Vrane u gradu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#1 Vrane u gradu

Post by meatoverhere »

Ne znam je li ovakva tema vec bila, ali situacija u gradu je katastrofalna. Ne znam kad sam vidjeo neku drugu pticu u gradu. Pored nenormalnog broja, postale su jos i agresivne. Znam za tri primjera u zdnjih sedam dana gdje su vrane "napale" ljude.
Je li jos neko primjecuje ovo?
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#2 Re: Vrane u gradu

Post by shin »

Ja imam na vikendici jednu zatucenu i svezanu za granu, nema ih vise ni na mapi.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#3 Re: Vrane u gradu

Post by karabaja-x »

jesul crne te vrane
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Vrane u gradu

Post by chuchumbamayumbe »

meatoverhere wrote:Ne znam je li ovakva tema vec bila, ali situacija u gradu je katastrofalna. Ne znam kad sam vidjeo neku drugu pticu u gradu. Pored nenormalnog broja, postale su jos i agresivne. Znam za tri primjera u zdnjih sedam dana gdje su vrane "napale" ljude.
Je li jos neko primjecuje ovo?
Ja sam gled'o to na filmu! :D
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#5 Re: Vrane u gradu

Post by Celly »

Joj, ljudi, mozete se vi zezat, al' kakav problem te vranetine mogu postati ne biste vjerovali. Kad ti pocne (oko 4-5 ujutro, svaki dan) graktat njih sto na drvetu ispred prozora, ma strava. Kakav Hickok, amater bio. Ja sam zbog njih odselila iz jednog dijela grada u drugi...
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#6 Re: Vrane u gradu

Post by meatoverhere »

Celly wrote:Joj, ljudi, mozete se vi zezat, al' kakav problem te vranetine mogu postati ne biste vjerovali. Kad ti pocne (oko 4-5 ujutro, svaki dan) graktat njih sto na drvetu ispred prozora, ma strava. Kakav Hickok, amater bio. Ja sam zbog njih odselila iz jednog dijela grada u drugi...
Ja se nisam zezao kad sam postavio temu. To je stvarno posast.
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#7 Re: Vrane u gradu

Post by A-R-N-I »

meatoverhere wrote:
Celly wrote:Joj, ljudi, mozete se vi zezat, al' kakav problem te vranetine mogu postati ne biste vjerovali. Kad ti pocne (oko 4-5 ujutro, svaki dan) graktat njih sto na drvetu ispred prozora, ma strava. Kakav Hickok, amater bio. Ja sam zbog njih odselila iz jednog dijela grada u drugi...
Ja se nisam zezao kad sam postavio temu. To je stvarno posast.
Neki dan sam blizu Vrbanje iz auta vidio kako tri vrane ubijaju goluba na cesti :x :x , dok sam stao i otjerao ih bilo je vec kasno za goluba :sad: , svaki dan sve vise razmisljam da potrazim gdje sam zametnuo vazdusnu sa snajperom :D :D :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#8 Re: Vrane u gradu

Post by Skyfox »

Vrlo inteligentna bica. Jednom sam gledao sa terase kako sat vremena prate macka, prisunjaju mu se s leda pa zbrisu, ovaj obijelio od muke. :-D

Mislim da se samo bore za svoj komad zemlje/neba, uostalom kao sto bi i mi. Nista cudno ni S/f...
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#9 Re: Vrane u gradu

Post by meatoverhere »

Skyfox wrote:Vrlo inteligentna bica. Jednom sam gledao sa terase kako sat vremena prate macka, prisunjaju mu se s leda pa zbrisu, ovaj obijelio od muke. :-D

Mislim da se samo bore za svoj komad zemlje/neba, uostalom kao sto bi i mi. Nista cudno ni S/f...
Ja bih to ipak nekako istrijebio. Ne volim ni golubove, ali sam ih pozelio.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#10 Re: Vrane u gradu

Post by Skyfox »

Svaki put kad bi "istrijebio" neku vrstu za*ebao bi sve ostale u lancu ishrane, a na kraju i ljude, odnosno samog sebe...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#11 Re: Vrane u gradu

Post by suncica24 »

Ja bih istrijebila ljude, pravo su dosadni, posebno kad se okupe u grupe i galame...
A i smetaju vranama :D
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#12 Re: Vrane u gradu

Post by meatoverhere »

