VW Golf all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1976 Re: VW Golf all about

Post by brazzo19 »

Aha, hvala na odgovoru, jos nesto, moze li ona obicna multimedia koja dodje u golfu 7 malo veca nije ona sa po tri one tipke sa strane nego sa 4, ucitati sa recimo usb sticka posto imam usb prikljucak osim mp3 pjesama i neke video formate spotove i slicno, ili samo ucitava audio format?
erizcpo
Posts: 56
Joined: 21/08/2016 00:28

#1977 Re: VW Golf all about

Post by erizcpo »

brazzo19 wrote: 21/04/2021 01:06 Aha, hvala na odgovoru, jos nesto, moze li ona obicna multimedia koja dodje u golfu 7 malo veca nije ona sa po tri one tipke sa strane nego sa 4, ucitati sa recimo usb sticka posto imam usb prikljucak osim mp3 pjesama i neke video formate spotove i slicno, ili samo ucitava audio format?
Video ide samo na discovery pro.8" prije facilifta,odnosno 9 posle facelifta.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1978 Re: VW Golf all about

Post by brazzo19 »

Nista te nisam skono :D Golf 7 2014 Cup oprema, ako ti sta znaci. :D
erizcpo
Posts: 56
Joined: 21/08/2016 00:28

#1979 Re: VW Golf all about

Post by erizcpo »

brazzo19 wrote: 21/04/2021 11:04 Nista te nisam skono :D Golf 7 2014 Cup oprema, ako ti sta znaci. :D
Samo Discovery media pro uredaji imaju mogucnost videa,i nju si mogao doplatiti cak i trendline opremi.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13280
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1980 Re: VW Golf all about

Post by Evolution_IV »

@Entropio

crkni od muke sad!!! :D


Image
izvrsni direktor
Posts: 9346
Joined: 20/12/2018 16:11

#1981 Re: VW Golf all about

Post by izvrsni direktor »

Golf 4 plavi r32 dugo mi bio desktop background, al kako je onda na njegovo mjesto ponosno dosla petica r32...eeeeee 8-)
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13280
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1982 Re: VW Golf all about

Post by Evolution_IV »

Meni je taj najmrzi golf(ne r32),proljev dobijem svaki put kad ga sretnem :run:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1983 Re: VW Golf all about

Post by STARx »

Petica r32 je zvijer od auta, ne bih se bunio jednoj.. Po nekom mom misljenju golf 4 r32 ima jako velike sanse da dostigne visoke cifre na trzistu.. Ako vec nije dostigla.. Da imam para, a i prostora, jednu mk5 r32 u fabrickom stanju bez nekih revo chipova blow off kuraca drzati skriveno od ociju javnosti.. Paliti povremeno, za cejf :-D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1984 Re: VW Golf all about

Post by S4mpion »

Evolution_IV wrote: 21/04/2021 22:03 Meni je taj najmrzi golf(ne r32),proljev dobijem svaki put kad ga sretnem :run:
Mogu mislit' kol'ko često ga sretneš. :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1985 Re: VW Golf all about

Post by tempuser »

brazzo19 wrote: 20/04/2021 13:29 Koliko kosta otprilike za Golf 7 da se ugradi virtual cockpit umjesto onog defaultnog koji dodje?
Ako misliš na "kineze" imaš ih na aliepspresu od milje ipo s dostavom na naviše, a mislim da je plug & play tako da nema nekih vele troškova ugradnje, samo mislim da je to isto kao sa kineskom multimedijom, upitna grafika i kvalitet i koliko para toliko muzike.
Ako misliš na original tablu, pitanje je da li je to uopšte legalno i zvanično moguće. VW se dobro zaštitio od varijanti da od jeftinijeg praviš skuplje, od starijeg novije i ostalih varijanti
Našao ja za Octaviu A7 komplet navigaciju sa Octavie isto godište, HU, jedinicu u kaseti itd itd, ne treba nikakvih prepravki, treba samo kupiti aftermarket antenu koja ide pod tablu i softverski "otključati" opciju za navigaciju ali... U ovlaštenom auto je po SN proizveden bez navigacije i zvanično ne postoji opcija da je u sofveru auta otključaš, odnosno moraš raditi neku upgrade od 4 milje maraka! :-) Navodno rade neki likovi u Fojnici za 800 KM + 500 KM uređaj = 1300 - zdraaaao! :D
Primjer drugi, kod jarana auto stariji svega 5-6 mjeseci od mog, isto godište itd i on hoće da ugradi LED osvjetljenje za tablicu, kupio original i prc, pokazuje grešku... Ode da otključa, do jula te godine proizvdonje ta opcija nije postojala, poslije jula jeste, a njegov auto proizveden u martu.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1986 Re: VW Golf all about

