voznja auta na stranim tablicama?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#126 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by UmaX »

530i wrote:Fakat, ne znam ni ja zašto ljudi bezveze plaćaju carinu i PDV, kad mogu uz punomoć vozit bez problema. Ja levata majko :oops:
:thumbup: :bih:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#127 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by pustopoljina »

530i wrote:Fakat, ne znam ni ja zašto ljudi bezveze plaćaju carinu i PDV, kad mogu uz punomoć vozit bez problema. Ja levata majko :oops:
i carina i pdv su u vecini drzava skuplje nego u BiH za neko auto. i auto je skuplje. i registracija i osiguranje (vazeci, naravno- mora biti i registrirano i osigurano)...o kojim parama pricamo?
skuplje je imati vw sharan osiguran i registriran u austriji, nego u bosni- ako vlasnik dozvoljava nekome u bosni da ga vozi, kakvu uslugu sebi cini?
isti taj vlasnik moze prepisati auto na osobu u bosni i platiti carinu i sve poslije toga je jeftinije.
radi se o tome da neko jedno vrijeme koristi tudje auto.
zasto bi placao carinu i pdv?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#128 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by liaar »

Joj svakakvih moždanih šupljina oko nas bog da te mili sačuva.
Kramar na aparatima, nekolicina forumaša skontala da ne moraju cariniti auta, ide sve na punomoć i samo gassssssssssssssssssss :thumbup:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#129 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by studiorum_tuzlaensis »

haha upravo to :D....


punomoć i deri.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#130 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by pustopoljina »

liaar wrote:Joj svakakvih moždanih šupljina oko nas bog da te mili sačuva.
Kramar na aparatima, nekolicina forumaša skontala da ne moraju cariniti auta, ide sve na punomoć i samo gassssssssssssssssssss :thumbup:
cemu ovo?
nemam problem iz naslova topica, ali pitam se cemu onda punomoc uopce? kad smijes dati nekome svoje auto da ga privremeno koristi? nikad???
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#131 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by _BataZiv_0809 »

high_volume wrote:Možeš, ne možeš, možeš, ne možeš.... Izgleda da sve zavisi od volje pojeedinca, policajca na terenu i njegovog proizvoljnog tumačeenja propisa.
Odgovor je da ne mozes ali tebi nije odgovarao i trazio si drugo misljenje i sad se kao cudis sto jedni kazu ovako a drugi onako :D
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#132 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by holowey »

pustopoljina wrote:
530i wrote:Fakat, ne znam ni ja zašto ljudi bezveze plaćaju carinu i PDV, kad mogu uz punomoć vozit bez problema. Ja levata majko :oops:
i carina i pdv su u vecini drzava skuplje nego u BiH za neko auto. i auto je skuplje. i registracija i osiguranje (vazeci, naravno- mora biti i registrirano i osigurano)...o kojim parama pricamo?
skuplje je imati vw sharan osiguran i registriran u austriji, nego u bosni- ako vlasnik dozvoljava nekome u bosni da ga vozi, kakvu uslugu sebi cini?
isti taj vlasnik moze prepisati auto na osobu u bosni i platiti carinu i sve poslije toga je jeftinije.
radi se o tome da neko jedno vrijeme koristi tudje auto.
zasto bi placao carinu i pdv?
registrujes u austriji, tamo platis porez na imovinu, ekolosku taksu, zastitu voda, qratza palaca, i onda vozis po bosni gdje ne platis nista? zasto mislis da ce bosna (ili bilo koja druga drzava) svom rezidentu dozvoliti upravljanje takvim vozilom? nemoj brkati turusticke kratkotrajne izlete u strane zemlje sa stalnim koristenjem auta registrovanog u stranoj zemlji
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#133 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by tempuser »

