web site

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

tiok

web site

Post by tiok » 05/02/2011 00:37

pozdrav forumaši.
eh ja sam odlucio da napravim web stranicu . samo sto ne znam kako. ja sam pocetnik na pocetku sto se toga tice.htio bih napravit site o klubu u kojem treniram koji nema web site.da li se to moze napravit bez ikakvog plaćanja?kako poceti?kako zavrsiti?ljudi pomagajte.sve sto znate o tome , pisite, i pomozite.
unaprijed hvala.

mayab
Has thanked: 25 times
Been thanked: 17 times

Re: web site

Post by mayab » 05/02/2011 06:55

Malibot

Post by Malibot » 05/02/2011 10:41

tiok wrote:pozdrav forumaši.
eh ja sam odlucio da napravim web stranicu . samo sto ne znam kako. ja sam pocetnik na pocetku sto se toga tice.htio bih napravit site o klubu u kojem treniram koji nema web site.da li se to moze napravit bez ikakvog plaćanja?kako poceti?kako zavrsiti?ljudi pomagajte.sve sto znate o tome , pisite, i pomozite.
unaprijed hvala.

Gledaj, prva stvar koju moras uraditi je obezbjediti domenu i hosting, to sigurno i sam znas. Danas imas besplatnih hostinga koji uopste nisu losi, naprotiv, odlicni su u odnosu na ovo sto nude pojedini nasi. Domenu isto mozes naci besplatnu ali kako si naveo da zelis praviti sajt o klubu onda to pada u vodu jer sa besplatnom domenom dobijas neki dodatak na kraju pa tako npr. naziv domene izgleda zeljeznicar.comeze.com itd,itd. Posto bi to zelio praviti za klub, zakupi i domenu i hosting jer ozbiljnost treba da je na prvom mjestu kad radis nesto takvo. E sad, zavisno od vremena koje imas na raspolaganju, mozes surfati po netu, naci ces dosta tutorijala, dosta web template i pokusati sam uraditi nesto ili dati lovu nekome da to uradi u tvoje ime. U svakom slucaju, prvo moras zamisliti kako bi izgledao taj sajt, stvoriti dobru ideju... Tesko da ces to ostvariti bez ikakvog placanja, jer ces dati lovu bilo to za domenu, hosting ili izradu. Ako imas nekih konkretnijih pitanja budi slobodan da ih postavis ovdje, poz ;-)

Adnansu

Post by Adnansu » 05/02/2011 12:19

Da pogađam to je zvijezda iz gradačca :D

tiok

Post by tiok » 06/03/2011 19:10

Adnansu wrote:Da pogađam to je zvijezda iz gradačca :D

hehe ne nije zvijezda..košarkaški klub je u pitanju

tiok

Post by tiok » 06/03/2011 19:12

Malibot wrote:
tiok wrote:pozdrav forumaši.
unaprijed hvala.

Gledaj, prva stvar koju moras uraditi je obezbjediti domenu i hosting, to sigurno i sam znas. Danas imas besplatnih hostinga koji uopste nisu losi, naprotiv, odlicni su u odnosu na ovo sto nude pojedini nasi. Domenu isto mozes naci besplatnu ali kako si naveo da zelis praviti sajt o klubu onda to pada u vodu jer sa besplatnom domenom dobijas neki dodatak na kraju pa tako npr. naziv domene izgleda zeljeznicar.comeze.com itd,itd. Posto bi to zelio praviti za klub, zakupi i domenu i hosting jer ozbiljnost treba da je na prvom mjestu kad radis nesto takvo. E sad, zavisno od vremena koje imas na raspolaganju, mozes surfati po netu, naci ces dosta tutorijala, dosta web template i pokusati sam uraditi nesto ili dati lovu nekome da to uradi u tvoje ime. U svakom slucaju, prvo moras zamisliti kako bi izgledao taj sajt, stvoriti dobru ideju... Tesko da ces to ostvariti bez ikakvog placanja, jer ces dati lovu bilo to za domenu, hosting ili izradu. Ako imas nekih konkretnijih pitanja budi slobodan da ih postavis ovdje, poz ;-)

hvala ti na informacijama mada sam to sve znao za domenu i hosting..nasao sam dobru stranicu za te stvarii www.kako-lako.com ima dosta korisnih stvari.

T-pain

Post by T-pain » 06/03/2011 21:23

POzzz, moze li mi neko obajsniti kako da napravim Image

T-pain

Post by T-pain » 06/03/2011 21:25

T-pain wrote:POzzz, moze li mi neko obajsniti kako da napravim Image

Zaboravih, jos jedno pitanje kako da postavim google adsense na web site
Unaprijed hvala

Nermin_BH

Post by Nermin_BH » 06/03/2011 21:48

T-pain wrote:POzzz, moze li mi neko obajsniti kako da napravim Image

Ako si početnik ovo nikad nečeš napravis jer vidim ne znaš ni osnove php.

Kruler

Post by Kruler » 06/03/2011 22:27

Ma lako:

Dodaš u Gemfile:

Code: Select all

gem 'will_paginate'

Nakon toga naravno u konzoli upišeš

bundle

U modelu, (recimo da je Article model) dodaš:

class Article < ActiveRecord::Base
  cattr_reader :per_page
  @@per_page = 10
end

U kontroleru:

@articles = Article.paginate :page => params[:page], :order => 'created_at DESC'

I na kraju samo u view gdje hoćeš da prikažeš:

<%= will_paginate @articles %>

Naravno, nakon toga malo središ pagination koristeći css.

Čas posla.

Iako, to je malo stariji ali oproban gem. Popularni klinci ovih dana koriste kaminari koji je još lakši za implementirati.

P.S. Nije naveo u čemu radi :)

travar

Post by travar » 06/03/2011 22:47

Recimo da za prikaz podataka na stranici koristiš jednu tabelu (isti je postupak i ako koristiš više tabela, važan je rezultat tog nekog upita) prebroj sve redove te "tabele". Podijeli taj broj s brojem podataka koje želiš prikazati na jednoj stranici odnosno "na jednom linku koji je označen brojem na toj slici".

Rezultat ti je ukupan broj tih brojčanih linkova na slici (recimo 12 redova tabela, 3 podatka po stranici znači trebaju ti 4 linka). Za svaki link generiši zaseban url koji kao dio sarži i neki tag koji ti označava recimo od kojeg reda da uzmeš podatke.
npr:
http://www.sdfsdf.com/page.php?tag=3

tag=3 znači da za taj link uzimaš podatke koji se nalaze u trećem redu tabele, a broj redova/podataka koje ćeš uzeti od tog reda ti određuješ.

Ovo je jedan od načina, i čini mi se taman a početnike. Implementaciju skontaj sam :mrgreen:

T-pain

Post by T-pain » 06/03/2011 23:52

Kruler wrote:Ma lako:

Dodaš u Gemfile:

gem 'will_paginate'

bundle

@@per_page = 10
end

U kontroleru:

@articles = Article.paginate :page => params[:page], :order => 'created_at DESC'

Čas posla.

Iako, to je malo stariji ali oproban gem. Popularni klinci ovih dana koriste kaminari koji je još lakši za implementirati.

Hvala na objasnjenju

PS nista nisam skonto, stranicu sam radio preko weebly stranice evo pa pogledajte http://dzeparac.weebly.com/

T-pain

Post by T-pain » 06/03/2011 23:55

travar wrote:Recimo da za prikaz podataka na stranici koristiš jednu tabelu (isti je postupak i ako koristiš više tabela, važan je rezultat tog nekog upita) prebroj sve redove te "tabele". Podijeli taj broj s brojem podataka koje želiš prikazati na jednoj stranici odnosno "na jednom linku koji je označen brojem na toj slici".

