Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#26 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by HobotnicaPLus »

selma 83 wrote:
All Apologies wrote:Moze voziti 6 mjeseci. U roku tih 6 mjeseci treba polagati testove i voznju. Testove treba odmah poceti uciti jer su dosta teski. (Kazem u roku jer ukoliko istekne period od 6 mjeseci, a to nije rijeseno ne moze voziti dok ne rijesi).
Ne znam za ljude koji se masovno vracaju, ali znam za jedan slucaj gdje covjek nije mogao poloziti voznju za CE te je na kraju odustao te za slucaj gdje je covjek takodjer sa CE otisao bez polozenog coda 95 te je morao polagati i ihk ispit sto nikako nije uspio i odustao je. Ni jedan se nisu vratili nego su nasli drugi posao.
Nase kategorije su priznate do B tako da se moze voziti kombi npr. ukoliko dodje do problema s polaganjem.
pozz može li neko pojasniti šta je IHK? :-D
sace hrle
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#27 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

Ispit gospodarske komore, kao naš "državni ispit"
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#28 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

ispit gospodarske komore, kao naš "državni ispit"
frank_white
Posts: 2
Joined: 18/07/2017 09:42

#29 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by frank_white »

Pozdrav!

Našao sam jednu firmu u Njemackoj i imam namjeru otici tamo i poceti kao vozac. Zanima me da li neko od vas zna sta tacno treba sada da uradim po pitanju vozacke i code-a 95 (imam samo bosansku C kategoriju)?!. Gdje bi bilo najmpametnije položiti to sve, koliko traje, koliko košta i td.? Hvala...
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#30 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

Moj muz je imao nasu CE kategoriju i saobracajnu skolu. Cod 95 je polagao u Sloveniji prije odlaska u Njemacku sto su nam svi preporucili i kostao ga je 550 E (ako je boraviste prijavljeno u njemackoj, a cod u to vrijeme polagan u sloveniji nece da ga priznaju tako da to treba rijesiti prije odlaska). u toku prvih sest mjeseci kada je mogao da vozi s bosanskom vozackom upisao se u autoskolu i ucio testove. nakon sto je polozio testove i voznju trebao je podici vozacku, ali su rekli da ce morati polagati ihk ispit. buduci da je njegov kolega koji radi u istoj firmi prije toga isto sve prosao u susjednom gradu i nista vise nije morao polagati, advokati iz firme su to rijesili tako da nije morao polagati ihk i dobio je njemacku vozacku. cijena polaganja u autoskoli na internetu ide od 1300 do 3000 E. Moj muz i njegov kolega su sve iz prve polozili pa ipak je nekoliko stotina razlika u njihovim racunima tako da ne znam po cemu se to gleda i racuna.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#31 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by zippoo87 »

imam i ja pitanje
da li se u svakom slucaju mora imati polozen taj kod95 ili kako se vec zove u bih ili se moze voziti po EU i bez tog koda
znaci imam polozeno za kamion i prikolicu preko 10 godina,uskoro i diplomu vozac motornih vozila...e sada negdje procita da treba jos nesto poloziti pa da se moze voziti
znam da jos treba i tahograf kartica da se izganja,to se radi valjda dole negdje u hercegovini...mostar ili siroko brijeg
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#32 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

zippoo87 wrote:imam i ja pitanje
da li se u svakom slucaju mora imati polozen taj kod95 ili kako se vec zove u bih ili se moze voziti po EU i bez tog koda
znaci imam polozeno za kamion i prikolicu preko 10 godina,uskoro i diplomu vozac motornih vozila...e sada negdje procita da treba jos nesto poloziti pa da se moze voziti
znam da jos treba i tahograf kartica da se izganja,to se radi valjda dole negdje u hercegovini...mostar ili siroko brijeg
Ako namjeravas voziti za bosansku firmu po EU onda ti ne treba cod95 vec ti je potrebna cpc licenca.
Ako namjeravas raditi vani za npr njemacku firmu onda ti cpc licenca nista ne znaci nego moras imati cod95.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#33 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by zippoo87 »