Skyfox wrote:Svaki put kad bi "istrijebio" neku vrstu za*ebao bi sve ostale u lancu ishrane, a na kraju i ljude, odnosno samog sebe...
Pravo zboris. Medjutim ti hajvani su istrijebili sve ostale ptice. Ja ne vidjeh vrapca od.....stani ne sjecam se kad sam zadnji put vidjeo vrapca. Bi li ti pustio stakore i miseve i zohare da se kote nekontrolisano s tim istim argumentom? Osim toga putuj malo pa ces vidjeti da to nije tako drugdje. Nedavno su u Tokiju imali slican problem pa su uspjeli unistavanjem glijezda dovesti broj vrana pod kontrolu. Nije to nikakav zlocin, ako mogu i trebaju sintori hvatati i uklanjati pse lutalice, zasto bi onda smanjenje broja vrana bilo problematicno?
User avatar
interface
Posts: 129
Joined: 21/08/2007 23:36
Location: samouki profesionalac

#13 Re: Vrane u gradu

Post by interface »

Celly wrote:Joj, ljudi, mozete se vi zezat, al' kakav problem te vranetine mogu postati ne biste vjerovali. Kad ti pocne (oko 4-5 ujutro, svaki dan) graktat njih sto na drvetu ispred prozora, ma strava. Kakav Hickok, amater bio. Ja sam zbog njih odselila iz jednog dijela grada u drugi...
ti mora da zivis na otoci :)
tamo oko suda bih bas ih ima ... meni jedino smeta sto moram dobro paziti da ne parkiram pod drvetom, inace ...
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#14 Re: Vrane u gradu

Post by saga »

ja neki dan na prozoru gledam, vrana ubija goluba... pati se golub pati pati... mlatara krilima... i prestade mlatarat
i vrana ga krenu papat
dan kasnije... izvela psa... i setamo mi, i vidim neka me vrana cudno gleda... pogledam, pod nogama joj golub... odmaknem se malo dalje... i ova ga poce jesti
i juce opet... vrana neka navalila na goluba... samo na leseve golubova nalijecem u zadnje vrijeme
ne smijem psa pustit dva metra od mene, sve je zanima, pocet ce se igrat s onim mrtvim golubovima, ccc
User avatar
karanana
Posts: 47262
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Vrane u gradu

Post by karanana »

bila je tema prije cini mi se. vrlo inteligentne i protektivne ptice. ja sam ih gledao kako kad nadju orah odu na banderu i semafore iznad raskrsnica i onda bacaju orahe na cestu da ih auta pregaze i razbiju. i onda kad je crveno svjetlo slete i uzmu jestivi dio oraha.
sve je istina, i grakchu u 4 ujutro i seru na auta i ubijaju golubove, i napali bi i cuku i macu mozda, ali mislim da mozemo zivjeti s njima i pored njih.
uhljug_s_koseva
Posts: 168
Joined: 31/12/2007 00:53
Location: sarajevska shambala

#16 Re: Vrane u gradu

Post by uhljug_s_koseva »

Ima li neka peticija protiv ovih vrana,ne mozemo s njima u europu :-D Al,vrane su fakat jedne od nabolesnijih zivotinja inace.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#17 Re: Vrane u gradu

Post by nebojeplavo »

JOj mene jutros rano probudise :roll: kako su se samo navile graktati na sabahu :D
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#18 Re: Vrane u gradu

Post by Alhemicarkaa »

karanana wrote:bila je tema prije cini mi se. vrlo inteligentne i protektivne ptice. ja sam ih gledao kako kad nadju orah odu na banderu i semafore iznad raskrsnica i onda bacaju orahe na cestu da ih auta pregaze i razbiju. i onda kad je crveno svjetlo slete i uzmu jestivi dio oraha.
sve je istina, i grakchu u 4 ujutro i seru na auta i ubijaju golubove, i napali bi i cuku i macu mozda, ali mislim da mozemo zivjeti s njima i pored njih.
Vracala se moja mama sa posla, stane kraj jednog oveceg zbuna da nabere cvijece. Cuje nesto padne i vidi vranu kako odleti. S obzirom na daljni tok horor price mislim da je oborila gnijezdo. Vrana ju je napala. Sutradan, kad je prolazila tim putem opet je napala. Zamoli dvojicu momaka da je provedu, oni mislili ona lujka, i tjesili je, a mama isla izmedju njih. Vrana izmedju njih dvojice i na mamu. Momci se sas*ali od straha, i rekli joj, mi mislili vas pustili iz ludnice da prosetate. Nije vise isla tim putem. Nakon godinu dana posla opet, misli, vrana je zaboravila, ona je oped napadne.
Otada vrane ne gledam u oci.
Daleko im kuca bila.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#19 Re: Vrane u gradu

Post by homo_sapiens »

