Vrtići u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#26 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by banjaluka078 »

muha_sa wrote: 26/01/2021 13:23

160 državni vrtic. 120 poludnevni boravak.
Ko ima pravo na subvenciju placa 80.

Hvala!
User avatar
video
Posts: 6853
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#27 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by video »

banjaluka078 wrote: 26/01/2021 13:36
muha_sa wrote: 26/01/2021 13:23

160 državni vrtic. 120 poludnevni boravak.
Ko ima pravo na subvenciju placa 80.

Hvala!
Jel to otvaras vrtic u BL pa ce za cijene raspitujes :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#28 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by banjaluka078 »

video wrote: 26/01/2021 17:42
Jel to otvaras vrtic u BL pa ce za cijene raspitujes :D
Nije mi palo na um.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#29 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by mali_balon »

Tu naravno treba razlika da se napravi izmedju igraone/dnevnog boravka i vrtica.
Vrtici moraju biti opremljeni za djecu (wc....), Kuharice, pedagog i med sestra....i jedino registrovani vrtic moze izdat potvrdu od predskolskom obrazovanju
c0de
Posts: 473
Joined: 27/05/2009 11:28

#30 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by c0de »

Waldorfski vrtic "Kolibica" na Stupu, sve preporuke, cijena 350KM, djeca dosta vremena provode napolju (neovisno o padavinama :)), mi smo prezadovoljni.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Waldorfska_pedagogija
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#31 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by EasyMan »

Ima li neko iskustva sa vrticem Lastavica kod Bosmala?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by muha_sa »

EasyMan wrote: 08/02/2022 21:31 Ima li neko iskustva sa vrticem Lastavica kod Bosmala?
Dobro jutro :-D

Imam ja :) sin mi išao u taj vrtic a sad mi unuk (njegov sin) ide :)
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#33 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by EasyMan »

muha_sa wrote: 09/02/2022 06:26
EasyMan wrote: 08/02/2022 21:31 Ima li neko iskustva sa vrticem Lastavica kod Bosmala?
Dobro jutro :-D

Imam ja :) sin mi išao u taj vrtic a sad mi unuk (njegov sin) ide :)
Dobar dan dobri Muha :D

De pisi kakav je vrtic ovdje ili u pp, mogli bi mi malci tu upasti. Nisam zadovoljan sa privatnim u koji su krenuli. :)
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#34 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Grof »

Ima li neko iskustva s vrtićem Panda na Otoci? Ili vrtićem Cvrčak na Malti?

Trebamo tek upisati dijete pa me zanimaju iskustva roditelja čija djeca idu u vrtiće na potezu Novo Sarajevo - Novi Grad
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#35 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by iceman ze »

Grof wrote: 09/02/2022 12:26 Ima li neko iskustva s vrtićem Panda na Otoci? Ili vrtićem Cvrčak na Malti?

Trebamo tek upisati dijete pa me zanimaju iskustva roditelja čija djeca idu u vrtiće na potezu Novo Sarajevo - Novi Grad
prijatelj mi je govorio za Cvrčak da je ok, prije nekih 4 g ako je to sada relevantno. Ja cu opet i drugo dijete upisati u JU, stariji je isao par godina i imam dobra iskustva
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#36 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by EasyMan »

Grof wrote: 09/02/2022 12:26 Ima li neko iskustva s vrtićem Panda na Otoci? Ili vrtićem Cvrčak na Malti?

Trebamo tek upisati dijete pa me zanimaju iskustva roditelja čija djeca idu u vrtiće na potezu Novo Sarajevo - Novi Grad
U Cvrcak ces tesko upasti, cesto se ceka mjesecima.
Panda srednja zalost, pohladno djeci, nema izbacenog jelovnika kao nekad sto je bilo, gube djecije stvari itd…
Proposition Joe
Posts: 287
Joined: 10/03/2012 09:26

#37 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Proposition Joe »

Ima li neko s preporuči ili podijeli iskustva sa vrtićima na području Breke, Bjelava, Višnjika?

Ja što znam su onaj Tweety kod ambulante Breka i Sportissimo kids na Panjinoj kuli?

Iko iskustva s njima ili nekim drugim na tom području?

