Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
vesnaveca1
Posts: 3
Joined: 21/06/2013 13:05

#76 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by vesnaveca1 »

Znate li da je priznata diploma u nekoj od zemalja EU ,Prorodno matematičkog fakulteta u Banja Luci,smjer biologija,bolonjski program ? Ako neka zna pisiste ili ima neka iskustva
swanfilter
Posts: 7806
Joined: 06/06/2008 18:52

#77 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by swanfilter »

vesnaveca1 wrote:Znate li da je priznata diploma u nekoj od zemalja EU ,Prorodno matematičkog fakulteta u Banja Luci,smjer biologija,bolonjski program ? Ako neka zna pisiste ili ima neka iskustva
Pokusati mozes, kao i svako drugi. Nego, tu nasu Bolonju macku o rep objesi. Uveli je bez da bi bilo koga pitali.. Ukratko, sa diplomom iz bio. mozes imati srece u smislu da nekoga zanimas kod zaposljavanja. Sto se tice samog univerziteta, incognito totalni ..
Last edited by swanfilter on 23/06/2013 14:39, edited 2 times in total.
swanfilter
Posts: 7806
Joined: 06/06/2008 18:52

#78 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by swanfilter »

ljuspica wrote:
swanfilter wrote:Nastaviti studij nije problem. Zaposliti se sa nasom diplomom je vec druga stvar. Osim ako je parali podrucje ... Drustvene nauke teze prolaze, tretiran si skoro kao i svaki fizikalac na birou ..
Meni nije jasno kako priznavaju "bez problema" nase diplome kad hoces da nastavis studij negdje drugdje, a kad hoces da se zaposlis u toj struci e onda je to problem...

Nastaviti studij nije problem jer u malom broju drzava mozes ostati i raditi, dobiti boravisne papire. Nije im cilj tebe zaposliti, sa sumnjivom historijom obrazovanja, a imaju domaci kadar koji im onda visi na socijali ...
vesnaveca1
Posts: 3
Joined: 21/06/2013 13:05

#79 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by vesnaveca1 »

ok, a znate li koje su to onda zemlje u kojima recimo nastavis master a da ti priznaju to sto si zavrsio.ne znam koliko je to tacno ali sam cula da ako se ne poklapaju predmeti i nema adekvatne zamjene za predmet nema od toga nista i jedino sto mozes je ponovo ici na njihov studij
vesnaveca1
Posts: 3
Joined: 21/06/2013 13:05

#80 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by vesnaveca1 »

I koja zemlja je ajmo reci malo privilegovana sto se toga tice ? :thumbup:
aaynaa
Posts: 52
Joined: 11/10/2012 17:29

#81 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by aaynaa »

:bih:
Last edited by aaynaa on 03/09/2013 08:22, edited 1 time in total.
dijana_19
Posts: 83
Joined: 18/03/2013 10:42

#82 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by dijana_19 »

aaynaa wrote:zna li neko kako prolazi master prava u inostranstvu.
konkretnije - zanima me australija

nikako
Darko12
Posts: 80
Joined: 15/02/2012 13:44

#83 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Darko12 »

Priznaju se diplome sa drzavnih fakulteta i gotova prica.

A sto se tice zaposlenja u stranim drzavama politika zaposljavanja vecine drzava ukljucujuci i BIH je restriktivna prema strancima, sto znaci da prednost imaju domaci drzavljani, osim ukoliko nema domacih drzavljana s takvom strukom. Lupam, zavrsi nuklearnu fiziku i vjerovatno ces u svakoj drzavi biti pozeljan, jer ih vecina nema takvog kadra.

Pojedini lupaju gluposti, ko je zavrsio po starom sistemu on je npr. diplomirani pravnik, medjutim on moze na svom maticnom fakultetu zahtijevati da mu se dodijeli titula magistra struke, za koju bolonjci moraju studirati jos godinu dana. Treba razlikovati magistra struke i nauka, magistar nauka moze biti samo diplomirani pravnik kad upise postdiplomski studij, dok za bolonjce ne postoji vise ni diplomirani pravnik, niti magistar nauka, vec becler prava i peta godina nakon koje si magistar struke, a poslije toga dolazi postdiplomski, odnosno doktorat.
Znaci:
Stari sistem: 4 godine (diplomirani pravnik); +2 godine (magistar nauka); +3 godine (doktor nauka), mozda sam pogrijesio u godinama al bit je pogodjena.

