VW Passat 2012/2013

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#1 VW Passat 2012/2013

Post by medjutim »

Drage kolege forumasi, doslo vrijeme da se kupuje porodicno auto, jer Pezoic je postao premalen (kolica djecija i dvije kesice u gepek knap stanu). Gledao sam malo Passate 2012. i 2013. godiste, ali par ljudi mi vec rece da su culi od ljudi koji voze te modele da su imali raznih problema pocevsi od hrdje pa do nekakvih probelma sa turbinana itd. Molio bih vas ukoliko neko ima licnih iskustava sa ovim autom, da to podijeli na ovoj temi i da li je pametno okrenuti se Audi-u, A4, u slicnom su cijenovnom rangu. I druge preporuke su dobrodosle, vezane za porodicna auta. Nisam neki mega strucnjak za vozila, pa bih iskreno cijenio normalne komentare.
Unaprijed hvala!
P.s. Gledajuci malo oglase za Passat, cudno mi da auto staro 3-4 godine, vec promijeni 4-5 vlasnika.
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2 Re: VW Passat 2012/2013

Post by Montana »

uzmi taj svoj pežo,pogledaj kako te sve to vrjeme služio pa onda progoglaj o tom pežou iskustva drugih ljudi.vjerujem da ti sa svojim pežoom nisi doživio šta su drugi.to znači...jebeš mišljanje drugih.stanje,ponašanje auta stoji do vlasnika.

izaberi pasata,prije kupnje plati koju marku,odvezi ga na tehnički,provjeri stanje i ok.kad ga kupiš,malu inspekciju mu napravi..ulje,filtere promjeni,za svaki slučaj..redovno servisiraj i taman.

svaki auto,model ima tipične boljke...kud bi stigo da sad ideš auto tražit,kupit sa najmanje boljki....
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3 Re: VW Passat 2012/2013

Post by mali_milojica »

Realno,sa tim Passatom te mogu zadesiti stvari kao i sa svakim drugim autom. Moze,a i ne mora,riknuti turbina,dizna,zamajac,poneki senzor.
Sve zavisi kakve si srece,odnosno kakav auto kupis. Posto kupujes relativno nov auto,postoji mogucnost da se ne desi nista dok je kod tebe,da slusa odlicno.
Jedino ga lopovi vole vise nego auta nekih drugih proizvodjaca,npr Pezo koji sad imas i obavezno staviti odlicnu zastitu.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#4 Re: VW Passat 2012/2013

Post by medjutim »

Prije svega hvala vam obojici na normalnin komentarima, a svaki savjet i pomoc su mi dobrodosli. :thumbup: . Ici cu pogledati auto u ponedjeljak, pa cemo vidjeti kakva je situacija.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5 Re: VW Passat 2012/2013

Post by supercali »

Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6 Re: VW Passat 2012/2013

Post by condy »

Passat je dobar izbor za porodicno auto. Audi A4 je ljepsi ali nije praktican kao Passat, nudi manje prostora i skuplji je od Passata istog godista. Te Passate tog godista koji su promjenili toliko vlasnika izbjegavaj. Vecina tih vozila 12 i 13 godista sa 130+ kkm su sluzbena i poslovna vozila. Najbolji izbor motora su po meni 2.0 tdi i 1.8 tsi sa dsg mjenjacem sa comfortline ili highline opremom. Ispod toga ima samo ime Passat, a u svemu je prosjecan.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#7 Re: VW Passat 2012/2013

Post by condy »

supercali wrote:Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
Kad mijenjas auto dobro je promijenit i proizvodjaca, tek tad dobijas drugacije auto. U svakom slucaju on ne bi pogrjesio ni sa Peugeotom 508 2.2 hdi GT. To je najbolji Pezo koji moze kupiti jer kosta kao ovi Passati do 35 kKM.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8 Re: VW Passat 2012/2013

Post by supercali »

Pitam ga samo je li razmisljao iz razloga vec otprilike zna kakvo je auto mada to nije to al mislim na motore I te stvari
Zna vec servise I sl
Znaci vec zna sta ga moze otprilike cekati
508 moze komotno rame uzrame sa pasatom tako da I tu ne gubi
E sad ako on bas zeli pasat ili audi ova prica otpada
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#9 Re: VW Passat 2012/2013

Post by Ned071 »

