Vrtići u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Reuf-Refko
Posts: 330
Joined: 10/01/2014 10:14

#1 Vrtići u Sarajevu

Post by Reuf-Refko »

Koji su najbolj...? Edukativni..? Hrana, osobolje...cijena!!!
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Reuf-Refko wrote:Koji su najbolj...? Edukativni..? Hrana, osobolje...cijena!!!
kako zamišljaš da ti ovo neko odgovori kada svima dijete ide u samo jedan vrtić i mogu dati odgovor samo za njega a ostalo je rekla-kazala :)
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by shalla »

Vrlo vrlo vrlo vrlo nezahvalna tema i subjektivno pitanje, vjeruj mi ;-)
Svastika i badžo upisali kćerkicu u isti vrtić kao mi svog malca, mi hvala Bogu prezadovoljni, ona svaki dan ima poneku primjedbu. Dakle, ako dvije sestre imaju tako različit pogled na jedan vrtić, ne treba ti dalje...

Poredaj prioritete pa skontaj koji ispunjava tvoje uslove. Nama je, pored onog osnovnog, čistoće, ishrane i sl, bilo vrlo bitno to što vrtić ima svoje veliko dvorište gdje svaki dan izvode djecu a eto, možda to nekome uopšte nije bitno... Nadam se da ti je jasno da ćeš teško dobiti pravi odgovor ovdje ;-)
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#4 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by manekenka u penziji »

Evo kod mene je curica promjenila par vrtica pa mogu dati kratki, subjektivni, osvrt.

Sa navršenom godinom je krenula u "Prve korake", privatni vrtić, 250 KM.
Imaju jaslice, na zadnjem spratu i dvije tete koje čuvaju djecu. Djece bude oko 20ak. Bude i beba mladih od godine dana. Vrlo često ćete tu naći i djecu koja ne idu u taj vrtić, jer tete čine uslugu drugarici od vlasnice vrtica, pa joj pričuvaju bebicu koja je najčešće slinava. Vrata i prozori su uvijek otvoreni pa je propuh neizbježan. Ako pitate vidno iscrpljene tete da li su izvodile vašu bebu van, jer imaju dvorište, rukom će vam pokazati na ostalu djecu i reci: "zar mislite da imam kada od svih njih?" Sto se tice ishrane, nemam šta reći jer moje dijete nije tamo ništa ni jelo ni pilo, bar kako tete kažu. Na spratu ispod je starija grupa a u prizemlju velika igraona koja se zimi ne grije, pa se tada najčešće i ne koristi. Kad sam već odlučila da pišem o ovom vrtiću, moram i spomenuti prvu asocijaciju koja je ostala kao ružno sjećanje: naime, tete su me zvale da dođem ranije po curicu i vjerovatno me nisu tako brzo očekivale. Nailazim na scenu gdje golog dječaka teta nosi prema toaletu, noseći ga za ruke, tj. šake i pokušava ga sto vise domaći od sebe jer se ukakio. Tu smo i završili sa tim vrtićem.


Poslje smo napravili pauzu sa vrtićem, unajmili tetu da bi malena tek ove godine ponovo krenula u vrtić.

Izabrala sam ovaj put vrtić "Zvjezdice", Privatni, 250 KM.
Teta Sanela, divna žena, se brine o bebicama u jaslama. To je grupa od 18mj-3 godine. Teta Ana se brine za stariju grupu. U tom vrtiću vlada red, rad i disciplina a sva djeca vesela i nasmijana. Zna se kada je vrijeme za igru, kada je vrijeme za spavanje, kada za jelo. Malena nikada nije bila neuredna ili mokra. Čak su im mijenjali odjeću i kada se oznoje. Ukoliko zaboravim pape, teta Sanela nađe neke koje su nekom djetetu omanjale da ne rizikuje da se malena prehladi iako je mjesec august. Malena je čak kući počela da rasprema razbacane igračke, stekla je divne društveno -socijalne vještine za svoj uzrast i primjetila sam da joj godi da bude tu. Dosta toga je naučila, vidi se da rade sa djecom. Obe grupe djece su na istom spratu. Vjerovatno se u toku dana i miješaju, ali nisam naišla ni na sta negativno u svemu tome. Ja sam sada na bolovanju, pa malena ne ide u vrtić ali ga i dalje spominje i meni je zaista ostao u lijepom sjećanju.


Zajednička mana oba vrtica je sto nemaju kuharice, već tete pripremaju sve. Za čišćenje ne znam ko je zadužen.

