Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by jasko__ »

Izvinjavam se ako vec postoji tema...
Zanima me dal vrijedi ova moja diploma van BIH....jer mi odredjeni ljudi tvrde da vrijedi samo ovdje....zavrsen 4-godisnji Ekonomski fakultet u Zenici....cak sam dobio i "supliment" uz diplomu...uradjeno i na engleskom jeziku....
Sad priznaje li se to npr.u Hrvatskoj....ili u EU...????!!!!!
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#2 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Čovjek i po' »

Zavisi sta podrazumijevas pod priznavanjem.

Evo ti kratak pregled nama bliskih zemalja EU (Austrija, Njemacka, Svicarska, Ceska, Slovacka, Madjarska, Italija)

- Ako mislis na pravo da koristis titulu (Dipl. oecc.) koju si dobio (osim u javnim ispravama) - VRIJEDI (bez potrebe nostrifikacije)!
- Ako mislis da koristis titulu koju si dobio u javnim ispravama u nekoj od EU zemalja- VRIJEDI (treba samo nostrificirati - cirka 100 do 150 EUR i gotovo za 15 dana)
- Ako trazis zaposlenje kod privatnika - VRIJEDI koliko i EU diploma (ovo ti govorim iz iskustva)
- Ako zelis nastaviti skolovanje, dakle jednogodisnji ili dvogodisnji postdiplomski - VRIJEDI (bez potrebe za bilo kakvim nostrifikacijama, ukoliko posjedujes diploma supplement, a ti rece da ti je to izdato)
- Ako mislis na rad u nekoj javnom sluzbi od navednih zemlja kao kvalifikacija za "visoku javnu sluzbu" - VRIJEDI (samo treba nostrificirati)
- Cak mozes biti primljen i na doktorat direktno u Engleskoj ili Irskoj (u Austriji i njemackoj, doktorat bi ti se produzio za dva semestra jer imas cetverogodinsju diplomu)

Ovo se odnosi iskljucivo na slijedece Univerzitete (bar sto se tice "bezproblematicne" nostrifikacije):

- Diplome i certifikati Univerziteta u Sarajevu
- Diplome Univerziteta u Banjoj Luci
- Diplome Univerziteta u Tuzli
- Diplome Univerziteta u Zenici
- Diplome Univerziteta u Mostaru
- Diplome Univerziteta u Bihacu
- Diplome SSST u Sarajevu

Za ostale ne znam, to bi morao sam da provjeris

Ja mislim da ti pod ovim podrazumijevas "priznavanje" :bih:
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#3 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mgogic »

Ako smijem da pitam, odakle info za ove univerzitete, a i inace za ovo? Jel' iskustvo ili nesto drugo?
Posto je bila rasprava prije par mjeseci vezi univerziteta u Travniku, Kiseljaku i ostalih cuda, pa se sjecam da jednog dokumenta UNESCOVOG kataloga priznatih univerziteta kojeg nisam mogao poslije nikako naci, a koji se manje-vise poklapa sa ovom listom!
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#4 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by kusur »

sto se tice Njemacke, to se moze lahko provjeriti na stranici anabin.de
Bo Randy
Posts: 53
Joined: 15/03/2011 19:17

#5 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Bo Randy »

Čovjek i po' wrote:Zavisi sta podrazumijevas pod priznavanjem.

Evo ti kratak pregled nama bliskih zemalja EU (Austrija, Njemacka, Svicarska, Ceska, Slovacka, Madjarska, Italija)