Post by brazzo19 »

Aha, znaci ne diraj nista i to je to, kako je tako je. :D
artur morgan
Posts: 2839
Joined: 30/04/2020 19:47

#1987 Re: VW Golf all about

Post by artur morgan »

Ako ti nije žao para, diraj :-D

Većina toga se može uraditi ali je baš skupa investicija kao što je @tempuser napisao potreban je update softvera, koji VW skupo naplaćuje. Opravdano ili ne, to je već ozbiljno pitanje i treba uzeti u obzir svašta nešto. Taj update je ozbilja softverska nadogradnja zbog čega treba paziti ako se vozi nekome van ovlaštenog da to uradi jer se u pravilu naruči taj update od VW-a, dobije ga servis od VW-a na sd ili usb memori kartici i uradi ga po predviđenoj proceduri, i to zna vremenski trajati dok se završi. Prije kod starijih vozila tih updatea nije bilo ili ih nije bilo kao danas. Sad kada hoćeš nove mape za navigaciju moraš raditi update softvera i to košta skuplje tri puta od samih mapa. Redovno rade taj redovni update, koji se dodatno ne plaća, dok je vozilo na servisu. I za većinu drugih stvari traži se update da bi radilo kako treba. Još malo pa ćemo morati raditi update softvera kad mijenjamo gume :D
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1988 Re: VW Golf all about

Post by brazzo19 »

Cccccc nudi mi momak da mu uradi update navigacije pretpostavljam pa ne znam ni sam sta cu et. :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1989 Re: VW Golf all about

Post by tempuser »

Fol je što si oni piratski prčkaju po softveru, kao imaju pristup nekim serverima gdje otključavaju kojekakve opcije itd itd, ali mene je lično strah 1. da ne zaseru šta tako, 2. da danas-sutra crkne bilo šta drugo i da se problem kod popravke pojavi divlji softver.
Recimo za povezivanje infotainmenta sa telefonom (a la mirror link) nema druge opcije nego ovl. servis.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1990 Re: VW Golf all about

Post by skafiskafsnjak »

brazzo19 wrote: 23/04/2021 14:12 Cccccc nudi mi momak da mu uradi update navigacije pretpostavljam pa ne znam ni sam sta cu et. :D
Ne budi lud. Ili servis ili ne diraj.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1991 Re: VW Golf all about

Post by foxlife »

artur morgan wrote: 23/04/2021 11:02 Ako ti nije žao para, diraj :-D

Većina toga se može uraditi ali je baš skupa investicija kao što je @tempuser napisao potreban je update softvera, koji VW skupo naplaćuje. Opravdano ili ne, to je već ozbiljno pitanje i treba uzeti u obzir svašta nešto. Taj update je ozbilja softverska nadogradnja zbog čega treba paziti ako se vozi nekome van ovlaštenog da to uradi jer se u pravilu naruči taj update od VW-a, dobije ga servis od VW-a na sd ili usb memori kartici i uradi ga po predviđenoj proceduri, i to zna vremenski trajati dok se završi. Prije kod starijih vozila tih updatea nije bilo ili ih nije bilo kao danas. Sad kada hoćeš nove mape za navigaciju moraš raditi update softvera i to košta skuplje tri puta od samih mapa. Redovno rade taj redovni update, koji se dodatno ne plaća, dok je vozilo na servisu. I za većinu drugih stvari traži se update da bi radilo kako treba. Još malo pa ćemo morati raditi update softvera kad mijenjamo gume :D
to oko guma ima i sada vjerovao ili ne
preko dijagnostike mijenjas jesu li stavljene 16 ili 17
tako je bar kod mene i svako mijenjanje zima ljeto ljeto zima ide ta procedura
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1992 Re: VW Golf all about

Post by foxlife »

tempuser wrote: 23/04/2021 15:32 Fol je što si oni piratski prčkaju po softveru, kao imaju pristup nekim serverima gdje otključavaju kojekakve opcije itd itd, ali mene je lično strah 1. da ne zaseru šta tako, 2. da danas-sutra crkne bilo šta drugo i da se problem kod popravke pojavi divlji softver.
Recimo za povezivanje infotainmenta sa telefonom (a la mirror link) nema druge opcije nego ovl. servis.
to je sada vec prica ko radi to
amateri ce ti sjebati stvari u bilo cemu
ako ti radi profesionalac imam iskustvo da to urade i bolje od servisa u nekim stvarima


ovo je sto se tice softvera i sl


ps. posto danas svako nauci par klikova na kompu i dijagnostici misli da zna raditi na tome i zato i sjebu stvari
ja licno iako neke stvari znam ne diram kod sebe osim u ono sto sam 100% siguran a kod drugih ne bih ni za kakve pare
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1993 Re: VW Golf all about