pustopoljina wrote: citam i razmisljam i jednostavno ne kontam zasto bi to bio problem i prekrsaj?
nije tvoje auto, tudje je...imas punomoc vlasnika auta (vazecu), zasto ne bi smio voziti to auto?
naravno da je auto osigurano tamo gdje je registrovano i gdje mu je vlasnik. zasto bi bilo zabranjeno voziti auto, ako je osoba koja je vlasnik auta pri punoj svijesti dozvolila da uzmes njegovo auto na koristenje?
jel' regisstrovano? jest
je li osigurano? jest
imas li vozacku? imas
imas li punomoc? imas
ne kontam zasto se ne bi smjelo?
Odgovor je jednostavan, a nema veze ni sa ponomoci, ni sa registracijom, ni sa osiguranjem vec sa porezima.
Svaka drzava stiti svoje interese tako sto se na imovinu koja se uvozi i korsti na terioriji te drzave placaju indirektni porezi, carina i PDV, dakle problem sto se vozilo za koje u BiH nije placena carina i PDV koristi na teritoriji BiH.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#134 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by _BataZiv_0809 »

Samo cekam da se napise "joj sto se komplikuje to samo ubosni ima" :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27167
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#135 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by mayab »

_BataZiv_0809 wrote:Samo cekam da se napise "joj sto se komplikuje to samo ubosni ima" :lol:
Jašta brate, čuj naaaki porezi i carine, ja mislim da toga nema po Njemačkoj, kakvi ba porezi i qrci palci, odo ja u Neemaačku :run:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#136 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by pustopoljina »

tempuser wrote:
pustopoljina wrote: citam i razmisljam i jednostavno ne kontam zasto bi to bio problem i prekrsaj?
nije tvoje auto, tudje je...imas punomoc vlasnika auta (vazecu), zasto ne bi smio voziti to auto?
naravno da je auto osigurano tamo gdje je registrovano i gdje mu je vlasnik. zasto bi bilo zabranjeno voziti auto, ako je osoba koja je vlasnik auta pri punoj svijesti dozvolila da uzmes njegovo auto na koristenje?
jel' regisstrovano? jest
je li osigurano? jest
imas li vozacku? imas
imas li punomoc? imas
ne kontam zasto se ne bi smjelo?
Odgovor je jednostavan, a nema veze ni sa ponomoci, ni sa registracijom, ni sa osiguranjem vec sa porezima.
Svaka drzava stiti svoje interese tako sto se na imovinu koja se uvozi i korsti na terioriji te drzave placaju indirektni porezi, carina i PDV, dakle problem sto se vozilo za koje u BiH nije placena carina i PDV koristi na teritoriji BiH.
hm, znaci, ako ja odlazim na 2 mjeseca na drugi kontinent, ne mogu nikome u bosni prebaciti auto, na ta dva mjeseca...da ga se pazi i cuva (i vozi, naravno)?
ok, dobro da znam, ali da je glupo da ne mogu, glupo je.
sigurno ga ne bih poklanjala nikome, niti "uvozila" u bosnu na dva mjeseca.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#137 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by drndalo »

Znas li da kada trazis povrat poreza za kupljene stvari u nekoj drzavi, na izlasku iz iste, te stvari moraju biti uza te, i nekoristene? Zasto? Da mogu da ti ne vrate pare, posto vise vole oni da ih imaju u budzetu, nego ti u dzepu...

Gdje placas porez na prihode u vecini zemalja svijeta? Tamo gdje si boravio > 1/2 godine + 1 dan... Dakle ako si u Monaku 183 dana godisnje, a 182 u Njemackoj, placas porez u Monaku... Boris Beker je imao velikih fin.problema zbog toga sto mu nabrojase vise dana u Njemackoj nego u Monaku... Plus jos fin.problema osim tih, ali to nije za ovu temu...

Mozes ga prebaciti u BiH na 2 mjeseca, ali ga cisto moze koristiti samo onaj ko je u tvojoj zemlji prijavljen. Moze njega i neko drugi voziti, ali ne kada je sam u autu,
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#138 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by pustopoljina »

drndalo wrote:Znas li da kada trazis povrat poreza za kupljene stvari u nekoj drzavi, na izlasku iz iste, te stvari moraju biti uza te, i nekoristene? Zasto? Da mogu da ti ne vrate pare, posto vise vole oni da ih imaju u budzetu, nego ti u dzepu...

