Vratna kičma

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Harun!
Posts: 42
Joined: 29/07/2009 15:35

#26 Re: Vratna kičma

Post by Harun! »

banjaluka078 wrote: 11/01/2021 10:38
Harun! wrote: 11/01/2021 09:42
Ako nije za OP, ne znam odakle si, ali postoji jedan predobara kiroprakticarka na Dobrinji imenom Zlata, 40 godina iskustva. Ne trebaju ti nalazi.

Malo zvuci nevjerovatno, ali ja znam 5 slucajeve gdje je vratila ljude u zivot. Jest malo pegla s njom ali vrijedi vjeruj. Nema tu laganja i zavlacenja kod nje.
Ja imam problema s ledjima, Morbus Behterew, to su uzasni bolovi bili. Mogao bi ti danima svoje iskustvo pricati.


ps. Kad ti malo bude bolje, fataj se plivanja. Ja dnevno plivam po 1.5kilometar, ledja ko bombona.

Ne znam, ja vrat ne bih pustila u ruke ni neurohiruzima, a kamoli nekom ko ne traži uvid u nalaze.

Vjerujem u tvoj strah ali grijesi. Promjene su ljudima opipljive sa iskustvom, to jest sve ti promjene objasni kao da citas svoj magnet ili CT, tako je bilo u svih 5. Zelim ti sve najbolje. Lijek uvijek postoji samo ga treba naci.

Ja sam sebe plivanjem izlijecio, plivam pet dana u sedmici 30 min do 1h od 1.5km do 2.5km.

Cuvaj psihu jer ledja je znaju unistiti.
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#27 Re: Vratna kičma

Post by Jolie »

Naletim na ovu temu,
jer evo posljednjih mjesec dana mi se javlja nesto cudno...

Trni mi desna ruka, tj. saka, najvise prsti.
Iskljucivo tokom noci dok spavam.

Prvo sam pomislila da mi je ruka utrnula jer sam spavala na njoj, ali obzirom da se ovo ponavlja svaku noc posljednjih 20ak dana, mislim da ne moze biti zbog toga.
Trnci su toliko jaki, stvarno neugodan osjecaj i dugo treba da prodje. Ujutro su mi prsti cak i oteknuti.

Tokom dana je sve manje-vise ok.

Doktoru nisam isla, iskreno zbog ove korone ne znam ni odakle bih pocela.

Isla sam na masazu, naredna mi je ponovo za 15-ak dana. Htjela sam da vidim hoce li biti nekog efekta od toga.
Sumnjam bas na vratnu kicmu, puno sjedim, nepravilan polozaj, za laptopom, desna ruka non stop na misu, :roll: :roll: :roll:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#28 Re: Vratna kičma

Post by stubrijez »

Jolie wrote: 18/01/2021 13:55 Naletim na ovu temu,
jer evo posljednjih mjesec dana mi se javlja nesto cudno...

Trni mi desna ruka, tj. saka, najvise prsti.
Iskljucivo tokom noci dok spavam.

Prvo sam pomislila da mi je ruka utrnula jer sam spavala na njoj, ali obzirom da se ovo ponavlja svaku noc posljednjih 20ak dana, mislim da ne moze biti zbog toga.
Trnci su toliko jaki, stvarno neugodan osjecaj i dugo treba da prodje. Ujutro su mi prsti cak i oteknuti.

Tokom dana je sve manje-vise ok.

Doktoru nisam isla, iskreno zbog ove korone ne znam ni odakle bih pocela.

Isla sam na masazu, naredna mi je ponovo za 15-ak dana. Htjela sam da vidim hoce li biti nekog efekta od toga.
Sumnjam bas na vratnu kicmu, puno sjedim, nepravilan polozaj, za laptopom, desna ruka non stop na misu, :roll: :roll: :roll:
Nista ne brini, i kod mene je to... Ne smijem spavati na krevetu vec na torsjedu jer samo tako se ne okrenem na stomak i zeznem vrat. Zbog tog polozaja znaci ne mogu lec na ruku, tako da sam i ja razmisljo od cega trne. Evo ti odgovor: Posto su laktovi svo vrijeme na krevetu pritisnes tu zilu/damar/struju u laktu i od toga ti utrne 100% ja se nisam proso dok nisam skonto od cega je.. :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#29 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

Jolie wrote: 18/01/2021 13:55 Trnci su toliko jaki, stvarno neugodan osjecaj i dugo treba da prodje. Ujutro su mi prsti cak i oteknuti.


