Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

User avatar
Sanjarko
Posts: 23229
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by Sanjarko »

Pa tako ispada. Ja sam tako fakat shvatio da je nacionalizirana ta imovina od strane SFRJ vecinom a ne pokradena kako je ispalo.

A ovo za agrarnu reformu, ima i drugih izvora koji kazu da su Bosnjaci/Bosanci u njoj osteceni.

Vikipedija nije bas pouzdan izvor informacija jer se uredzuje kao i ovaj forum. Ima moderatore i slicno. Pa recimo na njoj stoji Bitka za Zenicu gdje se vidi da su je Hrvati i HVO pokusavali osvojiti. Zenicu i Lasvansku dolinu i okolinu Zenice.

Nije bas nepristrasan izvor informacija. Ima i izvora na internetu koji kazu da su Bosnjaci/Bosanci u tome svemu osteceni i da im se uopste nije toliko ni isplatilo za oduzeto zemljiste.

A i to je uslo sve u nacionalizaciju tokom SFRJ ako sam dobro razumio.

Uglavnom po meni ovo je tesko sprovodivo, cak nesprovodivo je i posteno bi bilo ako ce se sprovoditi da se sprovede tako da se svi obestete i da se svima vrati imovina, ako ne ona onda obestecenja novcana ili u vidu nekakvih obaveznica.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23229
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by Sanjarko »

Planine wrote:https://hr.wikipedia.org/wiki/Agrarna_r ... ugoslaviji
Agrarna reforma u Bosni i Hercegovini
Najbrže je agrarna reforma riješena u Bosni i Hercegovini, uglavnom još 1921. godine. Svi seljaci dobili su zemlju besplatno: 113.000 kmetova dobilo je oko 546.000 ha, 55.000 beglučara (nenasljednih zakupaca) i 80.000 ostalih interesenata. Bivši vlasnici dobili su 65 milijuna dinara u gotovom i 65 milijuna u roku od godinu dana i još 130 milijuna u obveznicama, plus 25 milijuna za tzv. beglučke zemlje. Godine 1933. dodano je još 50 milijuna u obveznicama za pašnjake i šikare. Kako su mnogi bivši vlasnici-muslimani ubrzo potrošili odštetu i ostali bez prihoda, 1928. godine data im je mogućnost da dobiju drugu, državnu zemlju ukoliko je žele sami obrađivati.
Agrarna reforma u prvoj Jugoslaviji

Potrebno je provjeriti točnost podataka u ovom članku. (Rasprava)

Agrarna reforma u prvoj Jugoslaviji

Ovaj članak ili dio članka nije pokriven izvorima (literatura, internetske stranice itd.).

Pomozite Wikipediji navođenjem odgovarajućih izvora.

Agrarna reforma u prvoj Jugoslaviji
Ovaj članak ili odjeljak nije wikipediziran. (Rasprava)

Tekst članka treba preurediti u wikitekst. Potom uklonite ovaj predložak.
;-)
User avatar
Edin H.
Posts: 46983
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#53 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by Edin H. »

Hoce li Lela Fazlagic biti predsjednik komisije za povrat imovine?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10961
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#54 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by Prpa.ba »

Kada sve trenutne clanice izmire svoje obaveze po pitanju povrata imovine, tada cemo i mi u BiH smatrati "uslov pristupanja" validnim i u dobroj vjeri. U suprotnom se radi o dvostrukim arsinima i namjernom provociranju iz EU i vezanih institucija. Do tada, radicemo na tome - i evo radimo. :-D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#55 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by славянин »

Prpa.ba wrote:Kada sve trenutne clanice izmire svoje obaveze po pitanju povrata imovine, tada cemo i mi u BiH smatrati "uslov pristupanja" validnim i u dobroj vjeri. U suprotnom se radi o dvostrukim arsinima i namjernom provociranju iz EU i vezanih institucija. Do tada, radicemo na tome - i evo radimo. :-D
Ima par problemcica sa time:

- “kada sve trenutne clanice...” oni su clanice mi molimo da budemo jedna, mi trebamo EU oni nas manje vise..
-“mi u BiH smatrati validnim” nemamo mi sta smatrati validnim ili ne validnim oni postavljaju uslove na nama je ocemo li prihvatiti da ih ispunimo i udjemo u EU ili mozemo pametni kakvi jesmo da napravimo svicarsku naravno.... :D
-“provociraju nas” zasto bi nas provocirali ???
-“radicemo i radimo” - i oni ce raditi i rade da nas prime u eu.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10961
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#56 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by Prpa.ba »

To sto zelimo uci u EU ne znaci da moramo biti bezvazelinski vazal koji ce pristajati na svaki njihov zahtjev. Danas je to povrat imovine, sutra je to prihvatanje desetaka hiljada migranata sutiranih iz EU ili nesto deseto. Zahtjev nije validan jer clanice EU same nisu provele sve navedene mjere. Nama vise od clanstva u EU treba bezvizni rezim, bescarinski izvoz i uvoz, seme za zaposljavanje, saradnja na polju obrazovanja i nauke te prilagodjavanje ekonomskog i pravnog standarda Zapadnoj Europi.

Necemo se baviti ovim perifernim temama dok ne budemo u mogucnosti. Ako EU misli da nesto moramo, neka iskoriste mehanizam Bonskih ovlasti kroz OHR pa cemo vidjeti kako ce to sve zavrsiti. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#57 Re: Vraćanje jevrejske imovine kao jedan od uslova pristupanja EU

Post by славянин »

Prpa.ba wrote:To sto zelimo uci u EU ne znaci da moramo biti bezvazelinski vazal koji ce pristajati na svaki njihov zahtjev. Danas je to povrat imovine, sutra je to prihvatanje desetaka hiljada migranata sutiranih iz EU ili nesto deseto. Zahtjev nije validan jer clanice EU same nisu provele sve navedene mjere. Nama vise od clanstva u EU treba bezvizni rezim, bescarinski izvoz i uvoz, seme za zaposljavanje, saradnja na polju obrazovanja i nauke te prilagodjavanje ekonomskog i pravnog standarda Zapadnoj Europi.

Necemo se baviti ovim perifernim temama dok ne budemo u mogucnosti. Ako EU misli da nesto moramo, neka iskoriste mehanizam Bonskih ovlasti kroz OHR pa cemo vidjeti kako ce to sve zavrsiti. :D
Znaci itekako , jer ulazimo kao “donja” drzava , da imamo razvijenu ekonomiju i stabilnu i uredjenu zemlju nebi morali ... Samo podsjetnik kako su hrvati morali da pristanu na sve redom.
I da traze prihvat imigranata i to bi morali (doduse kod nas imigranti ulaze/izlaze kako oce jer imamo organizovane institucije da to kontrolisu :D )

Mi u ovom stanju samo mozemo da molimo ali bukvalno da udjemo u EU jer to sto si spomenuo da trebamo su benefiti eu ... do kojih da bi se doslo moras da uradis sta zele ....
Post Reply