VW Golf all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Locked
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#1 VW Golf all about

Post by Gorštak »

Ne vozim (i ne volim naročito) najomiljenije auto u Bosni, ali smatram da zaslužuje posebnu temu.
Znači, tehnički detalji i specifikacije, pitanja, problemi, majstori, ćuning obbbavezno :mrgreen: može i fotke itd itd.

Za početak, imao bih pitanje o G5, o motoru 2.0 TDI 103 Kw. Iskustva u odnosu na standardni od 77 Kw. Hvala.

Usput, jedna fotka drumske legende

Image
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#2 Re: VW Golf all about

Post by palamuda »

Tek si sad gotov, gdje ćeš temu o Golfu postavit bit ćeš do jutra razapet.
Bolji je ovaj slabiji motor, provjereniji 100%.
Što se tiče Golfa bio i ostao broj jedan uloženo dobiveno, jeftino održavanje, servisna mreža, pouzdanost sve je na njegovoj strani. Svaka čast japancima, svaka čast talijanima, pa i francuzima, svaka čast cijelom njemačkom premium segmentu, svaka čast drugim markama iz vw koncerna, svaka čast amerikancima, svi su oni dobri, al Golf ima nešto nepoderivo u sebi i uvjek će imati.
Sjećam se svoje dvice, bijela, osnovni model, dizel, 1989 godište, natankaj ložike i deri, radi ko traktor al je imao nešto zajebano u sebi džaba. Ne znam da li bi sad kupio Golfa, al eto legenda bio i ostao za mene. Il je to nešto lično kod mene, to mi je bilo prvo auto koje sam kupio.
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#3 Re: VW Golf all about

Post by Gorštak »

palamuda wrote:Tek si sad gotov, gdje ćeš temu o Golfu postavit bit ćeš do jutra razapet.
Bolji je ovaj slabiji motor, provjereniji 100%.
Ma hajde ba, već sam se ja njihao na forumskim vješalima, ali mislim da G (posebno 2 :mrgreen: ) ima više poklonika nego protivnika.
Ne bih volio da se tema pretvori u tipičnu za-ili-protiv prepucačinu, ima desetine tema zagađenih time.
Neka ovo ostane topic za tribute jednoj od auto legendi ovih prostora, kao i za pitanja vezana za to auto.

Znači, nejači motor bolji od ovog 103 Kw?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: VW Golf all about

Post by 530i »

A na tim 2.0 TDI voli da pukne glava, a možda i blok...tako da nisu neka sretna rješenja jer ionako srču ulje.
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#5 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

530i wrote:A na tim 2.0 TDI voli da pukne glava, a možda i blok...tako da nisu neka sretna rješenja jer ionako srču ulje.
To je prvenstveno zbog toga sto taj motor strasno reaguje na gas i daje dojam da se radi o jacem motoru nego sto jeste (provjereno) :). I naravno, tu su ljudi koji siluju taj motor iz dana u dan, pa lose odrzavanje, i desi se to. A generalno, boljka 2.0 TDI PD motora su Siemens dizne koje vole crknut od loseg goriva, i to je jako izrazen problem. A da je masina, masina je, strasno reaguje na gas :D...
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#6 Re: VW Golf all about

Post by Gorštak »

@530i, @blobi thnx

Ma stvarno nisam nikad imao G, niti sam mislio da ću, ali danas sam dobio ponudu da uzmem u kompenzaciju G5 sa tim 103 Kw motorom, što mi je predstavljeno kao izuzetna prednost. Pa sam se odlučio doći po pamet na forum, provjereno mjesto za dobijanje dijametralno suprotnih savjeta :D
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#7 Re: VW Golf all about

Post by Gost1515 »

Gorštak wrote:
palamuda wrote:Tek si sad gotov, gdje ćeš temu o Golfu postavit bit ćeš do jutra razapet.
Bolji je ovaj slabiji motor, provjereniji 100%.
Ma hajde ba, već sam se ja njihao na forumskim vješalima, ali mislim da G (posebno 2 :mrgreen: ) ima više poklonika nego protivnika.
Ne bih volio da se tema pretvori u tipičnu za-ili-protiv prepucačinu, ima desetine tema zagađenih time.
Neka ovo ostane topic za tribute jednoj od auto legendi ovih prostora, kao i za pitanja vezana za to auto.