- Ako mislis na pravo da koristis titulu (Dipl. oecc.) koju si dobio (osim u javnim ispravama) - VRIJEDI (bez potrebe nostrifikacije)!
- Ako mislis da koristis titulu koju si dobio u javnim ispravama u nekoj od EU zemalja- VRIJEDI (treba samo nostrificirati - cirka 100 do 150 EUR i gotovo za 15 dana)
- Ako trazis zaposlenje kod privatnika - VRIJEDI koliko i EU diploma (ovo ti govorim iz iskustva)
- Ako zelis nastaviti skolovanje, dakle jednogodisnji ili dvogodisnji postdiplomski - VRIJEDI (bez potrebe za bilo kakvim nostrifikacijama, ukoliko posjedujes diploma supplement, a ti rece da ti je to izdato)
- Ako mislis na rad u nekoj javnom sluzbi od navednih zemlja kao kvalifikacija za "visoku javnu sluzbu" - VRIJEDI (samo treba nostrificirati)
- Cak mozes biti primljen i na doktorat direktno u Engleskoj ili Irskoj (u Austriji i njemackoj, doktorat bi ti se produzio za dva semestra jer imas cetverogodinsju diplomu)



Ovo se odnosi iskljucivo na slijedece Univerzitete (bar sto se tice "bezproblematicne" nostrifikacije):

- Diplome i certifikati Univerziteta u Sarajevu
- Diplome Univerziteta u Banjoj Luci
- Diplome Univerziteta u Tuzli
- Diplome Univerziteta u Zenici
- Diplome Univerziteta u Mostaru
- Diplome Univerziteta u Bihacu
- Diplome SSST u Sarajevu

Za ostale ne znam, to bi morao sam da provjeris

Ja mislim da ti pod ovim podrazumijevas "priznavanje" :bih:
Ova ti je zlatna.. :)
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#6 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Čovjek i po' »

mgogic wrote:Ako smijem da pitam, odakle info za ove univerzitete, a i inace za ovo? Jel' iskustvo ili nesto drugo?
Posto je bila rasprava prije par mjeseci vezi univerziteta u Travniku, Kiseljaku i ostalih cuda, pa se sjecam da jednog dokumenta UNESCOVOG kataloga priznatih univerziteta kojeg nisam mogao poslije nikako naci, a koji se manje-vise poklapa sa ovom listom!
Za Austriju i Njemacku je licno iskustvo. Kako sam zavrsio diplomski u Sarajevu (cetverogodisnji), prijavio sam se na Univerzitet u Salzburgu za postdiplomski i ljudi su mi rekli da nema potrebe da idem cetiri semestra (2 godine), nego dva semestra (jedna godina) kako se radi o "javno priznatom univerzitetu". Dobio sam cak i listu sa spiskom gore navedenih univerziteta kao priznatih visokoskolsih institucija u Austriji. Kako sam nakon zavrsetka postidplomskog studija upisao doktorat (integralni izmedju Uni. Salzburg, Uni. Bec i Uni. Minhen) istu listu sam dobio i od ovih institucija. Takodjer, lista postoji negdje na UNESCO stranici, mada se tesko snaci tamo. Svicarska se vodi primjerom Njemacke, tako da vaze ista pravila.

Znam decka iz Tuzle, koji je u BiH zavrsio tri godine informatike (ocistio) po starom sistemu i mogao je bez problema upisati, tj. nastaviti Master studije u Linzu. Dakle, sa covjekom se druzim i znam ga u dushu.

Koliko znam, a nedavno sam i citao taj ugovor: Izmedju Ceske, Slovacke, Madjarske, BiH, Srbije, itd. postoji medjunarodni ugovor za automatsko priznavanje diploma i kvalifikacija sa visokoskolsih institucija koje izlistava Unesco. Svi javni univerziteti koji su pobrojani gore se nalaze na toj listi. SSST se nalazi na toj listi zbog nekog ugovora sa nekim britanskim univerzitetom ( ne znam o kojemu je rijec), tako da i oni ulaze u listing.

Britanski univerziteti automatizacijom priznaju BiH diplome bez ikakvih problema. Dakle nas bachelor je ravan britanskom "Bachelor with Honors", a diplomski po starom sistemu je ravan integralnom Masteru (undergraduate i vecinom inzinjerske nauke), a oba ova zvanja daju mogucnost bez ikakvih dodatnih obaveza upis na doktorat. Italija je uvjek priznavala nase diplome i znam bruku ljudi koji su nakon studija elektrotehnike, informatike i masinstva zavrsili u Milanu, Udinu i blizim nam gradovima.

