Vrtoglavica

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

ibizza
Posts: 4577
Joined: 05/06/2008 00:46

#1 Re: Vrtoglavica

Post by ibizza »

Vratna kičma?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#2 Re: Vrtoglavica

Post by vjeshalica »

Pritisak mozda?
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Vrtoglavica

Post by Edin H. »

Da, izmjeri pritisak.
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4 Re: Vrtoglavica

Post by Edin H. »

sherbett wrote: 17/10/2021 23:49 A malo je nizi, 114/78

Funkcioniram al me pomalo zanosi
Ok je to pritisak
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#5 Re: Vrtoglavica

Post by last mohicans »

Vertigo, vratna kičma. To su najčešći uzroci, a moze ih biti jos.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#6 Re: Vrtoglavica

Post by last mohicans »

sherbett wrote: 18/10/2021 00:01
last mohicans wrote: 18/10/2021 00:00 Vertigo, vratna kičma. To su najčešći uzroci, a moze ih biti jos.
Jel to trebam ici slikati?
Izguglaj, imas dobrih članaka. Ako je vratna kičma u pitanju, trebala bi osjecati stalne ili povremene tegobe, da ti se ukoči vrat, da te boli nakon spavanja itd. Nju mozes snimiti, a najprije mozeš uraditi color dopler,to ti je lakše, on ti mjeri protok krvi na ovim vratnim arterijama, da li ima začepljenja i sl. Sestra ima taj vertigo, jednostavno joj se tako zavrti s vremana na vrijeme, a ona je operisala i vratnu kičmu, doduše. Ne mora značiti da je to,moze desetine razloga biti. Mislim da nema čovjeka ko me se nije kad tad zavrtilo ili ce se zavrtiti. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#7 Re: Vrtoglavica

Post by dale cooper »

Može biti vrtoglavica i slabost i zbog povećanih masnoća u krvi. Najbolje je otići i izvaditi sve nalaze i startati od toga pa onda ići dalje
ako se ne utvrdi razlog.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8 Re: Vrtoglavica

Post by dale cooper »

sherbett wrote: 18/10/2021 00:18
dale cooper wrote: 18/10/2021 00:13 Može biti vrtoglavica i slabost i zbog povećanih masnoća u krvi. Najbolje je otići i izvaditi sve nalaze i startati od toga pa onda ići dalje
ako se ne utvrdi razlog.
Cuj to
To nisam nikad imala :?
Zato i kažem da prvo treba odraditi sve nalaze krvi da se isključe neke osnovne stvari kao holesterol, trigliceridi, šećer. Pa onda
ići i pregledati leđnu kičmu i ostalo.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#9 Re: Vrtoglavica

Post by MMM1977 »

Kod mene je problem centar za ravnotežu. Nakon silnih odlazaka neurologu, internisti, očnom, endokrinologu i napokon orl, dobio sam izgleda pravu terapiju jer već 15 dana nisam imao niti jednu epizodu a znalo ih je biti po 5-6 dnevno.

Vertigo je zajeban, za čak 50% se nikad ne utvrdi pravi razlog i mora se obići hrpa specijalista i povaditi još veća hrpa nalaza jer može biti milion razloga.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#10 Re: Vrtoglavica

Post by nikeze »

Centar za ravnotežu u uhu. Ima lakših i težih slučajeva. Svakom se to desi u životu. Liječi se tabletama Betaserc koje se piju nekoliko dana i miruje se a pije se i Lexilium. Neko pije i Stugaron Forte.
Kod lakše vrtoglavice pomogne i izlazak na čist zrak.Neko mora piti duže vrijeme. Vrtoglavica može biti veoma neugodna.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#11 Re: Vrtoglavica

Post by preselio na ahiret »

sherbett wrote: 17/10/2021 23:44
Ne razumijem sta je sad to?
Problemi,zdravstvene prirode
no_sikiriki
Posts: 17165
Joined: 11/12/2012 13:21

#12 Re: Vrtoglavica

Post by no_sikiriki »

ako se desilo samo jednom, nije big deal. ne bih trcala doktoru, jedino ako postane ucestalo.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#13 Re: Vrtoglavica

Post by preselio na ahiret »

Mozda je i koronu fasovala
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#14 Re: Vrtoglavica

Post by preselio na ahiret »

sherbett wrote: 18/10/2021 20:45 Pa zna biti ali jaaako rijetko i ovo je do sada znacajnije jer je dugo trajalo
Ali evo vec sam danas prehladjena i nos i grlo, mozda je od toga
preselio na ahiret wrote: 18/10/2021 20:45 Mozda je i koronu fasovala
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#15 Re: Vrtoglavica

Post by preselio na ahiret »

To su ti pocetni simptomi pa ti vjerovala ili ne,ja bi volio da nije ako me ko pita :D
balavac
Posts: 21
Joined: 03/10/2021 00:54

