Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#151 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by _someone »

Kakvo je stanje sa nasim diplomama u Austriji, priznaju li ista..imam poznanika kojem su u Grazu priznali diplomu univerziteta iz Bihaca, elektrotehnika u pitanju, momak sad tamo radi, plata vise nego dobra.Kontam ako priznaju diplomu iz Bihaca koji kao sto svi znamo nema bas dobar glas u drzavi sto se tice univerziteta morali bi priznavati i sa ovih hajmo reci boljih univerziteta
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#152 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ljuspica »

_someone wrote:Kakvo je stanje sa nasim diplomama u Austriji, priznaju li ista..imam poznanika kojem su u Grazu priznali diplomu univerziteta iz Bihaca, elektrotehnika u pitanju, momak sad tamo radi, plata vise nego dobra.Kontam ako priznaju diplomu iz Bihaca koji kao sto svi znamo nema bas dobar glas u drzavi sto se tice univerziteta morali bi priznavati i sa ovih hajmo reci boljih univerziteta
a sta radi momak?kako je dosao do posla?
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#153 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by _someone »

ljuspica wrote:
_someone wrote:Kakvo je stanje sa nasim diplomama u Austriji, priznaju li ista..imam poznanika kojem su u Grazu priznali diplomu univerziteta iz Bihaca, elektrotehnika u pitanju, momak sad tamo radi, plata vise nego dobra.Kontam ako priznaju diplomu iz Bihaca koji kao sto svi znamo nema bas dobar glas u drzavi sto se tice univerziteta morali bi priznavati i sa ovih hajmo reci boljih univerziteta
a sta radi momak?kako je dosao do posla?
Ne znam momka toliko dobro, upoznao ga samo preko njegovih roditelja, cisto da meni da par savjeta oko programiranja i toga..u Bihacu je zavrsio 3 godine i otisao tamo na master, ali naravno prvo je morao uciti jezik, dok je ucio jezik naletio je na kurs za posao, prijavio se i prosao.Cak mu je firma po njegovoj prici rekla da se ne brine da ce mu kakav inzinjer sa masterom preoteti posao jer oni trenutno ne trebaju tako strucnu osobu, a ako u buducnosti budu trebali financirace njegovo daljnje skolovanje, tako mi on prica, ako on laze lazem i ja.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#154 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Brkooo »

vrijedi, al najvise "vrijedi" u Austriji, pogotovo ak se tamo master upisuje

a jos je Graz "mala Jugoslavija"...nigdje Austrijanca ni za zivu glavu :lol:
Vademecum
Posts: 31
Joined: 05/05/2013 20:14

#155 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Vademecum »

Ljudi, šta mislite prihvataju li diplomu u Njemačkoj mastera sa Pedagoškog fakuteta Sarajevo, smjer predškolski odgoj sa veoma dobrim poznavanjem njemačkog jezika ? :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#156 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Zviz wrote:
Ma nepali vise nigdje. Ko god radi za nekog prosjecnog privatnika i u Danskoj isto kao da i nije radio. Ona pisma sta napise to vise ovdje niko i ne cita. Jedino ako imas tlf broj nekoga gdje si prije radio pa da obljepis pa da ga nazovu (naravno kad zatraze) i to reci mu da te dobro pohvali.