Univerziteti u Kiseljaku, Vitezu, Prijedoru, Bos. Gradisci, itd. nazalost :sad: nisu na navedenim listama. Navodno, mora da postoji neki zakonski okvir i moraju biti ispunjeni odredjeni kriteriji u smislu "redovnog" predavackog kvalifikovanog radnog kadra, kao i prostorno-radnih resursa da bi se mogli voditi kao obrazovne institucije sa medjunarodno priznatim karakterom. Nadam se da ce i ovi univerziteti u dogledno vrijeme imati isti status.

Opet, i sa diplomama ovih dole navedenih univerziteta (Kiseljaku, Vitezu, Prijedoru, Bos. Gradisci,isl) se moze probati upisati na daljnje studije vani ili traziti nostrifikaciju, mada Vam niko ne garantuje. Znaci ne postoje medjunarodni ugovori i nema se pravo na zalbu ako se odbije nostrifikacija ili upis na faks. Znam druga koje mu su trazili dodatnu potvrdu (zavrsio je na Univerziteu u Bos. Gradisci) of entitetskog ministarstva za obrazovanje, te je plus morao da radi prijemni i opet nije primljen u Salzburgu na Univerzitet na Master studij, ali jeste na Visoko Skolu (Fachhochschlue) Puch-Salzburg na Master studij. Prava jednog i drugog mastera (regularan univerzitet i visoka skola u Austriji i Njemackoj) nisu jednaka iako studiji nose isti naziv i akademsko zvanje i titulu (sa dodatkom FH za visoke skole).
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#7 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by mgogic »

Hvala sefe!!! :thumbup:
nuyts_20
Posts: 19
Joined: 27/04/2010 22:11

#8 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by nuyts_20 »

Zavsi od univerziteta do univerziteta. Ja sam studirao na Ekonomiji u Sarajevu. Na Ekonomskom univerzitetu u Becu, nakon podnosenja zahtjeva za priznavanje ispita mi je stiglo rjesenje da je ukupno priznato i ekvivalentno 0 ispita...dakle NIJEDAN jedini ispit mi nisu priznali....a opet ljudi koji su na manje prestizne fakultete aplicirali priznavali su im sve. Dakle osnovna zvijezda vodilja treba da bude- ganjati manje prestizne fakultete/univerzitete ala nas kiseljak samo u njemackom /austrijskom/svicarskom izdanju :mrgreen:
TalkTalkTalk
Posts: 119
Joined: 25/03/2011 01:37

#9 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by TalkTalkTalk »

Ako ce mi neko platiti da zivim u EU, ponovit cu ja fakultet, np :)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#10 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by manki »

Mgogic, da ne misliš na ovu listu? International Hanbdook of Universities.

http://www.iau-aiu.net/onlinedatabases/list.html

Inače, ja sam na SSST-u, i u pitanju je univerzitet u Buckinghamu s kojim smo uvezani, neko je gore rekao da ne zna o kojem se britanskom univerzitetu radi... I primljen sam sa SSST transkriptom ocjena bez problema na magistarski u Holandiji i Švedskoj, a neke druge kolege u Njemačkoj, Švicarskoj, Britaniji, Češkoj, Americi itd, sa istim diplomama bez problema..

I da, većina univerziteta mi nije tražila da polažem TOEFL/IELTS test za engleski jezik, jer su na SSSTu predavanja na engleskom, što je super. :thumbup:
nuyts_20
Posts: 19
Joined: 27/04/2010 22:11

#11 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by nuyts_20 »

Za nastavak studija (master, doktorske) nigdje nije potrebna nostrifikacija diplome, to je ono sto nasi ljudi brkaju....mozda odredjeni ispiti koji se moraju dodatno poloziti, ali to nema veze sa nostrifikacijom!
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#12 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Čovjek i po' »

nuyts_20 wrote:Dakle osnovna zvijezda vodilja treba da bude- ganjati manje prestizne fakultete/univerzitete ala nas kiseljak samo u njemackom /austrijskom/svicarskom izdanju :mrgreen:
Izvini molim te, ali odakle ti ideja da su recimo Univerzitet u Minhenu, Univerzitet u Becu i Univerzitet u Salzburgu na kojima radim integralni doktorski ala kiseljacki univerzitetiti?

