Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#101 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Image
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#102 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

sos16 wrote:Da li ima neki propis na osnovu kojeg mi imamo pravo sa završenim četverogodišnjim fakultetom po starom nastavnom planu upisati doktorske studije?
Ima li neko da je već na taj način upisao doktorske studije u Austriji?
Da li u tom slučaju moramo imati dokaz o znanju jezika na kojem bi studirali ili imamo mogućnost učenja jezika kao na osnovnim i master studijima?
Moramo li sami naći mentora (tako sam nešto pročitala na drugom forumu) i moramo li sami izabrati temu prilikom prijave?
Kada upisuješ doktorski nije bitno koliko ti je godina raniji studij trajao, nego kakvo znanje si stekao, dakle koji nivo. U Austriji su četvorogodišnja diploma, četvorogodišnji i pol magisterij, te petogosišnja diploma apsolutno na istom nivou obrazovanja. Zakonom, postoje okolnosti po kojima i sa odličnim Bachelorom možeš upisati direktno doktorski.

Primjera radi, na Univerzitetu u Salzburgu, da bi počeo doktorski, moraš imati zavšen, master, magistar ili diplomski iz adekvatnog polja. I to je sve. Da li taj raniji studij traje 3+2, ili odmah pet ili četiri godine, to nije bitno.

Evo ti primjera: http://www.uni-salzburg.at/index.php?id=32036

Pogledaj pod: Studienziel und Zulassungsvoraussetzungen

Jasno piše: (2) Zulassungsvoraussetzung ist der Abschluss eines fachlich einschlägigen Diplom- oder Masterstudiums.
Na našem: Uslovi za pristup su završen odgovorajući diplomski ili master studij.

Više infromacija kada dolaziš iz BiH:
http://wissenschaft.bmwfw.gv.at/home/st ... rzegovina/
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#103 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Ta informacija me najviše interesuje.Znači, dali mogu "odmah" raditi doktorski ili moram na produžnu nastavu :D .
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#104 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

sejoo wrote:Ta informacija me najviše interesuje.Znači, dali mogu "odmah" raditi doktorski ili moram na produžnu nastavu :D .
U principu ne bi trebao imati nikakve produzene ili dodatne nastave. Medjutim, ta odluka i vecini slucajeva lezi na senatu univerziteta ili buducem mentoru. Ako oni ocjene da ne treba, onda ne treba - dakle, ne postoji pisano pravilo da se mora. Sve zavisi od cinjenice koliko univerzitet ili buduceg mentora ubjedis da te tema na koju zelis raditi doktorski interesuje, te da te to polje ludjacki zanima :roll: U principu, Austrijski univerziteti imaju veliku autonomiju u donesenju odluka i rada po sopstvenoj legislativi za razliku od bivse Jugoslavije... Ako ides samo da bi dobio doktorsku titulu - nemoj, jer ce te odmah skontati.
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#105 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Hvala na odgovoru. U principu "ako to bude kad bude" ne radi se uoće o tituli već o mogućnosti pronalaska boljeg i plaćenijeg posla. Inače kolika je cijena doktorata gore zna li se??
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#106 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

726,72 Euro pro Semester za strance!
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#107 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Dobro. Sada jedno drugo pitanje, a to je kao do posla? Znam da zvuči u najmanju ruku neozbiljno, ali zašto ne pitah. Znači imaš "neke škole" može li se do posla i kakve su plaće!!??
hamra
Posts: 44
Joined: 30/11/2010 17:15

#108 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by hamra »

Nije istina da nase diplome nisu priznate.
Prije nekoliko dana sam dobila potvrdu institucije koja vrsi verifikovanje diploma u Svedskoj.
Zavrsila sam ekonomski fakultet Univerzitet u Sarajevu, 4 godine, i u Svedskoj su mi priznali moju diplomu kao magistar ekonomije. Znaci ipak vrijedimo.

Koliko mi je poznato za Njemacku (prijateljica mi je radila prevod), za ekonomiste priznaju samo Univerzitet Sarajevo.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#109 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by swanfilter »

Anglosaksonske drzave teze priznavaju nase papire, ali i obratno. Poznajem ih par koji su zavrsili u GB ili obratno (EU), i svi su morali prolaziti kroz proces nostrafikacije prolaziti. Trajalo je prilicno i morali su jos kakvu stvar dodatno odraditi ...
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#110 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

@filozofija
Drug imaš li informaciju kako da posla gore sa našom "priznatom" diplomom i kolika su im primanja?
Hvala na svim dosadašnjim odgovorima.
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#111 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by sejoo »

