Westworld

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#476 Re: Westworld

Post by SanskiBiser »

VenomousV wrote:Zaspem i ja... al' zato sto sam premorena i volim da spavam :mrgreen:

Svidja mi se ova nova zenska i novi park
Opet nemam pojma koliko timeline-a ima, dobro nas za'ebavaju :D

5 timelines za sad i uz njih i flashbacks ono kao bonus :lol:
Pa WW nikad i nije bila serija za pustiti mozak na ispasu, trazi aktivno gledanje i pristup zato je stvarno umoran ne treba gledati.
Ja gledam ujutro prije posla oko pola 7 pa do 8, taman nakon dvije jutarnje kafe i onda na poslu prijetim spojlerima kolegi koji gleda navece. :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58761
Joined: 03/08/2010 19:04

#477 Re: Westworld

Post by kakavdanakneiskustvu »

ko su,šta su oni što ih dolores vodi,oni sa crnim maskama,i čemu maske?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#478 Re: Westworld

Post by SanskiBiser »

kakavdanakneiskustvu wrote:ko su,šta su oni što ih dolores vodi,oni sa crnim maskama,i čemu maske?
Way I heard it, Wyatt is a mercenary. Forces his men to wear the bones and flesh of their enemies. They're masks. It's the men underneath them to be afraid of. Wyatt's got them so twisted around, they'll do anything for him. Kill anyone. Pain don't slow them. They don't fear death. They reckon they've already died and gone to hell. And this is it.

....
Imas vise teorija ko su i sta su, u zadnjoj epizodi se culo da pricaju Lakota jezik indijanaca neki od njih...Jedna od teorija je da se radi o modelima prve generacije hosts, kao onaj Wild Bill Hickok sto je pio viski s Robertom u prvoj sezoni, i da se oblacenjem i maskiranjem prikriva mehanicka nesavrsenost tih hosts medjutim ti takvi hosts su prakticno terminatori i jako teski za likvidirati ako su s "modovanim firmware" :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58761
Joined: 03/08/2010 19:04

#479 Re: Westworld

Post by kakavdanakneiskustvu »

hvala
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#480 Re: Westworld

Post by dječak sa šibicama »

Pogledao dvije epizode druge sezone, ne svidja mi se, previse staticne radnje i podosta idealiziranja "borbe za pravdu" jbnih robota.

Koga boli patka za njihova osjecanja, i sto su ljudi vidi vraga, ubijali robote. Jadni roboti, kme.

Kuzim da je poenta u "pokvarenoj ljudskoj prirodi" i "park osmisljen za zadovoljenje najnizih ljudskih poriva" ali daj ono... Dolores osvetnica :-)
Mozda ja to povrsno gledam, ali dublje analize me i ne zanimaju u ovakvoj vrsti serije.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#481 Re: Westworld

Post by Njanjavi »

Za tebe su friends vjeruj, mani se ti westworlda :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#482 Re: Westworld

Post by ExNihilo »

dječak sa šibicama wrote:Pogledao dvije epizode druge sezone, ne svidja mi se, previse staticne radnje i podosta idealiziranja "borbe za pravdu" jbnih robota.

Koga boli patka za njihova osjecanja, i sto su ljudi vidi vraga, ubijali robote. Jadni roboti, kme.

Kuzim da je poenta u "pokvarenoj ljudskoj prirodi" i "park osmisljen za zadovoljenje najnizih ljudskih poriva" ali daj ono... Dolores osvetnica :-)
Mozda ja to povrsno gledam, ali dublje analize me i ne zanimaju u ovakvoj vrsti serije.
Nije poenta u "pokvarenoj ljudskoj prirodi" već presjeku morala i svijesti. Serija traži odgovor, između ostalog, na pitanje šta znači imati svijest i kakve moralne implikacije isto povlači.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24875
Joined: 08/09/2005 20:08

#483 Re: Westworld

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote:Koga boli patka za njihova osjecanja, i sto su ljudi vidi vraga, ubijali robote. Jadni roboti, kme.
Pa serija i jeste o tome. Imaš robote koji izgledaju isto ko ljudi. Gdje je granica? Šta su osjećanja? Ko je meritoran da kaže da nemaju osjećanja?

