VRIJEME

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#101 Re: VRIJEME

Post by statix »

Evo ko voli spekulacije, hladjenje na -273 celzijusa, malo o entropiji, Big-Chill scenariju i sta se desava sa vremenom i kretanjem cestica pri tome.

http://www.dedoimedo.com/physics/zero.html
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#102 Re: VRIJEME

Post by walkabout »

i ja mislim da u definiciju vremena ne bi trebale ulaziti rijechi "ljudska svijest" - jer, na kraju krajeva, sve se to deshava/obradjuje/tumachi u ljudskoj svijesti, pa zashto bi vrijeme bilo posebno naglashavano

glede vremena, zaista treba neki "radikalan" zaokret u njegovom tretiranju (nastranu to shto vrlo dobro baratamo sa njim i toliko smo se navikli na njega)

i/ili tretirati ga da NIJE fizichka/realna velichina i/ili da je samo pomocni "opis" postojecih velichina i/ili da je to samo prvi izvod (matematichki) jedn druge vazhnije funkcije i/ili zamijeniti ga u (svim?) razmatranjima sa njegovom obrnuto proprcionalnom velichinom frekvencijom (tj uvesti spektralnu analizu) i/ili neshto josh radikalnije

ja se ne mogu oteti utisku da se mi vishe fokusiramo na sjenku nechega nego na pravu stvar i na ono shto stvara sjenku od prave stvari....

ps. drago mi je da smo na podforumu Filozofija... :D
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#103 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

@walkabout, za tvoja razmišljanja sam posebno zainteresovan.
ja se ne mogu oteti utisku da se mi vishe fokusiramo na sjenku nechega nego na pravu stvar i na ono shto stvara sjenku od prave stvari....
Tvoje razmišljanje nije copi/paste tuđeg razmišljanja i tuđeg znanja (teksta). Volio bih da svoje razmišljanje još dublje i temeljitije obradiš, obrazložiš i pojasniš, te da ga ispišeš na nekom svom web prostoru (neki tvoj blog ili vlastita web stranica).
glede vremena, zaista treba neki "radikalan" zaokret u njegovom tretiranju (nastranu to shto vrlo dobro baratamo sa njim i toliko smo se navikli na njega)
O vremenu (kao fizičkom i psihičkom fenomenu) treba razmišljati dublje i temeljitije od Alberta Ajnštajna. Ti već „osjećaš“ da je u pojam vrijeme ugrađen pojam promjena, ali još treba razmišljati i još temeljitije. Koje promjene, čega promjene, kolike promjene, šta je to sve što se mijenja i stvara nam osnovu za formiranje tog pojma (sadržaja) koji nazivamo vrijeme. Priroda nema taj naziv, nema taj pojam. Čovjek svojim razmišljanjem formira pojam vrijeme i pridružuje mu atribute na osnovu svog (ljudskog) zapažanja i razmišljanja.
„Radikalan zaokret“ jeste potreban u mnogim oblastima fizike i ljudskog mišljenja, ali je za to potrebna „kritična masa“ ljudskih jedinki, pripremljenih i spremnih za taj zaokret. Čitava jedna oblast fizike (količina materije u ograničenom prostoru) čeka svoju šansu.
i/ili tretirati ga da NIJE fizichka/realna velichina i/ili da je samo pomocni "opis" postojecih velichina i/ili da je to samo prvi izvod (matematichki) jedn druge vazhnije funkcije i/ili zamijeniti ga u (svim?) razmatranjima sa njegovom obrnuto proprcionalnom velichinom frekvencijom (tj uvesti spektralnu analizu) i/ili neshto josh radikalnije
Dakle, osjećaš vlastitom intuicijom da po pitanju vremena ima dosta toga nedorečeno i improvizovano (u zvaničnoj nauci). Zato insistiram na definiciji sadržaja i atributa pojma vrijeme (ko nema definiciju neka o vremenu i ne priča), da znamo o čemu govorimo. Ako ne umijemo definisati onda nije nam jasno ni u mislima šta je to vrijeme. Pokušajmo, bar, kazati šta nije (nije prostor, nije broj, nije linija, nije...). Vrijeme nije „četvrta dimenzija“ u četverovektoru prostor-vrijeme. Ono je (vrijeme je) mnogo više od toga. Vrijeme (kao ni prostor) nije moguće zakrivljivati, stiskati, produžavati, savijati,....Mada zvanična nauka koristi te izraze (iskaze) kao jedinka i slobodan mislilac nikad ih neću prihvatiti („u ovom životu“). Sve koji insistiraju na upotrebi tih pojmova, pa makar to bili Ajnštan, Hoking, ...i drugi, opominjem i upućujem na preispitivanje vlastitih spoznaja.
Zapazio si odličan detalj:Image pojam frekvencije i pojam vremena u međusobnoj povezanosti. Meni je taj sadržaj veoma bitan za razmatranje Ajnštajnove relativnosti (ali o tome mogu diskutovati samo sa „probranim“ osobama).
ja mislim da u definiciju vremena ne bi trebale ulaziti rijechi "ljudska svijest" - jer, na kraju krajeva, sve se to deshava/obradjuje/tumachi u ljudskoj svijesti, pa zashto bi vrijeme bilo posebno naglashavano
Bez ljudske svijesti ne bi bilo ni ove diskusije (priroda ne diskutuje i ne razmišlja, ne upoređuje i ne broji, ne crta i ne računa,..). Zato moramo u sve uvrstiti „interpretaciju“ i osvijetliti to sa pozicije ljudskog zapažanja, razmišljanja i zaključivanja.
Last edited by bogumil-8 on 14/03/2010 11:54, edited 1 time in total.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#104 Re: VRIJEME