#16 Re: Vrtoglavica

Post by balavac »

Stres i anksioznost. Imaju milijardu simptoma, od blagih do smrti. Čak i duhovni učitelj Eckhart Tolle kaže da briga može ubiti čovjeka i stvorit bolesti, čak i sitna.
Herbert Shelton je primijetio da su ljudi koji su se bojali smrti od gladi, ustvari umrli od straha od smrti, a ne od gladi, tokom višemjesečnog posta, ali rijetkost.
Doživljavao sam svašta, od nesvjestice pri ustajanju koja traje 5 sekundi, do totalnog gubitka vida koji traje minutu i električnih šokova ili igala u mozgu koji traju pola sekunde, i ukočena bolna vilica i zubi. Recimo sad mi je šupljo 6 zuba, ali samo me bole pred ljudima, jer tad imam anksioznost.
Naravno, kasnije se ispostavilo nije mi ništa, krv uredna, stolica i urin uredni, srce zdravo...učinilo mi se da je slomljena i vilica i prsa, kažu ma to je ništa.
Poneki doktor da je ponekad rekao nizak pritisak ili malo kriva kičma itd. Ali nije ni čudo kad živim sjedeći život: igram GTA V 24 sata na laptopu, ne spavam redovno.
Sad kad sam se počeo kriti po kući, izbjegavati ljude i strašne situacije, sad je ipak lakše jer se ne izlažem se stresnim situacijama.
Tek ponekad kad se izložim "normalnom" svijetu, dese se razni čudni simptomi jer se sekiram, strahujem, bojim...npr da me neko ne prebije ili pogleda krivo. Važno je upravljati stresom, disanjem, itd, imaš savjete u knjigama poput Linden metoda, gdje autor izliječio milione ljudi. Opuštanje, joga, vježbanje, disanje, položaj tijela, hrana, spavanje...
Milijarde ljudi pati od anksioznog poremećaja, i misle da pate od neke opasne bolesti jer su simptomi strašni, i taj strah se zove hipohondrija.
Eh sad šta je uzrok stresa kako se skroz rješiti stresa, evo nekih citata Eckharta iz knjige Nova zemlja:
Glas ega konstantno remeti prirodno stanje dobrobiti u telu. Skoro svako ljudsko telo nalazi se pod velikim stresom i naporom. Ono nije ugroženo od strane nekog spoljašnjeg fakto­ra, već iznutra, od strane uma. Ego je vezan za telo, i ono ne može a da ne odgovori na svaki disfunkcionalni misaoni obrazac od kojih se ego sastoji. Stoga, tok negativnih emocija prati tok neprestanog i nagonskog razmišljanja.

Šta je to negativna emocija? Emocija koja je toksična po telo i koja ometa izbalansirano i harmonično funkcionisanje tela. Strah, nemir, zameranje, tuga, mržnja ili intenzivno negodovanje, ljubomora, zavist - sve to remeti protok energije kroz telo, utiče na rad srca, imunološki sistem, varenje, lučenje hormona itd. Čak i priznata medicina, iako ne zna mnogo o načinu na koji ego funkcioniše, počinje da uviđa vezu između negativnog emo­cionalnog stanja i fizičke bolesti. Emocija koja škodi telu utiče i na ljude s kojima dolazite u kontakt indirektno, putem lančane reakcije, ali i na bezbrojne druge, s kojima uopšte ne dolazite u kontakt. Postoji sveobuhvatni termin za sve negativne emocije: nesreća.

Kako nesreća raste, međutim, stvara još veći poremećaj u vašem životu. Možda telo ne može da podnese više stresa i razvi­je bolest ili neku vrstu disfunkcionalnosti. Možda ćete biti umešani u saobraćajnu nesreću, određenu konfliktnu situaciju ili dramu koja je prouzrokovana željom tela-boli za tim da se nešto loše dogodi ili da počinite fizičko nasilje. Ili sve postane suviše teško i vi više ne možete da živite sa svojom nesrećom. Telo-boli, naravno, deo je tog lažnog doživljaja koji imate o sebi.
Last edited by balavac on 24/10/2021 18:41, edited 2 times in total.
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#17 Re: Vrtoglavica

Post by emmir1 »

Može da bude baš puno toga.
Imao sam vrtoglavicu, kada oborim glavu prema dole ili prema gore.

Slali su me na snimanje vratne kičme, color dopleri vratnih žila, sve nalaze...itd

Na kraju bilo u uhu neki onolit ili kristal se pomjerio iz kućišta i kod doktora u 3 manevra glave se vratio taj onolit i prestale vrtoglavice
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#18 Re: Vrtoglavica

Post by PlusSA »

Šta je ba ovo ljudi, dosta se raje žali na vrtoglavicu :shock:

Zadnjih 2-3 mjeseca dosta poznanika ima probleme sa ravnotežom odnosno i vrtoglavicom.
Post Reply