Od svih moji prijatelja i poznanika danaca poznam jedno samo sto je dobilo posao preko oglasa, ono klasika konkuras itd. Ostali su svi dosli preko poznanstva ja prijatelja ili bivsi kolega... ili preko familije. U drzavi gdje se rodjena mati i otac racunaju kao networking ako ti nadju posao tamo gdje i oni rade :D i to niej nepotiznam, jer tog kod nas nema. Caca zaposli sina je networking jer je sin pito starog imal posla babo :D :oops: Danska je toliko smotana drzvaa po pitnjau skolstva, besposlenosti i integracija stranaca da je to bogu plakati. Da smo vidite sve ove jobcentre koji svaka komuna ima za besposlene te ih uce da nadju posao. :lol: Ovi jedni imaju posao jer ostali nemaju :D Pa da vidite sta ih sve uce na onim tri sedmice kursevima za trazenje posla. Kaze mu trebas zvati na oglas i uputati par pametnih pitanja ili zvati fime i ponuditi da hoces praksu dzaba pa tako da dodjes do posla.. kao tabu je traziti odmah posao :D Meni nema nista malo smjesnije kad neko kaze u BiH ti je vazna stela, mozda u BiH igra uloga jesi ili ne clan neke stranke itd. Sto se stela tice, pa ni u Novo Nordisk nemozes uci ako u rubrici ne ispunish da poznas nekoga, ako napises nikoga necete nikada ni kontaktirati osim ako nisi zvjer. Ja sam u par slucaja i ako radim ono nekad bi poslao neki zahtjev za posao koji je objavljen te u istoj firmi nisam naveo da poznam nikada pisalo ocekujte odgovor od 14 do 21 dan poslje isteka - nikad cuo nisam. Drugi put navedem prvo ime samo nako... tri dana kasnje zovu i vise ih zanima koje ta osoba koju poznam nego sta znam itd. i ja upita sto je toliko bitno kao da mogu od te osobe cuti jesam li dobar. Reko vi slusate tu osobu samo tako? Pa nije tako ali mi... pa reko ne dao Bog da neko u koga nemate povjerenja jos mene pohvali pa na taj nacin sam odmah propao jer me pogresna osoba pohvalila... usutili samo cujes eh eh eh.. ko nesto bi da kaze a misli se sta ..
Pošalji te besposlene i što obučavaju za traženje posla na praksu ovdje kod nas :mrgreen: Prije ćeš naći rudu urobitanijuma na Manjači nego posao u struci u BIH....
sudurma
Posts: 23
Joined: 19/04/2013 22:42

#157 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sudurma »

Ljudi da li zna neko, da li važi bachelor diploma s masinskog fakulteta u Sarajevu u V. Britaniji?

Dakle, možel se konkurisati za posao tamo na mjestima gdje traže bachelora mašinstva sa našom diplomom?

Kakav je proces?

Da li se može nastaviti master tamo?
Lp
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#158 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by The Realist »

sudurma wrote:Ljudi da li zna neko, da li važi bachelor diploma s masinskog fakulteta u Sarajevu u V. Britaniji?

Dakle, možel se konkurisati za posao tamo na mjestima gdje traže bachelora mašinstva sa našom diplomom?

Kakav je proces?

Da li se može nastaviti master tamo?
Lp
Znam kako je za medicinu, za mašinstvo ne.

Ako nisi državljanin EU, onda se mora raditi test da bi se priznala diploma, ako si državljanin EU, onda je potrevno samo određeno iskustvo u poslu (osim ako nisi državljanin VB, onda opet moraš raditi test).

Sada može biti da je slično za mašinstvo, mada sa medicinom je uvijek komplikovanije.
sudurma
Posts: 23
Joined: 19/04/2013 22:42

#159 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sudurma »

The Realist wrote:
sudurma wrote:Ljudi da li zna neko, da li važi bachelor diploma s masinskog fakulteta u Sarajevu u V. Britaniji?

Dakle, možel se konkurisati za posao tamo na mjestima gdje traže bachelora mašinstva sa našom diplomom?

Kakav je proces?

Da li se može nastaviti master tamo?
Lp
Znam kako je za medicinu, za mašinstvo ne.

Ako nisi državljanin EU, onda se mora raditi test da bi se priznala diploma, ako si državljanin EU, onda je potrevno samo određeno iskustvo u poslu (osim ako nisi državljanin VB, onda opet moraš raditi test).

Sada može biti da je slično za mašinstvo, mada sa medicinom je uvijek komplikovanije.
Znam da je za medicinu uvijek komplikovanije :-).

Ja imam hrvatsku putovnicu, valjda sam EU državljanin, ali ne znam vazil mi diploma sa Sarajevskog univerziteta. Nažalost nemam iskustva, i ne znam da li bih uopće mogao konkurisati za neki posao, bar ono da staziram...?
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#160 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by The Realist »

sudurma wrote: Znam da je za medicinu uvijek komplikovanije :-).

