Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Dingos
Posts: 55
Joined: 31/10/2003 00:00

#1 Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Dingos »

Pozdrav ljudi, cuo sam iz vise izvora da je diploma TRavnickog univerziteta priznata u Njemackoj, je li zna neko vise o tome ili je to jedna "suplja" prica? Je li neko ima iskustva ili znanja o tome? Hvala...
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by walter kurtz »

Mislim da ne vrijedi ni u travniku :zoka:
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Revolucionar ★ »

:-) :-) :lol: :lol: :lol:

I treba ih ogranicit na Travnik i Vitez :-)
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#4 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by srce_ruke_lopata »

Dingos wrote:Pozdrav ljudi, cuo sam iz vise izvora da je diploma TRavnickog univerziteta priznata u Njemackoj, je li zna neko vise o tome ili je to jedna "suplja" prica? Je li neko ima iskustva ili znanja o tome? Hvala...
Vrijedi u Njemačkoj, čuo sam da prednost na bauštelu imaju dimplomirani stručnjaci sa "Travnik School of Engineering and Science".
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by channel10 »

Revolucionar ★ wrote::-) :-) :lol: :lol: :lol:

I treba ih ogranicit na Travnik i Vitez :-)
Treba, ali na žalost su kod nas priznate :run:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by insomnia78 »

Ove sa sarajevskog i tuzlanskog su priznatije
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#7 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Krokodajl »

odeš na Anabin i provjeriš, pravilo je da sve visoko školske ustanove koje imaju dozvolu o radu odnosno koje imaju dozvolu od ministarstva obrazovanja (Federacije/RS) su priznate, eh sad.

Državni Univerziteti manje više su priznati bez nekih većih zatezanja, kod privatnih je stvar drugačija i većina ih ima oznaku H+/-, što znači da oni kroz neke svoje dodatne procedure utvrđuju "vrijednost" tvoje diplome, odnosno izjednačavanje programa koji si ti imao na univerzitetu sa programom u Njemačkoj.

Ono što je bitno da ti na Anabin stoji "private, staatlich anerkannte Universität", a mislim da su iz Travnika svi Univerziteti u tom košu.
Ovisno za što ti treba diploma (nastavak studiranja ili rad), ali generalno mislim da nema problema, ako je za rad vršiš nostrifikaciju diplome oni stečeno zvanje uporede sa svojim obrazovnim sistemom i dodijele ti zvanje/titulu u skladu sa njemačkim sistemom, a kod daljnjeg studiranja upoređuju nastavni program u smislu predmeta.

To što je nama šega šta se radi na pojedinim visoko školskim ustanovama nije problem Njemačke, ako naša država dopušta da se takve stvari rade i ako ministarstvo odobrava takvim ustanovama da rade i izdaje dozvole o radu i priznaje diplome pa neće ih onda jedna Njemačka ne priznavati samo zato što su eto stečeni u Kiseljaku a neko ko kupi na državnom jelte hoće, pravila su ista za sve, neće Njemačka slat inspekciju na univerzitet da utvrdi kako i šta radi, to je posao matične države.

Ista stvar je i sa Austrijom sa kojom je procedura još i jednostavnija kod priznavanja zvanja jer se pozivamo na neki ugovor SFRJ - Austrija u kojem smo se obavezali recipročno priznati zvanja i diplome, osim u nekim programima (Ekonomija je izutetak, jer tada kada je to potpisano studij ekonomije u SFRJ se kud i kamo razlikovao od onog u Austriji, tj. Austrijancu nisu trebali Marksisti i teoretičari istog).
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by spreca »

Bolje kupi Violetu kad podjes u njemacku...vise ces koristi imati :mrgreen:
vernes81
Posts: 1595
Joined: 25/04/2011 23:04

#9 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by vernes81 »

Revolucionar ★ wrote::-) :-) :lol: :lol: :lol:

I treba ih ogranicit na Travnik i Vitez :-)
Prodji se Viteza ba :D
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#10 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by alibaba_i_30_godina »

Revolucionar ★ wrote::-) :-) :lol: :lol: :lol:

I treba ih ogranicit na Travnik i Vitez :-)
I to je već jako veliko područje. :oops: :evil:
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#11 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Qoom »

Generalno država nam je u kurcu što se tiče visokog školstva i vani apsolutno ne poznaju razliku između sarajevskog ETF-a i Univerziteta sa Sokoca i konopca.
Malo udario search i izbacilo mi https://unvi.edu.ba/dokumenti-i-publikacije/nostrificirane-diplome/ pa ko voli, bujrum
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#12 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Dozer »

Ovo je fakat pateticno, ovo prepucavanje koji je univerzitet/fakultet u BiH "jaci"..
A istina je da se na svim fakultetima bilo kojeg univerziteta uci iz istih knjiga. Npr., onaj Dacicev u Travniku je jedini imao certifikat jos prije 7-8 godina, a na njemu sve isti predmeti kao i na sarajevkoj ekonomiji, pa cak i vise od pola istih profesora i asistenata, i sve identicne knjige.
Ali, zato su, i upravo radi ove fame da se na tim fakultetima ocjene dijele sakom i kapom samo zato sto se to platilo, gomile ljudi ostecene za prosjeke.