Primjera radi, Univerzitet u Becu je osnovan 1365 godine, dok je Wirtschaftsuniversität Wien (WU) osnovan tek 1898 godine. Uni Wien ima 87.691 studenta, 8.864 radnika, a od toga 6.747 naucnog osoblja. WU ima SAMO 26.846 studenata Mitarbeiter, SAMO 1.937 radnika i S A M O 72 profesora za razliku od Uni Wien.

Univerzitet u Salzburgu takodjer ima vise naucnog osoblja od WU i vise insituta. Oko 1000 radnika je naucno osoblje. Osnovan takodjer prije WU i to 1662 godine. Dakle stariji vise od cca 200 godina.

Tehnicki univerzite u Minhenu ima 9,057 radnika, a od toga: 461 profesora i 5.564 akademika i 26,302 studenata. Cak je i ovaj osnovan prije WU i to 1868, sto bi se reklo 30 godina prije.

(Izvori za navode gore su:

http://de.wikipedia.org/wiki/Universit%C3%A4t_Wien - Univerzitet Bec
http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_ ... ity_Munich Tehnicki Univerzitet Minhen
http://de.wikipedia.org/wiki/Universit%C3%A4t_Salzburg - Univerzitet u Salzburgu)


To sto tebi nisu priznali ispite znaci da nisi zavrsio studij, a moze biti i da ni godina/e nisu gotove. Vrlo jednostavno. Da si zavrsio studij Bachelor ili Diplomski priznali bi ti i diplomu i zvanje i ekvivalenciju u ECTS poenima.

Univerziteti u Austriji po zakonu MORAJU, dakle ne hoce li ili nece, nego MORAJU da prime na bachelor studij svakoga ko ima zavrsenu cetverogodisnju srednju skolu (ili slicno) u Austriji ili ekvivalenciju u zemlji iz koje dolaze, a sa kojima Austrija ima potpisan sporazum o priznavanju zavrsenih studija (BiH je jedna od tih zemalja). Na master moraju da prime svakog ko ima iste ili slicne struke bachelor ili diplomski iz Austrije ili zemalja sa kojima Austrija ima potpisan sporazum (BiH ga ima) i isto tako na doktorat.

Ja ti garantujem da te u Bec na Uni i na WU u Becu moraju primiti ako imas zavrsen studij u BiH.

U Austriji, primjera radi, ne postoje prijemni, niti sistem evoluacije pogodnosti studenta kao u UK, a svaki studen koji zadovoljava uslove upisa na osnovu ranije kvalifikacije, mora biti primljen na daljnje studije.

Evo ti cak citata sa tog tvog nekiseljackoh WU, tj uslova za upis na Master Management:
Voraussetzung für die Zulassung zum Masterstudium Management ist der Abschluss eines fachlich in Frage kommenden Bachelorstudiums oder eines dem Bachelorstudium gleichwertigen Studiums an einer anerkannten inländischen oder ausländischen postsekundären Bildungseinrichtung.
A evo ti i linka
http://www.wu.ac.at/prospective/admissi ... mmgmt/requ

A, ako se vec i studira na nekom postgraduate studiju :D , onda je i red da se uz malo vise materijala i istrzivackog rada prikazu fakti i izvori za izjave. :run:

Pozdravi
Ermin.LK
Posts: 15
Joined: 25/04/2011 15:00
Location: Tuzla

#13 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Ermin.LK »

Ja mislim da NE priznaje jedino ak je radjeno po bolonjskom programu tada Da al ima negdje na faxu il na birou raspitaj se tu ces dobit potpun odgovor.. :)
tanja88
Posts: 6
Joined: 28/05/2011 22:53

#14 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by tanja88 »

Zanima me da li Svedska priznaje nase diolome, tacnije diplomu Hemijske Tehnologije Fakulteta u Banja Luci ?
nuyts_20
Posts: 19
Joined: 27/04/2010 22:11

#15 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by nuyts_20 »

Moguce da se nisam dovoljno dobro izrazio. Prije svega bi trebalo definisati sta ljudi podrazumijevaju pod "priznato". Po meni je priznata diploma ona sa kojom se direktno u Austriji moze zaposliti bez ikakve nostrifikacije, sto nije slucaj sa bachelor diplomama iz trecih zemalja. To sto se primaju studenti na nastavak studija (uz moguce polaganje dodatnih ispita- sto nije isto sto i nostrifikacija) je sasvim druga prica...

