Vrh Trebevića

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#76 Re: Vrh Trebevića

Post by Ateista »

sjever76 wrote:pa ako nisi iz sarajeva onda nije ni cudo sto ne znas :D
federalni dio je sve oko vidikovca,bob staze,prvi sumar,colina kapa i kompletan taj potez do zlatista koji pripada rs-u.iznad ceste je rs ja mislim sve jedno 90%.
na samoj velikoj krivini gdje se odvaja putic prema vidikovcu i gdje je ubrdica prema brusu je granica. brus, jasik itd je rs.
inace ako ides iz grada autom preko vraca tu medjuentitetsku nevidljivu liniju predjes jedno 10 puta :roll:
Ma jesam iz Sarajeva, ali sam sve vrijeme mislio da kad se predje granica na vracama da sam sve vrijeme u RS-u, svasta, i te granice su stvarno tako glupe...
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77 Re: Vrh Trebevića

Post by Ateista »

sjever76 wrote:evo koga zanimaju granice:

http://www.openstreetmap.org/?lat=43.85 ... rs=B000FTF

mada generalno mislim da se sa tim ne treba nesto puno zamajavti pogotovo svi mi ljubitelji ove planine.trebevici je bio i ostace najljepsa sarajevska planina bez obzira koja opstina ili entitet ima jurisdikciju nad pojedinim dijelovima planine.
slazem se da postoje odredjene opasnosti jer na podrucijima oko entitetskih granica cvjeta kriminal svih oblika ali i to sve bi se smanjilo masovnijim odlaskom sarajlija na ovu lokaciju.
malo je gradova na svijetu gdje za 10 minuta autom iz centra dolazite do skoro neprohodne borove sume.
Ma to svakako, nikad me to nije prvise zanimalo, trebevic je trebevic, uvijek je bio i ostace ono sto jeste, bar za mene, samo sam bio uvjeren da je kompletan u RS-u pa sam se iznenadio, to je sve.

Pozdrav. :)
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#78 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Danas sam uspio malo trknuti do vrha Trebevića doduše veći dio sa autom ali isplatilo se udahnuti svježeg vazduha.
Vjetar je toliko duvao na vrhu da da se jedva hodalo.
Snijeg lagano , mjestimično pao ali ništa strašno, vazduh reže ma ljepota božija.
Gore neki ljudi prave kućicu za neke radnike i još neki repetitor pa su malo i sam put do vrha uradili tako da se lakše popeti.
Evo par fotki za ilustraciju.

Image
Image
Pozdrav!!!!!!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#79 Re: Vrh Trebevića

Post by encian »

uh, jesam pozelila...
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#80 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

Stoji li jos onaj drveni divojarac na onoj zubcastoj stijeni kada se silazi onom stazom-serpentinama sa vrha prema Dobrim Vodama?
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#81 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Stoji li jos onaj drveni divojarac na onoj zubcastoj stijeni kada se silazi onom stazom-serpentinama sa vrha prema Dobrim Vodama?

Nažalost broj jedan nisam išao tim putem tako da ne znam, a reci mi kad su to postavili?
Ja sam u julu išao tim putem i nisam primjetio tog drvenog divojarca.
Izgleda da ovo pd Trebević nešto i radi, vidim da su na samoj najvećoj koti ispisali visinu i naziv samog vrha.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#82 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

To su nekad davno zeljovci postavili. Ima i 35 godina kolko se sjecam.
pekija
Posts: 9
Joined: 06/11/2009 10:39

#83 Re: Vrh Trebevića

Post by pekija »

svaka cast za fotke i izvjesta, samo jedna mala ispravka. selo u kom skreces poslije Brusa, kod table Likovna kolonija nije Jasik, vec Celina. Jasik je jos par kilometara naprijed.inace, dom kod table Likovna kolonija, mislim da je otvoren vikendom.

selo na, mislim predzadnjoj fotki na prvoj stranici je Medjuse, najvisocije selo na Trebevicu, a brdo iznad njega, odnosno brdo ispd samog vrha je Kolibe. na vrhu se nalazi odlican izvor.

od samog stuba na vrhu planine, gledano sa mjesta odakle su napravljene fotke, hodajuci naprijed petnaestak minuta nalazi se izvor Blizanci - najbolji izvor vode na planini, a mozda i sire.
dva izvora se nalaze par metara jedan od drugog i oticu niz planinu razdvajajuci se pet-sest kilometara, da bi se onda opet sreli, pa tako dobijaju svoje ime - Blizanci, a po njima i selo u kom se ponovo priblizavaju na istu razdaljinu na kojoj izviru na samom vrhu planine. pritisak i svjezina su isti tokom cijele godine.

inace, karakteristika ovog vrha su partizanski rovovi iz kojih je mitraljezom branjen grad od njemacke avijacije. oko samog stuba na vrhu se nalazi stotine metara dobro utvrdjenih rovova iz 2.s.r...
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#84 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Pekija potpuno si upravu za ovo prvo selo to nije Jasik nego Čelina ja sam to kasnije skontao.
Živo me interesuje za ovaj izvor Blizanci, nisam baš skontao gdje se tačno nalazi, ako ti nije mrsko postavi jednu od ovih mojih slika pa detaljno opiši.
Ja predpostavljam da je negdje prema selu istog naziva Blizanci koje se nalazi na suprotnoj strani Trebevića od sela Međuši a inače čovjek mi je rekao za Međuše da su na 1200m n/v.
Hvala unaprijed na opisima i na trudu.

