Vukovar 18.11.1991

patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#26

Post by patrius »

Spokoj pokojnima ili pokoj spokojnima,kakogod,oni su "upokojeni i spokojni" :( I to za svagda.Nije zabiljezeno da se ikad iko pokajao,pa o savjesti,cak i o necistoj,nema niti govora :sad:Nakon svega,ostaje samo kajanje,i zalba u dusama,teska kao umor od zivota:cemu :? zasto :?
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#27

Post by Citizen-X »

Moje saucesce poginulim hrvatskim braniocima te nevinim stradalim od cetnickocrnogorske cizme.

Ubijene, i zivotinjski silom otrgnute zivote, treba spomenuti prouciti im, i postedjeti politickog prepucavanja, iole pametan covjek sa rezonom zna sta se desilo u Vukovaru i HR, Srebrenici i BIH, te ostalim znanim i neznanim stratistima nevino stradalih ljudi na pragu 3. milenijuma.

Nek im dragi Bog dadne sve najbolje na Onom svijetu kad su dozivjeli pakao na ovome.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#28

Post by basta sljezove boje »

dalmatinka wrote:@basta sljezove boje - imam ovaj audizapis memoriran na PC-u, preslušala sam ga ne znam koliko puta. ali svaki put kad ga čujem - krvarim. Sjetim se večeri kad sam se sklonila kod mame na otok jer je Šibenik bio non-stop pod granatama, a kod nje se jedino mogla gledati televizija Knin, i kad je ta televizija slavodobitno prikazala snimke pada Vukovara, kad sam vidjela onu nepreglednu kolonu kako plačući prolazi između tenkova JNA, počela sam plakati na cijeli glas da su se svi moji ustali iz kreveta i skočili u dnevni boravak da vide što se dešava. Kad malo bolje razmislim, mislim da je to bila najtužnija noć u mom životu. Zoru sam dočekala u suzama.
ne mozemo mi ovo zaboraviti :(

http://www.youtube.com/watch?v=-eHvKItR ... re=related
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#29

Post by patrius »

Sve i da hocemo...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#30

Post by Prozor »

Pokoj i rahmet svim zrtvama :(
A da je Tudjman prodao, jeste...
Da mi u BiH nismo odmah(a ni kasnije) reagovali kako treba(ponajvise zbog nas), i to jeste...
:( :( :(
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#31

Post by in33sa »

Moram spomenuti jucerasnjeg gosta kod Stankovica u 2, Predrag Matic Fred.

Koje zrelo i normalno razmisljanje, naklon do poda gospodine Maticu.

Niti rijeci mrznje, a na pricu o Svetlani i najcvrscima zadrhti brada.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#33

Post by water »

ja i dan danas osjecam krivicu zbog stradanja Vukovara i Dubrovnika, zbog totalne pasivnosti kojom smo pratili ta dogadjanja. Koja zavala :(
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#34

Post by tempora »

kicky wrote:sve je to lažna patetika! vukovar je najveća hrvatska tragedija i najveća tajna. mit kojeg su ustoločili oni koji su izdali taj grad. fuj!!! :x :x :x

još veća tragedija je ta da 17 godina poslije niko ne smijer reći pravu istinu. o vukovaru je odlučivala visoka politika koja je na se sebe preuzela odlučivanje o tuđim životima. tiđman je prodao vukovar i točka!!!!! da bi ga onda licemjerno posjetio u nekakvom vlaku mira, koji populizam i lažni moral!
Izvini sto sam se usudila da budem toliko pateticna i da zaboravim na politiku i price o tome ko je izdao Vukovar.To mozda jesu bitna pitanja,ali u momentu kada sam ja postavljala temu, tj odavala pocast svim stradalim Vukovara, mislila sam prvenstveno na sav uzas koji se desio u tom gradu i na slike koje sam ponovo vidjela, a koje su mi na zalost vremenom izblijedile i zbog cega sam se postidjela. :?
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#35

Post by kicky »

basta sljezove boje wrote: nije ovo vrijeme i mjesto za ispucavanje osobnih frustracija
Apsolutno. Pijetet iznad svega, ali i pijetet nad istinom, a ne nad mitom!!!
Last edited by kicky on 19/11/2007 23:53, edited 1 time in total.
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#36

