Voznja auta u Hrvatskoj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#1 Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

Pozdrav.Preselio sam se u Hrvatsku,i imam Bosansku vozacku,da li neko zna da li ja tamo smijem voziti automobil sa Hrvatskim tablicama.Je li trebam neku dozvolu za to,punomoc od vlasnika ili nesto drugo.Gdje dobiti takvo nesto,u policiji ili u HAK(kao nas Bihamk).Da napomenem nemam radnu dozvolu nego je u pitanju spajanje porodice.
User avatar
mayab
Posts: 27226
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by mayab »

User avatar
Evolution_IV
Posts: 13380
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#3 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by Evolution_IV »

jeftinija vozacka nego kod nas, pu jbmti drzavu lopovsku :run:
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#4 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#5 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

Evolution_IV wrote: 18/04/2024 21:16 jeftinija vozacka nego kod nas, pu jbmti drzavu lopovsku :run:
Kod nas papir o nekaznjavanju kosta 30 km jos ga cekas 10 dana a kod njih besplatan i dobijes za jedan dan.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12464
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by dr_Evil »

housetent wrote: 19/04/2024 11:28
Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Ako nisi nigdje upisan onda vozi slobodno. Ti si turist, drugo je da imas auto na sebi, a to svakako ne mozes kad nemas papire.

Kad dobijes papire onda imas neki rok vjerovatno 3 mjeseca da zamijenis vozacku. Barem je tako na mrsko zapadu, a ne vjerujem da Rvacka mimo ostatka EU.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7782
Joined: 03/06/2016 16:31

#7 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by Dope_Man »

housetent wrote: 19/04/2024 11:28
Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Koliko znam godina dana je rok za zamjenju vozacke u Hrvatskoj. Do tad vozis uredno sa trenutnom.
U medjuvremenu ces svakako dobiti boravisnu bez koje ne mozes ni biti u drzavi dalje od 3 mjeseca (ako nemas pasos jel) i onda sa tim zamijeniti.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#8 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by HelaS »

housetent wrote: 18/04/2024 19:27 Pozdrav.Preselio sam se u Hrvatsku,i imam Bosansku vozacku,da li neko zna da li ja tamo smijem voziti automobil sa Hrvatskim tablicama.Je li trebam neku dozvolu za to,punomoc od vlasnika ili nesto drugo.Gdje dobiti takvo nesto,u policiji ili u HAK(kao nas Bihamk).Da napomenem nemam radnu dozvolu nego je u pitanju spajanje porodice.
Vozilo sa HR tablicama možeš voziti u HR svojom redovnom vozačkom dozvolom u trajanju do 12 mjeseci od dana ulaska u HR, ili međunarodnom vozačkom dozvolom. Ne smeta i da dobiješ punomoć vlasnika.

https://amsbih.ba/medunarodna-vozacka-dozvola-mvd/
https://www.hak.hr/ino/mvd/

Kad si se već preselio u Hrvatsku, zašto ne odeš u najbliži MUP i pitaš službenika o svojim pravima i obavezama tokom vožnje stranog vozila. Dobit ćeš relevantan odgovor, iako je i ovaj moj istinit.
User avatar
mk ultra
Posts: 19579
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by mk ultra »

ako ti je bosanska možeš sa bosanskom voziti bez problema, tako bi trebalo biti

a najsigurnija varijata je da odeš u Miliciju.
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#10 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

dr_Evil wrote: 19/04/2024 11:31
housetent wrote: 19/04/2024 11:28
Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Ako nisi nigdje upisan onda vozi slobodno. Ti si turist, drugo je da imas auto na sebi, a to svakako ne mozes kad nemas papire.

Kad dobijes papire onda imas neki rok vjerovatno 3 mjeseca da zamijenis vozacku. Barem je tako na mrsko zapadu, a ne vjerujem da Rvacka mimo ostatka EU.
Da ali dosta njih mi je reklo kao ne smijes voziti auto na stranim tablama sa bosanskom vozackom,isto kao sto npr ni englez ne sđije voziti auto na nasim tablicama sa engleskom vozackom.
Karikaturist
Posts: 3835
Joined: 20/12/2020 10:03

#11 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by Karikaturist »

Ne slusaj sta ti rulja govori..
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#12 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

Dope_Man wrote: 19/04/2024 11:34
housetent wrote: 19/04/2024 11:28
Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Koliko znam godina dana je rok za zamjenju vozacke u Hrvatskoj. Do tad vozis uredno sa trenutnom.
U medjuvremenu ces svakako dobiti boravisnu bez koje ne mozes ni biti u drzavi dalje od 3 mjeseca (ako nemas pasos jel) i onda sa tim zamijeniti.
Ja sam tek predao papire za boravisnu dozvolu na osnovu braka prije jedan mjesec,i sve dok traje taj postupak ta tri mjeseca ne vaze,jer se nisam prijavio turisticki nego spajanje porodice.Tako su mi bar rekli u njihovoj policiji
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#13 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