Ja imam hrvatsku putovnicu, valjda sam EU državljanin, ali ne znam vazil mi diploma sa Sarajevskog univerziteta. Nažalost nemam iskustva, i ne znam da li bih uopće mogao konkurisati za neki posao, bar ono da staziram...?
Pošto si EU državljanin, trebalo bi da važi, tako je sa medicinom, pa je valjda i sa ostalim (tačnije, uslovi su jednostavniji, nego da nisi EU državljin). Barem je ovako za UK, ne znam za ostatak Evrope.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#161 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

sudurma wrote:Ljudi da li zna neko, da li važi bachelor diploma s masinskog fakulteta u Sarajevu u V. Britaniji?

Dakle, možel se konkurisati za posao tamo na mjestima gdje traže bachelora mašinstva sa našom diplomom?

Kakav je proces?

Da li se može nastaviti master tamo?
Lp
Što se tiče VB znam sljedeće iz bližeg iskustva: moja sestra je završila AGF u N.Sadu, konkretno arhitekturu, udala se za Britanca i živi tamo...U VB priznaju isključivo commonwealth degree i commonwealth experience sve ostalo priznaju i kotiraju kao online kurs za bankarskog službenika web koledža na Kajmanskim Ostrvima :-) Može se izvršiti nostrifikacija i polaganje nekih ispita i sl, ali je to skupooooo :o tako da te dođe kao da nanovo studiraš. Eto ako su oni slagali i ja lažem :oops:
sudurma
Posts: 23
Joined: 19/04/2013 22:42

#162 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sudurma »

Lajavikrelac wrote:
sudurma wrote:Ljudi da li zna neko, da li važi bachelor diploma s masinskog fakulteta u Sarajevu u V. Britaniji?

Dakle, možel se konkurisati za posao tamo na mjestima gdje traže bachelora mašinstva sa našom diplomom?

Kakav je proces?

Da li se može nastaviti master tamo?
Lp
Što se tiče VB znam sljedeće iz bližeg iskustva: moja sestra je završila AGF u N.Sadu, konkretno arhitekturu, udala se za Britanca i živi tamo...U VB priznaju isključivo commonwealth degree i commonwealth experience sve ostalo priznaju i kotiraju kao online kurs za bankarskog službenika web koledža na Kajmanskim Ostrvima :-) Može se izvršiti nostrifikacija i polaganje nekih ispita i sl, ali je to skupooooo :o tako da te dođe kao da nanovo studiraš. Eto ako su oni slagali i ja lažem :oops:
Hvala na informacijama, koje i nisu baš nešto povoljne, ali svakako je dobro znati svašta ponešto prije nego se upustim u neku proceduru.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#163 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Nadam se da sam profulao informacije i da će ti biti na ruku samo prenosim šta sam čuo :)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#164 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ovo_malo_duse »

The Realist wrote:
sudurma wrote: Znam da je za medicinu uvijek komplikovanije :-).

Ja imam hrvatsku putovnicu, valjda sam EU državljanin, ali ne znam vazil mi diploma sa Sarajevskog univerziteta. Nažalost nemam iskustva, i ne znam da li bih uopće mogao konkurisati za neki posao, bar ono da staziram...?
Pošto si EU državljanin, trebalo bi da važi, tako je sa medicinom, pa je valjda i sa ostalim (tačnije, uslovi su jednostavniji, nego da nisi EU državljin). Barem je ovako za UK, ne znam za ostatak Evrope.
Evo ovako.
Mozda sam ja specifican slucaj, ja sam dobio stpendiju u Danskoj sa mashinskim iz Sarajeva, jest da je to bilo prije 13 godina ali eto. Bio sam ispolagao sve ispite osim diplomskog u Sarajevu. Aplicirao i primili me cak mi i stipendiju dali.
Sve su mi ispite priznali, (i to je obicno slucaj sa Tehnickim fakultetima,), morao sam doduse uciti Danski jezik godinu dana (nije bilo linije na Engleskom u to vrijeme, i sto se mora nije tesko) poslije odraditi godinu dana prakse i jedan prakticni projekt i onda sam dobio firmu i "problem", na kom sam diplomirao. Upis na master sa danskom diplomom nije bio problem.
Dostavio im preveden plan i program sa mashinskog u SA,preveden Indeks sa Svim polozenim kolokvijima i ispitima kao i kopiju orginala, komislija pregledala i priznala sve( u principu imao sam u SA 30-50 % vise matematike, statike , dinamikke i svega ostalog).