Znači, nejači motor bolji od ovog 103 Kw?
ima, naravno, ali kao što si i sam već uočio ovdje nisi cool, nisi Fina Gracka Raja ako voliš golfa :D

što se teme tiče ... godinama me odlično služila dvičina GTD ... nema gdje me nije odveo, i šta se sve u njemu dešavalo :D ... još služi u familiji ;)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#8 Re: VW Golf all about

Post by shlauf »

palamuda wrote:Tek si sad gotov, gdje ćeš temu o Golfu postavit bit ćeš do jutra razapet.
Image

Image

:x

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#9 Re: VW Golf all about

Post by Gost1515 »

shlauf wrote:
palamuda wrote:Tek si sad gotov, gdje ćeš temu o Golfu postavit bit ćeš do jutra razapet.
Image

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
predviđam: sa desne strane ulijeću francuzi, sa lijeve talijani, i centralno kombinovana azijsko-sjevernoamerička navala :lol: - nickove već znamo :D
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#10 Re: VW Golf all about

Post by hopi »

naučio voziti na G2D, bijeli, dvoje vrata. Sjećam se na +30 stepeni vježbao garažu na poligonu, fleke od znoja do gaća, i malo ojačao bicepse i tricepse. 8-)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#11 Re: VW Golf all about

Post by shlauf »

Какав год да је, гадан је! :D

:dance:
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#12 Re: VW Golf all about

Post by Gost1515 »

Zaslužuje spomenik :D

Image
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#13 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

Gorštak wrote:@530i, @blobi thnx

Ma stvarno nisam nikad imao G, niti sam mislio da ću, ali danas sam dobio ponudu da uzmem u kompenzaciju G5 sa tim 103 Kw motorom, što mi je predstavljeno kao izuzetna prednost. Pa sam se odlučio doći po pamet na forum, provjereno mjesto za dobijanje dijametralno suprotnih savjeta :D
Ako ovdje nastavis traziti misljenja, narocito o golfu, postat ces paranoik teski... A sada ocekujem da se javi Better Man sa spikom:

"Prijatelj mog tate ima Golfa 2.0 TDI i kaze nikad vise. Kaze da je neudoban, tvrd i ima losu plastiku. Ima motor 2.0 a skroz slabo ide. Jos mu se par puta kaze kvario i popravka nije bila nimalo jeftina. To ti ta VW pouzdanost. A uz to, cuo sam da VW pravi duple brave, pa sa jednim kljucem mozes otkljucati jos jednog takvog Golfa u Briselu. Moj tata otkljucao Golfa 4, kad ono na istom parkingu se otkljucao drugi Golf 4.

A jesi li razmisljao o Renault Cliu? Prostran, udoban, a dCI motor je i vise nego dovoljan, a o izgledu i dizajnu je svjetlosnim godinama ispred golfa i svakog VW-a"

Better Man, ne hatari, ovo je samo sala mala :D :D

Cekamo jos i respo-a, whow-a i corollu da pocnu pljuvanje :D.

P.S.
Mazda najbolja.

P.S.
Mazda 6 najbolja.

P.S.
Mazda 6, plava, americko trziste najbolja.

:D :D :D
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#14 Re: VW Golf all about

Post by Gorštak »

Jbg, valjda ce moderacija uciniti nesto da sacuva ambicioznu temu od trovanja.
Bas zato sto nisam poklonik vw imam neku iluzornu nadu da ce tema opstati.
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#15 Re: VW Golf all about

Post by herbert mekfjuger »

Nemam ništa protiv teme, neka je, razumijem ljude koji ne znaju za bolje :D Ja lično golfa ne bi vozio nikad, stid me jbg :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#16 Re: VW Golf all about

Post by shlauf »

:D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#17 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

Gorštak wrote:Jbg, valjda ce moderacija uciniti nesto da sacuva ambicioznu temu od trovanja.
Bas zato sto nisam poklonik vw imam neku iluzornu nadu da ce tema opstati.
Pusti moderator malo da se rasplamsa diskusija, a to ne moze bez malkice off-a nikako :D... Btw, da dam svoj doprinos na ovu temu...

GTI

Image
Image
Image
Image
Image
Image

I na kraju krajeva, ako nicim drugim, VW se moze pohvaliti cinjenicom da Golf ima tradiciju dugu skoro 40 godina :).
Last edited by Blobi on 18/11/2010 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#18 Re: VW Golf all about

Post by Gorštak »

Ma tema zaslužuje sijalicu :D

Image

I možda preimenovanje u "Tribute to VW G" :mrgreen:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#19 Re: VW Golf all about

Post by bach »

Autić sa slike proizveden je 1988. Rijetko se može naći u ovim krajevima, međutim ono što je tada imao standardnoj opremi, VW svojim kupcima nudi samo u dopunskoj opremi (čitaj papreno skupoj). Kupci Golfa tada su mogli tek načuti za ABS, električna ogledala, grijanje u sjedištima, servo volan, tonirana stakla...

