Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#51 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by underwater »

filozofija wrote:Sto se tice USA, vrijedi vecinom pravilo kao i u V.Britaniji: Diploma ti vrijedi koliko je univerzitet na glasu i koliko je poslodavac spream da je prihvati.
Pa jes, ovo bi bilo nekako najrealnije opisano.
Mada je ogromnaaaa razlika za sto ti uopce treba diploma...tj. oces li radit u privatnoj firmi ili administraciji.
Ovi drugi su pegle i tesko da se moze zadovoljiti.
A privatne firme je lako. Prvo te pitaju sto stvarno znas da radis. Pa ako im je to interesantno i ako pokazes da znas, onda uopce razmisljaju koliko ti vrijedi diploma.
Ako se radi o teh strukama gleda se (i to vrlo jako) na koliko si seminara ucestvovao (mahom se svi placaju) i jesi li u drustvu inzenjera i koliko si aktivan i sto ti kaze mentor itd itd.
Ali ko stvarno ima znanje da "proda", on u biti nema problema. Pod odredjenim uvjetima nije ni nuzna verifikacija. Jednostavno te prihvate kao takvog, znanjem se dokazujes.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#52 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

sos16 wrote:Postoji li mogućnost doktorskih studija na engleskom, konkretno ekonomija?
Vise od pola doktorskih studija u Austriji se izvodi iskljucivo na engleskom jeziku, dok za gotovo za 90% njih imas mogucnost raditi ili na engleskom ili na njemackom. Koliko znam, samo studijski pravci za doktora prava i medicinu su iskljucivo na njemackom jeziku.
izvansvemirac
Posts: 11
Joined: 31/03/2005 18:10

#53 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by izvansvemirac »

Pozdrav svima,

Obzirom da sam i ja zavrsila pravo po starom sistemu dipl.pravnik i radila godinu dana u struci i polozila opći ispit; zanima me sljedeće : u Njemačkoj bih nastavila studije ali sam mislila prvo na magistarski pa tek onda na doktorat, interesantno mi je bilo to da sada navodno odmah mogu upisati doktorat? Koliko je to stvarno tačno i da li to važi na teritoriji cijele Njemačke i koji nivo znanja Njemačkog jezika je neophodan? Hvala i izvinite ako se ponavljam , nisam stigla sve čitati.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#54 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Za pravo tih ne bi detaljno znao reci. Najbolje da se informises na samom fakultetu gdje zelis da studiras. Odmah da ti kazem, da za pravo i medicinu u vecini slucajeva ne vaze laganija, tj. opustenija pravila kao za ostale smjerove. I da istina je da sa titulom diplomirani mozes da upises doktorat, jer je struktura studija slijedeca:

Prije bologne:
- Zavrsena Abitura/Matura ili ispit koji daje pristup studiju
- Zatim ide studij (4 ili 5 godina) koji vodi do "diplomirani/diplomirana nesto"
- Zatim doktorski studij

Dakle, ko je zavrsio po sistemu prije bolonje, onda da diplomom moze da upise doktorski. Diplomirani je isti nivo kvalifikacije kao i Master sto se kontinentalnog dijela Evrope tice.
sos16
Posts: 3
Joined: 22/08/2012 18:11

#55 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sos16 »

Da li ima neki propis na osnovu kojeg mi imamo pravo sa završenim četverogodišnjim fakultetom po starom nastavnom planu upisati doktorske studije?
Ima li neko da je već na taj način upisao doktorske studije u Austriji?
Da li u tom slučaju moramo imati dokaz o znanju jezika na kojem bi studirali ili imamo mogućnost učenja jezika kao na osnovnim i master studijima?
Moramo li sami naći mentora (tako sam nešto pročitala na drugom forumu) i moramo li sami izabrati temu prilikom prijave?
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#56 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by BASS »