Hvala na iscrpnim odgovorima, mnogo su mi pomogli. Takosu mi pomogli da ću in ša Allah početkom 2015. godine, ići u Njemačku!!!
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#112 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by filozofija »

sejoo wrote:@filozofija
Drug imaš li informaciju kako da posla gore sa našom "priznatom" diplomom i kolika su im primanja?
Hvala na svim dosadašnjim odgovorima.
Primjer za Austriji (imigracija i posao)
http://e-salzburg.com/home/2013/11/26/k ... salzburgu/
http://e-salzburg.com/home/2014/02/04/k ... porodicom/

Zarada u Brutto iznosu (dakle na ruke ide manje) po Bundeslandima i na osnovu jesi li namještenik ili fizički radnik:
http://www.krone.at/Wirtschaft/So_viel_ ... tory-27110

Btw, sa fakultetom si Angestellte, tj. najmeštenik.
Ekonomistica05
Posts: 1
Joined: 13/10/2014 23:36

#113 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Ekonomistica05 »

Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za nastavak studija u EU.

Zavrsavam Ekonomski fakultet u Banjoj Luci i zeljela bih upisati Master u nekoj od EU zemalja: Njemacka, Italija, Švedska, Norveška, Danska.

Zanima me da li uopste mogu da se prijavim na njihove studijske programesa diplomom mog fakulteta? Da li je ona ,, validna"?

Koliko vidim, dosta vas je upuceno pa bih molila bilo koga ko raspolaze informacijama da mi pomogne.

Da li je ,, priznavanje diplome " bitno samo kod zapošljavanja ili i kod nastavka studija?

Hvala unaprijed i pozdrav svima. :)
UsamljeniVuk
Posts: 1
Joined: 13/10/2014 23:57

#114 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by UsamljeniVuk »

Tema je malo zastarjela, ali evo jedno pitanje.
Imam ugostiteljsko - turističku školu, vanredno sam položio za vozača motornih vozila i bachelor sam razredne nastave, radi se o Univerzitetu u Bihaću. Idem za Sloveniju pa me zanima šta moje diplome gore vrijede i da li vrijedi i jedna diploma??? Znači mene zanima tačnije da li će i jedna od ovih diploma gore biti priznata tako da na birou kao kod nas imaju moja zanimanja i po tom mi traže posao. Molim vas da mi odgovorite :) Hvala unaprijed...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#115 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

UsamljeniVuk wrote:Tema je malo zastarjela, ali evo jedno pitanje.
Imam ugostiteljsko - turističku školu, vanredno sam položio za vozača motornih vozila i bachelor sam razredne nastave, radi se o Univerzitetu u Bihaću. Idem za Sloveniju pa me zanima šta moje diplome gore vrijede i da li vrijedi i jedna diploma??? Znači mene zanima tačnije da li će i jedna od ovih diploma gore biti priznata tako da na birou kao kod nas imaju moja zanimanja i po tom mi traže posao. Molim vas da mi odgovorite :) Hvala unaprijed...

mislim da ti razredna nastava generalno ne vrijedi jer ne mozes raditi sa malom djecom ako ti to nije maternji jezik ili ako nisi zavrsio skolovanje na njemu. (tako je u vecini zemalja, ne znam tacno za sloveniju). recimo u norveskoj sa takvom diplomom mozes raditi kao asistent u vrticu, ono pomagati tetama.



ne znam ima li sta zanimljivo na ovoj stranici, na prvi pogled izgleda obecavajuce

http://www.migrantservicecentres.org/index.php?page=422
User avatar
MeSko Hz
Posts: 2157
Joined: 17/09/2014 13:34

#116 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by MeSko Hz »

Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#117 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

MeSko Hz wrote:Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....

ja!
znam da norveska, clanica sengena, prihvata gotovo sve nase diplome, osim prava i uciteljskih.

mislim da prihvata samo diplome sa pravih univerziteta, ne privatnih stalskih ustanova, koje obavezno imaju naziv internacionalni :D .
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#118 Re: Odg: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mirsek »

uglavnomja wrote:
MeSko Hz wrote:Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....

ja!
znam da norveska, clanica sengena, prihvata gotovo sve nase diplome, osim prava i uciteljskih.

mislim da prihvata samo diplome sa pravih univerziteta, ne privatnih stalskih ustanova, koje obavezno imaju naziv internacionalni :D .
Prihvata ih dosta, mozda moras poloziti razliku od 2-3 predmeta i to je to.Ovo govorim za ekonomiste sa EFSA.

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#119 Re: Odg: Vrijedi li nasa diploma

Post by uglavnomja »

mirsek wrote:
uglavnomja wrote:
MeSko Hz wrote:Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....

ja!
znam da norveska, clanica sengena, prihvata gotovo sve nase diplome, osim prava i uciteljskih.

mislim da prihvata samo diplome sa pravih univerziteta, ne privatnih stalskih ustanova, koje obavezno imaju naziv internacionalni :D .
Prihvata ih dosta, mozda moras poloziti razliku od 2-3 predmeta i to je to.Ovo govorim za ekonomiste sa EFSA.

