Vratio se kuci

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#51 Re: Vratio se kuci

Post by Danguba »

hrle1976 wrote:Ja donekle imam onu omladinsku nostalgiju iz SFRJ dobi. Sjetim se onih dana i ljeta, pa cak i prdivnih zima. Iskreno receno neka nostalgija za SFRJ postoji. Za BiH ili HR, ili SRB kao pojedinacni klozeti nikakve. Sarajevo? Gdje je ono Sarajevo iz npr. 1982? Nisam dudk znam da je 2016 ali dovoljno je procitati tri clanka na klixu o Sarajevu i da ni u snu ne pomislis da odes vise. Meni ako je stalo do cevapa, ja ih ako hocu mogu i sam napraviti i kod kuce peci, pa ako treba i na tavi u po decembra. Za takve stvari mi ne treba ici u Sarajevo ili BiH. Isto vazi i za more na jadranu. Nij Jadran jedino more, pa da samo tu moram ici, a kad vec odlucim da tu odem, nagledam se gladnih dalmosa kojima da oprostite neka stvar viri iz ociju samo so misle da je umotana u pare. U Sarajevu ista scena, rugoba arhitektura, grad pun papaka i babinih sinova. Sve to kvari kadar. Ja inace nevolim promjene, volim nako kako je da bude 100 godina, zato idem najcesce tamo gdje kao djete nisam bio, jer mislim onda da je tako i tada bilo. Naivno mozda, mozda i djetinjasto ali tako najbolje se rasteretim.

Ja cu se prvi vratiti ali samo kad bude postojala masina za povrat u vrijeme, tamo da se vratim u 80te. A do tada nepada mi na pamet. A i van SFRJ sam vise od 80% svog zivota do sada. Za 15 god ce to biti blizu 90% - nije to nimalo malo da covjeku jedno Sarajevo iz 2016 je strano kao i Singapur ili Abu Dabi.
Koji qrac trazis na ovom forumu?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#52 Re: Vratio se kuci

Post by hrle1976 »

Mogao bi biti konstruktivan, ali evo zasto sam tako napisao. Prema zadnjim brojkama HR, BiH i SRB skupa imaju cca. 133.1 mia. dollara bnp. Kad to podjelis na ukupan broj gradjana u te tri drzave dobijes prosjek od 9.066,70 dollara na glavu stanovnika.


Znaci prosjek nesto nizi za nekih 400 dollara na glavu stanovnika od Gruzije, ili 700 dollara nizi od Swazilanda.

Jel ti imas blage gdje je Swaziland? A BiH ima tek simbolicno visi bnp po glavi stanovnika od Swazilanda.

Kad bi uzeo citavu bivsu skupinu tj. uklj. i Sloveniju, Makedoniju i Crnu Goru, minus Kosovo. Ukupan bnp je 240.3 mia. To fino kad razdjelis na ukupan broj stanovnika u svim tim drzavama dobije sljedecu brojku na glavu svakog gradjana; 12.348,40 dollara. Srbija je najbliza ovom prosjeku od 13.600 dollara zaokruzeno. Znaci nesto nizi prosjek nego sto je 2015 u Srbiji bio. Sve brojke su iz 2015.

Na svjetskoj slici to ovako izgleda. Jednaka brojka sa Peruom ili nesto niza a nekih 150 dollara na glavu stanovnika od Mongolije.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#53 Re: Vratio se kuci

Post by Rockefeller »

Ništa ti živ bio, nemoj se ni vratit'. Ima onih koji će se uvijek vraćati.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#54 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

hrle1976 wrote:Ja donekle imam onu omladinsku nostalgiju iz SFRJ dobi. Sjetim se onih dana i ljeta, pa cak i prdivnih zima. Iskreno receno neka nostalgija za SFRJ postoji. Za BiH ili HR, ili SRB kao pojedinacni klozeti nikakve. Sarajevo? Gdje je ono Sarajevo iz npr. 1982? Nisam dudk znam da je 2016 ali dovoljno je procitati tri clanka na klixu o Sarajevu i da ni u snu ne pomislis da odes vise. Meni ako je stalo do cevapa, ja ih ako hocu mogu i sam napraviti i kod kuce peci, pa ako treba i na tavi u po decembra. Za takve stvari mi ne treba ici u Sarajevo ili BiH. Isto vazi i za more na jadranu. Nij Jadran jedino more, pa da samo tu moram ici, a kad vec odlucim da tu odem, nagledam se gladnih dalmosa kojima da oprostite neka stvar viri iz ociju samo so misle da je umotana u pare. U Sarajevu ista scena, rugoba arhitektura, grad pun papaka i babinih sinova. Sve to kvari kadar. Ja inace nevolim promjene, volim nako kako je da bude 100 godina, zato idem najcesce tamo gdje kao djete nisam bio, jer mislim onda da je tako i tada bilo. Naivno mozda, mozda i djetinjasto ali tako najbolje se rasteretim.