Post by walkabout »

bogumil-8,

vec sam otprilike rekao sve "bitno" a shto jeste moje ali evo da rezimiram:

- vrijeme nije fizichka velicina, dakle ne postoji te time nije ni dio popularnog 4D prostora
- vrijeme je samo opis postojecih stvari koje se krecu izmedju dvije krajnosti jednog te Istog (el-mag plje - materija)
- preciznije ako mogu, cini mi se da je vrijeme brzina promjene ili josh bolje brzina starenja/prolazhenja Istog iz jednog oblika u drugi (matematichki recheno, vrijeme je prvi izvod neke "nama neznane" funkcije)
- frekvencija mi se cini podesnijom za upotrebu od vremena, tj frekventni domen je "bolji" za korishtenje

i za kraj jedan interesantan hipoteticki dogadjaj:
- dese se dvije ekplozije na Suncu, zovimo ih dva bljeska, i to nedugo jedan iza drugog
- sa pochetkom prostiranja prvog bljeska prema Zemlji desi se da prvi val "zahvati" posmatracha A sa sobom i ponese ga prema Zemlji
- slicho se desi da drugim bljeskom ciji prvi val ponese posmatracha B prema Zemlji
- i tako nasa dva jarana piche prema Zemlji brzinom svjetlosti jedan za drugim (zaboravio sam reci da sjede u fotelji svaki) :oops:

zanimljivo je sljedece:
- poshto jure brzinom elmag polja, oni uopshte ne stare (blago njima)
- oni uposhte ne vide jedan drugog jer nema informacije koja bi im to omogucila (poshto sami idu brzinom informacije :D i razmak izmedju njih je uvijek isti) - je li ovo oblik paralelnih svjetova :roll:
kost_u_grlu
Posts: 364
Joined: 20/01/2010 14:18

#105 Re: VRIJEME

Post by kost_u_grlu »

Zanimljiva tema, veoma aktuelna vec vise od 100 godina.