Pozdrav!
User avatar
Locker
Posts: 230
Joined: 13/03/2005 01:57

#85 Re: Vrh Trebevića

Post by Locker »

Ima li neko sliku sarajevskog aerodroma uslikanu sa vrha trebevića?
pekija
Posts: 9
Joined: 06/11/2009 10:39

#86 Re: Vrh Trebevića

Post by pekija »

kako naci izvor Blizanci..

na cetvrtoj fotki po redu, na prvoj stranici teme, ako zamislis da hodas po obodu planine, kad signes do kraja fotke ; ), ides naprijed jos mozda 200-300m, pa se spustis pedesetak metara, tu bi trebao biti izvor Blizanci.

ili lakse, sa istog mjesta na obodu Trebevica, spusti se oko tri stotine metara i hodaj poprijeko po strani planine i naices na tanki potocic, pa ga onda prati do samog izvora.

treci nacin je da dodjes pjeske ili autom do sela Blizanci, pa da pratis vodu cijelim tokom do izvora. to je najsigurnija, ali najsporija varijanta.

ali znas kako kazu, preko prece, okolo blize..ti odluci..
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#87 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Pekija hvala na dodatnom objašnjenju.
Ja sam tako nešto i mislio a sad je sve jasno.
Inače ja sam ove godine pio vodu sa četiri izvora na Trebeviću; Dobre vode, Krčmarica, Tri Budalaša i Puhova ravan čovjek prosto ne može da povjeruje da je Trebević toliko bogat vodom.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#88 Re: Vrh Trebevića

Post by Skyfox »

zagordark wrote: Image
:thumbup: gotovo da sam tamo
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#89 Re: Vrh Trebevića

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 07:50, edited 1 time in total.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#90 Re: Vrh Trebevića

Post by VjecitiStudent »

pekija wrote: inace, karakteristika ovog vrha su partizanski rovovi iz kojih je mitraljezom branjen grad od njemacke avijacije. oko samog stuba na vrhu se nalazi stotine metara dobro utvrdjenih rovova iz 2.s.r...
Mala ispravka, ti rovovi su iz prvog svjetskog rata.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#91 Re: Vrh Trebevića

Post by Incub »

Prije nekoliko veceri an BHT dnevniku je bila prica da vrh Trebevica nije u potpunosti ociscen jer se neka Njemacka hum. org. povukla iz projekta...
Prije se ovdje spominjalo da je sve cisto,o cemu se ovdje sad radi?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#92 Re: Vrh Trebevića

Post by VjecitiStudent »

Bice da je to jos jedan pokusaj lake zarade u reziji domaceg MAC-a i s MAC-om povezanih organizacija za razminiranje, jer i na kartama koje su oni sami napravili, podrucje oko vrha je cisto.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#93 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Slažem se da je upitanju neka malverzacija jer to u ovom ratu koliko ja znam nije bilo ni minirano a ja sam sreo ljude koji su vršili miniranje radi izgradnje nekog novog repetitora, tako da čisto sumnjam u informaciju da je to područje minirano.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#94 Re: Vrh Trebevića

Post by Bumerang »

Vise info i slika o Trebevicu i na temi: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 32&t=59107
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#95 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Danas sam probao naći taj izvor Blizanci ali nažalost nisam uspio, naišo sam na mitraljeska gnijezda i tranšeo, kako neko napisa ovdje iz prvog svjetskog rada.
A evo postavit ću par slika, uvjek me oduševi pogled sa Trebevića.
Image
Bjelašnica sa Trebevića.
Image
U pozadinai Treskavica.
Image
Jahorina sa Trebevića.
Image
Jedan od mitraljeskih položaja iz prvog svjetskog rata.
Image
Selo Blizanci e sad gdje izvor?
Pokušao sam odavde da se malo spustim prema selu ali izvora nigdje.
Pozdrav!!!
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#96 Re: Vrh Trebevića

Post by Sounder »

Ako ste isli cesto na Trebevic u zadnjih 12 mjeseci, da li ste ikada culi muziku u sumi? Isao sam ka vrhu proslog Septembra, u sumi sam se nasao, nigdje zive duse, nista se ne vidi ljevo ni desno, samo drveca i iza drveca tama i od jednom muzika krenula svirati. Dolazilo sa moje ljeve i desne strane. Nikakvih glasova ljudskih, nista, odjednom se upalila i nakon 30 minuta se ugasila. Ja sam se citavo vrijeme kretao.

Ako opet prodjem kroz Sarajevo, definitivno na Trebevic a volio bi i ostale planine obici.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#97 Re: Vrh Trebevića

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 07:49, edited 1 time in total.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#98 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Evo par fotki Trebevića u zimskom ruhu.

Image


Image


Image
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#99 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Evo par fotki Trebevića u zimskom ruhu.

Image


Image


Image
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#100 Re: Vrh Trebevića

Post by El_comadante »

može li se sa autom doći na vrh Trebevića? ima onaj znak gdje piše Vrh Trebevića ali neavlja put malo je rupav? i gdje su ta sela Blizanci sa koje strane jeli to u Fbih ili RS?
Post Reply