Ja cu se prvi vratiti ali samo kad bude postojala masina za povrat u vrijeme, tamo da se vratim u 80te. A do tada nepada mi na pamet. A i van SFRJ sam vise od 80% svog zivota do sada. Za 15 god ce to biti blizu 90% - nije to nimalo malo da covjeku jedno Sarajevo iz 2016 je strano kao i Singapur ili Abu Dabi.
Ako ti je zivot konfuzan kao tekst onda si na "konju". Da je ovo sve navedeno tacno nebi ti nikad otvorio niti jedan portal iz BiH a ipak si tu sto znaci sam sebe lazesh. :-) :-)
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#55 Re: Vratio se kuci

Post by Margita81 »

Montana wrote:
DZONPI wrote:Gotovo nema vise ni nostalgije ni zelje
čudan si bosanac.
ja znam ljude koji nemaju veze s bih a kad u njoj 15 dana provedu,nahodaju se,kafane,restorani,ponapijaju,napuše...odma oće kuće u bih kupovat,nostalgiju imaju mjesec dana.

znam i što.zato što onaj život u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu,odakle jesu....nema veze s vezom.tamo se živi kako se živi,moraju i jer neznaju drugačije.

u bih moš kako se živi a moš i kako oni u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu.

ja kad se iz bih vratim vamo...poslo bi ih sve u pičku maternu.po redu.
Kakva hrpa gluposti fakat :D
Istina je da se zivot zivi van BiH. Dole se prezivljava. I bori protiv vetrenjaca ako si iole drugaciji od gomile.
Pogotovo kad djecu imas.. :thumbup:
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#56 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

Margita81 wrote:
Montana wrote:
DZONPI wrote:Gotovo nema vise ni nostalgije ni zelje
čudan si bosanac.
ja znam ljude koji nemaju veze s bih a kad u njoj 15 dana provedu,nahodaju se,kafane,restorani,ponapijaju,napuše...odma oće kuće u bih kupovat,nostalgiju imaju mjesec dana.

znam i što.zato što onaj život u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu,odakle jesu....nema veze s vezom.tamo se živi kako se živi,moraju i jer neznaju drugačije.

u bih moš kako se živi a moš i kako oni u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu.

ja kad se iz bih vratim vamo...poslo bi ih sve u pičku maternu.po redu.
Kakva hrpa gluposti fakat :D
Istina je da se zivot zivi van BiH. Dole se prezivljava. I bori protiv vetrenjaca ako si iole drugaciji od gomile.
Pogotovo kad djecu imas.. :thumbup:
Bash se zivi u PM. Poso` - pidjama , sve na kredit, ostavljash nesto para da imash za odmor u BiH i to je to.Onaj ko izlazi, izlazi petak i subotu ostatak sedmice spava ko zaklan u 21.30. Sto se tice kupovanja nekih vikendica mozesh samo mastat ili ako te loto pogodi. Oko Sarajeva 15 000 vikendica a medju vlasnicima ima i onih koji su na birou rada ,pa ti sad vidi. Zapad je robija ali kad covjek upadne ovdje onda se tesko odlucuje za povratak jer ima posao a djeca idu u skole. Za okretne i vrijedne BiH uopste nije losha zemlja. Jeste da si prepusten potpuno sam sebi i da nema nikakve pomoci od drzave u slucaju da krene loshe ali zato ima na drugoj strani prednosti kojih nema na zapadu. Zapad 4-5 godina OK na duzi period nebih nikom preporucio.
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#57 Re: Vratio se kuci