Sa druge strane tip zavrseni ljekar specijalista je morao 2 godine ponovo polagati ispite...

Neznam kakvo je trenutno stanje, ali moze se jer u firmi u kojoj trenutno radim ima cura na praksi iz Tuzle koja je upisala Master na jednom Danskom univerzitetu, nesto u oblasti ekonomije, marketinga ili BA i sad radi "placenu" praksu kod nas. Nisam imao priliku pricati sa njom, ali imao sam je priliku vidjeti jednom u kantini. Ovo za nju sam cuo od par ljudi koji su u istom odjelu sa njom.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#165 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by stakasa »

ovo_malo_duse wrote:
The Realist wrote:
sudurma wrote: Znam da je za medicinu uvijek komplikovanije :-).

Ja imam hrvatsku putovnicu, valjda sam EU državljanin, ali ne znam vazil mi diploma sa Sarajevskog univerziteta. Nažalost nemam iskustva, i ne znam da li bih uopće mogao konkurisati za neki posao, bar ono da staziram...?
Pošto si EU državljanin, trebalo bi da važi, tako je sa medicinom, pa je valjda i sa ostalim (tačnije, uslovi su jednostavniji, nego da nisi EU državljin). Barem je ovako za UK, ne znam za ostatak Evrope.
Evo ovako.
Mozda sam ja specifican slucaj, ja sam dobio stpendiju u Danskoj sa mashinskim iz Sarajeva, jest da je to bilo prije 13 godina ali eto. Bio sam ispolagao sve ispite osim diplomskog u Sarajevu. Aplicirao i primili me cak mi i stipendiju dali.
Sve su mi ispite priznali, (i to je obicno slucaj sa Tehnickim fakultetima,), morao sam doduse uciti Danski jezik godinu dana (nije bilo linije na Engleskom u to vrijeme, i sto se mora nije tesko) poslije odraditi godinu dana prakse i jedan prakticni projekt i onda sam dobio firmu i "problem", na kom sam diplomirao. Upis na master sa danskom diplomom nije bio problem.
Dostavio im preveden plan i program sa mashinskog u SA,preveden Indeks sa Svim polozenim kolokvijima i ispitima kao i kopiju orginala, komislija pregledala i priznala sve( u principu imao sam u SA 30-50 % vise matematike, statike , dinamikke i svega ostalog).

Sa druge strane tip zavrseni ljekar specijalista je morao 2 godine ponovo polagati ispite...

Neznam kakvo je trenutno stanje, ali moze se jer u firmi u kojoj trenutno radim ima cura na praksi iz Tuzle koja je upisala Master na jednom Danskom univerzitetu, nesto u oblasti ekonomije, marketinga ili BA i sad radi "placenu" praksu kod nas. Nisam imao priliku pricati sa njom, ali imao sam je priliku vidjeti jednom u kantini. Ovo za nju sam cuo od par ljudi koji su u istom odjelu sa njom.
Ja, i?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#166 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ovo_malo_duse »

Sta I?

Cura aplicirala za Master i upisala se. Dobila placenu praksu i dovela i muza i dijete.
Sta i?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#167 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by stakasa »

ovo_malo_duse wrote:Sta I?

Cura aplicirala za Master i upisala se. Dobila placenu praksu i dovela i muza i dijete.
Sta i?
Je li cemu
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#168 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ovo_malo_duse »

stakasa wrote:
ovo_malo_duse wrote:Sta I?

Cura aplicirala za Master i upisala se. Dobila placenu praksu i dovela i muza i dijete.
Sta i?
Je li cemu
Haj ba ne trollaj temu bezze..
sudurma
Posts: 23
Joined: 19/04/2013 22:42

#169 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sudurma »

ovo_malo_duse wrote:
The Realist wrote:
sudurma wrote: Znam da je za medicinu uvijek komplikovanije :-).