Ako vec ides na vw octavija ti ima ako ne veci haman pa isti gepek, to zbog prakticnisti kazem. Taj passat je dobar auto, malo tijesan nazad u odnosu na ocekivanja. Ako nadjes odrzavan primjerak, bas dobar auto. Sa srecom
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#10 Re: VW Passat 2012/2013

Post by autoskolee »

Novija Skoda superB jesi li nju gledao? Savrseno auto prostora kilometri haha
I jeftinije su od Passata,Audia a sve isto cak i bolje :thumbup:
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#11 Re: VW Passat 2012/2013

Post by gaius »

imam cc-a 2012 2.0 tdi 170 ks DSG.. kraj 2012 do sad prešao oko 130 hiljada.. niti jednog kvara.. samo redovno održavanje i furaj... bile dvije sitnice (nešto se čulo iz volana kad se okreće na niskim brzinama - podmazano i riješeno.. i druga otpojila se neka kopča pa podnici pa kad se brže vozi čulo se zveckanje)..

prije toga imao octaviju 1.8 tsi DSG.. sto problema.. nakon godinu mijenjan set kvačila na DSG.. pa nakon 3 otišao cijeli DSG.. sreća pa je bilo u garanciji.. pa onda stari nastavio voziti i morao je mijenjati karike jer je trošila 2 l ulja na 1000 km.. inače taj motor normalno troši 0,5/1000 km

dakle meni se passat pokazao kao dobar.. kad ga budem mijenjao biće to passat altrack.. a mijenjaću ga kad nakucam jedno 300 hiljada :)
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#12 Re: VW Passat 2012/2013

Post by medjutim »

condy wrote:
supercali wrote:Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
Kad mijenjas auto dobro je promijenit i proizvodjaca, tek tad dobijas drugacije auto. U svakom slucaju on ne bi pogrjesio ni sa Peugeotom 508 2.2 hdi GT. To je najbolji Pezo koji moze kupiti jer kosta kao ovi Passati do 35 kKM.
Evo da ne odgovaram pojedinacno, nemojte zamjerit'. Gledao sam bas 508 rhx, automat, cini mi se da je 2.0 motor 180 konja. Ne znam koja ke cijena ovog 2.2 gt, morat cu provjerit. Zaista zvijer od auta, medjutim bas taj koji sam probao je njihov kao testni model i bio je prilicno skup, oko 60k maraka. Zaista se sa svojim Peugeotom ne mogu pozaliti, nisam imao apsolutno nikakvih problema (doduse auto je staro godinu dana), ne bih ga mijenjao da smo supruga i ja sami, ali sa bebama je bas zeznuto, posebno putovanja. U salonu su mi cijenili moje auto 24.000 maraka, dok recimo danas bas u vw salonu, gledao nove passate i cijenili su ga 16.000 maraka sistem zamjena staro za novo. Do kraja mjeseca cu definitivno promijeniti auto, ali eto sada ostaje da pogledam sve varijante i kao sto neko rece ukoliko bude polovnjak, da ga prije provjerim kod dobrog majstora. Hvala svima na konkretnim prijedlozima i preporukama!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#13 Re: VW Passat 2012/2013

Post by mali_milojica »

508 RXH ima i kao hybrid ;-)
Kombinacija dizel i el. motora.
Taj auto strasan.
Last edited by mali_milojica on 09/07/2016 19:28, edited 2 times in total.
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#14 Re: VW Passat 2012/2013

Post by ing-ecc »

Nije 12/13 al jeste 2/2010, Passat CC, 2.0 TDI, 170 KS i takođe sa DSG mjenjačem. Ponosni vlasnik 4 god.( za 4 dana :D ), presao 40000 km dok je na brojacu 72000 km, nov novcat :lol: :lol: Zamjenio set ljetnih guma (18") dok su zimske jos I ruka, na servis (najzadovoljniji u NIPEX-u, BUBA i AC quattro su manje zahtjevni) jednom godisnje i 4. puta me pitali :D 'sto si dos'o'? :tooo: Sipaj D5 na Petrolu i EP-u i voziiiiii :autic: :autic: :autic:
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#15 Re: VW Passat 2012/2013