Post by tempuser »

foxlife wrote: 23/04/2021 18:56
tempuser wrote: 23/04/2021 15:32 Fol je što si oni piratski prčkaju po softveru, kao imaju pristup nekim serverima gdje otključavaju kojekakve opcije itd itd, ali mene je lično strah 1. da ne zaseru šta tako, 2. da danas-sutra crkne bilo šta drugo i da se problem kod popravke pojavi divlji softver.
Recimo za povezivanje infotainmenta sa telefonom (a la mirror link) nema druge opcije nego ovl. servis.
to je sada vec prica ko radi to
amateri ce ti sjebati stvari u bilo cemu
ako ti radi profesionalac imam iskustvo da to urade i bolje od servisa u nekim stvarima


ovo je sto se tice softvera i sl


ps. posto danas svako nauci par klikova na kompu i dijagnostici misli da zna raditi na tome i zato i sjebu stvari
ja licno iako neke stvari znam ne diram kod sebe osim u ono sto sam 100% siguran a kod drugih ne bih ni za kakve pare
Proizvođaći non-stop izbacuju novi softver + zaštitu od prčkanja po njemu, tako da i ovi što ilegalni proizvođači moraju to da prate + praktično imaš bezbroj kombinacija šta kome treba, ovaj hoće navogaciju, onaj ono itd itd, tako da je to generalno još rizična avantura...
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1994 Re: VW Golf all about

Post by gidra »

brazzo19 wrote: 23/04/2021 14:12 Cccccc nudi mi momak da mu uradi update navigacije pretpostavljam pa ne znam ni sam sta cu et. :D
Na golfu sedmici je prejednostavno odraditi update navigacije. Ne trebaš ici u servis niti plaćati nekog bezveze..
Izvadis karticu iz natkasne, ubacis u laptop, skines oficijelnu aplikaciju sa VW stranice i sa 2 klika imas posljednju verziju. Ja neki dan nabacio 2021 mape...
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#1995 Re: VW Golf all about

Post by Entropio »

gidra wrote: 23/04/2021 20:48
brazzo19 wrote: 23/04/2021 14:12 Cccccc nudi mi momak da mu uradi update navigacije pretpostavljam pa ne znam ni sam sta cu et. :D
Na golfu sedmici je prejednostavno odraditi update navigacije. Ne trebaš ici u servis niti plaćati nekog bezveze..
Izvadis karticu iz natkasne, ubacis u laptop, skines oficijelnu aplikaciju sa VW stranice i sa 2 klika imas posljednju verziju. Ja neki dan nabacio 2021 mape...
Da, i ja to radim redovno. Kad izbace nove, apdejtam.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1996 Re: VW Golf all about

Post by foxlife »

tempuser wrote: 23/04/2021 19:55
foxlife wrote: 23/04/2021 18:56
tempuser wrote: 23/04/2021 15:32 Fol je što si oni piratski prčkaju po softveru, kao imaju pristup nekim serverima gdje otključavaju kojekakve opcije itd itd, ali mene je lično strah 1. da ne zaseru šta tako, 2. da danas-sutra crkne bilo šta drugo i da se problem kod popravke pojavi divlji softver.
Recimo za povezivanje infotainmenta sa telefonom (a la mirror link) nema druge opcije nego ovl. servis.
to je sada vec prica ko radi to
amateri ce ti sjebati stvari u bilo cemu
ako ti radi profesionalac imam iskustvo da to urade i bolje od servisa u nekim stvarima


ovo je sto se tice softvera i sl


ps. posto danas svako nauci par klikova na kompu i dijagnostici misli da zna raditi na tome i zato i sjebu stvari
ja licno iako neke stvari znam ne diram kod sebe osim u ono sto sam 100% siguran a kod drugih ne bih ni za kakve pare
Proizvođaći non-stop izbacuju novi softver + zaštitu od prčkanja po njemu, tako da i ovi što ilegalni proizvođači moraju to da prate + praktično imaš bezbroj kombinacija šta kome treba, ovaj hoće navogaciju, onaj ono itd itd, tako da je to generalno još rizična avantura...
ja ti garantujem da vanjskih ovih da kazem "inzinjera" ima daleko boljih nego onih sto su tamo u vw-u i da rade bruku boljih stvari bez obzira sto su im sredstva i mogucnosti ogranicene u odnosu na ove u vw

ps. da se razumijemo ovo vazi za sve kompanije ne samo za vw
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#1997 Re: VW Golf all about

Post by Haris.ba »

Ja sam "otkljucao" dzek na radiju radi ugradnje hands free telefoniranja i opciju za tempomat. Ali, nije golf. Malo je starije auto.