Gdje placas porez na prihode u vecini zemalja svijeta? Tamo gdje si boravio > 1/2 godine + 1 dan... Dakle ako si u Monaku 183 dana godisnje, a 182 u Njemackoj, placas porez u Monaku... Boris Beker je imao velikih fin.problema zbog toga sto mu nabrojase vise dana u Njemackoj nego u Monaku... Plus jos fin.problema osim tih, ali to nije za ovu temu...

Mozes ga prebaciti u BiH na 2 mjeseca, ali ga cisto moze koristiti samo onaj ko je u tvojoj zemlji prijavljen. Moze njega i neko drugi voziti, ali ne kada je sam u autu,
Povrat poreza za neke tricarije i posudba auta meni ne idu u isti kos i ne vidim paralelu. Postujem zakon, ali moje misljenje u navedenom slucaju je da se radi o besmislici.
Boris beker koji vise vremena provodi u njemackoj, nego u monaku takodjer mi je neuspjelo poredjenje. Ne radi se ni o priblizno slicnom vremenskom razdoblju.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#139 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by tempuser »

pustopoljina wrote: Povrat poreza za neke tricarije i posudba auta meni ne idu u isti kos i ne vidim paralelu. Postujem zakon, ali moje misljenje u navedenom slucaju je da se radi o besmislici.
Boris beker koji vise vremena provodi u njemackoj, nego u monaku takodjer mi je neuspjelo poredjenje. Ne radi se ni o priblizno slicnom vremenskom razdoblju.
Ti i dalje ne razumijes da nije problem u statusu auta, osiguranje, ZK, punomoc itd, nego statusu osobe koja ga vozi.
Stranac kojem ne treba viza moze boraviti 90 dana unutar 6 mjeseci bez dozvole za boravak, toliko dugo u drzavi moze biti i njegov auto, ali je problem ako se dovzoli da neko ko ima stalni boravak u BiH koristi taj auto jer se taj auto prakticno bez ogranicenja moze koristiti u BiH, a nisu placena uvzna davanja. Ti posudis auto na 2 mjeseca, a ja kupim auto u SLO i vozim ga na puomoc bivseg vlasnika 365 dana godisnje, nema nikakve razlike.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#140 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by problemnatravunu »

Ma jaro samo ti vozi kako si i zamislio, a ako te bas neko i zaustavi i priupita o svemu tome , ti njemu tu pricu, pa mozda i upali i svi sretni.... :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#141 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by drndalo »

pustopoljina wrote:
drndalo wrote:Znas li da kada trazis povrat poreza za kupljene stvari u nekoj drzavi, na izlasku iz iste, te stvari moraju biti uza te, i nekoristene? Zasto? Da mogu da ti ne vrate pare, posto vise vole oni da ih imaju u budzetu, nego ti u dzepu...

Gdje placas porez na prihode u vecini zemalja svijeta? Tamo gdje si boravio > 1/2 godine + 1 dan... Dakle ako si u Monaku 183 dana godisnje, a 182 u Njemackoj, placas porez u Monaku... Boris Beker je imao velikih fin.problema zbog toga sto mu nabrojase vise dana u Njemackoj nego u Monaku... Plus jos fin.problema osim tih, ali to nije za ovu temu...

Mozes ga prebaciti u BiH na 2 mjeseca, ali ga cisto moze koristiti samo onaj ko je u tvojoj zemlji prijavljen. Moze njega i neko drugi voziti, ali ne kada je sam u autu,
Povrat poreza za neke tricarije i posudba auta meni ne idu u isti kos i ne vidim paralelu. Postujem zakon, ali moje misljenje u navedenom slucaju je da se radi o besmislici.
Boris beker koji vise vremena provodi u njemackoj, nego u monaku takodjer mi je neuspjelo poredjenje. Ne radi se ni o priblizno slicnom vremenskom razdoblju.
Uspjesno ili ne, to je sustina. Svaka Drzava hoce da uzme para sebi za svoju potrosnju, a ne za drugu...
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#142 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by Mlad i Nevin »