Post by Montana »

medjutim wrote:
condy wrote:
supercali wrote:Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
Kad mijenjas auto dobro je promijenit i proizvodjaca, tek tad dobijas drugacije auto. U svakom slucaju on ne bi pogrjesio ni sa Peugeotom 508 2.2 hdi GT. To je najbolji Pezo koji moze kupiti jer kosta kao ovi Passati do 35 kKM.
Evo da ne odgovaram pojedinacno, nemojte zamjerit'. Gledao sam bas 508 rhx, automat, cini mi se da je 2.0 motor 180 konja. Ne znam koja ke cijena ovog 2.2 gt, morat cu provjerit. Zaista zvijer od auta, medjutim bas taj koji sam probao je njihov kao testni model i bio je prilicno skup, oko 60k maraka. Zaista se sa svojim Peugeotom ne mogu pozaliti, nisam imao apsolutno nikakvih problema (doduse auto je staro godinu dana), ne bih ga mijenjao da smo supruga i ja sami, ali sa bebama je bas zeznuto, posebno putovanja. U salonu su mi cijenili moje auto 24.000 maraka, dok recimo danas bas u vw salonu, gledao nove passate i cijenili su ga 16.000 maraka sistem zamjena staro za novo. Do kraja mjeseca cu definitivno promijeniti auto, ali eto sada ostaje da pogledam sve varijante i kao sto neko rece ukoliko bude polovnjak, da ga prije provjerim kod dobrog majstora. Hvala svima na konkretnim prijedlozima i preporukama!
180 konja ti u BiH ne trebaš,to je za njemačku pogodno.Neki Van si traži,najpogodnije za bebe
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#16 Re: VW Passat 2012/2013

Post by supercali »

medjutim wrote:
condy wrote:
supercali wrote:Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
Kad mijenjas auto dobro je promijenit i proizvodjaca, tek tad dobijas drugacije auto. U svakom slucaju on ne bi pogrjesio ni sa Peugeotom 508 2.2 hdi GT. To je najbolji Pezo koji moze kupiti jer kosta kao ovi Passati do 35 kKM.
Evo da ne odgovaram pojedinacno, nemojte zamjerit'. Gledao sam bas 508 rhx, automat, cini mi se da je 2.0 motor 180 konja. Ne znam koja ke cijena ovog 2.2 gt, morat cu provjerit. Zaista zvijer od auta, medjutim bas taj koji sam probao je njihov kao testni model i bio je prilicno skup, oko 60k maraka. Zaista se sa svojim Peugeotom ne mogu pozaliti, nisam imao apsolutno nikakvih problema (doduse auto je staro godinu dana), ne bih ga mijenjao da smo supruga i ja sami, ali sa bebama je bas zeznuto, posebno putovanja. U salonu su mi cijenili moje auto 24.000 maraka, dok recimo danas bas u vw salonu, gledao nove passate i cijenili su ga 16.000 maraka sistem zamjena staro za novo. Do kraja mjeseca cu definitivno promijeniti auto, ali eto sada ostaje da pogledam sve varijante i kao sto neko rece ukoliko bude polovnjak, da ga prije provjerim kod dobrog majstora. Hvala svima na konkretnim prijedlozima i preporukama!
Pogledaj I monovolumene ako te ne odbija taj oblik auta
Mozda 3008 ili 5008
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#17 Re: VW Passat 2012/2013

Post by Danguba »

Dugo vozio Pasata. Zadnji bio 6 i kada sam pogledao 7-cu da se malo razlikuje, preskocio i kupio 8.
Posto je tvoj 7-ca, nista ti ne mogu reci.
8-om je sin prezadovoljan iako malo gundja nakon BMW 535.

p.s. pasat bez opreme je nista.
User avatar
axxo
Posts: 40
Joined: 10/11/2013 22:32

#18 Re: VW Passat 2012/2013

Post by axxo »

Ako ti ista moze pomoc,imao sam passat 2.0 dsg kupljen krajem 2011.god prva serija ovih 'novih modela' vozen od 0 do 90000 km neke 2.5 god. Tom autu ni zarulja nije bila crkla.ne znam sta bih mu za manu nasao.sad kakvi su nakon 150-200 tis km ne bih ulazio u to.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: VW Passat 2012/2013