Lijepo zvuci,ali sumnjam da je bas moguce.
Kod nas pravnici i po bolonji dobivaju titulu dipl.pravnik pa nije bas jasno zasto praviti razliku,a kod njih je dipl.pravnik u stvari mag.jur automatski. A kao drugo u Austriji nema mastera na pravu, dok kod nas ima - tako da ipak mislim da se to sa diplomskog na doktorski odnosi na njihove studente. No, rado bih volio znati vise. Do sada sto znam je da je jedan moj prijatelj sa titulom dipl.pravnik starog sistema ipak prvo zavrsio master u Njemackoj da bi upisao doktorski u Austriji.
@sos16 dokaz o jeziku svakako - goethe b2 ili c1 (radije c1). Sto se tice prijedloga disertacije to ovisi od fakulteta do fakulteta, na nekim je moras podnositi zajedno sa prijavom na nekim je tek nakon prijema predlazes. U Njemackoj je sistem malo drugaciji, tu uglavnom moras naci mentora unaprijed koji ce te predloziti dalje i u velikom broju slucajeva oni zahtjevaju da na doktorske studije (promotion po njihovom) mozes da se upises samo ako si najmanje 2 semestra u Njemackoj studirao.
sos16
Posts: 3
Joined: 22/08/2012 18:11

#57 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sos16 »

Meni je čudno da ja sa diplomom ekonomskog fakulteta mogu odmah upisati doktorat, ali me je zainteresovalo jer vidim da su neki doktorski studiji plaćeni. Popravilniku o ekvivalenciji "starih" diploma mi zapravo dobijamo diplomu bachelor ali sa napomenom da je ostvareno 240 ETCS. S druge strane vidjela sam da se i tamo ako uslov za upis na doktorat spominje master ili diploma relevantna za upis, ali ne znam koja je to relevantna. Ipak je najbolje poslati upit na neki od univerziteta. Mogu li se studenti sa doktorskog studija prijaviti za studentski dom?
A1B
Posts: 3595
Joined: 29/08/2012 22:01
Location: trazim baHsuz zensko - krHni ban, izbrisi post!

#58 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by A1B »

cuj, vrijedi li, normalno da vrijedi pogotovi su cijenjeni nasi elektro, it, masinski inzinjeri, doktori, medicinari...
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#59 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by jasko__ »

Iz ranijih postova sam skontao da nam vrijede diplome sa državnih univerziteta u EU...

Al mene konkretno zanimaju UAE...tj Au Dhabi...vrijede li dole naše diplome...završio sam 4-godišnji studij Univerziteta u Zenici...po starom sistemu...ne po Bolonjskom....

Kako se raspitati za to....
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#60 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by nOrMaLaC »

Molim Vas! Da li znate da li je diploma Saobraćajnog Fakulteta Doboj koji se vodi pod fakultetom Istočno Sarajevo priznata vani? :)
tutku
Posts: 1348
Joined: 18/06/2011 12:10

#61 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tutku »

Da li je priznata diploma Pravnog fakulteta Sarajevo, bologna zavrsen master studij, te sta je potrebno da bi se moglo zaposliti u nekoj od zemalja EU..
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#62 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

tutku wrote:Da li je priznata diploma Pravnog fakulteta Sarajevo, bologna zavrsen master studij, te sta je potrebno da bi se moglo zaposliti u nekoj od zemalja EU..
100 % da mozes upisati daljni studij, tj. neko internacionalno pravo ili nesto slicno (master ili phd). Medjutim, u svrhu zaposlenja u drugoj zemlji vjerovatno nije (99 % da nije). Medicina i pravo su specificne nauke, a pravo je jos uze vezano za odredjenu zemlju. Nije to samo slucaj za BiH diplomu. Primjera radi, njemacki se pravnici ne mogu zaposliti kao pravnici u Austriji sa svojom diplomom pravnog fakulteta.
nOrMaLaC wrote:Molim Vas! Da li znate da li je diploma Saobraćajnog Fakulteta Doboj koji se vodi pod fakultetom Istočno Sarajevo priznata vani? :)
Trebalo bi da jeste, jer je Uni u Istocnom Sarajevu drzavno priznat. Posalji upita na ENIC/NARIC odredjene zemlje i oni ce ti reci je li ili nije.
jasko__ wrote:Iz ranijih postova sam skontao da nam vrijede diplome sa državnih univerziteta u EU...

Al mene konkretno zanimaju UAE...tj Au Dhabi...vrijede li dole naše diplome...završio sam 4-godišnji studij Univerziteta u Zenici...po starom sistemu...ne po Bolonjskom....