Post by HobotnicaPLus »

mekaba wrote:
Bash se zivi u PM. Poso` - pidjama , sve na kredit, ostavljash nesto para da imash za odmor u BiH i to je to.Onaj ko izlazi, izlazi petak i subotu ostatak sedmice spava ko zaklan u 21.30. Sto se tice kupovanja nekih vikendica mozesh samo mastat ili ako te loto pogodi. Oko Sarajeva 15 000 vikendica a medju vlasnicima ima i onih koji su na birou rada ,pa ti sad vidi. Zapad je robija ali kad covjek upadne ovdje onda se tesko odlucuje za povratak jer ima posao a djeca idu u skole. Za okretne i vrijedne BiH uopste nije losha zemlja. Jeste da si prepusten potpuno sam sebi i da nema nikakve pomoci od drzave u slucaju da krene loshe ali zato ima na drugoj strani prednosti kojih nema na zapadu. Zapad 4-5 godina OK na duzi period nebih nikom preporucio.
Jeste, zivot na zapadu automatski podrazumijeva fizicki rad od pola 6 do 5h, tako je.
Za ovo boldano, ako za takve BiH nije losa, onda je zapad raj sa neogranicenim mogucnostima.

Otvorite malo oci, od mrznje, stereotipa i ogranicenosti ne vidite dalje od svog nosa.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#58 Re: Vratio se kuci

Post by Margita81 »

Aha sve vikendica i uzivancija u BiH. Dok se ne razbolis. Ili dok ne potrazis posao u struci bez stele. Ili ako nisi te srece da zivis u Sarajevu ili 2-3 druga grada koja jos i zive..ostatak je ugl prezivljavanje i mrtvilo.

Uostalom..nisu svi koji odu iz Bosne fizikaneri na zapadu..
:wink:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#59 Re: Vratio se kuci

Post by Ommadawn »

Pratim... Hrle je interesantan lik.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#60 Re: Vratio se kuci

Post by hrle1976 »

mekaba wrote:
hrle1976 wrote:Ja donekle imam onu omladinsku nostalgiju iz SFRJ dobi. Sjetim se onih dana i ljeta, pa cak i prdivnih zima. Iskreno receno neka nostalgija za SFRJ postoji. Za BiH ili HR, ili SRB kao pojedinacni klozeti nikakve. Sarajevo? Gdje je ono Sarajevo iz npr. 1982? Nisam dudk znam da je 2016 ali dovoljno je procitati tri clanka na klixu o Sarajevu i da ni u snu ne pomislis da odes vise. Meni ako je stalo do cevapa, ja ih ako hocu mogu i sam napraviti i kod kuce peci, pa ako treba i na tavi u po decembra. Za takve stvari mi ne treba ici u Sarajevo ili BiH. Isto vazi i za more na jadranu. Nij Jadran jedino more, pa da samo tu moram ici, a kad vec odlucim da tu odem, nagledam se gladnih dalmosa kojima da oprostite neka stvar viri iz ociju samo so misle da je umotana u pare. U Sarajevu ista scena, rugoba arhitektura, grad pun papaka i babinih sinova. Sve to kvari kadar. Ja inace nevolim promjene, volim nako kako je da bude 100 godina, zato idem najcesce tamo gdje kao djete nisam bio, jer mislim onda da je tako i tada bilo. Naivno mozda, mozda i djetinjasto ali tako najbolje se rasteretim.

Ja cu se prvi vratiti ali samo kad bude postojala masina za povrat u vrijeme, tamo da se vratim u 80te. A do tada nepada mi na pamet. A i van SFRJ sam vise od 80% svog zivota do sada. Za 15 god ce to biti blizu 90% - nije to nimalo malo da covjeku jedno Sarajevo iz 2016 je strano kao i Singapur ili Abu Dabi.
Ako ti je zivot konfuzan kao tekst onda si na "konju". Da je ovo sve navedeno tacno nebi ti nikad otvorio niti jedan portal iz BiH a ipak si tu sto znaci sam sebe lazesh. :-) :-)

Na ovom portalu sam upravo da ti kazem sto mislim, a to ti gore pise. Ja tako rijetko odem u HR i BiH, da mi je postalo mrsko i muka ako slucajno moram. Evo dvije godine nisam bio, a prije tog posjeta cetri. A sljedeci put kad cu? Pa cuj imam neku srecu da stari ce i ono sto je jos ostalo prodati, to mu je bar cilj, kaze zaboli ga ko ce kupiti, dojadilo mu ici dole. Mati moja juznije od Istre nije otisla od 2003 godine. Ja sam ovdje da samo kazem svoj bez dlake na jeziku misljenje. Nemoze se jahati na dva konja, ono negdje vani sa jednom nogom u BiH sa drugom. Ili jedno ili drugo. Ovi sto misle da mogu su goli kokuzi. Hoces da ti nesto kazem, 4/5 ovih iseljenih, nebitno, rat, poslje ili prije rata, zive od pastete i ajvara, sve samo da bi se imali kome hvaliti u BiH. I sve te price vratit cu se, mozda ali ne dobrovoljno, jer ona nema cime da se dokazuje, a dokazuje se vidi sta imam i vidi gdje idem. Kurcenje od prvog do prvog sa kriskom pastete u ustima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65598
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61 Re: Vratio se kuci