Btw, dijete ima 1 godinu.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#38 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by nivla »

raspitas se sta imas u blizini i budi sretan ako uspijes upisati dijete
sto se tice toga sta je dobro i sta nije, to su licne preferense a ne zaista da li je vrtic ovakav ili onakav, svaki je dobar
sa ovim se mnogi nece sloziti ali generalno mnogo danas ljudi prebiraju i pregledaju nebitne stvari, a zanemaruju da je najvaznije da dijete bude sa drugom djecom svog uzrasta i da uz njega vrijeme provode osobe osposobljene za rad sa djecom a ne nane, djedovi, amidze,tetke strine itd
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#39 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by sime_cipol »

Proposition Joe wrote: 15/03/2022 15:09 Ima li neko s preporuči ili podijeli iskustva sa vrtićima na području Breke, Bjelava, Višnjika?

Ja što znam su onaj Tweety kod ambulante Breka i Sportissimo kids na Panjinoj kuli?

Iko iskustva s njima ili nekim drugim na tom području?

Btw, dijete ima 1 godinu.
Sjecam se da je bio preko puta parkinga UKC, ne znam Jel jos radi
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#40 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by no_sikiriki »

Preporuke za (privatni) vrtić u Starom gradu?

Edit: Ima li ko iskustva sa vrtićem Čarobna kućica?
Last edited by no_sikiriki on 24/03/2022 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#41 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by stachu »

Proposition Joe wrote: 15/03/2022 15:09 Ima li neko s preporuči ili podijeli iskustva sa vrtićima na području Breke, Bjelava, Višnjika?

Ja što znam su onaj Tweety kod ambulante Breka i Sportissimo kids na Panjinoj kuli?

Iko iskustva s njima ili nekim drugim na tom području?

Btw, dijete ima 1 godinu.
Regenbongen na Breki, sve pohvale :thumbup:
Cjelodnevni 280KM
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#42 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by madesa »

no_sikiriki wrote: 24/03/2022 10:03 Preporuke za (privatni) vrtić u Starom gradu?

Edit: Ima li ko iskustva sa vrtićem Čarobna kućica?
Nije stari grad ali je na cobanija, Maslacak , najbolji u gradu :thumbup:
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#43 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by nivla »

ne zelim da upadnem u raspravu ali koji su to kriteriji, osim subjektivnih da kazes da je nesto najbolje u gradu, ako nisi probala sve drugo u gradu kako onda i subjektivno mozes reci takvo nesto
svaki vrtic je dobar za razvoj socijalne komponente djeteta, kao i ucenju manira, odgoju, to sto roditelji danas ocekuju neke stvari koje ni kuci ne primjenjuju je poprilicno subjektivna stvar
je li ispada da sad sva djeca koja nisu isla u maslacak, vec druge vrtice ne valjaju, nisu dobro odgojena, jela suhog hljeba i smrzavala se

kod vrtica je bitno da imaju 2 učiteljice i medicinsku sestru na grupu od 18 djece, po normativima grupa ne bi smjela biti veca, da im je obroke predvidjela osoba koja se skolovala da zna sta djeci treba nutricionisticki, da u slucaju da dijete ima alergije uciteljice vladaju tom informacijom i paze cime hrane to dijete, da vrtic ima svoje dvoriste u kojem se djeca mogu igrati a ne da ih kao u nekim hvaljenim izvode u javni park jer svog dvorista nemaju
medjutim danas su sasvim drugi kriteriji danas je bitno da vrtic nudi fino servirana jela djetetu od 2-3 godine, da svako malo uciteljice salju roditeljima slike njihove djece, danas roditelji iako u vecini nisu skolovani za to najbolje znaju sta je djeci najbolje nutricionisticki, i sad bi lista ovih nebitnih bitnosti isla u krajnjost a zapravo se u vecini slucajeva dijete ne stavlja u prvi plan, vec je upisati dijete u odredjeni vrtic zapravo stvar laznog prestiza roditelja
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#44 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by no_sikiriki »

madesa wrote: 21/04/2022 08:55
no_sikiriki wrote: 24/03/2022 10:03 Preporuke za (privatni) vrtić u Starom gradu?

Edit: Ima li ko iskustva sa vrtićem Čarobna kućica?
Nije stari grad ali je na cobanija, Maslacak , najbolji u gradu :thumbup:
Baš ovih dana hoćemo da taj vrtić obidjemo, ali mali bolestan, pa moramo čekati. Hvala za preporuku. :thumbup:
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#45 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Ali_G »

nivla wrote: 21/04/2022 09:32 ne zelim da upadnem u raspravu ali koji su to kriteriji, osim subjektivnih da kazes da je nesto najbolje u gradu, ako nisi probala sve drugo u gradu kako onda i subjektivno mozes reci takvo nesto
svaki vrtic je dobar za razvoj socijalne komponente djeteta, kao i ucenju manira, odgoju, to sto roditelji danas ocekuju neke stvari koje ni kuci ne primjenjuju je poprilicno subjektivna stvar
je li ispada da sad sva djeca koja nisu isla u maslacak, vec druge vrtice ne valjaju, nisu dobro odgojena, jela suhog hljeba i smrzavala se

kod vrtica je bitno da imaju 2 učiteljice i medicinsku sestru na grupu od 18 djece, po normativima grupa ne bi smjela biti veca, da im je obroke predvidjela osoba koja se skolovala da zna sta djeci treba nutricionisticki, da u slucaju da dijete ima alergije uciteljice vladaju tom informacijom i paze cime hrane to dijete, da vrtic ima svoje dvoriste u kojem se djeca mogu igrati a ne da ih kao u nekim hvaljenim izvode u javni park jer svog dvorista nemaju
medjutim danas su sasvim drugi kriteriji danas je bitno da vrtic nudi fino servirana jela djetetu od 2-3 godine, da svako malo uciteljice salju roditeljima slike njihove djece, danas roditelji iako u vecini nisu skolovani za to najbolje znaju sta je djeci najbolje nutricionisticki, i sad bi lista ovih nebitnih bitnosti isla u krajnjost a zapravo se u vecini slucajeva dijete ne stavlja u prvi plan, vec je upisati dijete u odredjeni vrtic zapravo stvar laznog prestiza roditelja
Pa u koji vrtic bi onda roditelji upisali djecu??? Ispunjavaju li 2 u gradu ove kriterije?
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#46 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by madesa »

no_sikiriki wrote: 21/04/2022 09:41
madesa wrote: 21/04/2022 08:55

Nije stari grad ali je na cobanija, Maslacak , najbolji u gradu :thumbup:
Baš ovih dana hoćemo da taj vrtić obidjemo, ali mali bolestan, pa moramo čekati. Hvala za preporuku. :thumbup:
Dvoje djece mi ide sad ce i trece aBd. Imaju tri grupe . U prvoj grupi predivna zena, vidjet ces. Kad malo porastu nema sta ne obilaze. Pogledaj na FB slike i objave sve ce ti biti jasno. Hrana odlicna, povrce i voce im je sve domace. Ja sam prvo dijete upisao u vrtic Osmijeh i kad sam dosao prvi dan po dijete cujem plac i popnem se uz stepenice vidim kako place i udara u staklo od vrata a tete sjede i puse cigare i kafu piju. Sekunda je falila da direktoricu osamarim . Kaze meni nije htjela da spava i to je kao kazna. Dijete od godinu dana :lol: .
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#47 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by madesa »

nivla wrote: 21/04/2022 09:32 ne zelim da upadnem u raspravu ali koji su to kriteriji, osim subjektivnih da kazes da je nesto najbolje u gradu, ako nisi probala sve drugo u gradu kako onda i subjektivno mozes reci takvo nesto
svaki vrtic je dobar za razvoj socijalne komponente djeteta, kao i ucenju manira, odgoju, to sto roditelji danas ocekuju neke stvari koje ni kuci ne primjenjuju je poprilicno subjektivna stvar
je li ispada da sad sva djeca koja nisu isla u maslacak, vec druge vrtice ne valjaju, nisu dobro odgojena, jela suhog hljeba i smrzavala se

kod vrtica je bitno da imaju 2 učiteljice i medicinsku sestru na grupu od 18 djece, po normativima grupa ne bi smjela biti veca, da im je obroke predvidjela osoba koja se skolovala da zna sta djeci treba nutricionisticki, da u slucaju da dijete ima alergije uciteljice vladaju tom informacijom i paze cime hrane to dijete, da vrtic ima svoje dvoriste u kojem se djeca mogu igrati a ne da ih kao u nekim hvaljenim izvode u javni park jer svog dvorista nemaju
medjutim danas su sasvim drugi kriteriji danas je bitno da vrtic nudi fino servirana jela djetetu od 2-3 godine, da svako malo uciteljice salju roditeljima slike njihove djece, danas roditelji iako u vecini nisu skolovani za to najbolje znaju sta je djeci najbolje nutricionisticki, i sad bi lista ovih nebitnih bitnosti isla u krajnjost a zapravo se u vecini slucajeva dijete ne stavlja u prvi plan, vec je upisati dijete u odredjeni vrtic zapravo stvar laznog prestiza roditelja
na kojim si drogama ,ni tacke ni zareza :lol: . Kakve nebuloze pises ? Probao jedan vrtic katastrofa imas post iznad. Kad ti dijeca jedva cekaju u vrtic da idu onda znas da je odlican. Kad imaju na meniju kuhana jela i kad ih vode u muzeje,pozorista meni je taj vrtic najbolji. A ti popij kakvu tabletu ,preskocila si termin
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#48 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by nivla »