Primjera radi, odem u sloveniju raditi kao.vozac, dobijem njihovu vizu i zamijenim bh vozacku za njihovu. Da li ja mogu koristiti svoj auto na bh tablama i u slo i u bih, tj. Isao bih s njim u slo na posao i tamo bi bio parkiran do povratka kuci na odmor?
User avatar
mayab
Posts: 27167
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#143 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by mayab »

Mlad i Nevin wrote:Primjera radi, odem u sloveniju raditi kao.vozac, dobijem njihovu vizu i zamijenim bh vozacku za njihovu. Da li ja mogu koristiti svoj auto na bh tablama i u slo i u bih, tj. Isao bih s njim u slo na posao i tamo bi bio parkiran do povratka kuci na odmor?
Mislim da ti slovenski zakon to ne bi dozvolio, jer time si u Slo rezident, u Slo radiš i plaćaš poreze, e pa isto tako treba da plaćaš i sve te dažbine za jedan auto...ali dobra je vijest da onda po BiH možeš voziti auto na Slo tablama bez ikakvog problema :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#144 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by tempuser »

Mlad i Nevin wrote:Primjera radi, odem u sloveniju raditi kao.vozac, dobijem njihovu vizu i zamijenim bh vozacku za njihovu. Da li ja mogu koristiti svoj auto na bh tablama i u slo i u bih, tj. Isao bih s njim u slo na posao i tamo bi bio parkiran do povratka kuci na odmor?
Mogao bi voziti samo jedan kratak period. Ako dobijes radnu vizu, a na osnovu nje privremeni boravak, u odredjenom roku ces morati izvaditi SLO dokumente cime automatski gubis pravo da vozis auto na BiH tablama.
Evo primjer za dvojicu mojih prijatelja koji su studirali u AT, imali bravisne dozvole, a odvezli auta na BiH tablama, mislim da su unutar god. dana morali da rjese stvar. Jedan je vratio svog Getza u Sarajevo i prodao, a u AT kupio drugi auto, a drugi je novog Focusa formalno uvezao u AT i platio davanja
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#145 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by Mlad i Nevin »

Pa dobro nije to strasno, mogu se svojim posluzit dok ne stanem na noge gore a zatim mogu za iste pare naci puno bolje slo auto nego sto se kod nas moze uzet.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#146 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by tempuser »

Mlad i Nevin wrote:Pa dobro nije to strasno, mogu se svojim posluzit dok ne stanem na noge gore a zatim mogu za iste pare naci puno bolje slo auto nego sto se kod nas moze uzet.
Stoperica ti ide od trenutka kad tamo dobijes status, ona ide neka njihova LK, vozacka, itd itd.
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#147 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by Optimist »

I za to je rok 6 mjeseci od rjesavanja statusa. I u SLO i u AT. Dakle svoje auto na bh tablama smijes da koristis i vozis tih prvih 6 mjeseci.
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#148 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by hopi »

niko nije odgovorio kakva je situacija kada je vozilo regitrovano na firmu u hr, a da se vozi po bih tj da ga voze uposlenici sestrinske firme iz bih
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#149 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by UmaX »

hopi wrote:niko nije odgovorio kakva je situacija kada je vozilo regitrovano na firmu u hr, a da se vozi po bih tj da ga voze uposlenici sestrinske firme iz bih
Pa moze bit samo jos rigoroznije, te da bude potencijalno jos veca kazna.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#150 Re: voznja auta na stranim tablicama?

Post by 530i »

hopi wrote:niko nije odgovorio kakva je situacija kada je vozilo regitrovano na firmu u hr, a da se vozi po bih tj da ga voze uposlenici sestrinske firme iz bih
Isti pravni subjekt ili različit? Bez obzira na "sestrinstvo". Ako je različit rizikujete kaznu. Ako je isti postoji način da se vozi, samo se mora odraditi papirologija sa nekim ko poznaje materiju. Ipak mislim da je jednostavnije voziti ovdje auta na BiH tablicama.
Post Reply