Ja imam hrvatsku putovnicu, valjda sam EU državljanin, ali ne znam vazil mi diploma sa Sarajevskog univerziteta. Nažalost nemam iskustva, i ne znam da li bih uopće mogao konkurisati za neki posao, bar ono da staziram...?
Pošto si EU državljanin, trebalo bi da važi, tako je sa medicinom, pa je valjda i sa ostalim (tačnije, uslovi su jednostavniji, nego da nisi EU državljin). Barem je ovako za UK, ne znam za ostatak Evrope.
Evo ovako.
Mozda sam ja specifican slucaj, ja sam dobio stpendiju u Danskoj sa mashinskim iz Sarajeva, jest da je to bilo prije 13 godina ali eto. Bio sam ispolagao sve ispite osim diplomskog u Sarajevu. Aplicirao i primili me cak mi i stipendiju dali.
Sve su mi ispite priznali, (i to je obicno slucaj sa Tehnickim fakultetima,), morao sam doduse uciti Danski jezik godinu dana (nije bilo linije na Engleskom u to vrijeme, i sto se mora nije tesko) poslije odraditi godinu dana prakse i jedan prakticni projekt i onda sam dobio firmu i "problem", na kom sam diplomirao. Upis na master sa danskom diplomom nije bio problem.
Dostavio im preveden plan i program sa mashinskog u SA,preveden Indeks sa Svim polozenim kolokvijima i ispitima kao i kopiju orginala, komislija pregledala i priznala sve( u principu imao sam u SA 30-50 % vise matematike, statike , dinamikke i svega ostalog).

Sa druge strane tip zavrseni ljekar specijalista je morao 2 godine ponovo polagati ispite...

Neznam kakvo je trenutno stanje, ali moze se jer u firmi u kojoj trenutno radim ima cura na praksi iz Tuzle koja je upisala Master na jednom Danskom univerzitetu, nesto u oblasti ekonomije, marketinga ili BA i sad radi "placenu" praksu kod nas. Nisam imao priliku pricati sa njom, ali imao sam je priliku vidjeti jednom u kantini. Ovo za nju sam cuo od par ljudi koji su u istom odjelu sa njom.
Ma da vjerujem da je puno lakši put da npr. sada sa bahelor diplomom apliciram za masteri studij u nekoj od razvijenih zemalja u EU i mislim da tu ne bi bilo nekih poteškoća i to i jeste opcija koju razmatram.

Ali npr. da znam da se moja diploma bachelora prizna negdje vani, odmah bih slao moj cv u neke firme koje traže bachelora mašinstva, na master ne bih ni pomislio. Dakle želja je da radim vani s ovim što imam, ali želje su jedno mogućnosti drugo, tako da će vjerovatno pasti prva opcija, koja otvara mogućnosti za drugu opciju.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#170 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by 4L0n3 »

ima li sta od ovih informatickih fakulteta (fit, etf), kako su oni priznati i gdje ima li iko neku informaciju
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#171 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Qler »

Oba uredno priznata u EU, bez problema.
slavemaster
Posts: 361
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#172 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by slavemaster »

pitanjce :)

koje poslove radite sa diplomom ekonomskog fakulteta i srednje skole u njemackoj...znaci pozicije/radnog mjesta na njemackom?
i kako su vam prevedene diplome? ono dipl. oecc. bi trebalo bit ok al me zanima ima li kakvih devijacija :)

eto malo da ozivim temu

hvala dobri ljudi :)
slavemaster
Posts: 361
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#173 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by slavemaster »

joj znam svabe da je helloween party tek zavrsio...pa cim malo dodjete sebi :) hvala
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#174 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Maybach »

Zna li iko kakav je proces oko nostrifikacije nasih diploma u Srbiji,prava konkretno?
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#175 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Truba »

moja kolegica s faksa je iz švedske došla završiti u SA FPN sociologija ili socijalni rad
i vratila se u švedsku i sada je neš oko njihovih socijalnih službi

bez problema nostrifikacija

vjerojatno je uz znanje jezika u svakoj zemlji tako... i naravnno da imaš nekog :D
Post Reply