Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#126 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Koliko znaš ljudi da je konkurisalo tamo i dobilo posao poslije diplomiranja? To što piše malkice je drukčije u praksi....
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#127 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

Lajavikrelac wrote:Naše diplome sa bilo kojeg univerziteta u BIH poslije 1991 godine, kad odeš vani možeš da smotaš ko vuvzelu i odeš na utakmicu Image Provjereno.

Iskustvo, iskustvo i samo iskustvo pali vani uz dobre preporuke. Znaju oni dobro da je naše školstvo toliko šuplje da odzvanja :oops:

ma ja, a rad u bosni je nesto manje supalj :D
pale ti preporuke iz bosne ako ih je napisao menadzer simensa, samsunga, nokije, unhcr-a itd ... a preporuke kunte pantica iz kljfz firme :D


sa iskustvom iz 'prave" zemlje, ok, to pali bolje od diplome.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#128 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

Lajavikrelac wrote:Koliko znaš ljudi da je konkurisalo tamo i dobilo posao poslije diplomiranja? To što piše malkice je drukčije u praksi....

znam da ima jedan, bio na forumu prije par godina, neki je ing., nasao posao preko neta, intervju preko skype (na engleskom) i stigao ...

ima masa doktora iz srbije. ali za medicinare je problem jezik, sto je veci nivo, to traze vise jezika, ono do perfekcije, a to trazi godine ucenja.


hebat ga, cinjenica je da nostrificiraju nase diplome. a kako ce koja firma reagovati ... :?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#129 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Rad u Bosni kod gazda Cile u firmi "Brazda komerc" Doo se ne pika, ali rad u jakim firmama tipa Raiffeisen, Hypo, Nestle, Novo Nordisk, Siemens, Coca Cola i sl se itakako kotira. Ali ti su rijetki....Zanatlije i KV radnici su druga priča.
Inžinjeri su deficitarni u cijeloj Evropi, ali i oni prolaze sito i rešeto po pitanju znanja, dok da bi bio doktor specijalista u nekoj oblasti moraš dobro da nažuljaš dupe. Ove doktore opšte prakse imaju na izvoz, tako da mogu proći ko med. tehničari, ali i to je upitno...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#130 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

Lajavikrelac wrote:Rad u Bosni kod gazda Cile u firmi "Brazda komerc" Doo se ne pika, ali rad u jakim firmama tipa Raiffeisen, Hypo, Nestle, Novo Nordisk, Siemens, Coca Cola i sl se itakako kotira. Ali ti su rijetki....Zanatlije i KV radnici su druga priča.
Inžinjeri su deficitarni u cijeloj Evropi, ali i oni prolaze sito i rešeto po pitanju znanja, dok da bi bio doktor specijalista u nekoj oblasti moraš dobro da nažuljaš dupe. Ove doktore opšte prakse imaju na izvoz, tako da mogu proći ko med. tehničari, ali i to je upitno...

pa o tome i ja pisem :)


mada ovi doktori koji prezive sve i dobije licencu obicno mogu naci posao nedje gore kod polarnih medjeda 8)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#131 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Za doktore ne bih znao zbilja :) , ali znam da većina ljudi na ovom topicu je diplomirala, i da 95% njih je bez radnog iskustva. Dakle nula bodova :oops:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#132 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bodkin »

Diploma nebitna u biznisu. Drugo je doktori, zubari bla bla. Ako si u biznisu pika se iskustvo. Roche u bih cijenjen kao i roche u njemackoj. Diploma bitna jedino kod top pozicija UZ iskustvo

Sent from my Lumia
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#133 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

Bodkin wrote:Diploma nebitna u biznisu. Drugo je doktori, zubari bla bla. Ako si u biznisu pika se iskustvo. Roche u bih cijenjen kao i roche u njemackoj. Diploma bitna jedino kod top pozicija UZ iskustvo
Pa valjda je diploma bitna jedino kao ulaznica za pocetnike u poslu? Nakon drugog posla, niko me vise nije ni pitao o diplomi. ... Btw, ako apliciras za posao informaticara, ovdje te (u Austriji) isjecede na intervjuu provjeravajuci tvoje znanje!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#134 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bodkin »

Pa samo za ulaz. To sam i napisao

Sent from my Lumia
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#135 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mirsek »

filozofija wrote:
Bodkin wrote:Diploma nebitna u biznisu. Drugo je doktori, zubari bla bla. Ako si u biznisu pika se iskustvo. Roche u bih cijenjen kao i roche u njemackoj. Diploma bitna jedino kod top pozicija UZ iskustvo
Pa valjda je diploma bitna jedino kao ulaznica za pocetnike u poslu? Nakon drugog posla, niko me vise nije ni pitao o diplomi. ... Btw, ako apliciras za posao informaticara, ovdje te (u Austriji) isjecede na intervjuu provjeravajuci tvoje znanje!
Mozes li malo pojasniti to cijedjenje na intervjuu za informatičara ?
Da li je dovoljno dobro znanje engleskog za taj posao ili traze i neki solidan stepen njemackog ?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#136 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

mirsek wrote: Mozes li malo pojasniti to cijedjenje na intervjuu za informatičara ?
Da li je dovoljno dobro znanje engleskog za taj posao ili traze i neki solidan stepen njemackog ?
Pod cijedjenjem mislim na konkretna strucna pitanja vezana za posao. Dakle, nije ispit fakultetskog/skloskog tipa, nego pricas sa ljudima, ali fakat cinjenicno. Primjera radi, tvrdis da poznajes Oracle Spatial i da imas iskustva sa njim. Ljudi od tebe onda konkretno traze da im objasnis sta si radio sa Oracle Spatial, tipa jesi li radio geokodiranje, ako jesi kako i zasto. Ili tipa tvrdis da poznajes Data Warehousinge, onda te ljudi konkretno pitaju o ETL procesima i primjerima koje si ti implementirao, itd. Ako nemas radnog iskustva, tj. ako dolazis drito iz skole, onda bi te pitali klasicna pitanja oko UML-a, RDBMS, itd. Znaci, ti na CV-u mozes napisati sta god zelis, ali kroz razgovor se procjeni da li nesto poznajes fakat ili ne. Diploma tu ne igra nikakvu ulogu.

U 99% slucajeva jezik komunikacije nije bitan. Ja sam svaki intervju odradio na engleskom.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#137 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mirsek »

filozofija wrote:
mirsek wrote: Mozes li malo pojasniti to cijedjenje na intervjuu za informatičara ?
Da li je dovoljno dobro znanje engleskog za taj posao ili traze i neki solidan stepen njemackog ?
Pod cijedjenjem mislim na konkretna strucna pitanja vezana za posao. Dakle, nije ispit fakultetskog/skloskog tipa, nego pricas sa ljudima, ali fakat cinjenicno. Primjera radi, tvrdis da poznajes Oracle Spatial i da imas iskustva sa njim. Ljudi od tebe onda konkretno traze da im objasnis sta si radio sa Oracle Spatial, tipa jesi li radio geokodiranje, ako jesi kako i zasto. Ili tipa tvrdis da poznajes Data Warehousinge, onda te ljudi konkretno pitaju o ETL procesima i primjerima koje si ti implementirao, itd. Ako nemas radnog iskustva, tj. ako dolazis drito iz skole, onda bi te pitali klasicna pitanja oko UML-a, RDBMS, itd. Znaci, ti na CV-u mozes napisati sta god zelis, ali kroz razgovor se procjeni da li nesto poznajes fakat ili ne. Diploma tu ne igra nikakvu ulogu.

U 99% slucajeva jezik komunikacije nije bitan. Ja sam svaki intervju odradio na engleskom.
Hvala na odgovoru.
Imam jednog programera C++, C# i JAVE pa me zanimalo sta da ocekuje kad se bude prijavljivao za poslove.
Jos jedno pitanje ako ti nije mrsko.
Ako taj programer nema puno radnog iskustva al je stvarno dobar u sintaksi, algoritmima, petljama itd. i pokaze da odlicno vlada materijom na intervjuu a da ima jos interdisciplinarnog znanja iz ekonomije jer je i diplomirani ekonomista da li je moguce da takav kandidat dobije prednost nad nekim koji je programer sa solidnim programerskim iskustvom ali se hajmo reci ne moze iskoristiti za neke interdisciplinarne aktivnosti. ?
Da li se to puno gleda na intervjuima koji traze znanje iz samo jedne oblasti ?
anamana
Posts: 1
Joined: 10/11/2014 21:07

#138 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by anamana »

STUDIRAM EKONOMIJU U TUZLI.ZANIMA ME DALI DIPLOMA VRJEDI U HRVATSKOJ.DAL MI PRIZNAJU STUDIJ
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#139 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by [Emma] »

Nikog ne zanimaju diplome ni ovdje ni vani, poslodavca zanima samo šta znaš i kako ćeš mu tim svojim znanjem donijeti lovu, ostalo su bajke.
DooWhy
Posts: 129
Joined: 03/06/2013 15:23

#140 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by DooWhy »

Diploma ti više nigdje ne vrijedi, ukoliko nemaš znanje. :) Konačno je došlo takvo vrijeme.


Sent from iPhone using Tapatalk
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#141 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sema911s »

diploma ti vrijedi da samo pri selekciji predjes u drugi krug,.,
kod mene se na poslu izmjenjalo sigurno tihg diplomista sto privatnih sto drzavnih gdoisnje po 20-30 niko nista neradi niti zna
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#142 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by [Emma] »

sema911s wrote: kod mene se na poslu izmjenjalo sigurno tihg diplomista sto privatnih sto drzavnih gdoisnje po 20-30 niko nista neradi niti zna
Pa što ga ne naučiš i ne zadržiš? Normalno da neće znati za 10 dana sve, a tek izašao s fakulteta.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#143 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sema911s »

[Emma] wrote:
sema911s wrote: kod mene se na poslu izmjenjalo sigurno tihg diplomista sto privatnih sto drzavnih gdoisnje po 20-30 niko nista neradi niti zna
Pa što ga ne naučiš i ne zadržiš? Normalno da neće znati za 10 dana sve, a tek izašao s fakulteta.
budu tu na praksi,.kako se vec zove i vecina ostane i kazes im injzinjeri ste hajte malo do pogona vidite kako se radi izgovora milijardu,., i tako stalnoo od tih 20-30 ove godine samo je ejdan cura ostala ali ona je zmajj
User avatar
kanocale
Posts: 360
Joined: 10/12/2008 21:38

#144 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by kanocale »

najveci biser mi je kad dip. ekonomista nije znala izracunati 10%. od 230,ooKM :(
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#145 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by StupskaBitanga »

kanocale wrote:najveci biser mi je kad dip. ekonomista nije znala izracunati 10%. od 230,ooKM :(
http://--- NO LINKS ---/clanak/30519782166 ... jer%20FBiH
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#146 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mnbv »

Ovisi kako gdje.
Radio sam u Inostranstvu od 2008 do aprila 2014. Nakon nekoliko obavljenih razgovora i testiranja, posalju mi mail da sam zadovoljio njihove kriterije, papire koje treba da ispunim, dostavim i na potpisivanju ugovora predam fasciklu HR Manageru sa svim dokumentima koja su trazena od mene i medju njima stavim diplomu (nije pisalo da je predam) a zena pokupi papire iz fascikle a diplomu mi vrati. Imao sam bachelor degree koji su trazili i iskustvo.

A kada god stranci pricaju o problemima vezanu za BiH uvijek spominju korupciju.
Danas sam citao u novinama da je nastavljeno suđenje profesorima za slučaj seks-afera na Pravnom fakultetu. Proguglajte cure i vidjecete sve.
Imam prijatelja koji je kupio citavu godinu. Onda je tesko ocekivati da neko prizna diplomu tek tako.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#147 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Zviz »

U Danskoj sto se tice Balkana to je macak u vreci. Vecini iz Jugoslavije nisu priznali, a jos te iz Juge su se brojala tada u Danskoj kao nesto dobro itd. Priznavanje odnosno prevod sto bi bolji termin bio bar u primjeru Danske, je u nekim slucajevima skoro pa i nemoguca mislija. Recimo vi ste zavrsili XY na Sarajevo Univerzitetu godine 2002 a danas 2015 ste nekom prilikom dosli u Danski i treba vam autorizacija da bi mogli posao da radite. Vi morate dostaviti opise predmeta, i brdo drugih papira pa ond komisija npr. zakljuci taj i taj ispit nije isti kao u Danskoj ili taj ispit vam nedostaje jer je kod nas oblikatoran pa hajd u klupu 1 ili 2 god. dana, jer sve ispite nije moguce poloziti za 10 dana.

Bilo je slucaja sa visokom skolim ali posto nistu htjeli da ponovo uce, kao bilo im isponizavajuce, te su svoje ganjali kao da im priznaju, na kraju im ponudili metlu u ruke. Imate i zanata koje je doslovice nemoguce raditi u Danskoj kao stranac ako niste u Danskoj skolu zavrsili npr. elektricar, vodoinstalater i sa kanalizacijama... jedino na crno i ako sef zeli da vam potpise tj. stoji iza vaseg rada i snosi sve moguce odgovornosti.

Privatne firme i privatnici mogu djelimicno da sami odluce da li je vanzna skola ili ne, no za dosta poslova tj. struka ako je zahtjeva da imate autorizaciju od strane drzave tu privatnik ili privatne firme nemaju sta da kaze, jer bez potvrda mogu samo da va zaposle na crno.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#148 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
Lajavikrelac wrote:Naše diplome sa bilo kojeg univerziteta u BIH poslije 1991 godine, kad odeš vani možeš da smotaš ko vuvzelu i odeš na utakmicu Image Provjereno.

Iskustvo, iskustvo i samo iskustvo pali vani uz dobre preporuke. Znaju oni dobro da je naše školstvo toliko šuplje da odzvanja :oops:

ma ja, a rad u bosni je nesto manje supalj :D
pale ti preporuke iz bosne ako ih je napisao menadzer simensa, samsunga, nokije, unhcr-a itd ... a preporuke kunte pantica iz kljfz firme :D


sa iskustvom iz 'prave" zemlje, ok, to pali bolje od diplome.
Ma nepali vise nigdje. Ko god radi za nekog prosjecnog privatnika i u Danskoj isto kao da i nije radio. Ona pisma sta napise to vise ovdje niko i ne cita. Jedino ako imas tlf broj nekoga gdje si prije radio pa da obljepis pa da ga nazovu (naravno kad zatraze) i to reci mu da te dobro pohvali.

Od svih moji prijatelja i poznanika danaca poznam jedno samo sto je dobilo posao preko oglasa, ono klasika konkuras itd. Ostali su svi dosli preko poznanstva ja prijatelja ili bivsi kolega... ili preko familije. U drzavi gdje se rodjena mati i otac racunaju kao networking ako ti nadju posao tamo gdje i oni rade :D i to niej nepotiznam, jer tog kod nas nema. Caca zaposli sina je networking jer je sin pito starog imal posla babo :D :oops: Danska je toliko smotana drzvaa po pitnjau skolstva, besposlenosti i integracija stranaca da je to bogu plakati. Da smo vidite sve ove jobcentre koji svaka komuna ima za besposlene te ih uce da nadju posao. :lol: Ovi jedni imaju posao jer ostali nemaju :D Pa da vidite sta ih sve uce na onim tri sedmice kursevima za trazenje posla. Kaze mu trebas zvati na oglas i uputati par pametnih pitanja ili zvati fime i ponuditi da hoces praksu dzaba pa tako da dodjes do posla.. kao tabu je traziti odmah posao :D Meni nema nista malo smjesnije kad neko kaze u BiH ti je vazna stela, mozda u BiH igra uloga jesi ili ne clan neke stranke itd. Sto se stela tice, pa ni u Novo Nordisk nemozes uci ako u rubrici ne ispunish da poznas nekoga, ako napises nikoga necete nikada ni kontaktirati osim ako nisi zvjer. Ja sam u par slucaja i ako radim ono nekad bi poslao neki zahtjev za posao koji je objavljen te u istoj firmi nisam naveo da poznam nikada pisalo ocekujte odgovor od 14 do 21 dan poslje isteka - nikad cuo nisam. Drugi put navedem prvo ime samo nako... tri dana kasnje zovu i vise ih zanima koje ta osoba koju poznam nego sta znam itd. i ja upita sto je toliko bitno kao da mogu od te osobe cuti jesam li dobar. Reko vi slusate tu osobu samo tako? Pa nije tako ali mi... pa reko ne dao Bog da neko u koga nemate povjerenja jos mene pohvali pa na taj nacin sam odmah propao jer me pogresna osoba pohvalila... usutili samo cujes eh eh eh.. ko nesto bi da kaze a misli se sta ..
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#149 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by belfy »

kul je sto ti mislis da si kul. a ono sto ne kontas da nisi kul je tek kul :).
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#150 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by P308 »

belfy wrote:kul je sto ti mislis da si kul. a ono sto ne kontas da nisi kul je tek kul :).
:D
Post Reply