Prije nekoliko dana, na Grbavici, na trafici kod Shopinga, gledam vranu kako slijece na krov trafike, pa nakon toga jedan nivo nize, sve do metalne izlozbene stalaze sa grickalicama. Samo se osvrce, i u jednom trenu hitro uzima kljunom cijelu vrecicu stapica, i odleti. Mislim slucajno . . .
Isti dan, nekoliko sati poslije, na istom mjestu, vrana na isti nacin uzima drugu vrecicu stapica.
Jutros je prodavacica urlikala na jednu vranu . . . Kaze: Vidim ja sve mi manje robe, kontam djeca kradu, kad vrane .... Vrane kradljivice
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#20 Re: Vrane u gradu

Post by pici »

idem ti ja neko jutro kad spazim vrane se grupisale na drvetu i gledaju li gledaju kad preko puta komtija otvara prozor i galami i tjera ih,helem da skratim ,psuje komto na njih i vristi "nemere coek ni hebat od vas" :D
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#21 Re: Vrane u gradu

Post by zgembo_sa »

Organizovat proteste protiv vrana pod hitno :)
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#22 Re: Vrane u gradu

Post by zena21 »

zgembo_sa wrote:Organizovat proteste protiv vrana pod hitno :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#23 Re: Vrane u gradu

Post by pici »

cetri jahaca apokalipse........Mama,Tajo,Vrane i Nogometni/Fudbalski Savez BiH :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#24 Re: Vrane u gradu

Post by slavkoimamodilera »

interface wrote:
Celly wrote:Joj, ljudi, mozete se vi zezat, al' kakav problem te vranetine mogu postati ne biste vjerovali. Kad ti pocne (oko 4-5 ujutro, svaki dan) graktat njih sto na drvetu ispred prozora, ma strava. Kakav Hickok, amater bio. Ja sam zbog njih odselila iz jednog dijela grada u drugi...
ti mora da zivis na otoci :)
tamo oko suda bih bas ih ima ... meni jedino smeta sto moram dobro paziti da ne parkiram pod drvetom, inace ...
Huh, tel mi abaut it... :x kad ti se posere na auto mozes zaboravit na lak ako odmah ne ocistis... a kad vidim kolika je fleka kontam slon se posro...
Nego ima li sta efikasno protiv njih? Sustavno ih gadjat iz zracne puske svakodnevno? Postavit neki otrov? Neki smrad... nesto...??
User avatar
Deleter
Posts: 169
Joined: 05/03/2008 09:42

#25 Re: Vrane u gradu

Post by Deleter »

Dobra tema. Htjedoh je i ja postaviti jutros, kad vidim ovu.

Dobro je zapazanje, vrane su postale stvarno agresivne. Evo samo par primjera koje vidim oko svoje zgrade u zadnjih mjesec dana.
1. Vrana napada odraslu macku (?!) i to na sred livade, nigdje drveta ili bilo cega slicnog pa da se to poveze s tim kako ona brani svoje grijezdo, recimo. Jos smjesnije, ili mozda zabrinjavajuce, je to sto se macka izvalila da odmara, a vrana nece da je popusti ni sekunde. Hoce da je mazne za rep pa kako god. I nije odustala dok joj macka bukvalno nije svintala sljagu, ono - u jednom momentu se samo malo pridize i opali vranu sapom po glavi. Tek tad je otisla.

2. U zadnji 7-8 dana vrana (ne znam da li je ista, nismo se upoznali) je jedno te isto dijete napala 3 puta, od toga 2 puta na moje oci. Mali ima nekih 6-7 godina, normalno se dijete igra s rajom, a ona probere bas njega medju desetoro drugih i bukvalno mu pikira direkt na glavu i kljucne ga. I tako po 3-4-5-6 puta u roku od par minuta. Al' samo njega?! Jeste, sega je, ali zar se ne bismo trebali malo zamisliti da taj vranin kljun i nije bas mali i mekan (djetetova glava je svjedok - puna je ranica jer ga je vrana cvoknula bar 15 puta u ovih par dana), a uz to sam Bog zna u cemu je sve taj kljun bio prije njegove glave...? Ili bilo cije druge. Vec znamo da su ptice "kvalitetni" prenosnici raznoraznih zaraza...pa eto...tema za razmisljanje...

3. Cujem od raje da se vrlo slicne stvari desavaju vrlo cesto i ispred osnovne skole u Hrasnom, gdje vrane stalno napadaju djecu, a ponekad i odrasle.

Uzroci ovoga mogu biti razni - od zagadjenja zraka i promjene klime prema sve toplijoj, pa do generalne sigurnosne situacije u KS, st je dodatna stvar za trazenje ostavki :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply