Web hosting

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#26 Re: Web hosting

Post by masssa »

Na svijetu postoji 1,13 milijarde web stranica. Cloudflare hosta 27 milijuna, pa evo, izračunaj i vidjet ćeš kako će se tih tvojih 80% pretvoriti u jednocifreni broj.
User avatar
gentoo
Posts: 3382
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#27 Re: Web hosting

Post by gentoo »

:-) Ne znam sta da ti kazem na takve konstatacije.. osim da su "marketinski motivirane". Evo iz glave pogledaj bilo koji top10, top20 sajt u BIH vidjeces da je iza CF.Ljudi koriste CF ne samo radi latencije nego jednostavno da sakriju IP radi DDoS napada i sl.

Dakle moj ping prema global.ba je cca 10ms i to zato sto, jelte, vam je Telemach upstream kao i meni.

S druge strane klix.ba koji je udaljen 1100 nautickih milja (zracne linije) dalekom Dublinu je cca 25ms. Sad ti meni reci jel bolje hostati negdje u Becu (Telemach je npr. i na VIX-u i jedva 20ms daleko), kod svabe Hetznera, kod AWS-a u Oregonu ili u Novom Travniku ? (ne daj Boze da Hamo u BNT-u pogresno dugme pritisne :-) :mrgreen:

Uz napomenu da je CF besplatan svima i da svi Oregon mogu napraviti "25ms daleko" jer je CF i u ZAG i u VIE.. Bar kad je rijec o "obicnim" stranicama.. Drugo su stvari kao neki streaming i sl.

Da me ne shvatis pogresno, meni je super sto BIH ima datacentar i nekog ko se malo ozbiljnije bavi hosting biznisom.Drago mi je jer i ja uzmem lovu kad ljudi skontaju sta je klasicni "cPanel" shared hosting i da to nije bas tako sjajno kao "daj mi svega za 100 maraka godisnje"

Iako eno BH Telecom malo-malo spominje neke Cloud-e, VMware, draas... konkruencija :mrgreen:
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#28 Re: Web hosting

Post by masssa »

Istina je da ćeš pronaći CF kod top web stranica, ali konkretno, vrlo mali broj web stranica koristi CF. Što se tiče mog posta, iznio sam svoje objektivno mišljenje. Ne vidim nikakav problem s tim; nisam reklamirao nikoga, već sam samo naveo činjenice koje mogu pomoći bilo kome tko ima nejasnoće i nedoumice u vezi s zakupom web hosting usluge. Svaka stručna osoba iz ove oblasti bi se složila sa mnom. Nikakv reverse proxy ne moze parirati situaciji kada ti kao korsinik XY ISPa pristupas web stranici direktno sa svog ISPa, paketi ne putuju nigdje vani... Pretpostavljam da si svjestan koja je to prednost!
Ja ne pokušavam korisnike foruma dovesti u zabludu; nisam naveo činjenice koje bi samo pomogle u odluci da se zakupi usluga u DC koji se nalazi u BiH, već sam konkretno naveo u kojim slučajevima je bolje izabrati koju uslugu. CF nije od velike pomoći kada su u pitanju ozbiljni i stručni DDoS napadi kod većine njihovih paketa, pogotovo kod onog besplatnog. Za DDoS, najbolje rješenje je migracija na skrubing lokacije, na što više lokacija i što bliže ISPovima, uz korištenje FlowSpec putem BGP-a, gdje se s dobro razrađenom topologijom većina prometa od DDoS napada može blokirati na samom izvoru napada...
User avatar
gentoo
Posts: 3382
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#29 Re: Web hosting

Post by gentoo »

Gledajuci historuju tvoji postova i profil ja ustvari znam da imas veze sa Global.ba :D

I da.. ne znas (ili se pravis da ne znas) kako CF radi. Necu dalje jer ce ispasti da blatim posten biznis.. Svako uzima ono sto misli da je najbolje :thumbup:
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#30 Re: Web hosting

Post by masssa »

Ok, čak i da radim za Global, šta sam pogrešno rekao? Pogrešno je doći i dati stručni savjet? Ti direktno reklamiraš različite provajdere; otkud znamo da nisi plaćen za to? Tvoje konstatacije nemaju smisla. Što se tiče CF-a, znam kako radi, a ovdje se vidi tvoje očito površno znanje. Vidim da si jedna od onih osoba koje misle da sve znaju, a u stvarnosti znaš neke stvari površno.

Navodiš ljude na pogrešan put površnim ili netačnim informacijama. Tvrdiš da je da je neko kao pružatelj hosting usluga ili data centar bolji ako se osloni na CF kao zaštitu od DDoS-a??? .nego da implementira neko naprednije rješenje gdje bi direktno zaštitio svoju mrežu.

Možeš sakriti server iza CF-a, ali taj server je i dalje ranjiv ako ga neko napadne direktno; besplatni CF ti tu nema nikakve uloge! Sa rješenjem koje sam ja naveo, to nije slučaj. Nigdje se nisam dotakao kako Cloudflare radi, nego sam se dotakao teme da li je pružatelju hosting usluga ili data centru bolje koristiti rješenje koje sam ja naveo ili CF, a kao način DDoS zaštite. Jesi li se ikada zapitao zašto svi, ama baš svi data centri imaju DDoS zaštitu na način koji sam ja spomenuo, ili imaju in-house rješenje? Nijedan od data centara se ne oslanja niti koristi CF da bi zaštitio svoju infrastrukturu.

Ti i dalje skrivaj svoje servere iza CF-a i strepi kada ce ti ip biti ekspozana, dok ću ja uvijek biti pobornik direktne zaštite mreže na način da se vrši migracija DDoS napada. Ako ne možeš shvatiti koja je razlika, nemamo o čemu dalje raspravljati. Sa ovim završavam diskusiju, iako pretpsotaljam da ceš ponovo odgovoriti sa hrpom gluposti i nebuloza, kojim ces obmaniti osobe koje nisu strucne, kao sto si to radio do sada u prethodnim tvojim postovima... Pljuj po drugima i hvali samo svoje, klasicna prica balkanca...
User avatar
gentoo
Posts: 3382
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#31 Re: Web hosting

Post by gentoo »

masssa wrote: 23/08/2023 15:47 Ok, čak i da radim za Global, šta sam pogrešno rekao?
Svasta nesto ali to nije bitno za ovaj slucaj. Bitno je kad dodjes pa kazes "ako su ti posjetitelji iz BIH, najbolje da imas hosting u BIH" onda je posteno da ljudi znaju da ovim reklamiras jedan i jedini (ne racunajuci Telecome i privatne firme) datacentar u BIH. Slazem se da je mozda za vecinu firmi to najbolje.. ako nista iz "patriotskih" razloga i cinjenice da rade biznis sa lokalnom firmom koju ako nista mogu bez problema tuziti. Vecini firmi i ne treba nista vise od "svega za 100KM godisnje" i to je u principu savrsen biznis model.. ko ima zivaca. S tehnicke strane je daleko bolje da su u nekom Tier3/4 datacentru nego u Novom Travniku.

Spominjes da se "datacentri stite sa CF" sto je nonsense.. :-). Iako CF ima nesto sto zove "Magic Transit" i koji radi poprilicno dobro, Hamo iz firme za prodaju plastenika to uopste ne zna niti treba da ga zanima. Sve sto treba znati je da tamo negdje na nic.ba usmjeri svoju domenu na CF i da ce magicno:

- Da 'datacentar'/hosting provider apsolutno nista ne mora uraditi sa svoje strane
- Oregon sa 175ms postati 25ms
- Da CF radi kao "transparent proxy" da, ali da pored toga radi jos jednu jako bitnu stvar - caching
- Da kad Hamo ode na plastenik.ba sav sadrzaj (HTML, JS, CSS, JPG,PNG..) se u njegov 'browser' skida sa CF endpoint-a u Becu (25ms) a ne iz Oregona i zadrzava se tu do $X konfigurabilnog parametra u minutama ili dok backend ne kaze da ima nova slika plastenika
- Da je gotovo pa nemoguce saznati 'novu' IP adresu koja je po planu i na vrijeme dodana iza CF
- Da CF savrseno radi IPv4 > IPv6 proxy pa ja za svoje klijente i nemam v4 adrese
- Da global.ba nema nikakve "scrubbere" nigdje, to je bar javno dostupna info https://bgpview.io/asn/200698#upstreams-v4 (osim ako Telemach u Ljubljani nece peglati pakete ili tako neki mazohizam :D ). Vecina ovih Transita i koje BHTelecom ima nece nista posebno uraditi Cogent I Telia "scrubberi" su da nullroutiraju cijeli subnet dok napad ne prestane (pitaj me kako znam.. :zjev: ).

Ja ne volim da se "svadjam" na ovom nivou, cak sam na neki nacin i klijent, jednom davno mi je palo napamet da se i na oglas za posao prijavim i cijenim to sto je neko svoje pare i trud ulozio u to sto je napravio.. Cijenim i onog ko vam je one Grafane na televizorima sredio.. ja nisam imao nikad zivaca za nista vise od RRD :D


🫡
kazo
Posts: 1529
Joined: 08/03/2012 19:57

#32 Re: Web hosting

Post by kazo »

Isprobao sam desetine servera, od najjeftinijih do najskupljih. Nikada ili bas rijetko sam imao hakerske napade. Vise je bilo problema sa serverima i podrskom. Konkretno sa leftorom godinu dana muku mucim. Editujem nesto na stranici kliknem Save, ne prolazi. Kazu da je do mene, na svom serveru editujem sadrzaj, spasi ga. Nikada nisu uspjeli naci problem.

Global je OK, ako nemas posjete. Kod njih mi mailovi cesto nisu radili, a svaki mail mi je bio jako vazan. Sve se ovo desava sa sajtova od klijenata, za svoje potrebe nikada ne bih kupio ovaj trash.

A o tome da global voli kupiti domene koje su istekle pa preprodavati da ne pricamo :-D
jahh
Posts: 1502
Joined: 20/08/2010 12:41

#33 Re: Web hosting

Post by jahh »

masssa wrote: 23/08/2023 14:30 Na svijetu postoji 1,13 milijarde web stranica. Cloudflare hosta 27 milijuna, pa evo, izračunaj i vidjet ćeš kako će se tih tvojih 80% pretvoriti u jednocifreni broj.
Izvor? Ko broji web stranice?

I kakve veze ima koliko ima stranica, bitan je promet. Ako na 1 milijardu stranica (od navodnih 1.13 milijarde) udje 100 ljudi dnevno, a sav svjetski promet bude na preostalih 130 miliona, zar nije bitnije hostati ovih 130 miliona nego milijardu?
Post Reply