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
ne moras nista polagati, 100%

1.1 Minstekrav for godkjenning som høyere utdanning i Norge

Utdanning som gir adgang til universitetsutdanning i hjemlandet. Høyere utdanning som bygger på dette nivået kan normalt godkjennes som høyere utdanning i Norge.

1.2 Utdanning som godkjennes som likestilt med akkreditert norsk høyere utdanning

Høyere utdanning godkjennes vanligvis fullt ut etter tid-for-tid-prinsippet.
2 - 3-årig Diploma Višeg Obrazovanje (profesjonstittel ”inzenjer”, ”pravnik” osv) gis normalt generell godkjenning som likestilt med 2 - 3 års høyere utdanning (120 - 180 studiepoeng).
4-årig Diploma Visokog Obrazovanja (diplomtittel ”diplomirani pravnik”, ”diplomirani ekonomist”, ”profesor” osv) gis normalt generell godkjenning som likestilt med en akkreditert norsk bachelorgrad (180 studiepoeng) + 60 studiepoeng / 4 års høyere utdanning / 240 studiepoeng.
1-årig Specijalist-grad gis normalt generell godkjenning som likestilt med 1 års høyere utdanning (60 studiepoeng).
2-årig Magistar-grad som bygger på diplomtittel gis normalt generell godkjenning som likestilt med en akkreditert norsk mastergrad (120 studiepoeng) / 2 års høyere utdanning.
Doktorgrad som bygger på Magistar-grad. Kontakt NOKUT for nærmere informasjon.

Fra 2003 gjennomfører Bosnia og Hercegovina en utdanningsreform som følger Bolognaprosessens anbefalinger om å innføre 3-årig første grad, 2-årig andre grad og 3-årig doktorgrad. Dette forventes å ta noen år.

_________

nece da mi otvori na engleskom, ubaci u google pa prevedi

http://www.nokut.no/no/Fakta/Databaser- ... rcegovina/


i ne mogu sad da nadjem stranicu gdje pise koja zanimanja se ne "pikaju" :? , tipa sekretari u zdravstvu, zaposleni u skolama, pravnici, i slicno
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#120 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bodkin »

Ma kakva diploma ba. Ako imas pravo iskustvo mozes imati diplomu sa madagaskara

Sent from my Lumia
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#121 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

Bodkin wrote:Ma kakva diploma ba. Ako imas pravo iskustvo mozes imati diplomu sa madagaskara

Sent from my Lumia

pa ne znam bas ... ako trazis posao u belgiji, a imas iskustvo iz njemacke, to je ok. ali iskustvo sa madagaskara se u eu pika kao :D lemurovo govance.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#122 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bodkin »

uglavnomja wrote:
Bodkin wrote:Ma kakva diploma ba. Ako imas pravo iskustvo mozes imati diplomu sa madagaskara

Sent from my Lumia

pa ne znam bas ... ako trazis posao u belgiji, a imas iskustvo iz njemacke, to je ok. ali iskustvo sa madagaskara se u eu pika kao :D lemurovo govance.
iskustvo iz audi fabrike ili intela se pika pa makar bilo iz najvece vukojebine na svijetu. uvjerio se vjeruj
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#123 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by ElDzidziIbnDzo »

uglavnomja wrote:
MeSko Hz wrote:Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....

ja!
znam da norveska, clanica sengena, prihvata gotovo sve nase diplome, osim prava i uciteljskih.

mislim da prihvata samo diplome sa pravih univerziteta, ne privatnih stalskih ustanova, koje obavezno imaju naziv internacionalni :D .
Norveska bas ne prihvata nase diplome.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#124 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Lajavikrelac »

Naše diplome sa bilo kojeg univerziteta u BIH poslije 1991 godine, kad odeš vani možeš da smotaš ko vuvzelu i odeš na utakmicu Image Provjereno.

Iskustvo, iskustvo i samo iskustvo pali vani uz dobre preporuke. Znaju oni dobro da je naše školstvo toliko šuplje da odzvanja :oops:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#125 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by uglavnomja »

ElDzidziIbnDzo wrote:
uglavnomja wrote:
MeSko Hz wrote:Kakve naše diplome , k oto vjeruje da vrijede vani , pa nije Europa glupa i blesava da naše diplome prihvata ....

ja!
znam da norveska, clanica sengena, prihvata gotovo sve nase diplome, osim prava i uciteljskih.

mislim da prihvata samo diplome sa pravih univerziteta, ne privatnih stalskih ustanova, koje obavezno imaju naziv internacionalni :D .
Norveska bas ne prihvata nase diplome.
od 1.4.2005. se priznaju sve diplome iz bih

Image
Post Reply