Radi se o delikatnim temama. Možda su scenaristi malo i nepošteni. Jer to su teme koje su već milion puta riješene, ali zbog svoje kontroverze naravno uvijek aktuelne. Pa je lahko na temu osjećanja, svijesti, morala, samosvijesti, ljudskosti, snažniji tlači...praviti priču.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#484 Re: Westworld

Post by ExNihilo »

Možda jesu milion puta obrađivane ali ne i riješene. Pa mi ni danas ne znamo šta je, zapravo, svijest, te zbog čega je uopće došlo do kognitivne revolucije kod homo sapiensa. U određenom smislu, priča o svijesti robota je priča o nama i našem "buđenju" u neprijateljskom svijetu koji nas pokušava ubiti.

Ako svemu tome dodamo trenutnu debatu oko AI, čini mi se da teme koje obrađuje WW nikada nisu bile relevantnije.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#485 Re: Westworld

Post by SanskiBiser »

ExNihilo wrote:Možda jesu milion puta obrađivane ali ne i riješene. Pa mi ni danas ne znamo šta je, zapravo, svijest, te zbog čega je uopće došlo do kognitivne revolucije kod homo sapiensa. U određenom smislu, priča o svijesti robota je priča o nama i našem "buđenju" u neprijateljskom svijetu koji nas pokušava ubiti.

Ako svemu tome dodamo trenutnu debatu oko AI, čini mi se da teme koje obrađuje WW nikada nisu bile relevantnije.
Da, ta debata oko AI narocito sto smo na pragu da ce uskoro prolaziti bez problema Turingov test (barem u nekim primjenama) i uskoro nam dolazi na sve Android telefone, par godina je u pitanju, ako si gledao demonstraciju Google Duplex sve ti je jasno, sto kaze Angela iz WW "If you can't tell the difference, does it really matter?"


Google Duplex prezentacija:
https://www.youtube.com/watch?v=D5VN56jQMWM&t=17s

Odlican clanak na TheVerge o implikacijama:
https://www.theverge.com/2018/5/9/17334 ... plications
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#486 Re: Westworld

Post by dječak sa šibicama »

ma koga briga za robote, pobit sve :D
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#487 Re: Westworld

Post by Njanjavi »

Tako se isto prica i za pojedine etnicke skupine katkad, kad oruzje zvekece, nista novo ;)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#488 Re: Westworld

Post by Tomahawk11 »

Dobre tri epizode nastavka :thumbup:
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#489 Re: Westworld

Post by Radar71 »

Počastiše nas sa 68 minuta epizode :thumbup:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#490 Re: Westworld

Post by SanskiBiser »

Radar71 wrote:Počastiše nas sa 68 minuta epizode :thumbup:

A skoro pa film citav - a tako je filmski dobro i uradjena. Dobro je da dobijamo odgovore na neka bitna pitanja a da nas ne zavlace previse u sezonu. :thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#491 Re: Westworld

Post by Tomahawk11 »

To pričate o 4. ep ove 2. sezone?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58761
Joined: 03/08/2010 19:04

#492 Re: Westworld

Post by kakavdanakneiskustvu »

Tomahawk11 wrote:To pričate o 4. ep ove 2. sezone?
izgleda da da,duza je prilično od ovih proslih
Dzontra_Volta
Posts: 6496
Joined: 20/01/2011 11:10

#493 Re: Westworld

Post by Dzontra_Volta »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Tomahawk11 wrote:To pričate o 4. ep ove 2. sezone?
izgleda da da,duza je prilično od ovih proslih
I prva je trajala oko 70 minuta. Najavili su duže epizode i biće ih još do kraja sezone.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#494 Re: Westworld

Post by Tomahawk11 »

Čini mi se da je prva bila 1 h i 13 min.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58761
Joined: 03/08/2010 19:04

#495 Re: Westworld

Post by kakavdanakneiskustvu »

