Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Moderator: O'zone

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1 Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by O'zone »

Supruga pregurala Covid u Junu i dan danas osjeta mirisa nema. Ukus djelimično vraćen mada se zna izgubiti tek nako.

Informacije sa neta prilično neodređene, može trajati kratko, može trajati dugo, možda se nikad ne vrati.

Većini osoba koje su prebolovale a koje znam osjeti su se vratili. Međutim poznam jednu osobu koja je prije 6-7 godina preležala ptičiju gripu i dan danas nema osjet mirisa.

Šta raditi? Kome se obratiti? Svi na informaciju da se osjeti nisu vratili sliježu ramenima i ono "Ma vratit će se treba vremena". Meni to zvuči "haj pitaj nekog drugog, matere ti"
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#2 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by bandit_mo »

A šta možemo reći...
Mom se suprugu osjet vraćao postepeno, kroz 9 do 12 dana od početka.
Za daljnje pretrage, procedura je ista, obiteljski doktor piše uputnicu specijalisti...kojem se za to ide, vjerojatno otorinac.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by -Chesterfield- »

O'zone wrote: 28/10/2020 18:54 Supruga pregurala Covid u Junu i dan danas osjeta mirisa nema.
:D

Ne znam smijem li se našaliti, a da me ne banuješ?

Žao mi je što je to tako, ali nadam se da će se i to čulo mirisa vratiti.

Šala - možeš prditi a da ti niko ne zvoca.




:run:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#4 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Snake Eyes »

Medicina je pokazala svu svoju nemoć, dr. House postoji samo na TV-u.
Nažalost, najbolje joj je da se strpi, bice to uredu.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#5 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by DEMONIKA »

ja sam imala isto, davno, kad me je gripa oborila
vratilo se za 10ak dana
nikada neću zaboraviti da su mi nemilice čevape donosili, a ja sam ih jela a nigdje okuse ni mirisa
mal nisam od tuge skapala
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#6 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by BiBi911 »

DEMONIKA wrote: 29/10/2020 06:12 ja sam imala isto, davno, kad me je gripa oborila
vratilo se za 10ak dana
nikada neću zaboraviti da su mi nemilice čevape donosili, a ja sam ih jela a nigdje okuse ni mirisa
mal nisam od tuge skapala
Nek nisam jedini. Tnx
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#7 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by lavander »

O'zone wrote: 28/10/2020 18:54 Supruga pregurala Covid u Junu i dan danas osjeta mirisa nema. Ukus djelimično vraćen mada se zna izgubiti tek nako.

Informacije sa neta prilično neodređene, može trajati kratko, može trajati dugo, možda se nikad ne vrati.

Većini osoba koje su prebolovale a koje znam osjeti su se vratili. Međutim poznam jednu osobu koja je prije 6-7 godina preležala ptičiju gripu i dan danas nema osjet mirisa.

Šta raditi? Kome se obratiti? Svi na informaciju da se osjeti nisu vratili sliježu ramenima i ono "Ma vratit će se treba vremena". Meni to zvuči "haj pitaj nekog drugog, matere ti"
Mislim da prodje samo od sebe. Moja mama je izgubila culo mirisa tokom jedne gripe prije nekoliko godina, malo joj se vratilo nakon nekog duzeg perioda, ali tek prije par mjeseci u ozbiljnijoj mjeri. Nijedan otorinac (a, pricala je sa raznim) nije imao rjesenje za to, samo kazu desava se...
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#8 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Pandakonda »

Ja sam također pregurao Covid i evo nakon dva mjeseca osjetila su mi možda na 70%. Koliko sam ja pročitao ima slučajeva gdje su ljudi čekali po pola godine da im se sve vrati kako treba, a ima i "gorih" slučajeva gdje umjesto da nikako nema mirisa, miris bude "izvrnut" i sve miriše pogrešno za taj period. Čula se na kraju vrate sigurno jer covid uništi ćelije (support cells) koje prenose informacije (okus i miris) do mozga i potrebno je određeno vrijeme dok se te ćelije obnove. Mom kolegi su se vratile nakon recimo 2 sedmice dok ja evo nakon 2 mjeseca jos nisam u fullu. Da stvar bude gora on je imao težu sliku od mene dok sam ja imao nešto slabije od prehlade. Pročitao sam da postoje neki treninzi mirisa sa nekim mirisnim uljima ali je to bilo za američko tržište i nisam siguran da li nešto tako ima kod nas. Nemojte se cimati ništa osjetila će se sigurno vratiti samo je pitanje kad :)
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#9 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Ma.Le.Na »

meni konacno vise nista ne smdi :lol:

salu na stranu...nije da nemam nikako al je oslabljen pa za bar 80%
jako cudno
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#10 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by clowerine »

Kod mene su se osjetila mirisa i okusa vratila za dva dana. Čini mi se da sad imam izraženije čulo mirisa nego prije :D
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#11 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by neko_sa_strane »