Ovo znam 100% jer mi je od prijatelja mali presao na taj fakultet posto su ga ovdje na ekonomiji maksimalno handrili (i ne samo njega, sto vjerovatno masa ljudi ovdje moze potvrditi, ukljucujuci i menecprije xy godina), stalno ga obarajuci na nekim predmetima samo da bi im uplacivao 30KM za izlazak na ispit nakon treceg pada. A ni jedan predmet nije polagao ocjenom manjom od 8.
Jaranu pukne film i malog na drugoj godini prebaci kod Dacica, a tamo ga doceka gomila istih asistenata i profesora (pri cemu se profesori pojave samo na ispitu), i identicne knjige. Ali, najveca ocjena koju je moga odobiti je bila 7, svega par 8-ica. Slikao je svoje testove, i licno sam ih gledao, pa ih uporedjivao s knjigama. Po onome sta je i kako je pisao regularno bi bilo da je i tamo dobijao minimalno 8,a najcesce 9, nekad i 10. Ali - jok. Sedmica plafon, a to je upravo radi gore spomenute fame.

A sto se tice odgovora na naslov teme, on je ovakav - ni jedna BH diploma nije priznata nigdje. Nas "najjaci" univerzitet, UNSA, nalazi se na, cini mi se, 2600 i nekom mjestu na rang listi svjetskih univerziteta.
Ono sto se donekle priznaje su samo medicina, masinstvo i elektrotehnika. Sve ostalo - 0 boba.
Last edited by Dozer on 12/09/2018 11:55, edited 2 times in total.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#13 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by BlackRiver »

Zanima me na sta se misli, kada se kaze "vrijedi li diploma XY fakulteta u Njemackoj?"

Da li se to odnosi na mogucnost nastavka skolovanja? Ili na mogucnost pronalaska posla?
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Dozer »

U oba slucaja - slabo vrijedi.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#15 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by BlackRiver »

Mislim da se tu iskustva razlikuju. Licno sam zavrsio privatnu visoku skolu u Prijedoru. Nakon toga privatni master u Banja Luci. Sa tim diplomama radio u Sarajevu, Zagrebu i trenutno u Salzburgu.

Mozda su stvari drugacije regulisane za IT sektor u Njemackoj i Austriji, ali pretpostavljam da moje diplome "nisu vrijedile", ili nisu "bile priznate", imao bih problema prilikom zaposljavanja.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#16 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by Kiki_Musampa »

BlackRiver wrote:Mislim da se tu iskustva razlikuju. Licno sam zavrsio privatnu visoku skolu u Prijedoru. Nakon toga privatni master u Banja Luci. Sa tim diplomama radio u Sarajevu, Zagrebu i trenutno u Salzburgu.

Mozda su stvari drugacije regulisane za IT sektor u Njemackoj i Austriji, ali pretpostavljam da moje diplome "nisu vrijedile", ili nisu "bile priznate", imao bih problema prilikom zaposljavanja.
Znanje te drzi tu gdje jesi, a ne te diplome.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#17 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by BlackRiver »

Kiki_Musampa wrote:Znanje te drzi tu gdje jesi, a ne te diplome.
Slazem se s tim. Ako imas odredjeni nivo znanja, poslodavcu si bitan. Ali opet, konkretno u mom slucaju, dobro se sjecam prilikom inicijalnog kontakta sa firmom u SL, trazili su da im posaljem samo prevedenu kopiju diplome, kako bi provjerili u Magistratu da li uopste mogu uci u proces za RWR.
Naravno, svaki slucaj je specifican. Ali nekako smatram da se kod nas u Bosni stvari previse generaliziraju, pa je tako i sa temom "privatni fakulteti vs drzavni".
Iskreno, jedno vrijeme sam radio kao asistent na jednoj visokoj skoli i istini za volju, ima tu svega. Ljudi tu dolaze sa raznim motivima. Pokusavaju se provuci. Nude se i pare.
Ali opet kazem, generalizacija je problem. Jer imas i studenata i predavaca koji su dosli u takve ustanove kako bi stvarno unaprijedili sebe i druge.

Opet, sve ovo ne odgovara na pitanje postavljeno u naslovu teme, tako da ode ja u off topic. Sorry :D
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#18 Re: Vrijedi li diploma Travnickog fakulteta u Njemackoj?!

Post by _someone »

To da nijedna diploma nigdje ne vrijedi je apsolutno netacno.Sestra zavrsila gradjevinu u Sarajevu, normalno radi u Austriji, nedavno cak promijenila firmu, znaci dvije firme su je primile bez problema.Imam nekoliko prijatelja koji sa diplomom Fita iz Mostara rade po Njemackoj i Austriji.Sto se tice nastavka skolovanja rodica zavrsila 3 godine gradjevine u Bihacu pa u Svicarskoj upisala master.Mislim da je malo prenapuhana ta prica da se nase diplome nigdje ne priznaju, uostalom eto naveo sam par primjera koji pokazuju da nije tako.
Post Reply