:59

#190 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ma'lesh »

Ateista wrote:
wirbelbet wrote:praktična strana ovog je razumjeti prirodu i manipulisati njom
sve se dešava u uzročno-posljedičnom ili reaktivnom polju djelovanja prirode
pa je kao takvo i vrlo opasno
jer priroda je po prirodi sebična (gravitacija u svakom smislu), ona daje i uzima na kraju sve
zatim duhovno biće shvati da se bavilo pogrešnim stvarima, da se vrtilo u krugu niže prirode
i da nije ostvarilo svoju svrhu - duhovnu, koja je najviša moć

iznad niže prirode je viša priroda, duhovna
ona ima moć nad ovom nižom
nadgleda je

ne poričem moć niže prirode, pozdrav
:? :?

Los copy-paste ili sta vec da je...ali u svakom slučaju ne kontam... :-?
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#191 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Ateista »

Ma'lesh wrote:
Ateista wrote:
wirbelbet wrote:praktična strana ovog je razumjeti prirodu i manipulisati njom
sve se dešava u uzročno-posljedičnom ili reaktivnom polju djelovanja prirode
pa je kao takvo i vrlo opasno
jer priroda je po prirodi sebična (gravitacija u svakom smislu), ona daje i uzima na kraju sve
zatim duhovno biće shvati da se bavilo pogrešnim stvarima, da se vrtilo u krugu niže prirode
i da nije ostvarilo svoju svrhu - duhovnu, koja je najviša moć

iznad niže prirode je viša priroda, duhovna
ona ima moć nad ovom nižom
nadgleda je

ne poričem moć niže prirode, pozdrav
:? :?

Los copy-paste ili sta vec da je...ali u svakom slučaju ne kontam... :-?
Nisam siguran ni da autor posta konta... :D
User avatar
_Gea_
Posts: 161
Joined: 30/05/2011 13:19

#192 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by _Gea_ »

Emily the Strange wrote: Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.
Nisam Wiccan, ali me je uvijek zanimao paganizam, priroda, "vjesticarenje" i sve manje ili vise slicno tome. Jedno vrijeme cak zeljela naci istomisljenice s kojima bi umjesto ispijanja kafa po gradu isla negdje u prirodu i otkrivala njene tajne, upoznavala biljke, slavila prirodu i sama sebi spravljala kremice i sokove od raznoraznog bilja :mrgreen: Na kraju mi je ipak ostalo da mastam, gledam "The Craft", skupljam knjige s tom tematikom i sama se tu i tamo zabavim :mrgreen:
liberty02
Posts: 4122
Joined: 14/02/2012 19:32

#193 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by liberty02 »

mene kao Nooba zanima ta rijec paganizam, kako, gdje ko, de malo objasnite mi taj pojam..
jel to vjera u neke Bogove ili kako to ide?? :?
clarKKent
Posts: 693
Joined: 01/09/2011 09:51

#194 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by clarKKent »

liberty02 wrote:mene kao Nooba zanima ta rijec paganizam, kako, gdje ko, de malo objasnite mi taj pojam..
jel to vjera u neke Bogove ili kako to ide?? :?
google je tvoj prijatelj (:
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#195 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by ice2cube »

LonelyMortisha wrote:Ima li u Sarajevu zainteresiranih pristalica wicce da osnujemo koven? Vjerujem da prirodnjaci mogu mnogo naučiti u samoći, kao što to ja činim zadnjih 7 godina, ali wicca zahtjeva koven radi zajedničkih interesa, okupljanja, nedoumica.. Nadam se da ću naći neke istomišljenice ovdje. :)
Sto samo istomisljenice, nije to samo za zene :-D
hana_99
Posts: 38
Joined: 16/03/2010 22:00

#196 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by hana_99 »

Emily the Strange wrote:Cini mi se da niko nije otvarao ovu temu, ako jeste izvinjavam se :)

Je li ima ovdje medju forumasima iko da je Wiccan, ako nista, barem da ga to zanima ili da proucava ovu religiju. Ja spadam u ovu trecu kategoriju.