Kako se raspitati za to....
Vjerovatno jesu priznate. Medjutim ako zelis u arapske zemlje ja bih ti predlozio da apliciras za neku od profesionalnih kvalifikacija u nekom od britanskih profesionalnih udruzenja. To se dole priznaje kao i domaca diploma. Za te kvalifikacije ti treba univerzitetsko obrazovanje i par godina profesionalnog radnog iskustva (lead position). Ja sam registrovan kao Chartered Engineer sa bosanskom diplomom u Engineering Council UK, a preko BCS (British Computer Socitey). Ovu u Kataru i Emiratima to priznaju malte ne kao i domace diplome.

Čak ti je dovoljna i kvalifikacija profesionalnog člana Institution of Engineering and Technology (MIET). To se u EU, a i u arapskim zemljama priznaje kao graduate level kvalifikacija. Bar među poslodavcima.

Sretno ;)
tutku
Posts: 1348
Joined: 18/06/2011 12:10

#63 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tutku »

filozofija wrote:
tutku wrote:Da li je priznata diploma Pravnog fakulteta Sarajevo, bologna zavrsen master studij, te sta je potrebno da bi se moglo zaposliti u nekoj od zemalja EU..
100 % da mozes upisati daljni studij, tj. neko internacionalno pravo ili nesto slicno (master ili phd). Medjutim, u svrhu zaposlenja u drugoj zemlji vjerovatno nije (99 % da nije). Medicina i pravo su specificne nauke, a pravo je jos uze vezano za odredjenu zemlju. Nije to samo slucaj za BiH diplomu. Primjera radi, njemacki se pravnici ne mogu zaposliti kao pravnici u Austriji sa svojom diplomom pravnog fakulteta.

Dakle, treba gore odraditi master ili dalje phd da bih se mogao zaposliti kao pravnik ? Hvala ti puno na odgovoru
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#64 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Da bi radio kao pravnik za lokalne potrebe u vecini slucajeva moras da polozis Staatsexam, a da bi njega polagao moras da imas diplomu i da imas odredjenu praksu koja se stice tokom diplomskog ili bachelor studija. Znaci tesko u tom segmentu mozes nesto.

Medjutim, ako zavrsis phd ili master internacionalnog prava, eu prava i slicno, onda mozes bez problema da radis kao pravnik na poslovima koji su vezani za medjunarodno ili europsko pravo. Znam osobu koja je zavrsila MSc in Computing, IT Law & Management i radi bez problema kao pravnik za IT poslove u jednoj vecoj firmi.

Ovo gore je isključivo za državne firme. Što se tiče privatnih firmi, tu ti je diploma priznata koliko si kompetentan. Dakle, ako poslodavac vidi da znaš - onda ti je i diploma priznata.
tutku
Posts: 1348
Joined: 18/06/2011 12:10

#65 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tutku »

filozofija wrote:Da bi radio kao pravnik za lokalne potrebe u vecini slucajeva moras da polozis Staatsexam, a da bi njega polagao moras da imas diplomu i da imas odredjenu praksu koja se stice tokom diplomskog ili bachelor studija. Znaci tesko u tom segmentu mozes nesto.

Medjutim, ako zavrsis phd ili master internacionalnog prava, eu prava i slicno, onda mozes bez problema da radis kao pravnik na poslovima koji su vezani za medjunarodno ili europsko pravo. Znam osobu koja je zavrsila MSc in Computing, IT Law & Management i radi bez problema kao pravnik za IT poslove u jednoj vecoj firmi.

Ovo gore je isključivo za državne firme. Što se tiče privatnih firmi, tu ti je diploma priznata koliko si kompetentan. Dakle, ako poslodavac vidi da znaš - onda ti je i diploma priznata.
Hvala na odgovoru, korisne informacije, bice od pomoci, pozdrav :thumbup:
zbunjendecko
Posts: 9
Joined: 02/03/2013 19:40

#66 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by zbunjendecko »

da li postoji neko da je zavrsio fakultet u istocnom sarajevu , posto me zanima da li je ta diploma sa masinskog fak. priznata
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#67 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

zbunjendecko wrote:da li postoji neko da je zavrsio fakultet u istocnom sarajevu , posto me zanima da li je ta diploma sa masinskog fak. priznata
U Njemačkoj i Austriji taj Univerzitet je 100% priznat jer je državni. Dakle, diploma je priznata 100%.
Imaš ispod Screenshot sa njemačkog anabin sajta (anabin.de) koji je vladin sajt i nudi informacije odakle su diplome priznate.