Doktoru nisam isla, iskreno zbog ove korone ne znam ni odakle bih pocela.
Otok baš i nije dobar znak. Zna uputiti i na reumatsko oboljenje. Splasne li kasnije, ima li bola pri pokretu ili je sve samo za vrijeme spavanja?

Porodičnom ljekaru, pa će uputiti kud dalje.
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#30 Re: Vratna kičma

Post by Jolie »

stubrijez wrote: 18/01/2021 15:19
Nista ne brini, i kod mene je to... Ne smijem spavati na krevetu vec na torsjedu jer samo tako se ne okrenem na stomak i zeznem vrat. Zbog tog polozaja znaci ne mogu lec na ruku, tako da sam i ja razmisljo od cega trne. Evo ti odgovor: Posto su laktovi svo vrijeme na krevetu pritisnes tu zilu/damar/struju u laktu i od toga ti utrne 100% ja se nisam proso dok nisam skonto od cega je.. :)
Ubij me ako sam te ista skontala :skoljka:

Znaci trosjed mi ne gine? :lol:
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#31 Re: Vratna kičma

Post by Jolie »

banjaluka078 wrote: 18/01/2021 15:34
Otok baš i nije dobar znak. Zna uputiti i na reumatsko oboljenje. Splasne li kasnije, ima li bola pri pokretu ili je sve samo za vrijeme spavanja?

Porodičnom ljekaru, pa će uputiti kud dalje.
Otok realno nije strasan, nije svaki dan i splasne jako brzo.

Nema nikakvih bolova pri pokretima.
Uglavnom i najgore je pri spavanju i ujutro pri samom budjenju.

Kasnije tokom dana, osjetim samo trnce ukoliko npr. drzim mobitel u toj ruci duze.

Ne znam jesam li napisala, uglavnom je desna ruka, tj. saka, tj. prsti :-D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#32 Re: Vratna kičma

Post by stubrijez »

Jolie wrote: 18/01/2021 16:21
stubrijez wrote: 18/01/2021 15:19
Nista ne brini, i kod mene je to... Ne smijem spavati na krevetu vec na torsjedu jer samo tako se ne okrenem na stomak i zeznem vrat. Zbog tog polozaja znaci ne mogu lec na ruku, tako da sam i ja razmisljo od cega trne. Evo ti odgovor: Posto su laktovi svo vrijeme na krevetu pritisnes tu zilu/damar/struju u laktu i od toga ti utrne 100% ja se nisam proso dok nisam skonto od cega je.. :)
Ubij me ako sam te ista skontala :skoljka:

Znaci trosjed mi ne gine? :lol:
Nisam lijepo napisao... Htio sam rec kad lezim na ledjima ruke stavim na prsa i svo vrijeme pritiscem laktove od krevet dole, tako stoje ruke. Od toga utrne jer pritisces neki zivac onaj sto ti "struja" u ruci prodje kad se udaris tu. Otok nisam imao. A to sto ja tako moram spavati nema veze sa tvojim problemom vec zbog vrata... Ova informacija o trosjedu je bial viska hehehehe
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#33 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

Jolie wrote: 18/01/2021 16:24 Otok realno nije strasan, nije svaki dan i splasne jako brzo.

Nema nikakvih bolova pri pokretima.
Uglavnom i najgore je pri spavanju i ujutro pri samom budjenju.

Kasnije tokom dana, osjetim samo trnce ukoliko npr. drzim mobitel u toj ruci duze.