Post by kicky »

tempora wrote:
kicky wrote:sve je to lažna patetika! vukovar je najveća hrvatska tragedija i najveća tajna. mit kojeg su ustoločili oni koji su izdali taj grad. fuj!!! :x :x :x

još veća tragedija je ta da 17 godina poslije niko ne smijer reći pravu istinu. o vukovaru je odlučivala visoka politika koja je na se sebe preuzela odlučivanje o tuđim životima. tiđman je prodao vukovar i točka!!!!! da bi ga onda licemjerno posjetio u nekakvom vlaku mira, koji populizam i lažni moral!
Izvini sto sam se usudila da budem toliko pateticna i da zaboravim na politiku i price o tome ko je izdao Vukovar.To mozda jesu bitna pitanja,ali u momentu kada sam ja postavljala temu, tj odavala pocast svim stradalim Vukovara, mislila sam prvenstveno na sav uzas koji se desio u tom gradu i na slike koje sam ponovo vidjela, a koje su mi na zalost vremenom izblijedile i zbog cega sam se postidjela. :?
Nema problema. Svaka čast. Moj post nije upućen tebi nego dežurnim moralizatorima i onima koji ne dovode u pitanje nijednu činjenicu nego bez ikakvog kritičkog razmišljanja prihvaćaju sve. Hrvatska je nekoliko puta pokazala svoje licemjerstvo vješto ga skrivajući iza nekavih novostvorenih mitova. Takva stvar je i sa nedavnom tragedijom na Kornatima gdje se trgično poginuli ljudi proglašavaju herojima, a zapravo su tragičari, tragičke žrtve sistema koji u datim okolnostima nije funkcionirao. Ista stvar je i sa Vukovarom! Moje je cilj biti realan, a ne se podvoditi nekakvim karnevalukom!
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#37

Post by Vozdra_123 »

RIP..
User avatar
evenstar
Posts: 6
Joined: 20/02/2007 22:41
Location: Zagreb

#38

Post by evenstar »

kicky wrote:
Nema problema. Svaka čast. Moj post nije upućen tebi nego dežurnim moralizatorima i onima koji ne dovode u pitanje nijednu činjenicu nego bez ikakvog kritičkog razmišljanja prihvaćaju sve. Hrvatska je nekoliko puta pokazala svoje licemjerstvo vješto ga skrivajući iza nekavih novostvorenih mitova. Takva stvar je i sa nedavnom tragedijom na Kornatima gdje se trgično poginuli ljudi proglašavaju herojima, a zapravo su tragičari, tragičke žrtve sistema koji u datim okolnostima nije funkcionirao. Ista stvar je i sa Vukovarom! Moje je cilj biti realan, a ne se podvoditi nekakvim karnevalukom!
kakav karneval, o čemu ti? :-) :roll:

sorry, ali lupetaš bezveze!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#39

Post by osa »

Mali osvrt vojnim znalcima. vukovar nije prodan, izdan, dogovoren, već svjesno žrtvovan. svjesno žrtvovan u cilju zaustavljanja agresije i konsolidacije hv. naravno nitko to neće reći direktno jer ružno zvuči, ali indirektno se to moglo izvući iz mnogih izjava aktera tih događanja. žrtva vokovara s vojnog stanovišta je potpuno opravdana, rat se vodi na strateškoj i taktičkoj razini a ne bitkama uličnih momaka.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#40

Post by Prozor »

osa wrote:Mali osvrt vojnim znalcima. vukovar nije prodan, izdan, dogovoren, već svjesno žrtvovan. svjesno žrtvovan u cilju zaustavljanja agresije i konsolidacije hv. naravno nitko to neće reći direktno jer ružno zvuči, ali indirektno se to moglo izvući iz mnogih izjava aktera tih događanja. žrtva vokovara s vojnog stanovišta je potpuno opravdana, rat se vodi na strateškoj i taktičkoj razini a ne bitkama uličnih momaka.
Evo ovo neka upamte svi hrvatski domoljubi na forumu...
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#41

Post by kicky »

evenstar wrote:
kakav karneval, o čemu ti? :-) :roll:

sorry, ali lupetaš bezveze!!
karneval u malo uopćenom smislu, povezansot sa općom histerijom, psihoanaliza i te sheme, ali nije važno :roll:

Vidim da imamo i West Point vojne stratege na forumu pa da ih upitam kakav je to efekt imalo ''strateško žrtvovanje'' Vukovara. Prosvjetilite me, molim vas!
User avatar
madner
Posts: 56786
Joined: 09/08/2004 16:35

#42

Post by madner »

osa wrote:Mali osvrt vojnim znalcima. vukovar nije prodan, izdan, dogovoren, već svjesno žrtvovan. svjesno žrtvovan u cilju zaustavljanja agresije i konsolidacije hv. naravno nitko to neće reći direktno jer ružno zvuči, ali indirektno se to moglo izvući iz mnogih izjava aktera tih događanja. žrtva vokovara s vojnog stanovišta je potpuno opravdana, rat se vodi na strateškoj i taktičkoj razini a ne bitkama uličnih momaka.
To bi znaćilo da je hrvatska vojska mogla odbranit Vukovar da je htjela, ali je svjesno išla u zamjenu. Mislim da ta teorija ne stoji. JNA je imala absolutnu nadmoč u tehnici, i jedino što je HV mogla raditi jeste kupovati vrijeme i borit se u uslovima gdje je ta tehničko materijalna nadmoč manje izražena.