Za one koji ne znaju, Wicca (anglosaksonski - podciniti, oblikovati, imati mudrost) je paganska, moderna religija, koja se zasniva na stovanju covjekova jednistva sa prirodom i njenim ciklusima. Cesto se stuje vatrom i biljem, pa su njihovi rituali veoma zabavni, extaticni i ucinkoviti. Njeni sljedbenici vjeruju da je nasa dusa spojena se energijom koja nas okruzuje, tako da je covjek dio te prirode, i ona je dio njega. Rituali koje izvode i predmeti kojima se koriste, samo su pomocna sredstva da bi lakse upotrijebili zakon privlacnosti. NIJE ni na koji nacin povezana sa sotonizmom!
Naprotiv, Wiccani se nikome ne pokoravaju, vec rade na vlastitom duhovnom razvoju, vjeruju u ravnotezu i harmoniju, i imaju glavno eticko pravilo koje glasi: "Cini sto zelis, ne naudi nikome!". :thumbup:

Ako neko ima namjeru pljuvati po ovome, molicu da zaobidje temu, a sva ostala misljenja su dobrodosla :)
Ja imam za tebe dvje dijagnoze ;

Ili si mlada , neiskusna i naivna pa si jednostavno nasjela na lijepu pricu o wiccama,
ili znas o cemu govoris i da sa ovim " dobronamjernim " postom zelis privuci sebi sto vise pristalica

Wicca je veliko zlo upakovano u lijep omot . To da nije povezano sa sotonizmom je neistina. Sotonizam je upravo taj koji hrani Wiccu

Wicca pripadnici u svojim ritualima prizivaju sotonu ali samo na malo uljepsani, moderniji nacin

Izbor je tvoj ali ja te iskreno savjetujem da se izvuces iz toga
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#197 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by nOrMaLaC »

Wicca po mom mišljenju sadrži sličnosti sa Slavenskom mitologijom, odnosno vjeroispovjesti.
S obzirom da su oboje Paganske vjere, imaju sličnosti o tome kakav pristup preovladava ka prirodi i slič...
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#198 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Obskurni »

"Wicca = prizivanje sotone"
:lol:
hana_99
Posts: 38
Joined: 16/03/2010 22:00

#199 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by hana_99 »

nOrMaLaC wrote:Wicca po mom mišljenju sadrži sličnosti sa Slavenskom mitologijom, odnosno vjeroispovjesti.
S obzirom da su oboje Paganske vjere, imaju sličnosti o tome kakav pristup preovladava ka prirodi i slič...
Wicca ima nekoliko stotina razlicitih pravaca i grupacija koji se nalaze i djeluju sirom svjeta te ih je tesko obuhvatiti jednom definicijom .

Postoje grupe koje samo ponekad izadju u prirodu i urlicu na pun mjesec pa sve do onih koje se bave crnom magijom , prinosenjem zrtve sotoni i sl.

Znam za skori slucaj u Americi kad je jedna grupa tih samozvanih vjestica ubila djevojcicu u svom ritualu.

O Wicci i njihovim glupostima bi se mogla napisati knjiga ali ja cu zavrsiti ovdje sa napomenom da Wicca nije bas tako bezazlena kako je neki opisuju .
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#200 Re: Wicca (vjesticja religija)

Post by Decerto »

hana_99 wrote:
nOrMaLaC wrote:Wicca po mom mišljenju sadrži sličnosti sa Slavenskom mitologijom, odnosno vjeroispovjesti.
S obzirom da su oboje Paganske vjere, imaju sličnosti o tome kakav pristup preovladava ka prirodi i slič...
Wicca ima nekoliko stotina razlicitih pravaca i grupacija koji se nalaze i djeluju sirom svjeta te ih je tesko obuhvatiti jednom definicijom .

Postoje grupe koje samo ponekad izadju u prirodu i urlicu na pun mjesec pa sve do onih koje se bave crnom magijom , prinosenjem zrtve sotoni i sl.

Znam za skori slucaj u Americi kad je jedna grupa tih samozvanih vjestica ubila djevojcicu u svom ritualu.

O Wicci i njihovim glupostima bi se mogla napisati knjiga ali ja cu zavrsiti ovdje sa napomenom da Wicca nije bas tako bezazlena kako je neki opisuju .
Zar i jedna religija jest ?
Post Reply