Post by jefferson »

medjutim wrote:
condy wrote:
supercali wrote:Ako si zadovoljan sa pezoom
Jesi gledao veci pezo?
Kad mijenjas auto dobro je promijenit i proizvodjaca, tek tad dobijas drugacije auto. U svakom slucaju on ne bi pogrjesio ni sa Peugeotom 508 2.2 hdi GT. To je najbolji Pezo koji moze kupiti jer kosta kao ovi Passati do 35 kKM.
Evo da ne odgovaram pojedinacno, nemojte zamjerit'. Gledao sam bas 508 rhx, automat, cini mi se da je 2.0 motor 180 konja. Ne znam koja ke cijena ovog 2.2 gt, morat cu provjerit. Zaista zvijer od auta, medjutim bas taj koji sam probao je njihov kao testni model i bio je prilicno skup, oko 60k maraka. Zaista se sa svojim Peugeotom ne mogu pozaliti, nisam imao apsolutno nikakvih problema (doduse auto je staro godinu dana), ne bih ga mijenjao da smo supruga i ja sami, ali sa bebama je bas zeznuto, posebno putovanja. U salonu su mi cijenili moje auto 24.000 maraka, dok recimo danas bas u vw salonu, gledao nove passate i cijenili su ga 16.000 maraka sistem zamjena staro za novo. Do kraja mjeseca cu definitivno promijeniti auto, ali eto sada ostaje da pogledam sve varijante i kao sto neko rece ukoliko bude polovnjak, da ga prije provjerim kod dobrog majstora. Hvala svima na konkretnim prijedlozima i preporukama!
Ja sam dosta vremena proveo u 2.2GT. Motor je najbolja stvar u tom autu. Taj auto ce po brzinomjeru vrlo lako prebaciti i preko 250 (stvarna brzina oko 245). Ako vozis normalno nenormalno malo trosi za takvu snagu.
Medjutim, 508 je super ideja ali je razvijen u vremenu kada je PSA muku mucila sa novcem.
A. Mjenjac je ispod VW/Audi standarda i nemoze se nikako porediti sa DSG mjenjacem ili ZF automatikom u Audiju.
Ovjes je tvrdji ali i dalje premekan. Najbolje se vidi kada anglo dodas gas iz mjesta i kada prednji ovjes usljed momenta pocne da vuce u desnu stranu. Totalno lose rjeseno.
Volan? Najlosija stavka. Toliko malo osjecaja da je to katastrofa.
Krug okretanja? Mislim da T72 se lakse okrene od 508. Ako budes isao gledati 508 na ovo posebno obrati paznju jer je fakat iritirajuce kada se pokusavas okrenuti na ulicama BH gradova.
Nema nikakvih pretinaca na srednjoj konzoli.
Poreodica? Gepek je OK, ali je neprakticno dizajniran. Ako ponovo budes gledao 508 ponesi kolica pa vidi jel moze. Njemci tu nemaju premca kada je u pitanju prakticnost gepeka.

Dobre stvari:
Kao sto rece motor je BOMBA!
Profilirana sjedista su strava
2.2 GT dolazi sa Brembo kocnicama ukljucujuci i kljesta. Tu bas uradili stvar kako treba.
Iako je GT (ja mislim da je daleko od lezanja cak i obicnog Passata) udobnost je vrhunska.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#20 Re: VW Passat 2012/2013

Post by madner »

Mislim da ti je najbolja kupovina iz te godine Insignia. Stari je model Passata, dok je facelift bio oko tada.
dragan80bg
Posts: 31
Joined: 23/01/2014 08:34

#21 Re: VW Passat 2012/2013

Post by dragan80bg »

Volkswagen Passat B7 je uspeo ispraviti većinu nedostataka svojih prethodnika, te je stoga karakterisan dobrom pouzdanošću. Povećana stopa kvarova obično se javlja nakon pređenih 200.000 km, naravno, pod pretpostavkom da je vozilo rutinski korišćeno i pravilno servisirano. Kada kupujete Passat B7, morate obratiti pažnju na stvarnu kilometražu, posebno kada je Passat B7 iz uvoza. Iako vozilo izgledaju kao novo , može zapravo imaju više od 200.000 km, što znači značajne troškove i povećan rizik od različitih problema. Ako servisna istorija nije dostupna u trenutku kupovine, oko vozila morate biti maksimalno oprezno i ne sme se poverovati naizgled maloj kilometraži na instrument tabli

https://mlfree.com/vw-passat-b7-2010-2014/
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#22 Re: VW Passat 2012/2013

Post by Maraschino »

korisno :thumbup:
Post Reply