Bolonja: 4 godine (becler prava); +1 godina (magistar struke); + 3 godine (doktor nauka)
indira2013
Posts: 1
Joined: 12/11/2013 00:17

#84 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by indira2013 »

Pozdrav raja,
zanima me da li neke ima provjerene informacije o studiranju u inostrasntvu, konkretno msm na Njemacku i Svicarsku? Ukratko cu vam pribliziti moju situaciju.. Zavrsila sam "Ekonomski fakultet u Banjoj Luci" -240 ECTS, upisala master na istom fakultetu u trajanju od jedne godine.. Zanima me da li postoji mogucnost da se prebacim na master nakon par polozenih ispita ili nakon jednog semestra? Da li je bolja opcija da ovdje magistriram pa trazim zaposlenje u pomenutim drzavama ili da idem na opciju studiranja? Da li se uslovi znatno razlikuju od grada do grada? Ukoliko "tamo zavrsim" kakva je mogucnost zaposlenja? Imam polozen Geothe test B2 nivo.
Nadam se da mi neko moze pomoci i pribliziti sam proces, hvala puno :?
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#85 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by smasma »

Ima li iko ovdje da je zavrsio Ekonomski fakultet u Sarajevu i da radi u inostranstvu? Da radi posao za koji se skolovao?
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#86 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by FemaleMe »

Zavrsila sma Bachelor studij na filozofskom faklutetu u Sarajevu. Jel mogu sad upisati master u Austriji ili Njemackoj bez problema? Je li priznata dipl, gdje se radi nostrifikacija? Jesu li bitne ocjene da bih se upisala, jel se moze stipendija neka dobiti ili sve na svoje troskove ides. Jel se prijavljujes direktno na taj fakultet koji zelis (predas papire), ili kako to ide?
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#87 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by madesa »

zavsena ekonomija da li vrijedi ? njemacka npr
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#88 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

Darko12 wrote:Priznaju se diplome sa drzavnih fakulteta i gotova prica.

A sto se tice zaposlenja u stranim drzavama politika zaposljavanja vecine drzava ukljucujuci i BIH je restriktivna prema strancima, sto znaci da prednost imaju domaci drzavljani, osim ukoliko nema domacih drzavljana s takvom strukom. Lupam, zavrsi nuklearnu fiziku i vjerovatno ces u svakoj drzavi biti pozeljan, jer ih vecina nema takvog kadra.

Pojedini lupaju gluposti, ko je zavrsio po starom sistemu on je npr. diplomirani pravnik, medjutim on moze na svom maticnom fakultetu zahtijevati da mu se dodijeli titula magistra struke, za koju bolonjci moraju studirati jos godinu dana. Treba razlikovati magistra struke i nauka, magistar nauka moze biti samo diplomirani pravnik kad upise postdiplomski studij, dok za bolonjce ne postoji vise ni diplomirani pravnik, niti magistar nauka, vec becler prava i peta godina nakon koje si magistar struke, a poslije toga dolazi postdiplomski, odnosno doktorat.
Znaci:
Stari sistem: 4 godine (diplomirani pravnik); +2 godine (magistar nauka); +3 godine (doktor nauka), mozda sam pogrijesio u godinama al bit je pogodjena.

Bolonja: 4 godine (becler prava); +1 godina (magistar struke); + 3 godine (doktor nauka)

ne znam da li mislis na neku zemlju odrdjeno ili na sve?

konkretno, u norveskoj priznaju sve diplome sa nasih pravih fakulteta (osim prava, naravno i jos nekih kao obrazovanje i traze neke dodatne testove za medicinare...)
meni je konkretno malo nejasna situacija.
4-godisnji fakultet sa 240 bodova, ali nemam neko zvanje :-? , nego su samo prepisali sa engleskog prevoda uzeli "graduate" ...


a samo zaposljavanje ... prvo perfektno znanje jezika, pa radno iskustvo u toj zemlji u toj struci ... pa onda mozda imas nekih sansi.

ovo ne vazi za nuklearne fizicare i ostale rijetke skupocjene zvjerke :)
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#89 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Pozdrav raja
Na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru na Odsjeku za historiju diplomirao sam 2008. godine. Iste godine, na istom fakultetu upisao sam interdisciplinarni postdiplomski studij na kolegiju za historiju, uskoro bih trebao da branim magistarsku radnju.
Interesuje me mogućnost doktorskog rada (po starom sistemu )?? Koji od fakulteta u Njemačkoj ili Austriji daje mogućnost "ovakvog" doktorata? Postoji li mogućnost zaposlenja sa ovom "titulom" u nekoj od ove dvije države? Takođe, dali postoji mogućnost da doktorat plati fakultet, jer sam primjetio na forumu da je neko o ovome pozitivno pisao? Postoji li problem slabog poznavanje njemačkog jezika kao i to da čovjek ima porodicu (familijaran)???
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#90 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Wasser »

Za upisati master vani (ja sam prosle godine upisala master u Austriji, tako da govorim samo za Austriju) ne treba nikakvo priznavanje diplome. Meni je trebalo: potvrda sa matičnog fakulteta da ispunjavam uslove za upis na master studij u zemlji i inostranstvu, i diploma završenog dodiploskog studija i naravno prevod te diplome, znači nikakvo priznavanje, i spisak predmeta sa ocjenama. Završila sam po starom sistemu, u Sarajevu.