Image
Bajko
Posts: 141
Joined: 11/03/2002 00:00

#68 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bajko »

zavrsila sam Ekonomski Fakultet u Sarajevu po starom sistemu (4 godine), zna li neko kako se zove taj Abschluss na njemackom, ovdje je dipl. oecc, a tamo? hvala :)
tanja_23
Posts: 29
Joined: 20/03/2013 10:49

#69 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tanja_23 »

Priznato...nepriznato. Toga vise nema! Sad se gleda prepoznatljivost diplome. Isto tako je rumunska diploma EU diploma, ali je pitanje koji ce poslodavac zaposliti nekog sa fakulteta u Cluj-u! Nasi strucnjaci (mainski, elektro IT inzinjeri kao i doktori) su trazeni trenutno jer je nestasica kadra velika u Njemackoj primjerice. Sa diplomom ekonomskog a pogotovo pravnog fakulteta je gotovo pa nemoguce pronaci neki posao. Pravo je u Njemackoj/Austriji poseban "esnaf" i vrlo konzervativan tako da bolje odmah dobrovoljno pristupiti nostrifikaciji diplome. S ekonomijom postoji iole teoretska sansa.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#70 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Bajko wrote:zavrsila sam Ekonomski Fakultet u Sarajevu po starom sistemu (4 godine), zna li neko kako se zove taj Abschluss na njemackom, ovdje je dipl. oecc, a tamo? hvala :)
100% isti naziv - jer se koristi latinska skracenica. Dakle, kada nostrificiras diplomu (kosta cirka 170 EUR) imas pravo korsititi tu akademsku titulu u zvanicnim dokumentima (vozacka, itd). Napomena, nostrifikacija je potrbna samo za diplome fakulteta lociranih izvan zemalja izvan EU.
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#71 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by swanfilter »

Nastaviti studij nije problem. Zaposliti se sa nasom diplomom je vec druga stvar. Osim ako je parali podrucje ... Drustvene nauke teze prolaze, tretiran si skoro kao i svaki fizikalac na birou ..
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#72 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ljuspica »

swanfilter wrote:Nastaviti studij nije problem. Zaposliti se sa nasom diplomom je vec druga stvar. Osim ako je parali podrucje ... Drustvene nauke teze prolaze, tretiran si skoro kao i svaki fizikalac na birou ..
Meni nije jasno kako priznavaju "bez problema" nase diplome kad hoces da nastavis studij negdje drugdje, a kad hoces da se zaposlis u toj struci e onda je to problem...
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#73 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Micaha »

ljuspica wrote:
swanfilter wrote:Nastaviti studij nije problem. Zaposliti se sa nasom diplomom je vec druga stvar. Osim ako je parali podrucje ... Drustvene nauke teze prolaze, tretiran si skoro kao i svaki fizikalac na birou ..
Meni nije jasno kako priznavaju "bez problema" nase diplome kad hoces da nastavis studij negdje drugdje, a kad hoces da se zaposlis u toj struci e onda je to problem...
Pa bi li ti primila pravnika iz Cecenije u pravnu sluzbu Toplana? Dode Dzohar sa desetkama u indexu...
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#74 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ljuspica »

Micaha wrote:
ljuspica wrote:
swanfilter wrote:Nastaviti studij nije problem. Zaposliti se sa nasom diplomom je vec druga stvar. Osim ako je parali podrucje ... Drustvene nauke teze prolaze, tretiran si skoro kao i svaki fizikalac na birou ..
Meni nije jasno kako priznavaju "bez problema" nase diplome kad hoces da nastavis studij negdje drugdje, a kad hoces da se zaposlis u toj struci e onda je to problem...
Pa bi li ti primila pravnika iz Cecenije u pravnu sluzbu Toplana? Dode Dzohar sa desetkama u indexu...
Bi.Al tebe ne bi,zato sto tako razmisljas i ponizavas tuđe.
User avatar
glas_jace
Posts: 70
Joined: 25/07/2012 18:50
Location: Mostar,Hercegovina

#75 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by glas_jace »

Ja sam studirao na Sveucilistu u Mostaru ,i svoju sam diplomu preveo na Zagrebackom sveucilistu bez problema,i sa tim sam mogao raditi na zajednickim projektima u Ljubljani,Slovenija
Predlazem ti istu stvar!
Post Reply