Vrijedi li zaista radi nekih 100 000 km izgubiti historija?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

Da li je uredu da se prekopaju mezari ljudi koji su umrli prije nekih 60 -70 godina na grobljima

Poll ended at 08/09/2006 15:57

1. da
3
25%
2. ne
9
75%

Total votes: 12

miqullin

Vrijedi li zaista radi nekih 100 000 km izgubiti historija?

Post by miqullin » 27/08/2006 15:57

Neki dan bijah na jednoj dženazi i tamo vidim jako čudne prizore. Fino jedna mezar iskopan preko drugog mezara. I malo mi to čudno bi i raspitam se kasnije oko toga malo. Kaže meni jedan prijatelj da su počeli prekopavati stare mezare tako da bi bilo mjesta da se ukopaju novi ljudi. Po meni je to zaista sramotno i jadno i toliko nisko. :oops: :oops:

Super gospodo draga ali šta ćete kad se prekopaju svi mezari koji su ili oronuli ili malo potonuli u zemlju( vašom krivicom jer ipak neko se mora brinuti o mezarju ) . Onda ponovo prekopati sve . I tako u nedogled . Zašto se ne proširuju ova groblja koja trenutno postoje i zašto se nešto ne poduzme na tom pitanju. Ljudi za nekih 5 do 6 godina neće se moći vidjeti ni jedan onaj stari mezar ( muški kao sa fesom naprijed a ženski ... sad se ne mogu sjetit tih mezara ko god želi da ih vidi nek prošeta malo do ravnih bakija ili npr do mezarja vrbanjuše sa lokalitetom iznad Baščaršije . Je nemam predstave što se ovo radi . Vjerovatno ne biraju ni način ni sredstva samo daj para pa preko mrtvih preko mrtvih. Ovu ja zaista ne znam koga kritikujem vjerovatno odgovorne za odžavanje grobalja . Dajte ljudi da nekako probamo zaustaviti to prekopavanje mada nemam predstavu kako to izvesti. Za 5 -6 god neće biti starih mezara i onda može naići neki pametnjaković i jednostavno reći pa jeli iko bio na ovom prostoru u ranijem periodu ili je ovo naseljeno 90-tih tek :x :x :x :x :x
OVO JE SRAMNO . Volio bi čuti stav drugih forumaša o tome ali.........

PS : ovo se odnosi na mezare ljudi islamske vjeroispojvesti a za ostale vjeroispovjesti ne znam i nisam siguran šta je sa tim . tako molim da se neko možda ne nađe uvrijeđenim ovom temom mada ne vidim razlog ali bolje spriječiti nego liječiti :) :) :) :) :)

leeloo

Post by leeloo » 27/08/2006 16:30

Koliko znam to je uobicajena praksa...

Ne prekopavaju se oni koji su od historijskog znacaja. Nemam neki stav prema tome.

morti

Post by morti » 27/08/2006 17:29

Mislim da se to inače radi..ono, kad ponestane prostora...

Yebi ga...i naše će kosti neko prekopavati nakon 100 godina... :(

Shoshana

Post by Shoshana » 27/08/2006 17:48

To se uvijek radilo... Pa druga je gimnazija izgradjena na starom groblju.

Ako se dobro sjecam, plac za grob se "iznajmi" iako mi kazemo "kupi". Obicno se plati za 25 godina unaprijed. A, kada se donese odluka da se staro groblje prekopa, rodbina (ako je jos uvijek ima - i o tome se brine), moze kosti prenijeti na novo groblje.

Zvuci grubo, ali - prednost zivima...

spongebob

Post by spongebob » 27/08/2006 17:53

U Bosni je previse i mezarja i grobalja
Najgore je to sto niko ne razmislja o tome da je vecina njih usred naselja, cesta i usred gradova i da to jako ruzno izgleda. Nemojte misliti da nemam pijeteta prema mrtvima, ali ja ne volim da me se podsjeca na smrt svaki put kad se vozim na poso ili prosetam gradom.
Jeste ruzno je da se prekopavaju stara mezarja i groblja, to bez daljnjeg. Ali jednostavno ne stoji argument da niko nece znati ko je tu zivio ako se prekopavaju stara mezarja. Da se ja pitam, spaljivanje i krematorij bi bili obaveza.

sulesavic

Post by sulesavic » 27/08/2006 17:55

Je li postoji u BiH gdje krematorij?

Vertex_bh

Post by Vertex_bh » 27/08/2006 18:00

Mezari stari 60-70 godina? Ne, mislim da nije uredu.

Ipak, koliko znam, u islamu postoji neko pravilo po tom pitanju, ali ne znam tacno kako glasi.
Vjerujem da ce nam neko znati odgovoriti, vidim da na forumu ima ljudi koji se poprilicno razumiju na temu "Islam", pa da vidimo...