HelaS wrote: 19/04/2024 11:42
housetent wrote: 18/04/2024 19:27 Pozdrav.Preselio sam se u Hrvatsku,i imam Bosansku vozacku,da li neko zna da li ja tamo smijem voziti automobil sa Hrvatskim tablicama.Je li trebam neku dozvolu za to,punomoc od vlasnika ili nesto drugo.Gdje dobiti takvo nesto,u policiji ili u HAK(kao nas Bihamk).Da napomenem nemam radnu dozvolu nego je u pitanju spajanje porodice.
Vozilo sa HR tablicama možeš voziti u HR svojom redovnom vozačkom dozvolom u trajanju do 12 mjeseci od dana ulaska u HR, ili međunarodnom vozačkom dozvolom. Ne smeta i da dobiješ punomoć vlasnika.

https://amsbih.ba/medunarodna-vozacka-dozvola-mvd/
https://www.hak.hr/ino/mvd/

Kad si se već preselio u Hrvatsku, zašto ne odeš u najbliži MUP i pitaš službenika o svojim pravima i obavezama tokom vožnje stranog vozila. Dobit ćeš relevantan odgovor, iako je i ovaj moj istinit.
Nadam se da je tako,jer sam vjencan sa hr drzavljankom a ona ima auto na HR tablama,a ja BH vozacku.Svakako cu provjeriti u policiji,jer ne znam da li smijem voziti dok mi ne bude rijesena boravisna dozvola.Da mi ne pucaju kazne od 300-500 eura bezveze
User avatar
dr_Evil
Posts: 12464
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#14 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by dr_Evil »

housetent wrote: 19/04/2024 12:26
dr_Evil wrote: 19/04/2024 11:31
housetent wrote: 19/04/2024 11:28

Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Ako nisi nigdje upisan onda vozi slobodno. Ti si turist, drugo je da imas auto na sebi, a to svakako ne mozes kad nemas papire.

Kad dobijes papire onda imas neki rok vjerovatno 3 mjeseca da zamijenis vozacku. Barem je tako na mrsko zapadu, a ne vjerujem da Rvacka mimo ostatka EU.
Da ali dosta njih mi je reklo kao ne smijes voziti auto na stranim tablama sa bosanskom vozackom,isto kao sto npr ni englez ne sđije voziti auto na nasim tablicama sa engleskom vozackom.
Naravno da moze englez voziti auto sa nasim tablicama. Sleti u Sarajevo, zaduzi rent-a-car i ide gdje hoce. Ali se mora postovati koliko dugo moze biti u zemlji u toku godine ili tri godine.

Onog trena kad prijavi boravak, druga su pravila.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#15 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by HelaS »

housetent wrote: 19/04/2024 12:30
HelaS wrote: 19/04/2024 11:42
housetent wrote: 18/04/2024 19:27 Pozdrav.Preselio sam se u Hrvatsku,i imam Bosansku vozacku,da li neko zna da li ja tamo smijem voziti automobil sa Hrvatskim tablicama.Je li trebam neku dozvolu za to,punomoc od vlasnika ili nesto drugo.Gdje dobiti takvo nesto,u policiji ili u HAK(kao nas Bihamk).Da napomenem nemam radnu dozvolu nego je u pitanju spajanje porodice.
Vozilo sa HR tablicama možeš voziti u HR svojom redovnom vozačkom dozvolom u trajanju do 12 mjeseci od dana ulaska u HR, ili međunarodnom vozačkom dozvolom. Ne smeta i da dobiješ punomoć vlasnika.

https://amsbih.ba/medunarodna-vozacka-dozvola-mvd/
https://www.hak.hr/ino/mvd/

Kad si se već preselio u Hrvatsku, zašto ne odeš u najbliži MUP i pitaš službenika o svojim pravima i obavezama tokom vožnje stranog vozila. Dobit ćeš relevantan odgovor, iako je i ovaj moj istinit.
Nadam se da je tako,jer sam vjencan sa hr drzavljankom a ona ima auto na HR tablama,a ja BH vozacku.Svakako cu provjeriti u policiji,jer ne znam da li smijem voziti dok mi ne bude rijesena boravisna dozvola.Da mi ne pucaju kazne od 300-500 eura bezveze
Tako je kako sam ti napisao. Slobodno vozi do 12 mj na svojoj BiH vozačkoj. Ne smeta ni punomoć. Nemoj zaboraviti da još uvijek moraš ispoštovati rok boravka u HR na ukupno 6 mjeseci u godini, od dana ulaska u HR, sve dok ne dobiješ službenu dozvolu za više vremena.
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#16 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by Test1234 »

A ako imaš radnu dozvolu u HR kažu da ne možeš na BH tablicama voziti auto, zna li neko više o tome?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#17 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by HelaS »

Test1234 wrote: 19/04/2024 12:41 A ako imaš radnu dozvolu u HR kažu da ne možeš na BH tablicama voziti auto, zna li neko više o tome?
https://mup.gov.hr/promet-281589/37-pod ... -rh/281785
User avatar
Dope_Man
Posts: 7782
Joined: 03/06/2016 16:31