Nisam profesionalno u tome ali uvek rado procitam temu o tome, golica mastu prica o relativnosti, o cetvorodimenzionalnom prostor-vremenu, o paradoksu blizanca, o tome da ako se kreces brze vreme sporije protice, o crvotocinama koje nas mogu vratiti u proslost, "ako se vratimo i ubijemo oca nece ni nas biti"...

Suvise mi radikalno zvuce ove izjave - vreme ne postoji, vreme nije fizicka osobina.

Vreme kao velicina koju merimo je svakako potrebna covecanstvu, dnevno svako od nas bar nekoliko puta gleda na sat, ako mu je dosadno vreme protice sporije, i to je neki vid individualnosti protoka vremena :)

Vreme posmatram kao meru promene stvari, ako neki sistem ostaje konstantan tokom vremena onda za tu stvar vreme kao velicina je irelevantno, vreme samo ima smisla kod dinamickih pojava.

Svi smo mi deo nestacionarnih sistema, ako stojimo na zemlji, onda se istovremeno krecemo zajedno sa zemljom oko sunca, ako hipoteticki zamrznemo suncev sistem opet cemo se obrtati oko centra galaksije, itd... kad bi sve to ukocili onda bi vreme izgubilo smisao, ali kao sto znamo i sam svemir se siri, nije kulisa iza koje se odvijaju stvari, vec kao plucna krila koje se za sada sire, a pitanje je dal ce se jednom skupiti i kolabirati opet u tacku ili ce nastaviti svoju ekspanziju do beskonacnosti.

Cim se nesto krece onda se javlja vreme kao promenljiva, da bi uopste definisali to kretanje moramo znati pocetne uslove i jednacinu kretanja, mozemo eventualno da vreme kao parametar eliminisemo da bi dobili samu trajektoriju kretanja.

Da zakljucim, mislim da je bespredmetno razmisljati dal vreme postoji ili ne, i u svakodnevnom zivotu i u naucnim istrazivanja mi koristimo vreme kao odrednicu. Moze se raspravljati o samoj prirodi te velicine, o njenoj relativnosti u zavisnosti ko je i kako posmatra.

To je moje poluamatersko vidjenje ovog pitanja, rado cu prihvatiti dobronamerne sugestije. :)
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#106 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

Meni su nekad "pričali priču" o ovoj Ajnštajnovoj formuli:Image
Kakve "priče" su vama servirali (kako shvatate navedenu formulu)?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#107 Re: VRIJEME

Post by NIN »

bogumil-8 wrote:Meni su nekad "pričali priču" o ovoj Ajnštajnovoj formuli:Image
Kakve "priče" su vama servirali (kako shvatate navedenu formulu)?
Znam da se ovdje radi o filozofiji i filozofiranju ali, druze moj, pitam se, zasto ne izneses svoje radove akademskoj zajednici na uvid? Ne mora to biti nasa - Zapad recimo, a pogotovo USA su zeljni novih ideja dok se cijela naucna kalibracija zasniva upravo na izazivanju postojecih predodzbi novim idejama koje, naravno, moras biti u stanju dokazati. Ako si toliko siguran u svoje tvrdnje ticano izazivanja relativiteta, Einsteina, itd. onda zaista vrijedi pokusati. Mozda dobijes i Nobela, ko zna.

Evo, za pocetak pogledaj sljedeci rad objavljen ovih dana Nature-u (trebao bi znati da je Nature jedan on primarnih glasila akademske zajednice, bez obzira odakle si). Kazu da je OTR prosla jos jedan test kalibracije, ovaj put onaj malo zahtjevniji. Pa evo sta vele ljudi:

General relativity passes a large scale test
March 16, 2010 5:37 PM

General relativity, our current best understanding of gravity, has passed yet another test—this time on a much larger length scale. Ever since relativity's first confirmation in 1919, when Sir Arthur Stanley Eddington observed that the light from distant stars was shifted by the mass of the sun, direct tests have been confined to length scales smaller than our solar system. No test to date has stringently probed general relativity's applicability to the length scales of the universe itself.
http://arstechnica.com/science/news/201 ... e-test.ars
---------------------
...ili recimo:

Einstein's Gravity Confirmed on a Cosmic Scale
Proof of dark matter and dark energy, study says
Published March 10, 2010

The theory of gravity proposed by Albert Einstein nearly a century ago can explain the dance of galaxies around one another just as well as it can model the motion of planets around the sun, according to a new study.
http://news.nationalgeographic.com/news ... ter-proof/
---------------------


Eto jedan konkretan prijedlog pa bujrum!
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#108 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

Google mi preveo ovako
English to Croatian translation
Opća teorija relativnosti, naš trenutni najbolji razumijevanje gravitacije, prošao je još jedan test, ovaj put na mnogo većih razmjera duljine. Otkad relativnosti prvi potvrdu 1919, kada je Sir Arthur Stanley Eddington je uočio da je svjetlost s udaljenih zvijezda je bio pomaknut prema mase sunca, direktni testovi su ograničena na dužinu skale manji od našeg Sunčevog sustava. Nema strogog testa do sada ima probed opće relativnosti je primjenjivosti na dužinu skale svemira samog.
Dokaz tamne materije i tamne energije, kaže studija
Objavljeno 10 ožujak 2010

Teorija gravitacije predložio Albert Einstein gotovo stoljeće prije može objasniti ples galaksija oko jedan drugoga baš kao i ona može modela gibanja planeta oko Sunca, prema novoj studiji.
http://news.nationalgeographic.com/news ... ter-dokaz /
Kako vidiš ni jedan detalj ne uklapa se u pitanje („priča“ o Ajnštajnovoj jednakosti) sa prethodnog posta.
Ako možeš ikako, uzdrži se od „spamanja“!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#109 Re: VRIJEME

Post by NIN »

bogumil-8 wrote:Google mi preveo ovako
English to Croatian translation
Opća teorija relativnosti, naš trenutni najbolji razumijevanje gravitacije, prošao je još jedan test, ovaj put na mnogo većih razmjera duljine. Otkad relativnosti prvi potvrdu 1919, kada je Sir Arthur Stanley Eddington je uočio da je svjetlost s udaljenih zvijezda je bio pomaknut prema mase sunca, direktni testovi su ograničena na dužinu skale manji od našeg Sunčevog sustava. Nema strogog testa do sada ima probed opće relativnosti je primjenjivosti na dužinu skale svemira samog.
Dokaz tamne materije i tamne energije, kaže studija
Objavljeno 10 ožujak 2010

Teorija gravitacije predložio Albert Einstein gotovo stoljeće prije može objasniti ples galaksija oko jedan drugoga baš kao i ona može modela gibanja planeta oko Sunca, prema novoj studiji.
http://news.nationalgeographic.com/news ... ter-dokaz /
Kako vidiš ni jedan detalj ne uklapa se u pitanje („priča“ o Ajnštajnovoj jednakosti) sa prethodnog posta.
Ako možeš ikako, uzdrži se od „spamanja“!
Aha. Dakle, protumacit cu ovo da mislis da je uredu i da se tvoji proracuni ne kose sa istim?

Dobro.

A de mi onda reci kako onda uspjevas dovoditi u pitanje neke od kljucnih parametara bez kojih Albertova OTR, priznat ces, nema nikakvog smisla?


P.S. Ovo sto si podebljao nije dobar prijevod (kontekst) onoga sto se mislilo jer se u originalnom tekstu kaze da do sada nije bilo solidnijih dokaza za ovu teoriju na makroskali, tj. u kosmosu, sto hoce reci da sa ovim novim nalazima taj nedostajuci jaki dokaz koji utvrdjuje samu teoriju konacno postoji! (trebao bi znati i to da je takvih dokaza na malo manjim skalama na pretek, pocevsi od sinkroniziranih satova, Eddingtonovog savijanja prostora uocenog direktnim promatranjem, pa do cesticnih fluktuacija kojima je zivotna dob, dakle vrijeme na ovom dunjaluku direktno determinirana njihovim momentima i masama, ;-) osim ako mislis da nas lazu i da su direktna promatranja i mjerenja iluzija). I da, ne osvrcem se samo na tvoj prethodni post nego na cijelu tvoju ideju koju zagovaras na ovoj temi.