All Apologies wrote:
zippoo87 wrote:imam i ja pitanje
da li se u svakom slucaju mora imati polozen taj kod95 ili kako se vec zove u bih ili se moze voziti po EU i bez tog koda
znaci imam polozeno za kamion i prikolicu preko 10 godina,uskoro i diplomu vozac motornih vozila...e sada negdje procita da treba jos nesto poloziti pa da se moze voziti
znam da jos treba i tahograf kartica da se izganja,to se radi valjda dole negdje u hercegovini...mostar ili siroko brijeg
Ako namjeravas voziti za bosansku firmu po EU onda ti ne treba cod95 vec ti je potrebna cpc licenca.
Ako namjeravas raditi vani za npr njemacku firmu onda ti cpc licenca nista ne znaci nego moras imati cod95.
sta dodje ta cpc licenca
da li mi ona treba ako hocu po BiH voziti ?
a sto se tice cod95 certifikata...ako budem isao vani,je li se on polaze u zemlju u kojoj se zaposlis ?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#34 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

zippoo87 wrote: sta dodje ta cpc licenca
da li mi ona treba ako hocu po BiH voziti ?
a sto se tice cod95 certifikata...ako budem isao vani,je li se on polaze u zemlju u kojoj se zaposlis ?
Cpc licenca je licenca koja je potrebna profesionalnim vozacima u medjunarodnom transportu, znaci po BiH ti nije potrebna.
Cod 95 je moguce polagati u zemlji u kojoj se zaposlis, ali problem je u tome sto bez coda ne mozes poceti raditi ni za jednu stranu firmu - ne mozes legalno voziti ako nemas dozvolu da profesionalno vozis. Drugi problem je poznavanje jezika. Oblast nije mala ni jednostavna za nauciti na jeziku koji ti nije maternji. (Koliko znam samo prvi put se sve polaze, a svakih nekoliko godina se odslusaju predavanja kako bi se produzila.)
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#35 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by nKrkan »

All Apologies wrote:
zippoo87 wrote: sta dodje ta cpc licenca
da li mi ona treba ako hocu po BiH voziti ?
a sto se tice cod95 certifikata...ako budem isao vani,je li se on polaze u zemlju u kojoj se zaposlis ?
Cpc licenca je licenca koja je potrebna profesionalnim vozacima u medjunarodnom transportu, znaci po BiH ti nije potrebna.
Cod 95 je moguce polagati u zemlji u kojoj se zaposlis, ali problem je u tome sto bez coda ne mozes poceti raditi ni za jednu stranu firmu - ne mozes legalno voziti ako nemas dozvolu da profesionalno vozis. Drugi problem je poznavanje jezika. Oblast nije mala ni jednostavna za nauciti na jeziku koji ti nije maternji. (Koliko znam samo prvi put se sve polaze, a svakih nekoliko godina se odslusaju predavanja kako bi se produzila.)
pozz
mene zanima da li se ova cpc licenca polaže kao i npr prekvalifikacija u vozača motornih vozila ili je to nešto što firma riješava prilikom zaposlenja da bi vozač mogao voziti van granica BiH
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#36 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by Russki »

Al ga pretjeraše sa kojkakvim licencama i kodovima, pa ne polažemo za borbenog pilota.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#37 Re: Vozaci kamiona ili autobusa u Njemackoj

Post by All Apologies »

nKrkan wrote:
All Apologies wrote:
zippoo87 wrote: sta dodje ta cpc licenca
da li mi ona treba ako hocu po BiH voziti ?
a sto se tice cod95 certifikata...ako budem isao vani,je li se on polaze u zemlju u kojoj se zaposlis ?
Cpc licenca je licenca koja je potrebna profesionalnim vozacima u medjunarodnom transportu, znaci po BiH ti nije potrebna.
Cod 95 je moguce polagati u zemlji u kojoj se zaposlis, ali problem je u tome sto bez coda ne mozes poceti raditi ni za jednu stranu firmu - ne mozes legalno voziti ako nemas dozvolu da profesionalno vozis. Drugi problem je poznavanje jezika. Oblast nije mala ni jednostavna za nauciti na jeziku koji ti nije maternji. (Koliko znam samo prvi put se sve polaze, a svakih nekoliko godina se odslusaju predavanja kako bi se produzila.)
pozz
mene zanima da li se ova cpc licenca polaže kao i npr prekvalifikacija u vozača motornih vozila ili je to nešto što firma riješava prilikom zaposlenja da bi vozač mogao voziti van granica BiH
Moj muz je isao na neka predavanja tad dan ili dva i dobio cpc. O svom trosku.
Post Reply