u svakom privatnom i javnom vrticu ima angazovana osoba ili se angazuje osoba koja planira obroke za djecu svakog uzrasta - znaci ima
svaki vrtic koji drzi do sebe nece mimo normativa upisati vise djece od 18 u vrticku grupu, privatni se nekad ne pridrzavaju toga
svaki ima program prilagodjen uzrastu
u svakom vrticu imas i izlete organizovane, al eto izgleda samo je tako u maslacku
sto se samog upisa tice, treba imati i srece jer bez obzira sto su vrtici privatni, ako postuju normative neces upisati dijete u isti jer jednostavno nema mjesta
u drzavni koji mi je 2 minute od stana nisam upisao djecu jer razlog je poprilicno ocit, prijavljeno preko 250 za grupu koja ima 18 djece
mana drzavnih je sto rade do 17:00, znaci ko ima bilo kakav posao gdje ostaje iza 16:00 uglavnom nece moci pokupiti dijete do 17:00, morace angazovati nekog da mu pokupi dijete, privatni uglavnom rade do 18:00
dJeca mi poprilicno sretna odlaze i vracaju se iz vrtica tako da eto ako je suditi po tome vrtic je super, vjerovatno bi tako bilo i da su upisana u bilo koji drugi
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#49 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by no_sikiriki »

madesa wrote: 21/04/2022 09:48
no_sikiriki wrote: 21/04/2022 09:41

Baš ovih dana hoćemo da taj vrtić obidjemo, ali mali bolestan, pa moramo čekati. Hvala za preporuku. :thumbup:
Dvoje djece mi ide sad ce i trece aBd. Imaju tri grupe . U prvoj grupi predivna zena, vidjet ces. Kad malo porastu nema sta ne obilaze. Pogledaj na FB slike i objave sve ce ti biti jasno. Hrana odlicna, povrce i voce im je sve domace. Ja sam prvo dijete upisao u vrtic Osmijeh i kad sam dosao prvi dan po dijete cujem plac i popnem se uz stepenice vidim kako place i udara u staklo od vrata a tete sjede i puse cigare i kafu piju. Sekunda je falila da direktoricu osamarim . Kaze meni nije htjela da spava i to je kao kazna. Dijete od godinu dana :lol: .
E baš ti hvala na podijeljenom iskustvu. Nama će ovo biti prvo iskustvo, pa je naravno bitno da odaberemo dobar vrtić.
Malom su 4 godine, znaš li slučajno ima li grupa za taj uzrast i koji je omjer dječaka i djevojčica? Nekad smo prolazili tuda i vidjeli djecu, pa mi je djelovalo da ima baš puno djevojčica.
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#50 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by madesa »

no_sikiriki wrote: 21/04/2022 10:03
madesa wrote: 21/04/2022 09:48

Dvoje djece mi ide sad ce i trece aBd. Imaju tri grupe . U prvoj grupi predivna zena, vidjet ces. Kad malo porastu nema sta ne obilaze. Pogledaj na FB slike i objave sve ce ti biti jasno. Hrana odlicna, povrce i voce im je sve domace. Ja sam prvo dijete upisao u vrtic Osmijeh i kad sam dosao prvi dan po dijete cujem plac i popnem se uz stepenice vidim kako place i udara u staklo od vrata a tete sjede i puse cigare i kafu piju. Sekunda je falila da direktoricu osamarim . Kaze meni nije htjela da spava i to je kao kazna. Dijete od godinu dana :lol: .
E baš ti hvala na podijeljenom iskustvu. Nama će ovo biti prvo iskustvo, pa je naravno bitno da odaberemo dobar vrtić.
Malom su 4 godine, znaš li slučajno ima li grupa za taj uzrast i koji je omjer dječaka i djevojčica? Nekad smo prolazili tuda i vidjeli djecu, pa mi je djelovalo da ima baš puno djevojčica.
ima naravno. Za omjer tacno ne znam , mozda vise djevojcica ali djecaka u tom uzrastu ima sigurno. Raspitaj se jedini problem moze biti da su puni jer su ograniceni sa brojem. Ima tri sprata , na prvom su bebe , drugi sprat je srednji uzrast i treci je djeca predskolska i produzeni boravak i ima skola klavira i plesanja. Raspitaj se za mjesto ako ne bude mjesta onda rezervisi. Jedino sto mi smeta sto idu djeca guzonja :D Profesori,fudbaleri ,doktori pa je to sve neki level malo veci
Post Reply