Dakle može se reč da je Vukovar iskorišten za kupovinu vremena i konsolidaciju, ali žrtva implicira da je bilo moguče spriječiti pad istog.
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#43

Post by kicky »

madner wrote:

Dakle može se reč da je Vukovar iskorišten za kupovinu vremena i konsolidaciju, ali žrtva implicira da je bilo moguče spriječiti pad istog.
That's my point!
User avatar
madner
Posts: 56786
Joined: 09/08/2004 16:35

#44

Post by madner »

kicky wrote: Vidim da imamo i West Point vojne stratege na forumu pa da ih upitam kakav je to efekt imalo ''strateško žrtvovanje'' Vukovara. Prosvjetilite me, molim vas!
Nisam strateg, ali po meni je to bila jedna od većih gluposti JNA-a. Ta ista sila što je iskorištena za zauzimanje Vukovara mogla je napredovat na najboljem tenkoprohodnom pravcu i HV je nebi mogla zaustavit.

Bitke za kasarne nisu još bile odlučene i HV nije imala dovoljno tehnike za ravnopravnu borbu. Takođe večina jedinica je bila tek u fazi formiranja i kao takva nesposobna za manervarski rat.

Ukratko efekat je bio da je nije bilo bitke za prilaz Zagrebu i Osijek nije bio odsječen sa sjeverne strane. Zašto, to je drugo pitanje.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#45

Post by in33sa »

madner wrote:
kicky wrote: Vidim da imamo i West Point vojne stratege na forumu pa da ih upitam kakav je to efekt imalo ''strateško žrtvovanje'' Vukovara. Prosvjetilite me, molim vas!
Nisam strateg, ali po meni je to bila jedna od većih gluposti JNA-a. Ta ista sila što je iskorištena za zauzimanje Vukovara mogla je napredovat na najboljem tenkoprohodnom pravcu i HV je nebi mogla zaustavit.

Bitke za kasarne nisu još bile odlučene i HV nije imala dovoljno tehnike za ravnopravnu borbu. Takođe večina jedinica je bila tek u fazi formiranja i kao takva nesposobna za manervarski rat.

Ukratko efekat je bio da je nije bilo bitke za prilaz Zagrebu i Osijek nije bio odsječen sa sjeverne strane. Zašto, to je drugo pitanje.
Ma da, 1000 slabo naoruzanih branitelja Vukovara je u patikama tri mjeseca odolijevalo citavoj JNA armadi, ali da su te snage JNA zaobisle Vukovar, prosetali bi se do Zagreba.

Sve kroz Osijek, Djakovo, Vinkovce (koji su, btw, odlijevali i odolili JNA armadi)

Kako da ne....
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#46

Post by rajvosa^ »

JNA jeste napravila gresku sto je Vukovar okruzila i nije dala slobodan put za izvljacenje. Da su to uradili ne bi se zajebavali sto rece neki srpski general svojima podoficirima "saka ljudi vas zajebavala 90 dana". Iako je ta saka ljudi brojila oko 1800 lako naoruzanih, naspram cetnickih 40,000 + sva orudja(brojke variraju), i jeste saka ljudi.

Da li je HR izdala Vukovar,i jeste i nije. Tih 90 dana baziranja JNA na Vukovar je kolko tolko dalo malo vremena HR vojsci da sredi svoje linije i zone odgovornosti. Kazu da napadac mora imati 3-1 omjer da bi osvojio nesto - znaci HR bi morala dati 100,000 da oslobodi Vukovarski obruc i potisne JNA...kao sto je i JNA trebalo da pobije 1800 boraca koji se bore za goli zivot i to srcem. Mislim da u Nov 1991 to nije bilo moguce. Je li ovo razlog ne slanja pomoci Vukovari i da li je izdaja? Ne znam kako bi ja reagovao da sam bio na mjestu Vukovaraca.

