Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#201 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Maybach »

Sve zavisi sta je ko zavrsio.Evo moj pravni fakultet ne vrijedi ni u Srbiiji cak.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#202 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by hadzinicasa »

Nisrin wrote:Ma dzaba vi pisete da diplome nisu bitne, makar bile sa privatnog univerziteta, kad “blue card” mozes dobiti samo kao VSS...
Postoji li neko da mu je univerzitet na anabinu imao oznaku H+- i da je sve regularno proslo?!
Je li se mora ta diploma poslati na annerkenung prije termina za vizu ili nakon?!
gledam sad na anabinu Burch i IUS imaju oznaku H+/- (kao izmedju ostalog i Travnici i Aperioni i ini) cisto informativno sam pogledala, pa odem da vidim sta to znaci i kaze:

H+/- kennzeichnet Institutionen, für die keine eindeutige Aussage getroffen werden kann. Dies ist z.B. der Fall, wenn an einer Institution bestimmte Studiengänge angeboten werden, die dem Hochschulbereich angehören, während andere nach Dauer und Niveau darunter liegen oder nicht akkreditiert sind. In solchen Fällen ist die Prüfung des einzelnen Abschlusses erforderlich. Ein Blick in den Kommentar zum Institutionstypus kann in diesem Zusammenhang wichtige Zusatzinformationen liefern.

sto ce reci da nije automatski priznat, vec da se podnose detaljnije informacije o studijskom programu i smjeru, vjerovatno ukljucujuci i sillabuse, pa se onda odluka donosi pojedinacno.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#203 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by visocicaguy »

Bas kao sto je rekla hadzinica...

a za sve ostale mozete i sami pregledati

https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html

gore izaberes tab Suchen, izaberes drzavu (Land), chekiras BiH i onda trazis instituciju koja te zanima.

Ukratko, kolona status moze imati jednu od tri vrijednosti: H+ (generalno priznata), H- (generalno nije priznata), H+/- (nije automatski priznata, evaluira se od slucaja do slucaja)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#204 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Nisrin »

visocicaguy wrote:Bas kao sto je rekla hadzinica...

a za sve ostale mozete i sami pregledati

https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html

gore izaberes tab Suchen, izaberes drzavu (Land), chekiras BiH i onda trazis instituciju koja te zanima.

Ukratko, kolona status moze imati jednu od tri vrijednosti: H+ (generalno priznata), H- (generalno nije priznata), H+/- (nije automatski priznata, evaluira se od slucaja do slucaja)

Znam to...thx na pojasnjenju...

A mene zanima, ako napr zavrsim 3+2 drustvenog smjera, mogu li se ja presaltati jednu godinu mastera na PRIRODNE NAUKE na privatnom fakultetu (ne bavim se onim sto sam zavrsila. nego raadim drugi posao koji je u vezi s ovim sto bih upisala jednu godinu), tj da zavrsim GODINU mastera na privatnom fakultetu, s obzirom da imam 240 tj 270ECTS bodova, a glavni preduslov za tu 1 godinu mastera je da imas 240ects bodova..
Mogu li mi potencijalno praviti problem u Njemackoj prilikom nostrifikacije diplome zbog toga...
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#205 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by visocicaguy »

Nisrin wrote:
visocicaguy wrote:Bas kao sto je rekla hadzinica...

a za sve ostale mozete i sami pregledati

https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html

gore izaberes tab Suchen, izaberes drzavu (Land), chekiras BiH i onda trazis instituciju koja te zanima.

Ukratko, kolona status moze imati jednu od tri vrijednosti: H+ (generalno priznata), H- (generalno nije priznata), H+/- (nije automatski priznata, evaluira se od slucaja do slucaja)

Znam to...thx na pojasnjenju...

A mene zanima, ako napr zavrsim 3+2 drustvenog smjera, mogu li se ja presaltati jednu godinu mastera na PRIRODNE NAUKE na privatnom fakultetu (ne bavim se onim sto sam zavrsila. nego raadim drugi posao koji je u vezi s ovim sto bih upisala jednu godinu), tj da zavrsim GODINU mastera na privatnom fakultetu, s obzirom da imam 240 tj 270ECTS bodova, a glavni preduslov za tu 1 godinu mastera je da imas 240ects bodova..
Mogu li mi potencijalno praviti problem u Njemackoj prilikom nostrifikacije diplome zbog toga...
ne znam. ako su svi fakulteti na koje si isla iz ove H+ grupe vjerovatno ce sve biti uredu.
Post Reply