Mr_M

Post by Mr_M » 27/08/2006 18:44

Ne podrzavam to da se groblja prekopavaju, medjutim u zapadnim zemljama, kao npr. u Njemackoj je to uobicajna praksa, da se posle 25 god prekopa grob pokojnika ili da se plati odredjen iznos za zakup toga mjesta za narednih par decenija.

miqullin

Post by miqullin » 28/08/2006 08:23

Ma vala ja mislim da nije u redu to prekopavati a što se tiče mjesta gdje se ljudi mogu ukopati tu imamo malo prolblem. Pod velikim prilivom ne gradskog stanovništa ( nek si niko ne smatra uvrijeđenim) dolazi do problema gdje će se ljudi kopati. Naravno kad umre neki čovjek porodica odmah traži adekvatno mjesto gdje ga pokopati. Takva mjesta do sada su nalazili na ovdašnjim grobljima.Naravno ima ljudi koji se kopaju u rodnom kraju ail ima i onih koji bi žeili samo ne mogu jer taj dio sad pripada manjem entitetu i tu sad nema povratnik, pa onda ni porodica ne žeili rizikovati da bude nešto slično ko sa mezarom Alije Izetbegovića .I šta sad evo ta groblja se popunila . Sad hajmo prekopavati sviju . I nakon toga opet i tako u nedogle. Vjeruj te mi samo da vidite kako to ružno izgleda kad se "baci" pogled. Ljudi nemaju više osjećaja. Zašto se ova današnje groblja ne počnu malo proširivati tako da svi možemo stati . Ili ako nas zaista toliko ima da oni nemaju rješenja nek nas kopaju uspravno onda pa valjda će biti mjesta za sve :roll: :roll: 8-) 8-)

uozo

Post by uozo » 28/08/2006 08:56

Pod velikim prilivom ne gradskog stanovništa ( nek si niko ne smatra uvrijeđenim) dolazi do problema gdje će se ljudi kopati.

Prilicno interesantna konstatacija. Ako ima priliv negradskog onda bi trebalo da bude i priliv gradskog stanovnistva. Znaci, negradsko stanovnistvo stvara probleme dolaskom u SA, time sto umiru, a gradsko ne. :? :shock:
Ili mozda treba donjeti neki zakon u kome se svako mora ukopati u mjesto iz kojeg se doselio. :shock:
A mozda je jos lakse pronaci novu parcelu negdje na periferiji grada i izgraditi groblje-mezarje... :-)

Anka

Post by Anka » 28/08/2006 09:55

Izem ti temu za dobro jutro....
Prvo, ne znam odakle ti ta cifra od 100.000km a ne bi ni groblja nazvala istorijom osim ako ako nisu u pitanju neke istorijske ličnosti.
Ako se grobno mesto raskopa,kod nas je to isključivo odgovornost porodice preminulog, jer je porodica u obavezi da svake godine plati grobno mesto tj održavanje groba. Ako se vidi da na taj grob niko ne dolazi i da ne vodi brigu o njemu,takav grob se raskopa da bi se napravilo mesto za nove preminule.
Na gradskim grobljima više nema mesta.
Grad se širi pa se nova stambena naselja zidaju i pored groblja. Groblje na Bežanijskoj kosi je bilo relativno izdvojeno a sada su sve nove zgrade sazidane bukvalno oko groblja i samim tim je onemogućeno dalje širenje groblja.
Evo jedne anegdote na tu temu: prošle godine sam htela da se preselim ,da budem bliže poslu. I tako,odem sa nekim agentima da vidim jedan stan u naselju Medaković. Ušli u stan,stan baš ima lep raspored. Kaže mi agent: Ovde je kupatilo,ovde je kuhinja,evo sobe...i prilazi terasi i kaže-A ovo je budućnost.
Ja izađem na terasu kad sa terase "pukao" pogled na Centralno groblje! To je ogromno groblje, sa te terase se vidi otprilike 1km 2.
Ajme majko,neka hvala,tražim drugi stan.... :-)

Enzzo MOTORISTA

Post by Enzzo MOTORISTA » 28/08/2006 10:27

ako sam ja dobro razumio, muslimani uopste ne bi trebali pridavati neku posebnu paznju mezaru. mislim na gradnju kojekakvih nadgrobnih spomenika (koji btw kostaju prilicne svote). cini mi se da je cak dopusteno da se nakon 7 godina neko ukopa u isti mezar.

meni je to sasvim logicno i prakticno rjesenje. kao sto neko rece, prednost zivima.

bas ne kontam sta se ljudi brinu za svoje 'kosti' nakon smrti.

miqullin

Post by miqullin » 29/08/2006 02:52

Enzzo MOTORISTA wrote:ako sam ja dobro razumio, muslimani uopste ne bi trebali pridavati neku posebnu paznju mezaru. mislim na gradnju kojekakvih nadgrobnih spomenika (koji btw kostaju prilicne svote). cini mi se da je cak dopusteno da se nakon 7 godina neko ukopa u isti mezar.

meni je to sasvim logicno i prakticno rjesenje. kao sto neko rece, prednost zivima.

bas ne kontam sta se ljudi brinu za svoje 'kosti' nakon smrti.

Te podatke do sad nisam čuo,ali za sve postoji prvi put :-) :-) :-).
Kako se ne brinuti o kostima tih ljudi . Njihovi mezari i njihove kosti svjedoče da su postojale nekad kao ličnosti . Različitih stavova ima na temu. Samo bih volio da svako doživi prizor da vidi kako je jedan mezar prekopan preko drugog i sve će biti jasno i neće biti tu polemike :? :? :?

Post Reply