Post by _BataZiv_0809 »

A vazda neke nekretnine vamo kupujes i nasljedjujes :?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#62 Re: Vratio se kuci

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote:A vazda neke nekretnine vamo kupujes i nasljedjujes :?
Idi jebi se, ne mogu sebi doći od smijeha :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#63 Re: Vratio se kuci

Post by hrle1976 »

Ommadawn wrote:
_BataZiv_0809 wrote:A vazda neke nekretnine vamo kupujes i nasljedjujes :?
Idi jebi se, ne mogu sebi doći od smijeha :lol:

I ja :lol: cudo svjetsko to nasljedjivanje, sve sto sam i prodo sam davnih dana, odnosno prodaLI. A da u BiH kupim, pa nisam izgorio po glavi... Kad imam ambicije ravne nuli vezano za zivot u BiH, mislim da je onda smijesno razmisljati o kupovini, ili ne prodaji nasljedjene imovine.

Uzmem lovu i iznesem je vani a jos pritom nemoram platiti porez :D a vamo u bogatoj drzavi na sigurnom i uzivam.
neki
Posts: 6635
Joined: 17/02/2005 07:57

#64 Re: Vratio se kuci

Post by neki »

Jbt...svi ovi iz dijaspore sto kao ne osjećaju nostalgiju, imaju po 10 000+ postova, i to u 2-3 godine...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#65 Re: Vratio se kuci

Post by hrle1976 »

Ako meni nesto zelis nabaciti, nije istina, ja sam u 5+ godina sa 1,9 posta dnevno. A vidi onog Bate u dvije godine 20 hiljada postova, pa taj ne silazi sa ekrana. A nakih kao on puna granat jabuka. :oops: :oops:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#66 Re: Vratio se kuci

Post by animals »

Nostalgija je sjecanje na djetinjstvo, mladost vecinom..
tako da nema veze sa nekom lokacijom, destinacijom..
svak je nostalgican za mjestom gdje se rodio i odrastao..
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#67 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

Margita81 wrote:Aha sve vikendica i uzivancija u BiH. Dok se ne razbolis. Ili dok ne potrazis posao u struci bez stele. Ili ako nisi te srece da zivis u Sarajevu ili 2-3 druga grada koja jos i zive..ostatak je ugl prezivljavanje i mrtvilo.

Uostalom..nisu svi koji odu iz Bosne fizikaneri na zapadu..
:wink:
Posao u struci :-) i da dolazish 2x sedmicno :-) I ovdje ako nema posla u tvojoj struci ,fatash se onoga sto ti se nudi. Posao u struci je danas luxuz.
Pa jarane 15 000 vikendica ipak nesto govori. Znash li ko na zapadu ima vikendicu na planini ?? Sigurno je da oni sa biroa nemaju. Ne zive na zapadu svi u Parizu ,Londonu,Bechu......
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#68 Re: Vratio se kuci

Post by Montana »

Margita81 wrote:
Montana wrote:
DZONPI wrote:Gotovo nema vise ni nostalgije ni zelje
čudan si bosanac.
ja znam ljude koji nemaju veze s bih a kad u njoj 15 dana provedu,nahodaju se,kafane,restorani,ponapijaju,napuše...odma oće kuće u bih kupovat,nostalgiju imaju mjesec dana.

znam i što.zato što onaj život u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu,odakle jesu....nema veze s vezom.tamo se živi kako se živi,moraju i jer neznaju drugačije.

u bih moš kako se živi a moš i kako oni u njujorku,sidneju,štokholmu,parizu,minkenu.

ja kad se iz bih vratim vamo...poslo bi ih sve u pičku maternu.po redu.
Kakva hrpa gluposti fakat :D
Istina je da se zivot zivi van BiH. Dole se prezivljava. I bori protiv vetrenjaca ako si iole drugaciji od gomile.
Pogotovo kad djecu imas.. :thumbup:
Fakat,uzmi djecu i aj u Njujork,neš preživljavat i patit ćeš za Bosnom :thumbup:
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#69 Re: Vratio se kuci

Post by HobotnicaPLus »

mekaba wrote:
Margita81 wrote:Aha sve vikendica i uzivancija u BiH. Dok se ne razbolis. Ili dok ne potrazis posao u struci bez stele. Ili ako nisi te srece da zivis u Sarajevu ili 2-3 druga grada koja jos i zive..ostatak je ugl prezivljavanje i mrtvilo.