Takodjer sam poslala svoju dipomu u ministarstvo obrazovanja u Beč za priznavanje, da pokušam tražiti posao sa tom diplomom, i za 10 dana stigao odgovor, priznato :D Tako da sada barem mogu koristiti titulu ovdje (barem neka korist od nje:D ) i naravno tražim posao. Jah, i ovo ništa nije koštalo, osim naravno prevoda papira.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#91 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mirsek »

Wasser wrote:Za upisati master vani (ja sam prosle godine upisala master u Austriji, tako da govorim samo za Austriju) ne treba nikakvo priznavanje diplome. Meni je trebalo: potvrda sa matičnog fakulteta da ispunjavam uslove za upis na master studij u zemlji i inostranstvu, i diploma završenog dodiploskog studija i naravno prevod te diplome, znači nikakvo priznavanje, i spisak predmeta sa ocjenama. Završila sam po starom sistemu, u Sarajevu.

Takodjer sam poslala svoju dipomu u ministarstvo obrazovanja u Beč za priznavanje, da pokušam tražiti posao sa tom diplomom, i za 10 dana stigao odgovor, priznato :D Tako da sada barem mogu koristiti titulu ovdje (barem neka korist od nje:D ) i naravno tražim posao. Jah, i ovo ništa nije koštalo, osim naravno prevoda papira.
Vrlo je vazno sta si zavrsila.
Na kojem si fakultetu diplomirala ?
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#92 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Uzmimo da čovjek dođe u Njamčku-Munchen, koja bi obrazovna institucija "vršila" priznavanje diplome, ministarstvo u Munchenu ili savezno u Berlinu?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#93 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by dustaban »

nasa diploma vrijedi kad te potjera vani !
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#94 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

sejoo wrote:Uzmimo da čovjek dođe u Njamčku-Munchen, koja bi obrazovna institucija "vršila" priznavanje diplome, ministarstvo u Munchenu ili savezno u Berlinu?
Imaš sve ovdje: http://anabin.kmk.org/
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#95 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

filozofija wrote:
sejoo wrote:Uzmimo da čovjek dođe u Njamčku-Munchen, koja bi obrazovna institucija "vršila" priznavanje diplome, ministarstvo u Munchenu ili savezno u Berlinu?
Imaš sve ovdje: http://anabin.kmk.org/
Znam za ovaj site i na njemu je priznat ovaj "dodiplomski", ali npr. magistarski nisam primjestio. Druga stvar kako je to u praksi jer @Wasser je rekla da je morala poslati svoju diplomu u ministarstvo obrazovanja u Beč za priznavanje. Ima li neko iskustva po ovom pitanju??
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#96 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Wasser »

Vrlo je vazno sta si zavrsila.
Na kojem si fakultetu diplomirala ?[/quote]

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet, Sarajevo.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#97 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Svaka diploma sa Univerziteta u Sarajevu je prinzata.
sejoo wrote:
filozofija wrote:
sejoo wrote:Uzmimo da čovjek dođe u Njamčku-Munchen, koja bi obrazovna institucija "vršila" priznavanje diplome, ministarstvo u Munchenu ili savezno u Berlinu?
Imaš sve ovdje: http://anabin.kmk.org/
Znam za ovaj site i na njemu je priznat ovaj "dodiplomski", ali npr. magistarski nisam primjestio. Druga stvar kako je to u praksi jer @Wasser je rekla da je morala poslati svoju diplomu u ministarstvo obrazovanja u Beč za priznavanje. Ima li neko iskustva po ovom pitanju??
U šta ti gledaš pobogu si :D
Svaka vrsta diplome sa poljuprivrednog fakulteta je priznata (bachlor, diplomirani, magistar). Btw, ovo diplomirani se odnosi također i na bachelor + master zajedno.

Image
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#98 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Image
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#99 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Ne mora naziv studija biti 100%. Tražiš najbliže riješenje. Recimo, tebi bi taj magistrat preveli kao MA 100% i to bez ikakvih problema. Odaberi npr.: "profesor historije/istorije/povijest", pa ćeš vidjeti da ima, a to u rangu sa novim masterom.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#100 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tagomago »

sos16 wrote:Da li ima neki propis na osnovu kojeg mi imamo pravo sa završenim četverogodišnjim fakultetom po starom nastavnom planu upisati doktorske studije?
Ima li neko da je već na taj način upisao doktorske studije u Austriji?
Da li u tom slučaju moramo imati dokaz o znanju jezika na kojem bi studirali ili imamo mogućnost učenja jezika kao na osnovnim i master studijima?
Moramo li sami naći mentora (tako sam nešto pročitala na drugom forumu) i moramo li sami izabrati temu prilikom prijave?
bez mr. odnosno MA doktorski, bilo gdje? mislim, znam jedan slučaj, no to je već starija priča, niz lobiranja po dijasporskom senatu i raznoraznih nostrifikacija.
mentora možeš birati čak i ako nije uposlenik na tom univerzitetu na kojem studiraš, pogotovo ako si u okvirima određenih studijskih programa (partnerski univerziteti i sl.), no imaš i pravo na dodjelu mentora i pritužbu za istoga. komisiju koja prati tvoj rad, a naposlijetku i samu odbranu, ti definira doktorsko vijeće. uzgred, trebaš imati izvjesni broj radova koje, kasnije, pri okončanju semestra ili prijave rada, prevodiš u bodove. radni jezik definira nastavni plan i program. govorim ti za zagreb, a oni slijede evropski trend, štaviše, oni i jesu evropa.
Post Reply