Mojoj sestri se čula mirisa i okusa vrate na kratko i opet nestanu. Kaže da baš kao što je neko napisao čulo mirisa je nekako pogrešno. Ne osjeća specifičan miris određene stvari ili namirnice već nešto izmiješano.
User avatar
alexz
Posts: 270
Joined: 23/03/2010 19:16

#12 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by alexz »

Čitala sam da čurekotovo ulje pomaže, bukvalno vraća čulo mirisa i okusa. Dok isprobam, javiću svoje iskustvo.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#13 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by dobar osjecaj »

Ma.Le.Na wrote: 30/10/2020 15:47 meni konacno vise nista ne smdi :lol:

salu na stranu...nije da nemam nikako al je oslabljen pa za bar 80%
jako cudno
I meni se svidja ovaj prvi aspekt. Sedmicama bez ikakvih ruznih mirisa. Rijetko vise osjetim miris bilo cega ali nemam nikakvih teskoca zbog toga.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#14 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Lace »

clowerine wrote: 30/10/2020 21:59 Kod mene su se osjetila mirisa i okusa vratila za dva dana. Čini mi se da sad imam izraženije čulo mirisa nego prije :D

i kod mene.. izgubila culo u cetvrtak, u subotu se testirala, u subotu navece se pocelo vracati ..PCR poz ..okus nisam ni gubila a culo mirisa je bilo sigurno izgubljeno nekih 95% ...bas sam morala da se priblizim da nesto pomirisem...jedva
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#15 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by hurmasica »

clowerine wrote: 30/10/2020 21:59 Kod mene su se osjetila mirisa i okusa vratila za dva dana. Čini mi se da sad imam izraženije čulo mirisa nego prije :D
Isto i kod mene imqm osjecaj da mi se miris izostrio. Izgubila culo mirisa i okusa negdje 5-6 dan , od okusa prepoznavala samo kiselo i slatko. Vratilo se nakon par dana i mnogo izostrenije culo mirisa nego ranije. Neka mi hrana nema bas isti okus kao ranije.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by _BataZiv_0809 »

Meni i dalje smrdi u nosu/osjecam samo "gornje" note, doduse ne znam sa sigurnoscu jesam li imao kovid.
NediM17
Posts: 21499
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by NediM17 »

Je l' ti smrdi riba il' mirise p....? :-D
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20398
Joined: 12/08/2013 12:51

#18 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by insaneinthebrain »

mozda nekom pomogne. vrijedi probati

Mea_parvitas
Posts: 2525
Joined: 18/03/2015 01:36

#19 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Mea_parvitas »

Da li je neko uspio povratiti na neki nacin culo mirisa? Ja sam bio potpuno izgubio culo mirisa u septembru prosle godine sigurno na mjesec dana, pa su se polako poceli vracati mirisi i danas osjetim sve prirodne mirise, tipa voce, hrana, cvijece, culo okusa nije se mijenjalo. Problem je da su mi se promijenili svi mirisi "smradova", pocevsi od smrdljivih carapa, znoja, izmeta, itd. a takodje i svi parfemi koje imam mi smrde odvratno, kao i dezodoransi, jedino neki zenski parfemi mi fino zamirisu. Kako li ovo rijesiti Boga pitaj i da li ce se ikada unormaliti, pitanje je...
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#20 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by zubi »

Ja ne mogu da se rijesim mirisa paljevine, stalno mi smrdi kao da nesto gori...
Mea_parvitas
Posts: 2525
Joined: 18/03/2015 01:36

#21 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by Mea_parvitas »

zubi wrote: 21/08/2021 22:58 Ja ne mogu da se rijesim mirisa paljevine, stalno mi smrdi kao da nesto gori...
I meni je u pocetku kad sam poceo vracati culo mirisa, dolazio taj miris spaljenog, ali samo na kratko... Ebo li mu šišmiš majku
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#22 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by developer10 »

Kako bih volio da se ovim teoreticarima zavjere koji ne vjeruju u postojanje Covida desi tako neki blazi slucaj ali da fasuju cula okusa i mirisa i to da im sve "mirise" na g**no jedno bar 3 godine.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#23 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by daddy-kool »

zubi wrote: 21/08/2021 22:58 Ja ne mogu da se rijesim mirisa paljevine, stalno mi smrdi kao da nesto gori...
Jos uvijek?!
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#24 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by zubi »

daddy-kool wrote: 21/08/2021 23:20
zubi wrote: 21/08/2021 22:58 Ja ne mogu da se rijesim mirisa paljevine, stalno mi smrdi kao da nesto gori...
Jos uvijek?!
Da. Nije to konstantno, ali se jos uvijek javlja i nervira me, sve se nadam proci ce...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Vraćanje osjeta mirisa i okusa nakon COVIDA

Post by _BataZiv_0809 »

Sve mi smrdi na luk i dalje. I na paljevinu.
Locked