Na Uni Wien se studira sve moguce od hemije do BWL, tako da je van pameti to porediti sa WU. Sa WU se moze porediti Fakultät für Wirtschaftswissenschaften PRI Uni Wien :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#16 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by zelenashica »

Čovjek i po' wrote: - Ako mislis da koristis titulu koju si dobio u javnim ispravama u nekoj od EU zemalja- VRIJEDI (treba samo nostrificirati - cirka 100 do 150 EUR i gotovo za 15 dana)
Ja bih samo da kažem da u Ministarstvu obrazovanja TK-a neki dan dobih informaciju o cijenama nostrifikacije stranih diploma u BiH.Ne sjećam se cifre do u KM,ali oko 400KM za VŠS,700KM za VSS i 1200KM za magistrat... :shock: Gledam ove cijene u EU :-) pa mi naše sad cijene uffff.... :roll:
alexandra tz
Posts: 1
Joined: 28/08/2011 17:51

#17 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by alexandra tz »

ja uskoro zavrsavam Farmaceutski fakultet u Tuzli,pa me zanima ako neko ima informacije,koliko je ta diploma priznata vani..npr. u Svicarskoj..i kakve su mi mogucnosti zaposlenja,kakve su procedure oko nostrifikacije itd...unaprijed hvala..
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#18 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Čovjek i po' »

zelenashica wrote:
Čovjek i po' wrote: - Ako mislis da koristis titulu koju si dobio u javnim ispravama u nekoj od EU zemalja- VRIJEDI (treba samo nostrificirati - cirka 100 do 150 EUR i gotovo za 15 dana)
Ja bih samo da kažem da u Ministarstvu obrazovanja TK-a neki dan dobih informaciju o cijenama nostrifikacije stranih diploma u BiH.Ne sjećam se cifre do u KM,ali oko 400KM za VŠS,700KM za VSS i 1200KM za magistrat... :shock: Gledam ove cijene u EU :-) pa mi naše sad cijene uffff.... :roll:
Vidis, kod na je biti univerzitetsko obrazovan privilegija u kontekstu statusa u drustvu, dok se u drugim zapadnim zemljama to smatra vise samo putem ka ostvarenju zeljenog posla. Valjda je zato skuplje. :run: Kod nas valjda studiras da bi bio neko i imao diplomu prije svega, a ne da bi tvoj studij bio ekonomski, kulturno-umjetnicki i naucno isplativ za osobu i siru zajednicu.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#19 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by alica.k »

ne znam pika li se ovo pitanje u ovu temu, ali bolju nisam nasla.

zna li neko koji je prosjek na nasim fakultetima ekvivalent 2.1 i 2.2 UK diplomi? znaci to je ono lower second i upper second class honours nesto...

pretrazila sam bukvalno sve na internetu da to nadjem, al jednostavno nigdje nema, a u admissions office mi ne znaju reci iako znaju kakav je sistem ocjenjivanja kod nas :S. nemaju informaciju ni za srbiju ni za hrvatsku tako da ne znam po cemu da se vodim.

ja nekako mislim il je to 8.0 il 8.5, ali ne znam.
Čovjek i po'
Posts: 246
Joined: 04/04/2008 00:41

#20 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Čovjek i po' »

To je nemoguce uporediti sa nasim projesjekom, jer se u principu o tome ovdje i ne radi. Jednostavno, nas Bachelor ili raniji diplomski su ekvivalenti ili veci stepen od UK Bachelor With Honours. Prosjek nije bitan. Ako se prijavljujes sa nasom diplimom prosjek ti nece predstavljati problem niti se to uzima u razmatranje.