#18 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by Dope_Man »

housetent wrote: 19/04/2024 12:28
Dope_Man wrote: 19/04/2024 11:34
housetent wrote: 19/04/2024 11:28

Da ali ja sam strani drzavljanin tamo,nemam jos boravisnu dozvolu.Na osnovu cega da trazim zamjenu,samo na osnovu vjencanog lista?
Koliko znam godina dana je rok za zamjenju vozacke u Hrvatskoj. Do tad vozis uredno sa trenutnom.
U medjuvremenu ces svakako dobiti boravisnu bez koje ne mozes ni biti u drzavi dalje od 3 mjeseca (ako nemas pasos jel) i onda sa tim zamijeniti.
Ja sam tek predao papire za boravisnu dozvolu na osnovu braka prije jedan mjesec,i sve dok traje taj postupak ta tri mjeseca ne vaze,jer se nisam prijavio turisticki nego spajanje porodice.Tako su mi bar rekli u njihovoj policiji
OK, ali bez obzira na to ti vozis prvih 12 mjeseci sa trenutnom vozackom bez problema. Nakon toga moras zamijeniti, a naravno bolje da malo ranije zamijenis cisto da si miran. Ne znam kakav je kod njih proces, tj. koliko to traje pa to pitaj u MUPu da ti poajasne.

U Austriji recimo moze i 6 mjeseci trajati ako ne platis za brzu verziju, pri cemu si skoro sve to vrijeme bez vozacke kod sebe.
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#19 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

Sad sam bio u policiji i gospođa na šalteru je rekla da smijem godinu dana voziti,s tim da ako budem isao npr za Bosnu trebat ce mi punomoc koja se vadi kod JAVNOG BILJEZNIKA(na nasem NOTAR).
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#20 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

HelaS wrote: 19/04/2024 12:34
housetent wrote: 19/04/2024 12:30
HelaS wrote: 19/04/2024 11:42

Vozilo sa HR tablicama možeš voziti u HR svojom redovnom vozačkom dozvolom u trajanju do 12 mjeseci od dana ulaska u HR, ili međunarodnom vozačkom dozvolom. Ne smeta i da dobiješ punomoć vlasnika.

https://amsbih.ba/medunarodna-vozacka-dozvola-mvd/
https://www.hak.hr/ino/mvd/

Kad si se već preselio u Hrvatsku, zašto ne odeš u najbliži MUP i pitaš službenika o svojim pravima i obavezama tokom vožnje stranog vozila. Dobit ćeš relevantan odgovor, iako je i ovaj moj istinit.
Nadam se da je tako,jer sam vjencan sa hr drzavljankom a ona ima auto na HR tablama,a ja BH vozacku.Svakako cu provjeriti u policiji,jer ne znam da li smijem voziti dok mi ne bude rijesena boravisna dozvola.Da mi ne pucaju kazne od 300-500 eura bezveze
Tako je kako sam ti napisao. Slobodno vozi do 12 mj na svojoj BiH vozačkoj. Ne smeta ni punomoć. Nemoj zaboraviti da još uvijek moraš ispoštovati rok boravka u HR na ukupno 6 mjeseci u godini, od dana ulaska u HR, sve dok ne dobiješ službenu dozvolu za više vremena.
Da tako su rekli sad u policiji,godinu dana smijem,a ako idem van hr onda treba punomoc koja se vadi kod notara.Kako mislis taj rok od 6 mjeseci,tada su mi u policiji rekli da sve dok sam u postupku nemam problema.A kazu da bude do 3 mjeseca gotovo.A i ovo tri mjeseca je problem zbog ovih azijata,ima ih fakat pun k
User avatar
mayab
Posts: 27226
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by mayab »

Pazi, dapojednostavim, ti u Hr možeš voziti auto registriran u Hr ,
problem možeš imati u BiH , nemaš pravo voziti auto registriran u nekoj drugoj drzavi , u svojoj državi , ako nemaš "papir" da si rezident u toj stranoj državi!
Analogno tome kad riješiš potpuno svoj status u Hr , ne smiješ po Hr voziti auto sa BiH tablicama , to se tretira kao utaja poreza
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#22 Re: Voznja auta u Hrvatskoj

Post by housetent »

mayab wrote: 21/04/2024 08:28 Pazi, dapojednostavim, ti u Hr možeš voziti auto registriran u Hr ,
problem možeš imati u BiH , nemaš pravo voziti auto registriran u nekoj drugoj drzavi , u svojoj državi , ako nemaš "papir" da si rezident u toj stranoj državi!
Analogno tome kad riješiš potpuno svoj status u Hr , ne smiješ po Hr voziti auto sa BiH tablicama , to se tretira kao utaja poreza
Pa da,gospođa u policiji je rekla da smijem voziti godinu dana sa bosanskom vozackom.A ako zelim voziti to auto npr u Bosni moram imati punomoc koja se dobiva kod notara.Svoje auto sam svakako prodao u Bosni jer su mi rekli da smijem 6 mjeseci, poslije toga ulazis u prekrsaj
Post Reply