U svakom slucaju, JNA vojska je tu pokazala svoju nesposobnost kako im visokih oficira, tako i nedostatka muda...
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#47

Post by suncokret13 »

grozota.....

mnogo ljudi je ubijeno iz razloga sto im je nacija drugacija - uzas !



......odmah,poslije drugog svjetskog rata,
u posjetu, njemackoj dolaze,poljski biskupi i obracaju se njemackim biskupima s : OPROSTITE NAM !


.........
nekakav odnos snaga i tehnike pred drugi svjetski rat njemacka vs poljska bio bi njemacka s tenkovskim jedinicama, a poljska s konjicom.
Poljska je izgubila najvise stanovnistva u II svjetskom ratu, u Poljskoj su bili i zloglasni konc-logori..........

ali se desilo to :

......odmah,poslije drugog svjetskog rata,
u posjetu, njemackoj dolaze,poljski biskupi i obracaju se njemackim biskupima s : OPROSTITE NAM !


...ne da branim ZLOCINCE ,bez obzira da li to bili srbi,hrvati ili muslimani.....
ali stalno potencirati necije zlocine,odrastati i zivjeti u mrznji to je ipak previse....
nikada ni jedan zlocin nije ostao ne naplacen.

''kako je ko radio,takvu ce platu i primiti''
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#48

Post by rajvosa^ »

suncokret13 wrote:grozota.....

mnogo ljudi je ubijeno iz razloga sto im je nacija drugacija - uzas !



......odmah,poslije drugog svjetskog rata,
u posjetu, njemackoj dolaze,poljski biskupi i obracaju se njemackim biskupima s : OPROSTITE NAM !


.........
nekakav odnos snaga i tehnike pred drugi svjetski rat njemacka vs poljska bio bi njemacka s tenkovskim jedinicama, a poljska s konjicom.
Poljska je izgubila najvise stanovnistva u II svjetskom ratu, u Poljskoj su bili i zloglasni konc-logori..........

ali se desilo to :

......odmah,poslije drugog svjetskog rata,
u posjetu, njemackoj dolaze,poljski biskupi i obracaju se njemackim biskupima s : OPROSTITE NAM !


...ne da branim ZLOCINCE ,bez obzira da li to bili srbi,hrvati ili muslimani.....
ali stalno potencirati necije zlocine,odrastati i zivjeti u mrznji to je ipak previse....
nikada ni jedan zlocin nije ostao ne naplacen.

''kako je ko radio,takvu ce platu i primiti''
Mislim da ti je boldirana recenica pogresna. Kolko danas zlocinaca hoda mirno ili su negdje u zabitima i zivjece izgleda "sretno do kraja zivota". Al eto, nekom rat nekom brat.

Dobar snimak kako se JNA dici kako su "oslobodise" Vukovar. Obrati paznju na pjesme u pozadini, i "dobrovoljce". Snimak star al mozda neko nije vidjeo.

http://www.youtube.com/watch?v=RvCAYctK ... re=related

Al im je zato Trpinjska cesta bol u dusi.
User avatar
madner
Posts: 56786
Joined: 09/08/2004 16:35

#49

Post by madner »

in33sa wrote: Ma da, 1000 slabo naoruzanih branitelja Vukovara je u patikama tri mjeseca odolijevalo citavoj JNA armadi, ali da su te snage JNA zaobisle Vukovar, prosetali bi se do Zagreba.

Sve kroz Osijek, Djakovo, Vinkovce (koji su, btw, odlijevali i odolili JNA armadi)

Kako da ne....
Sve OKO Osijeka, Djakova, Vinkovica. Razlog zašto su mogli odoliti jeste da gradski teren odgovara branitelju i da na istom mehanizacija nije tolko odlučujuća prednost.

Da se taj mehanizovani korpus zaletio na drugi grad isto bi prošo, ali dok kasarne još nisu pale HV nije imala mogučnost da im se ravnopravno suprostavi.
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#50

Post by DUREX »

Ne mogu.... pocnem da pisem post, da povucem paralelu izmedju Vukovara i Srebrenice... Sjetim se kako smo jaki i zeljni da SAMI okoncamo sve ovo bili te '95... pa se iznerviram kad pomislim kako smo lako zavaljivani i zaustavljani u ratu, a radi necijih piljarskih ciljeva (mozete li da spavate, majku vam mrtvu jebem...)

Ostacu na jednostavnoj poruci.

Slava svim zrtvama, civilima i braniocima Vukovara. Do neba je velika njihova borba.

Jos jedan dokaz protiv kakvih smo PICKETINA ratovali.
Post Reply