Njanjavi wrote:Tako se isto prica i za pojedine etnicke skupine katkad, kad oruzje zvekece, nista novo ;)

poredis necije vjerovatno zezanje kad spominje ubijanje robota u seriji sa necijim ozbiljnim pozivanjem na ubijanje ljudi?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#496 Re: Westworld

Post by dale cooper »

Znači jedan od tajnih ciljeva Westworlda je da poveže ljudsku svijest sa umjetnim tijelom. Sudeći po starom Delosu nisu imali
prevelikog uspjeha. Ali šta ako su kasnije ipak napravili balansiran i funkcionalan hibrid? Postavlja se onda pitanje ko je sve
u Westworldu hibrid?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#497 Re: Westworld

Post by SanskiBiser »

dale cooper wrote:Znači jedan od tajnih ciljeva Westworlda je da poveže ljudsku svijest sa umjetnim tijelom. Sudeći po starom Delosu nisu imali
prevelikog uspjeha. Ali šta ako su kasnije ipak napravili balansiran i funkcionalan hibrid? Postavlja se onda pitanje ko je sve
u Westworldu hibrid?
Propustio si par bitnih sitnica - ja evo zavrsio po drugi put gledanje 4 epizode maloprije da povezem neke detalje :lol: Moze samo jos jedan postojati hibrid i nijedan vise to ti je valjda jasno iz ove 4 epizode ako si paziljivo gledao da ne idem u spojlere...


BTW u vezi s "sta ako su kasnije" nema kasnije nista, ovo ti je PRESENT timeline vezano za hibride...
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#498 Re: Westworld

Post by dale cooper »

SanskiBiser wrote:
dale cooper wrote:Znači jedan od tajnih ciljeva Westworlda je da poveže ljudsku svijest sa umjetnim tijelom. Sudeći po starom Delosu nisu imali
prevelikog uspjeha. Ali šta ako su kasnije ipak napravili balansiran i funkcionalan hibrid? Postavlja se onda pitanje ko je sve
u Westworldu hibrid?
Propustio si par bitnih sitnica - ja evo zavrsio po drugi put gledanje 4 epizode maloprije da povezem neke detalje :lol: Moze samo jos jedan postojati hibrid i nijedan vise to ti je valjda jasno iz ove 4 epizode ako si paziljivo gledao da ne idem u spojlere...


BTW u vezi s "sta ako su kasnije" nema kasnije nista, ovo ti je PRESENT timeline vezano za hibride...


Da, ali očigledno je da je William godinama radio na puncu i na kraju odustao. Ali šta ako je Ford uspio tamo gdje William nije?
brain bubbles
Posts: 519
Joined: 04/12/2012 00:17

#499 Re: Westworld

Post by brain bubbles »

Vjerovatno Ford navigira Bernarda da odradi sve sto treba i "vrati ga u zivot".

Stalno spominje kako se Ford poigrava s njim, gura ga ka nečemu, te vidimo kako je ukrao onu crvenu kuglicu i pobio ljude u onoj prostoriji. Samo nisam upratio, kada se tacno desio onaj flashback, da li jos ima kod sebe kuglicu i gdje je tada bila ona Charlotte Hale, posto je bila s njim ako se ne varam?

Nadam se da nisam sve pogresno protumacio ovdje, inace cu i ja opet pogledati epizodu
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2540
Joined: 16/06/2014 20:33

#500 Re: Westworld

Post by Dosadno mii »

dječak sa šibicama wrote:Pogledao dvije epizode druge sezone, ne svidja mi se, previse staticne radnje i podosta idealiziranja "borbe za pravdu" jbnih robota.

Koga boli patka za njihova osjecanja, i sto su ljudi vidi vraga, ubijali robote. Jadni roboti, kme.

Kuzim da je poenta u "pokvarenoj ljudskoj prirodi" i "park osmisljen za zadovoljenje najnizih ljudskih poriva" ali daj ono... Dolores osvetnica :-)
Mozda ja to povrsno gledam, ali dublje analize me i ne zanimaju u ovakvoj vrsti serije.
Vala bas smori Dolores.
Uspjela da sastavi dvije recenice samostalno i sad bi da osvoji i “drugi” svijet.
Malo su pretjerali.
Post Reply