Ne znam jesam li napisala, uglavnom je desna ruka, tj. saka, tj. prsti :-D

Mogao biti sindrom karpalnog kanala.
Tipični simptomi uključuju bol, žmarce, osjećaj žarenja, peckanja, grčeve i noćnu ukočenost zgloba. Ponekad se pacijenti žale na nateknuće prstiju i šake, iako nateknuće realno nije prisutno.
opšrinije: https://www.poliklinikabagatin.hr/blog/ ... lijecenje/
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#34 Re: Vratna kičma

Post by Jolie »

banjaluka078 wrote: 18/01/2021 16:29
Mogao biti sindrom karpalnog kanala.
Tipični simptomi uključuju bol, žmarce, osjećaj žarenja, peckanja, grčeve i noćnu ukočenost zgloba. Ponekad se pacijenti žale na nateknuće prstiju i šake, iako nateknuće realno nije prisutno.
opšrinije: https://www.poliklinikabagatin.hr/blog/ ... lijecenje/
joj draga banjaluka, pronasla sam se u ovome totalno. Hvala ti. :thumbup:

Mozda jos nekome bude od koristi:

Sindrom karpalnog kanala obično se prvo zamijetiti noću. Pacijent se može probuditi usred noći s potrebom da otrese šaku ili zapešće uslijed neugodnog osjeća utrnuća ili bola prva tri prsta ili cijele šake.

Ako se stanje ne tretira, simptomi se pogoršavaju, pa pacijenti mogu početi zamjećivati simptome i tijekom dana.

Tipični simptomi uključuju bol, žmarce, osjećaj žarenja, peckanja, grčeve i noćnu ukočenost zgloba. Ponekad se pacijenti žale na nateknuće prstiju i šake, iako nateknuće realno nije prisutno.

Sindrom karpalnog kanala uvijek se javlja kod odraslih, a tri je puta češći kod žena nego kod muškaraca, budući da su žene tipično sitnije građe, pa je i karpalni kanal u start uži.

Ovaj sindrom najčešće pogađa obje šake, ali dominantna šaka (kod dešnjaka desna, kod ljevaka lijeva) često ima izraženije simptome.


Nateknuće tkiva u karpalnom kanalu može biti posljedica mnogobrojnih stanja u organizmu kao što su dijabetes, reumatoidni artritis, tumor ili cista u području karpalnog kanala, menopauza ili trudnoća uslijed koje se nakuplja voda u organizmu, kao i različita oboljenja i sindromi.
Čest uzrok sindroma karpalnog kanala je i preopterećenje tetiva uslijed određenih repetitivnih radnji. Najčešće se radi o posljedicama rada na tipkovnici, čišćenja, dizanja utega, bacačkih disciplina u atletici, zidarskih poslova, masiranja i slično.

Ispravna dijagnostika sindroma karpalnog kanala iznimno je bitna, jer je važno isključiti izvor problema u bolestima i stanjima koje smo gore naveli, ali i u problemima s vratnom kralježnicom, koji također mogu davati vrlo slične simptome sindromu karpalnog kanala.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#35 Re: Vratna kičma

Post by banjaluka078 »

Drago mi je ako sam pomogla. Specijalista će ti dati pravu dijgnozu.
Sretno!
master00
Posts: 6
Joined: 04/03/2019 18:18

#36 Re: Vratna kičma

Post by master00 »

I ja imam raznih simptoma a sve od vrata, radio sam mr vratne kicme prije 2 godine ima nekih manjih promjena, meni se vremenom pojavljuju simptomi blago trnjenje ruke desne, prstiju, problemi sa vidom zamagljen i to na jedno oko ukocen vrat , a to nekad sve nestane, tako da ima dosta ljudi sa ovim problemom, isao sam na masazu i pomoglo mi je mada trebao bi opet otici. U svakom slucaju ne treba za racunarom provoditi puno vremena.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#37 Re: Vratna kičma

Post by Luminocity102 »

master00 wrote: 15/02/2021 16:09 I ja imam raznih simptoma a sve od vrata, radio sam mr vratne kicme prije 2 godine ima nekih manjih promjena, meni se vremenom pojavljuju simptomi blago trnjenje ruke desne, prstiju, problemi sa vidom zamagljen i to na jedno oko ukocen vrat , a to nekad sve nestane, tako da ima dosta ljudi sa ovim problemom, isao sam na masazu i pomoglo mi je mada trebao bi opet otici. U svakom slucaju ne treba za racunarom provoditi puno vremena.
ma ljudi danas sjede po citav dan i onda se pitaju zasto ih nesto boli
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#38 Re: Vratna kičma