Nije to neka nauka. Imaju opcije ukljuci iskljuci. Nije trebao nikakav apdejt.

Ali kada sam mijenjao akumulator, morao sam u ovlasteni servis da nesta resetuju. Kad ono, ne radi tempomat. Vratim se, kazu po kodu nema tempomat. Reko, ne zafrkavajte me. Okljucali ga oni za cvaju.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1998 Re: VW Golf all about

Post by tempuser »

Haris.ba wrote: 23/04/2021 21:26 Ja sam "otkljucao" dzek na radiju radi ugradnje hands free telefoniranja i opciju za tempomat. Ali, nije golf. Malo je starije auto.

Nije to neka nauka. Imaju opcije ukljuci iskljuci. Nije trebao nikakav apdejt.

Ali kada sam mijenjao akumulator, morao sam u ovlasteni servis da nesta resetuju. Kad ono, ne radi tempomat. Vratim se, kazu po kodu nema tempomat. Reko, ne zafrkavajte me. Okljucali ga oni za cvaju.
Kod VW-a, moraš kupiti ručicu i "otključati" opciju u ovl. servisu. Ako se dobro sjećam ručica je nekih 2-3 stoje i otprilike toliko je i otključavanje. VW je svaki regularni upgrade doveo do nivoa neisplativosti.
Kad je naknadno ugrađivao fabričku navigaciju jaran na Toyoti 2010. godina nije morao raditi ništa softverski, čisti hardver, uređaj, nešto kablova i AUX port i krovna antena. Mislim da je kabal morao biti original, a AUX port i antena tamjenski sa ebaya. Skopčao, sve fercera, kupio mape na piku, još dodao kameru za rikverc.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1999 Re: VW Golf all about

Post by tempuser »

foxlife wrote: 23/04/2021 21:05
tempuser wrote: 23/04/2021 19:55
foxlife wrote: 23/04/2021 18:56

to je sada vec prica ko radi to
amateri ce ti sjebati stvari u bilo cemu
ako ti radi profesionalac imam iskustvo da to urade i bolje od servisa u nekim stvarima


ovo je sto se tice softvera i sl


ps. posto danas svako nauci par klikova na kompu i dijagnostici misli da zna raditi na tome i zato i sjebu stvari
ja licno iako neke stvari znam ne diram kod sebe osim u ono sto sam 100% siguran a kod drugih ne bih ni za kakve pare
Proizvođaći non-stop izbacuju novi softver + zaštitu od prčkanja po njemu, tako da i ovi što ilegalni proizvođači moraju to da prate + praktično imaš bezbroj kombinacija šta kome treba, ovaj hoće navogaciju, onaj ono itd itd, tako da je to generalno još rizična avantura...
ja ti garantujem da vanjskih ovih da kazem "inzinjera" ima daleko boljih nego onih sto su tamo u vw-u i da rade bruku boljih stvari bez obzira sto su im sredstva i mogucnosti ogranicene u odnosu na ove u vw

ps. da se razumijemo ovo vazi za sve kompanije ne samo za vw
Hoćeš da kašeš da je onaj iz Fojnice ili bilo ko sa pika ko se time baci, koji opremom i sofverom koju je kupio, treba da mi lažira softver u autu kako bih imao navigaciju, veći stručnjak od inženjera u VW-u, BMW-u itd?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2000 Re: VW Golf all about

Post by foxlife »

tempuser wrote: 24/04/2021 07:47
foxlife wrote: 23/04/2021 21:05
tempuser wrote: 23/04/2021 19:55

Proizvođaći non-stop izbacuju novi softver + zaštitu od prčkanja po njemu, tako da i ovi što ilegalni proizvođači moraju to da prate + praktično imaš bezbroj kombinacija šta kome treba, ovaj hoće navogaciju, onaj ono itd itd, tako da je to generalno još rizična avantura...
ja ti garantujem da vanjskih ovih da kazem "inzinjera" ima daleko boljih nego onih sto su tamo u vw-u i da rade bruku boljih stvari bez obzira sto su im sredstva i mogucnosti ogranicene u odnosu na ove u vw

ps. da se razumijemo ovo vazi za sve kompanije ne samo za vw
Hoćeš da kašeš da je onaj iz Fojnice ili bilo ko sa pika ko se time baci, koji opremom i sofverom koju je kupio, treba da mi lažira softver u autu kako bih imao navigaciju, veći stručnjak od inženjera u VW-u, BMW-u itd?
Ko pominje tog iz fojnice ili bilo koga s pika?
Locked