Ali, ako ce ti biti lakse, to bi islo nekako ovako:
BSc/BA (Hons) first class - Ekvivalent nasim ocjenama od 9 do 10
BSc/BA (Hons) second upper - Nase od 8 do 9
Bsc/BA (Hons) lower second - Nase od 7 do 8
BSc/BA Third class honours - Nase od 6.5 do 7
BSc/BA ordinary - od 6 do 6.5

Uglavnom, svi koji su kod nas imali prosjek iznad 7 su bez problema primani na studije na kojima se zahtjeva gore navedeni kriterij.
User avatar
moonlight7
Posts: 4290
Joined: 04/08/2010 11:39

#21 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by moonlight7 »

moja poznanica je završila prvu godinu na Filozofskom fakultetu u Sarajevu odsjek germanistike, odlučila nastaviti studije u Njemačkoj na univerzitetu Heidelberg. Morala je prevesti sve dokumente itd... na kraju joj nisu priznali niti jedan predmet, i što je još gore sada mora pohađati kao neku vrstu koledža jer bez toga ne može pristupiti na univerzitet.... :roll:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#22 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Irm@ »

moonlight7 wrote:moja poznanica je završila prvu godinu na Filozofskom fakultetu u Sarajevu odsjek germanistike, odlučila nastaviti studije u Njemačkoj na univerzitetu Heidelberg. Morala je prevesti sve dokumente itd... na kraju joj nisu priznali niti jedan predmet, i što je još gore sada mora pohađati kao neku vrstu koledža jer bez toga ne može pristupiti na univerzitet.... :roll:
nije to isto kao pitanje koje je postavila osoba koja je otvorila temu..
za diplome vrijedi sve sto je napisao Covjek i po' :)
User avatar
moonlight7
Posts: 4290
Joined: 04/08/2010 11:39

#23 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by moonlight7 »

može biti :)
samo da dodam da su joj kazali da ovog našeg univerziteta nema u nekom sistemu :roll:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#24 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by Irm@ »

znam to jer su mene primili na master u stranoj zemlji a i moja prijateljica je sada u njemackoj na master studiju... ;-)
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#25 Re: Vrijedi li nasa diploma "vani"???!!!

Post by alica.k »

Čovjek i po' wrote:To je nemoguce uporediti sa nasim projesjekom, jer se u principu o tome ovdje i ne radi. Jednostavno, nas Bachelor ili raniji diplomski su ekvivalenti ili veci stepen od UK Bachelor With Honours. Prosjek nije bitan. Ako se prijavljujes sa nasom diplimom prosjek ti nece predstavljati problem niti se to uzima u razmatranje.

Ali, ako ce ti biti lakse, to bi islo nekako ovako:
BSc/BA (Hons) first class - Ekvivalent nasim ocjenama od 9 do 10
BSc/BA (Hons) second upper - Nase od 8 do 9
Bsc/BA (Hons) lower second - Nase od 7 do 8
BSc/BA Third class honours - Nase od 6.5 do 7
BSc/BA ordinary - od 6 do 6.5

Uglavnom, svi koji su kod nas imali prosjek iznad 7 su bez problema primani na studije na kojima se zahtjeva gore navedeni kriterij.
eh, hvala ti puno na ovome.
na kraju sam kontaktirala british council i kad sam zajedno sa ovom gospodjom sto sam se dopisivala s njom prosla zakon o visokom obrazovanju, one skale ocjenjivanja i to, dali su mi slican odgovor, tj, da se nasi studenti na njihov master uglavnom primaju sa prosjecnom ocjenom vecom od nase sedmice. za ocjene ispod 7 se mora upisati pre-master, tamo gdje to ima, a tamo gdje ne, onda se mora steci radno iskustvo bilo kakvo na osnovu kojeg onda oni racunaju da imas dovoljne kvalifikacije za upis na master. znaci u principu, moze se :).
Post Reply