Rezultat ti je ukupan broj tih brojčanih linkova na slici (recimo 12 redova tabela, 3 podatka po stranici znači trebaju ti 4 linka). Za svaki link generiši zaseban url koji kao dio sarži i neki tag koji ti označava recimo od kojeg reda da uzmeš podatke.
npr:

tag=3 znači da za taj link uzimaš podatke koji se nalaze u trećem redu tabele, a broj redova/podataka koje ćeš uzeti od tog reda ti određuješ.

Ovo je jedan od načina, i čini mi se taman a početnike. Implementaciju skontaj sam :mrgreen:

Joj drug, ja sam tek nesto poce o da radim tako da mi ovo nista nije jasno, la hvlala za post
Evo pogledaj sto sam ja radio web sait sa gotovim tamplate-ima.

T-pain

Post by T-pain » 07/03/2011 00:04

T-pain wrote:
travar wrote:Recimo da za prikaz podataka na stranici koristiš jednu tabelu (isti je postupak i ako koristiš više tabela, važan je rezultat tog nekog upita) prebroj sve redove te "tabele". Podijeli taj broj s brojem podataka koje želiš prikazati na jednoj stranici odnosno "na jednom linku koji je označen brojem na toj slici".

npr:

Joj drug, ja sam tek nesto poce o da radim tako da mi ovo nista nije jasno, la hvlala za post
Evo pogledaj sto sam ja radio web sait sa gotovim tamplate-ima.

http://dzeparac.weebly.com/

Kruler

Post by Kruler » 07/03/2011 00:08

Kolega @travar je, jako dobro, objasnio princip na kom pagination (feature koji ti treba) radi. Ja sam ti priložio kod ukoliko taj feature implementiraš u Rails-u.

Međutim, ništa od toga ti ne pije vode s weebly. Slobodno zanemari.

pama

Post by pama » 07/03/2011 02:39

Zaboravi php i slicne jezike,za tebe je plafon html css koji ti je sasvim dovoljan za neku jednostavnu stranicu...

neo7

Post by neo7 » 07/03/2011 02:50

Wordpress i neka fina tema je spas :)

Nermin_BH

Post by Nermin_BH » 09/03/2011 17:56

Kruler wrote:Ma lako:

Dodaš u Gemfile:

gem 'will_paginate'

bundle

@@per_page = 10
end

U kontroleru:

Čas posla.

Jarane lik ne zna simple PHP a ti mu pišeš OOP :D

T-pain

Post by T-pain » 09/03/2011 22:37

Jel neko koristi google dsense?
Hitno mi treba pomoc oko toga, ako neko zna neka mi se javi.

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 09/03/2011 22:43

.
Last edited by Entropio on 20/08/2011 21:23, edited 1 time in total.

T-pain

Post by T-pain » 10/03/2011 20:20

Entropio wrote:
T-pain wrote:Jel neko koristi google dsense?
Hitno mi treba pomoc oko toga, ako neko zna neka mi se javi.

Šta te interesuje?

Imam google g mail napravljen, i kad se pokusam registrovati i kad treba izbarati e mail adresu, pise mi da se ta e mai adresa vece koristi i ne mogu da nastavim registraciju!

gentoo
System
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by gentoo » 10/03/2011 22:58

Nema para bez mot'ke..

law2

Post by law2 » 10/03/2011 23:04

gentoo wrote:Nema para bez mot'ke..

ali ni mot'ke bez para

T-pain

Post by T-pain » 14/03/2011 22:09

Kako napraviti da web site ima 2 jezika, tj da se moze izabrati English ili bosanski jezik

false

Post by false » 14/03/2011 23:09

Nikad mi nije bilo jasno zasto svi misle da je lako biti programer?????????!

Kontam da nemas para da platis ili da ti je skupo itd. ali koji moj... mislis da to mozes sam napraviti, a recimo neki kvar na autu cekas mjesec dana dok ne skupis pare pa onda odvezes majstoru, jesam li upravu??

Ja iskreno smatram da sa takvim stajalistem nikada ni ti ni tvoj klub nece imati Web stranicu, nista licno naravno.

POzzz

Post Reply