Moje mišljenje je zaista subjektivno i ne znam koliko ti moze biti od pomoći. Ti sutra možeš steći sasvim suprotan dojam od mog.
User avatar
Reuf-Refko
Posts: 330
Joined: 10/01/2014 10:14

#5 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Reuf-Refko »

shalla wrote:Vrlo vrlo vrlo vrlo nezahvalna tema i subjektivno pitanje, vjeruj mi ;-)
Svastika i badžo upisali kćerkicu u isti vrtić kao mi svog malca, mi hvala Bogu prezadovoljni, ona svaki dan ima poneku primjedbu. Dakle, ako dvije sestre imaju tako različit pogled na jedan vrtić, ne treba ti dalje...

Poredaj prioritete pa skontaj koji ispunjava tvoje uslove. Nama je, pored onog osnovnog, čistoće, ishrane i sl, bilo vrlo bitno to što vrtić ima svoje veliko dvorište gdje svaki dan izvode djecu a eto, možda to nekome uopšte nije bitno... Nadam se da ti je jasno da ćeš teško dobiti pravi odgovor ovdje ;-)
koji je to vrtic? znam da je tema subjektivna, al sam zadovoljan sa bilo kojim informacijama... hvala
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#6 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by VladaFBiH »

Reuf-Refko wrote:
shalla wrote:Vrlo vrlo vrlo vrlo nezahvalna tema i subjektivno pitanje, vjeruj mi ;-)
Svastika i badžo upisali kćerkicu u isti vrtić kao mi svog malca, mi hvala Bogu prezadovoljni, ona svaki dan ima poneku primjedbu. Dakle, ako dvije sestre imaju tako različit pogled na jedan vrtić, ne treba ti dalje...

Poredaj prioritete pa skontaj koji ispunjava tvoje uslove. Nama je, pored onog osnovnog, čistoće, ishrane i sl, bilo vrlo bitno to što vrtić ima svoje veliko dvorište gdje svaki dan izvode djecu a eto, možda to nekome uopšte nije bitno... Nadam se da ti je jasno da ćeš teško dobiti pravi odgovor ovdje ;-)
koji je to vrtic? znam da je tema subjektivna, al sam zadovoljan sa bilo kojim informacijama... hvala
prvo definiši šta želiš (privatni/državni, do koliko para, koji dio grada,... sve što ti padne na pamet) pa će se neko javiti a ovako zaista ne znam kako bi ti neko pomogao
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#7 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by bumboo »

Ima li iko iskustva s vrtićem Bombon u Hrasnom?
buzzkiller
Posts: 74
Joined: 11/03/2011 00:20

#8 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by buzzkiller »

Molim vas za preporuku za vrtic na Dobrinji, Mojmilu?
Drzavni su prepuni, pa mislim da ce nam samo privatni biti opcija :shock:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Privatni na vojnickom....buducnost se zove provjeri ima li mjesta....koga god znam da je DZetic tamo bio prezadovoljni ljudi :-D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#10 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by DaffyDuck »

buzzkiller wrote:Molim vas za preporuku za vrtic na Dobrinji, Mojmilu?
Drzavni su prepuni, pa mislim da ce nam samo privatni biti opcija :shock:
Probaj sa SOS vrticem, preko puta dvorane Ramiz Salčin. Imaju svoje dvoriste, tri grupe djece po uzrastu, svoju kuharicu. Nemaju jaslice.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by hurmasica »

evo jedno. prakticno pitanje za vrtiće:Da li je iskistvo mama pokazalo da je bolje da je vrtic blize kuci ili poslovima roditelja?
Naime zivimo na jednoj opstini, muz radi na drugoj a ja ubsasvim trecem dinelu grada.
Da li traziti vrtic blize kuci ili. lize poslu, a obzirom da ja radim mnogo krace nego suprug i uvijem bih ja izvodila dijete iz. vrtica?
statixx
Posts: 8786
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#12 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by statixx »

Pa zasto bi maltretirala djecu sa prevozom, odvedes ih ujutro i pokupis u povratku, svakako izlazis ranije.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Qler »

Skotas sta ti je lakse, mislim da je blize poslu bolja opcija, ako trebas doci po njega brzo ili nesto (ako cete u goste :) )

Moja djeca su isla i u vrtic blizu kuce i u vtric blize poslu, sve je to tu negdje... Sad nije blizu ni tamo ni vamo :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#14 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by iceman ze »

Valjaju li drzavni vrtici u Sarajevu? Imao sam losa iskustva sa KL na Malti prosle godine. U medjuvremenu placao privatno tetu. Kakvo je ovo vrijeme doslo papansko ne mozes dijete povjeriti nikome.....svi ko fol nesto rade,uzimaju pare,a kad se desi nesto,onda se ograduju i nikad nizasta nisu krivi.