I misljenja sam da moja interakcija sa tobom nije nikakav "spam", daleko od toga. :)
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#110 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

Ovo nije tema o Teoriji relativnosti ( u kojoj se ja posebno interesujem za STR, a u STR opet posebno za prostor i vrijeme, kretanja, sile akceleracije,...). Nije tema ni o meni i mojim radovima.
Ako možeš, ispiši šta su tebe učili i naučili o navedenoj Ajnštajnovoj formuli!!!
Za sada želim ( i hoću) pričati o toj konkretnoj formuli i to na konkretnim primjerima ISR!
TOM SCHOLZ
Posts: 354
Joined: 19/01/2010 04:30

#111 Re: VRIJEME

Post by TOM SCHOLZ »

Vrijeme je sat bez brojčanika.Ono je lažno ali je njegov sud istinit.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#112

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 21:46, edited 1 time in total.
LukaOpet
Posts: 19
Joined: 19/08/2011 15:16

#114 Re: VRIJEME

Post by LukaOpet »

Nesto krupno se nazire .

Ako je tacno ovo sto naucnici iz CERN-a tvrde , mislim da ce u nauci ,filozofiji...svemu ..doci do novih i sasvim drugacijih poimanja od ovih danas ,

http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=137334

http://www.vecernji.hr/vijesti/cestice- ... nak-329850

http://--- no links ---/techno/znanost/ces ... 96660.html
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#115 Re: VRIJEME

Post by fatamorgana »

Ljudi kažu: "Vrijeme prolazi", a vrijeme kaže: "Ljudi prolaze".
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#116 Re: VRIJEME

Post by dusa_raskopuša »

Boga mi, meni ide li ide. Nista mi ne ide k'o vrijeme. Ev' k'o sad npr. ni okrenula se nisam, ma hej, ni doruckovala nisam a 13 h je. Pobogu i zaboga (Boze Petra) :lol:
Finooo
Posts: 62
Joined: 29/09/2011 17:28

#117 Re: VRIJEME

Post by Finooo »

Mi smo prolazni, a vrijeme je vjecno.
Mi smo uspotavili kako cemo ga mjeriti, a sad je li to tacno ili nije, ne znam da cemo ikad saznati.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#118 Re: VRIJEME

Post by Wind »

Interesantna tema kojoj nema kraja.....(opet nekako vezano za vrijeme) :D

Nego, gledao sam jedan docu film o jednom primitivnom plemenu zabacenom na nekom ostrvu....vezano je za vrijeme, tj poimanje vremena i kako svi mi to subjektivno razlicito posmatramo...

Dakle, posto oni (pleme) zive u totalno izolaciji, u vegetaciji koja se prakticno ne mijenja jer zive u tropskom pojasu, oni zapravo ne znaju sta je vrijeme niti broje godine niti imaju pojma ko je koliko star...

Iako naravno i oni imaju dan/noc promjene vrijeme je za njih nesto sasvim nepoznato.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#119 Re: VRIJEME

Post by Wind »

"Znanstvenici istraživačkog centra Bistra u slovenskom Ptuju postavili su novu, revolucionarnu teoriju. Prema njoj, vrijeme više nije apsolutna vrijednost u fizici, koja predstavlja vlastitu dimenziju. Drugim riječima, oni smatraju da vrijeme ne predstavlja četvrtu dimenziju prostorno-vremenskog kontinuuma, već da je svemir bezvremenski određen.
Amrit Sorli, Davide Fiscaletti i Dušan Klinar predlažu da se koncept vremena gleda tako da točnije odgovara fizičkom svijetu, odnosno da ga se promatra kao numeričku mjeru reda promjene. Svoju teoriju obrazložili su u žurnalu Physics Essays.
Ono što oni tvrde jest da je vrijeme matematička, a ne fizikalna vrijednost. Takav način gledanja na vrijeme ne znači da ono ne postoji, već da je vezano isključivo za prostor, suprtotno ideji apsolutne vrijednosti u obliku zasebne dimenzije. Na prostorno-vremenski kontinuum se gleda kao na cjelinu od četiri dimenzije, tri fizičke i vremensku. Sorli, Fiscaletti i Klinar tvrde da bi korektnije bilo gledati na prostorno-vremenski kontinuum kao cjelinu od četiri prostorne dimenzije.
'Ideja vremena kao četvrte dimenzije u prostoru nije donijela veliki napredak u svijetu fizike. Mi razvijamo teoriju 3D kvantnog prostora na bazi Planckovog rada. U tom prostoru, ili svemiru, vrijeme više nije 'dužinska kontrakcija' i ne postoji 'vremenski odmak', Ono što postoji jest brzina materijala, koja je relativna u odnosu na Einsteinovu teoriju', stoji u njihovom objavljenom radu.
Da bi bolje pojasnili pokušali su to numerički objasniti. Broj jedan se nalazi prije prije dva, ali ne u vremenskom smislu, već numeričkom. To bi značilo da objekt, poput fotona, koji prijeđe određenu udaljenost, prešao tu udaljenost u numeričkom smislu, a ne apsolutno vremenskom. Dakle bez odmaka vremena, jer vrijeme ne gledaju kao dimenziju.
'Newtonovu teoriju apsolutnog vremena ne može se lažirati, ne možete je dokazati ili ne dokazati. U nju morate vjerovati', rekao je Sorli. Iako možda previše za koncipirati odjednom, njihov prijedlog je da se vrijeme s koncepta nečeg nedokučivog, postavi kao mjerna jedinica u kretanju objekata kroz prostor, odnosno da iz svojevrsnog misterija prijeđe u fizičku stvarnost."

http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/vr ... inica.html
Dahon
Posts: 47
Joined: 20/10/2011 16:39

#120 Re: VRIJEME

Post by Dahon »

Mi imamo mjernu veličinu,u obliku intervala,od jedne sekunde,ali mi sa tim intervalom nemjerimo,
fizičku veličinu,jer ona nepostoji.
Kada uzmemo mjernu veličinu,za jedan metar,mi mjerimo konkretno neki razmak,između bilo čega,koji
fizički postoji,dok sa vrimenom to nije slučaj,jer tu nemamo ništa opipljivo,vidljivo ili na bilo koji
način prisutno.
To nas vodi dalje na logično zaključivanje da i ta mjerna jedinica može biti bilo kojeg intervala.
Npr.interval od jednog sata,ostavimo isti,dakle,i dalje nam dan traje 24,sata.Sada jedan sat podjelimo na
100 minuta,pa jednu minutu na 100 sekundi, (neznam zašto to nije bilo,do sada,tako podjeljeno,kada imamo
decimalni sustav).Očigledno dobili smo krače trajanje jedne minute,pa još krače trajanje jedne sekunde.
Dali se u fizičkom smislu nešto promjenilo,pa nije,samo što automobil koji je jurio 100 km/h,a to je iznosilo,
27,777m/s, sada iznosi elegantnih 10m/s.Pa šta ovome fali???
Samo me zanima kolika je sada brzina svjetlosti,sigurno dosta manja.Možda je sasvim realno možemo i dostiči,
nekakvim motorima.Da je ovakvo računanje vrimena,bilo prije poznato,tko zna gdje bi bio Einsein
sa svojim STR-om.Vjerovatni bi bila upitna,nemogučnost zbrajanja brzina.
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#121 Re: VRIJEME

Post by dusa_raskopuša »

Vrijeme je vektorski prostor (V), a mi linearno nezavisni vektori u tom prostoru. :lol:
Dahon
Posts: 47
Joined: 20/10/2011 16:39

#122 Re: VRIJEME

Post by Dahon »

dusa_raskopuša wrote:Vrijeme je vektorski prostor (V), a mi linearno nezavisni vektori u tom prostoru. :lol:
Postavi sebe na tron vječnosti.Sada se pitamo;"Kakav uticaj ima na tebe,protok vrimena"?

Sada vidimo da postoji svojevrasan paradoks u protoku vrimena,koji se očituje kroz protok vrimena,
preko dviju krajnjih tačaka.
Generalno se pitamo;"Koja je brzina protoka vrimena"? kada ta relacija ide od beskonačno velike brzine,
(trenutak,tren,istovremeno,pojavljivanje-nestajanje,trenutno premještanje,predmeta sa jednog mjesta
na drugo),do neke nepoznate brzine,kada se,kao što vidimo,za nekog vječnog,samo postojanje
vrimena više nije bitno.
Dakle vječan u vrimenu i prostoru,jeste vječan u beskonačnosti.
Kako ovaj diapazon vrimenskih intervala,obuhvatiti samo jednim intervalom???

Samo ako svi postanemo vječni.Dakle,budimo vječni!!!

Samo da dodam,brzina protoka vrimena,na putu prema vječnosti,postaje sve manja.Ako vrime,koje
usporava,fizički djeluje na predmete,onda bi došlo do usporavanja kretanja predmeta,
kao u usporenom filmu,dakle,BILI BI VJEČNI U NEPOKRETNOSTI !!!

Kao što vidimo,na putu prema vječnosti,potreban je proboj ove teorije.Jedini način da se probije ova
teorija jeste da se neprizna,postojanje vrimena i njegov utjecaj na okolinu.

Dakle,ostanimo vječni!!!
Dahon
Posts: 47
Joined: 20/10/2011 16:39

#123 Re: VRIJEME

Post by Dahon »

Da neostanem nedorečen.Sada je očigledno da mi neznamo TEHNIČKU BRZINU SVJETLOSTI.

Svaka planeta sunčevog sistema,ima svoju godinu dana,odnosno vrijeme potrebno,da napravi
puni krug oko sunca.Ako bi bile naseljene i vrimenski interval od jedne sekunde uzele iz kalendara,
kao što smo mi napravili,onda je logično da bi brzina svjetlosti kod sviju,bila različita.
Pa se pitamo,kolika je tehnička brzina svjetlosti,jer sunce zrači u svim smjerovima i obasjava
sve planete,na prirodnoj brzini svjetlosti,istoj za sve nas.

Pitamo se kako naći tehničku brzinu svjetlosti,bez upotrebe parametra vrime.

Zanimljivo da i gravitacija ima brzinu svjetlosti,a ona onda,zakrivljuje prostor.Znate ja kad uzmem,
neku olovnu šipku,bar znam šta krivim,što se tiće prostora,NEZNA NITKO,ŠTO SE FIZIČKI TAMO KRIVI.

Pa gdje smo mi,niti vrimena,gravitacije,svjetlosti,ni zakrivljenosti,šta sad????????????
Morat čemo sve ispočetka,od Njutna i još unazad.

Mi smo robovi vlastitih postavki;"Metar,kilogram,sekunda.Došli smo do tehnološkog zida.
Lupamo u izmišljene,postavljene i usvojene postavke.Dalje se nemože,bez novog prodora,u načinu mjerenja.
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#124 Re: VRIJEME

Post by Damir0406 »

Vrijeme ne postoji - ono je iluzija
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#125 Re: VRIJEME

Post by pojedinac »

Damir0406 wrote:Vrijeme ne postoji - ono je iluzija
+1 :thumbup:
Post Reply