Uostalom..nisu svi koji odu iz Bosne fizikaneri na zapadu..
:wink:
Posao u struci :-) i da dolazish 2x sedmicno :-) I ovdje ako nema posla u tvojoj struci ,fatash se onoga sto ti se nudi. Posao u struci je danas luxuz.
Pa jarane 15 000 vikendica ipak nesto govori. Znash li ko na zapadu ima vikendicu na planini ?? Sigurno je da oni sa biroa nemaju. Ne zive na zapadu svi u Parizu ,Londonu,Bechu......
Koja je uopste poenta ovog boldanog dijela? Sta hoces da kazes ovim?
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#70 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

HobotnicaPLus wrote:
mekaba wrote:
Margita81 wrote:Aha sve vikendica i uzivancija u BiH. Dok se ne razbolis. Ili dok ne potrazis posao u struci bez stele. Ili ako nisi te srece da zivis u Sarajevu ili 2-3 druga grada koja jos i zive..ostatak je ugl prezivljavanje i mrtvilo.

Uostalom..nisu svi koji odu iz Bosne fizikaneri na zapadu..
:wink:
Posao u struci :-) i da dolazish 2x sedmicno :-) I ovdje ako nema posla u tvojoj struci ,fatash se onoga sto ti se nudi. Posao u struci je danas luxuz.
Pa jarane 15 000 vikendica ipak nesto govori. Znash li ko na zapadu ima vikendicu na planini ?? Sigurno je da oni sa biroa nemaju. Ne zive na zapadu svi u Parizu ,Londonu,Bechu......
Koja je uopste poenta ovog boldanog dijela? Sta hoces da kazes ovim?
Hocu da kazem da u BiH ljudi uopste ne kontaju da ono sto imaju u Bosni na zapadu se smatra luxuz. Kucu od 300m2 -400m2 na zapadu imaju samo dobro bogati takodje i vikend kuce po planinama. U BiH gotovo svaka kuca ima preko 250 m2 a ima ih masa sa preko 400m2 i okolo par dunuma zemlje. Vikendica oko Sa 15 000 a vlasnici su cak i oni koji "nista ne rade" zvanicno. Pa hajde jarane uzmi u Norveskoj kucu od 300m2 i vikendicu na zraku u planini. Mozesh ako imash kakvu firmu ili ako si kakav hirurg da otvarash ljudima glave. Obicni radik: stolar,zidar,frizer,trgovac...... nema sanse da kupi gore navedeno.Nema sanse jer ima malu platu da poklopi evt. kredite pa cak i da zenu ukljuci u vracanje kredita. Kuca od 100-120 m2 radnik moze kupiti sve preko tesko ,jako tesko. Napustish kucu u BiH od 300-400m2 , vikendicu u Tarcinu i dofurash u Germanluk u garsonjeru od 25m2 s tim da si na poslu od 9 ili 8 do 17.00 dok dodjesh do garsonjere 18.00. Dobijesh platu od 1200 eura i poplacash racune i vidish da mozesh ustediti 200 eura ali da ne izlazish po mehanama nego poso`- kuca. Svi kontaju na zapadu plata 3000 eura hahaha Rade ljudi ovdje i za milju. Vikendica na Svarcvaldu hahahaha samo za bogate , radnika gore nema.Nije to Bosna gdje je svaki treci vlasnik vikendice.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#71 Re: Vratio se kuci

Post by cassius »

Mozda nije svima u cilju da imaju vikendicu batice moj. Sta ce nekom vikendica kad moge sebi priustit odlazak gdje hoce u kakvu hoce vikendicu, jer ipak rad na zapad to omogucava.
Pricat da se u BiH zivi zivot tj. rahatluk je tu moze samo neko ko ne vidi dalje od Sarajeva.