Opet kontam drzavno,valjda rade za taj hljeb ili karijeru...
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by konektovan »

iceman ze wrote:Valjaju li drzavni vrtici u Sarajevu? Imao sam losa iskustva sa KL na Malti prosle godine. U medjuvremenu placao privatno tetu. Kakvo je ovo vrijeme doslo papansko ne mozes dijete povjeriti nikome.....svi ko fol nesto rade,uzimaju pare,a kad se desi nesto,onda se ograduju i nikad nizasta nisu krivi.

Opet kontam drzavno,valjda rade za taj hljeb ili karijeru...
Ma sve je to isto..
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Truba »

kad sam bio mali meni je vrtić bio pakao

rano ustajanje
loša hrana koja mi ne odgovara
bio sam manji do puberteta vidno od kolega pa sam bio vreća za udaranje
sjećam se pjehe ujutro s mamom pored doma zdravlja omer maslić bio je betonski zidić idemo i pjevamo nas dva brata oba ratujemo :lol:
tad je radno vrijeme bilo od 7 do 3...znači morali smo u 6 ustati da sve stignemo


kakva ja imam neugodna iskustva s vrtićem od prije rata na pofalićima...kolibri ako se na varam, onda zamjena kad kreče mjesec u onaj iza stometarke ili onaj kod osnovne škole IGK u hrasnom

tako da ovo danas što se mame bune i u privatnim vrtićima
ovo je raj što sam ja prošao... od premlaćivanja maltretiranja do iživljavanja teta kad nisam mogao spavati popodne
nejedenje kupusa da i ne spominjem

i što je najgore nikom se nisam žalio ništa moji nisu znali što se događa bilo mi normalno ne pričati
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

:lol: pjesma vam je mrak :lol: a jesil jeo griz....ja isla u svrakino i na mojmilo :lol: fakat isto sranje sve to ha drzavno ha priv. Sve u 5 deka
bumerangss
Posts: 4464
Joined: 12/01/2015 16:47

#18 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by bumerangss »

Sad ce Dom zdravlja KS tj sve ambulante raditi od 7:00 do 21:00 a ima 2100 zaposlenih pa se roditelji brinu gdje sta sa djecom... rade li vrtici tad...?

Ja kažem da se pomire sa svekrvama i punicama pa da njima utrpaju djecu :D
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#19 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Nedoumica »

Nek ih ostave tamo gdje ih ostavljaju i ovi sto rade po bingoima i sl od jutra do sutra, vikendima i praznicima.
Mislis da njh neko pita do kad rade vrtići?
Sad su isposlovali plate, nek ih troše na tete čuvalice.
Ma bezveze priča, nema od tog novog radnog vremena ništa svakako...

P.s. Bilivit ornot ima nas bez opcija svekija i punica ;-)
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by Truba »

kad je griz to je bilo narodno veselje
praznik
blagdan
svetac i petak

utorak je bio crni utorak... jer su moji nadoknađivali neradnu subotu... znači od jutra do mraka... s čistačicama bio jer sve tete odu čekao svoje do 5 sati :twisted: jebote vrtić i osnovna i srednja i sve te isntitucije
i faks sve na kamaru
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#21 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by nineinchnails »

Imam malca od 1.5 godinu i volio bih ga voditi negdje na 2 do 3 puta sedmično na kakve edukativne igre sa drugom djecom.
Ima li kakvih vrtića da nude tako nešto za taj uzrast?
Nalazimo se na Dobrinji, pa bi nam bliža lokacija bila poželjnija.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#22 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by banjaluka078 »

Interesuju me cijene vrtića u SA, u državnim i privatnim? Ne napucani privatni za "džet set" djecu, nego regularni. I koliko se čeka mjesto u državnom?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#23 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by wewa »

banjaluka078 wrote: 26/01/2021 09:14 Interesuju me cijene vrtića u SA, u državnim i privatnim? Ne napucani privatni za "džet set" djecu, nego regularni. I koliko se čeka mjesto u državnom?
zavisi od dijela grada, ali privatni vrtic ti ide od 200 do 600 KM.
mi smo izabrali privatni vrtic na alipasinom, 250 KM mjesecno i jako smo zadovoljni.

ne znam koliko se dugo ceka mjesto, cula sam razlicita iskustva, od par mjeseci do godinu, ali ako se prijavis na listu cekanja imas pravo na subvenciju do iznosa cijene drzavnog vrtica. cijena u drzavnom je 180 KM za jedno dijete, cini mi se.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by banjaluka078 »

Hvala!
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25 Re: Vrtići u Sarajevu

Post by muha_sa »

banjaluka078 wrote: 26/01/2021 13:19 Hvala!
160 državni vrtic. 120 poludnevni boravak.
Ko ima pravo na subvenciju placa 80.
Post Reply