Post by Meteora »

Da li imate neku preporuku za fizijatra i neurloga privatno? Imam slicne probleme kao pstavljac teme, nazalost zbog posla provodim 10+ sati za racunarom sto je dovelo do jakih glavobolja, vrtoglavica i trnjenja u rukama. Bila sam kod ljekara opste prakse, svi nalazi krvi uredni, kolor dopler krvnih sudova vrata, ali je RTG vratne kicme pokazao da je ispravljena cervikalna lordoza.
dek
Posts: 536
Joined: 28/02/2005 23:53

#39 Re: Vratna kičma

Post by dek »

Pa koje sad vježbe treba raditi?

Fizijatri su beskorisni, samo te upute na internet.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5613
Joined: 04/08/2020 19:22

#40 Re: Vratna kičma

Post by -Chesterfield- »

Zna li neko kakve veze ima žvakanje - pomjeranje vilice sa bolom u vratu - potiljku?
Jučer mi se prilikom doručka pojavi bol u potiljku kada sam zinuo da ubacim zalogaj. Isto i za ručak. Ne smijem puno otvoriti usta. Boljelo je i kada zijevam.
jasminav
Posts: 3
Joined: 07/10/2022 12:34

#41 Re: Vratna kičma

Post by jasminav »

Meni je sa bolovima u kičmi pomogao preparat Acuraflex, ja sam naručivala sa njihove stranice u Hrvatskoj. Prvobitno sam koristila samo kremu a zatim i kapsule u kombinaciji. Ono što je meni bilo najbitnije jeste da je na biljnoj bazi i nema nuspojava, a pomaže. Nakon toga sam kupovala bliskim ljudima i za poklon jer u mom iskustvu baš je pomoglo. Link stranice sa koje sam ja uzimala, ako neko bude htio da proba je www.acuraflex.hr
Ako je još neko probao može napisati svoje iskustvo, ali iz ovoga što sam ja vidjela je da je stvarno dobar preparat i cjenovno je prihvatljiv.
jasminav
Posts: 3
Joined: 07/10/2022 12:34

#42 Re: Vratna kičma

Post by jasminav »

jasminav wrote: 07/10/2022 13:53 Meni je sa bolovima u kičmi pomogao preparat Acuraflex, ja sam naručivala sa njihove stranice u Hrvatskoj. Prvobitno sam koristila samo kremu a zatim i kapsule u kombinaciji. Ono što je meni bilo najbitnije jeste da je na biljnoj bazi i nema nuspojava, a pomaže. Nakon toga sam kupovala bliskim ljudima i za poklon jer u mom iskustvu baš je pomoglo. Link stranice sa koje sam ja uzimala, ako neko bude htio da proba je www.acuraflex.hr
Ako je još neko probao može napisati svoje iskustvo, ali iz ovoga što sam ja vidjela je da je stvarno dobar preparat i cjenovno je prihvatljiv.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#43 Re: Vratna kičma

Post by Altsa »

jasminav wrote: 07/10/2022 13:53 Meni je sa bolovima u kičmi pomogao preparat Acuraflex, ja sam naručivala sa njihove stranice u Hrvatskoj. Prvobitno sam koristila samo kremu a zatim i kapsule u kombinaciji. Ono što je meni bilo najbitnije jeste da je na biljnoj bazi i nema nuspojava, a pomaže. Nakon toga sam kupovala bliskim ljudima i za poklon jer u mom iskustvu baš je pomoglo. Link stranice sa koje sam ja uzimala, ako neko bude htio da proba je www.acuraflex.hr
Ako je još neko probao može napisati svoje iskustvo, ali iz ovoga što sam ja vidjela je da je stvarno dobar preparat i cjenovno je prihvatljiv.
Kazu ne dostavljuju u BiH ?
Post Reply