Previse stereotipa je u vasim glavama, sto neko vec rece, nisu svi fizikalci kad odu iz BiH. Znam licno primjera unazad evo godinu dvije ljude koji primaju iznadprosjence plate po zapadu, bez fakulteta zavrsenog cak. A da ne pricamo o tome kako doktori i inzenjeri koji odlaze dobijaju fine platice mhm.

Ali rahatluk je u BiH , jebs i norvesku i USA, i njemacku, ta ce oni, ne mogu sebi priustit vikendice i rostilja :-)
Jest rahatluk je, reci to ljudima koji dizu pozajmice u banci svaki mjesec da skrpe kraj s krajem.

Svima koji su otisli iz BiH , zelim iskreno da je sto brze zaborave i da se uklope u bolje sisteme zivota koji im se nude.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#72 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

cassius wrote:Mozda nije svima u cilju da imaju vikendicu batice moj. Sta ce nekom vikendica kad moge sebi priustit odlazak gdje hoce u kakvu hoce vikendicu, jer ipak rad na zapad to omogucava.
Pricat da se u BiH zivi zivot tj. rahatluk je tu moze samo neko ko ne vidi dalje od Sarajeva.

Previse stereotipa je u vasim glavama, sto neko vec rece, nisu svi fizikalci kad odu iz BiH. Znam licno primjera unazad evo godinu dvije ljude koji primaju iznadprosjence plate po zapadu, bez fakulteta zavrsenog cak. A da ne pricamo o tome kako doktori i inzenjeri koji odlaze dobijaju fine platice mhm.

Ali rahatluk je u BiH , jebs i norvesku i USA, i njemacku, ta ce oni, ne mogu sebi priustit vikendice i rostilja :-)
Jest rahatluk je, reci to ljudima koji dizu pozajmice u banci svaki mjesec da skrpe kraj s krajem.

Svima koji su otisli iz BiH , zelim iskreno da je sto brze zaborave i da se uklope u bolje sisteme zivota koji im se nude.
Slabo ce ko od tih nezadovoljnika biti sretan i na zapadu. I zapad ce im biti pun mahana cim se malo naviknu odnosno cim vide kako na zapadu funkcionishe drustvo. Skromnost je ipak vrlina. Vrlo je interesantno za BiH da najvishe kmece upravo oni koji imaju daleko iznad prosjeka. Ovi koji bash slabo stoje uglavnom shute i trpe. Jebe drzavu a iskeshiro` za novog golfa a ja uzeo na kredit auto 4 godine staro i jos svoje staro auto dao kao ucesce. Moja plata u DK 1700 eura a njegova u BiH 300 pa ti sad vidi. Da se razumijemo moje auto novo je jeftinije od novog golfa , dakle nisam kupio mercedesa.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#73 Re: Vratio se kuci

Post by animals »

mekaba wrote:
cassius wrote:Mozda nije svima u cilju da imaju vikendicu batice moj. Sta ce nekom vikendica kad moge sebi priustit odlazak gdje hoce u kakvu hoce vikendicu, jer ipak rad na zapad to omogucava.
Pricat da se u BiH zivi zivot tj. rahatluk je tu moze samo neko ko ne vidi dalje od Sarajeva.

Previse stereotipa je u vasim glavama, sto neko vec rece, nisu svi fizikalci kad odu iz BiH. Znam licno primjera unazad evo godinu dvije ljude koji primaju iznadprosjence plate po zapadu, bez fakulteta zavrsenog cak. A da ne pricamo o tome kako doktori i inzenjeri koji odlaze dobijaju fine platice mhm.

Ali rahatluk je u BiH , jebs i norvesku i USA, i njemacku, ta ce oni, ne mogu sebi priustit vikendice i rostilja :-)
Jest rahatluk je, reci to ljudima koji dizu pozajmice u banci svaki mjesec da skrpe kraj s krajem.

Svima koji su otisli iz BiH , zelim iskreno da je sto brze zaborave i da se uklope u bolje sisteme zivota koji im se nude.
Slabo ce ko od tih nezadovoljnika biti sretan i na zapadu. I zapad ce im biti pun mahana cim se malo naviknu odnosno cim vide kako na zapadu funkcionishe drustvo. Skromnost je ipak vrlina. Vrlo je interesantno za BiH da najvishe kmece upravo oni koji imaju daleko iznad prosjeka. Ovi koji bash slabo stoje uglavnom shute i trpe. Jebe drzavu a iskeshiro` za novog golfa a ja uzeo na kredit auto 4 godine staro i jos svoje staro auto dao kao ucesce. Moja plata u DK 1700 eura a njegova u BiH 300 pa ti sad vidi. Da se razumijemo moje auto novo je jeftinije od novog golfa , dakle nisam kupio mercedesa.
Ko u BIh, moze iskesirati 50 tisuca maraka...
samo lopovi..
obicni radnici vozaju golfa dvojku..
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#74 Re: Vratio se kuci