Neki proizvođači takve stvari su bez mnogo uslovljavanja nudili kupcima još prije dvadeset godina VW nije davao mnogo osim kao zemlja teškog volana, loše plastike i bučnih motora, niti danas nije nešto izdašniji.

Zakon zakoba:
Image
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#20 Re: VW Golf all about

Post by hogar strasni »

Golf 2 1.3 88god,bjeli,dvoja vrata, dodatna oprema kuka i galerija, vlasnik moj otac,u posjedu 15 god,od svega samo zadnje obrve radio i ponesta jos znam da je podesavao.. sarafo, al veceg kvara nema. Vikendicu napravio s njim, to je i putnicko i tovarno auto, samo pijesak unutra vozio nije. Eno ga ofarban ljetos, dobar, govorio mu ja da nabavim nesta mladje, covjek nece i ne pomislja na drugo auto.
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#21 Re: VW Golf all about

Post by Gorštak »

@blobi, ti si vidovitiji od Vidovite Džemile (sa saradnicima)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#22 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

bach wrote:Autić sa slike proizveden je 1988. Rijetko se može naći u ovim krajevima, međutim ono što je tada imao standardnoj opremi, VW svojim kupcima nudi samo u dopunskoj opremi (čitaj papreno skupoj). Kupci Golfa tada su mogli tek načuti za ABS, električna ogledala, grijanje u sjedištima, servo volan, tonirana stakla...

Neki proizvođači takve stvari su bez mnogo uslovljavanja nudili kupcima još prije dvadeset godina VW nije davao mnogo osim kao zemlja teškog volana, loše plastike i bučnih motora, niti danas nije nešto izdašniji.

Zakon zakoba:
Image
Kompozitoru, postujem i sve to, ali drzi se ti ipak muzike :D...

A hajde probaj to ovako zamislit: Ja proizvedem i prodajem Golfa u osnovnoj opremi, ljudima se svidi i masovno ga kupuju. Oni koji zele dodatnu opremu, izjasne se, i ja im za odredjenu sumu napravim takvo auto. A onda se pojavi Toyota sa ovim trabant dizajnom kao konkurencija. I naravno, da bi prodali ovaj sporet, moraju ponuditi svu mogucu opremu u startu jer drukcije nisu konkurentni :D... Reci mi da je drukcije, prosvijetli me i na pravi put izvedi :D. Ovo se jednostavnije jos moglo reci u par rijeci - zakon ponude i potraznje (al sam ovo rek'o stilski i zajbato :D)...
Last edited by Blobi on 18/11/2010 22:54, edited 1 time in total.
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#23 Re: VW Golf all about

Post by Gost1515 »

Blobi wrote:
bach wrote:Autić sa slike proizveden je 1988. Rijetko se može naći u ovim krajevima, međutim ono što je tada imao standardnoj opremi, VW svojim kupcima nudi samo u dopunskoj opremi (čitaj papreno skupoj). Kupci Golfa tada su mogli tek načuti za ABS, električna ogledala, grijanje u sjedištima, servo volan, tonirana stakla...

Neki proizvođači takve stvari su bez mnogo uslovljavanja nudili kupcima još prije dvadeset godina VW nije davao mnogo osim kao zemlja teškog volana, loše plastike i bučnih motora, niti danas nije nešto izdašniji.

Zakon zakoba:
Image
Kompozitoru, postujem i sve to, ali drzi se ti ipak muzike :D...

A hajde probaj to ovako zamislit: Ja proizvedem i prodajem Golfa u osnovnoj opremi, ljudima se svidi i masovno ga kupuju. Oni koji zele dodatnu opremu, izjasne se, i ja im napravim takvo auto. A onda se pojavi Toyota sa ovim trabant dizajnom kao konkurencija. I naravno, da bi prodali ovaj sporet, moraju ponuditi svu mogucu opremu u startu jer drukcije nisu konkurentni :D... Reci mi da je drukcije, prosvijetli me i na pravi put izvedi :D.
ma šta poštujem ... vidi ba opreme u osnovnoj verziji ... samo maglenke :-)

http://www.toyota-camry.info/specs/1988.8/1644/
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#24 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

Gorštak wrote:@blobi, ti si vidovitiji od Vidovite Džemile (sa saradnicima)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zivi bili pa vidjeli 8-) 8-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#25 Re: VW Golf all about

Post by Blobi »

Gost1515 wrote:ma šta poštujem ... vidi ba opreme u osnovnoj verziji ... samo maglenke :-)

http://www.toyota-camry.info/specs/1988.8/1644/
Kompozitoru, gdje je taj ABS, Servo, ASR (citaj: serijska oprema)? Po tvom ispade da je VW udruzenje pcelara :D
Locked