Post by mekaba »

animals wrote:
mekaba wrote:
cassius wrote:Mozda nije svima u cilju da imaju vikendicu batice moj. Sta ce nekom vikendica kad moge sebi priustit odlazak gdje hoce u kakvu hoce vikendicu, jer ipak rad na zapad to omogucava.
Pricat da se u BiH zivi zivot tj. rahatluk je tu moze samo neko ko ne vidi dalje od Sarajeva.

Previse stereotipa je u vasim glavama, sto neko vec rece, nisu svi fizikalci kad odu iz BiH. Znam licno primjera unazad evo godinu dvije ljude koji primaju iznadprosjence plate po zapadu, bez fakulteta zavrsenog cak. A da ne pricamo o tome kako doktori i inzenjeri koji odlaze dobijaju fine platice mhm.

Ali rahatluk je u BiH , jebs i norvesku i USA, i njemacku, ta ce oni, ne mogu sebi priustit vikendice i rostilja :-)
Jest rahatluk je, reci to ljudima koji dizu pozajmice u banci svaki mjesec da skrpe kraj s krajem.

Svima koji su otisli iz BiH , zelim iskreno da je sto brze zaborave i da se uklope u bolje sisteme zivota koji im se nude.
Slabo ce ko od tih nezadovoljnika biti sretan i na zapadu. I zapad ce im biti pun mahana cim se malo naviknu odnosno cim vide kako na zapadu funkcionishe drustvo. Skromnost je ipak vrlina. Vrlo je interesantno za BiH da najvishe kmece upravo oni koji imaju daleko iznad prosjeka. Ovi koji bash slabo stoje uglavnom shute i trpe. Jebe drzavu a iskeshiro` za novog golfa a ja uzeo na kredit auto 4 godine staro i jos svoje staro auto dao kao ucesce. Moja plata u DK 1700 eura a njegova u BiH 300 pa ti sad vidi. Da se razumijemo moje auto novo je jeftinije od novog golfa , dakle nisam kupio mercedesa.
Ko u BIh, moze iskesirati 50 tisuca maraka...
samo lopovi..
obicni radnici vozaju golfa dvojku..

Ma to je meni apsolutno nebitno, tip jebe drzavu i kaze treba bjezat vani. Drugi lik vlasnik picerije vozi nakog djipa a u piceriju ode ujutro da odnese brasno,ulje i ono sto treba radnicima i pojavi se navece da pokupi pazar.Preko dana voza se okolo s kafe na kafu uvijek u drustvu nakih treba. Lik totalo ne zadovoljan sistemom a u piceriji od 4 zaposlenih jedan prijavljen i on kao vlasnik. Hoce lik u Njemacku :-) :-) Ja bih ga za kaznu poslao s tim da mora ostati 15 godina.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#75 Re: Vratio se kuci

Post by hrle1976 »

Vidila zaba gdje se konj potkiva pa i ona digla nogu. Svak je u BiH na jedan ili drugi nacin cuo, jel sad direktno ili preko cula kazala, je nebitno, kako se bilo gdje vani uziva u "rahatluku" te kako svakome ne samo kasika vec, noz, viljuska pa cak i sikira je upala u med. Sve je to pocelo od pokoje zelje da se neko u grubo i globalu pohvali kako mu je zivot u Njemackoj med i mljeko. Nece niko reci da je k***** sin. Ja znam covjeka ponudio cetvorici iz HR posao u restoranu, prvi uslov koji su trazili jeste da ne rade duze od 7h dnevno. I maks 5 dana u sedmici, za 2.000€ netto placu, i gratis smjestaj :D Ma qurca je u BiH ili HR ili bilo gdje dole lose! Ma da je vama lose davnih dana bi promjenili drzavu. To sto je ljudima na tim prostorima malo da im boga das je fenomen posebne kategorije. Gladne oci uvijek bile i uvijek ostale. Sve bi po dvoje, dva auta, dvije zene, dvije svalekre, dva stana, dvije kuce, kao da su dvoglavi.
Post Reply