Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
trimi68
Posts: 1591
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#1 Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by trimi68 »

Vozač je stradao nakon što mu je protivpožarni aparat eksplodirao u rukama. :?:
http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /100523081
Pitanje za forumaše: kako može pp aparat da eksplodira?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by chuchumbamayumbe »

Neispravnost ili nestrucno rukovanje, cini mi se da bi to bile dvije moguce opcije u ovom slucaju.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#3 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by MAN-lion's coach »

.....
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by chuchumbamayumbe »

MAN-lion's coach wrote:
trimi68 wrote:Vozač je stradao nakon što mu je protivpožarni aparat eksplodirao u rukama. :?:
http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /100523081
Pitanje za forumaše: kako može pp aparat da eksplodira?

Jednostavno.
EDT:
Boca se tlači na 20 bara a radni pritisak je 14
To ti je isto ako ubaciš dezedorans bocu u vatru.

I da prska se sa udaljenosti najmanje 2 m.
Aparat sigurno nije eksplodirao na takav nacin.
Logicki razmisljajuci, prije bi momak bio oprzen tim izvorom toplote, nego sto bi nastradao aparat, jel tako?!
Mene kopka da nije gruhnulo nesto drugo oko motora, samo nemam pojma sta moze biti tako eksplozivno ispod haube?!
Moguce da je to bio efekat isto kao kada vatrogasci otvore vrata na sobi u kojoj je pozar, a vatra sukne napolje, e mozda se to isto desilo i sa pozarom koji je bio ispod haube, on otvorio i ono gruhnulo?!
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#5 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by minjonja »

zao mi covjeka sto nastrada, a jos mi je vise zao ovog sto je htio pomoci pa ga sad grize savjest sto misli da nosi covjeka na dusi.

ne razumijem ako je vec uspio da izadje iz auta koji gori, sto ga je pokusao gasiti? haj da se kuca zapalila, pa pare, pa dokumenti, te djeca,, drugi stanari, ali auto vrijedno max par hiljada? ja bi bjezala ko bez glave.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#6 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by MAN-lion's coach »

....
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#7 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Cholina_Lokica »

chuchumbamayumbe wrote:Aparat sigurno nije eksplodirao na takav nacin.
Logicki razmisljajuci, prije bi momak bio oprzen tim izvorom toplote, nego sto bi nastradao aparat, jel tako?!
Mene kopka da nije gruhnulo nesto drugo oko motora, samo nemam pojma sta moze biti tako eksplozivno ispod haube?!
Moguce da je to bio efekat isto kao kada vatrogasci otvore vrata na sobi u kojoj je pozar, a vatra sukne napolje, e mozda se to isto desilo i sa pozarom koji je bio ispod haube, on otvorio i ono gruhnulo?!
mislim da hauba ako se ono malo ne otkoci kad pozar izbija tek, auto eksplodira... znam da su mi uvijek govorili kad sam tek pocinjala voziti, ako mi se ikad to desi prvo da dignem rucicu od haube pa bjezim da ne eksplodira, valjda se jednostavno pravi taj efekat kao sa vratima ako je skroz onako zatvoreno...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#8 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Admir_1984 »

Meni opet nije jasno to rukovanje sa aparatom. Da nije bilo nikakve vatre, da ga je tek onako probao, dal bi explodirao (jer nije ispravan ili pogresno rukovanje) :-) :?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#9 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by MAN-lion's coach »

......
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#10 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Cholina_Lokica »

MAN-lion's coach wrote:Nema veze hauba sa eksplozijom.Ama baš nikakve.Slabo su te učili.
samo prenosim sta su mi svi govorili uvijek... :-) veze nemam kako funkcionise to sve oko vatre i auta
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#11 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by MAN-lion's coach »

......
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#12 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by chuchumbamayumbe »

Dile wrote:
MAN-lion's coach wrote:Nema veze hauba sa eksplozijom.Ama baš nikakve.Slabo su te učili.
samo prenosim sta su mi svi govorili uvijek... :-) veze nemam kako funkcionise to sve oko vatre i auta
Uporedi haubu sa poklopcem na serpi.
Sta se desi kada dignes poklopac na serpi, a u njoj nesto kuha?!
Naravno da se brzo oslobodi velika kolicina pare.
A sta se desi kada drzis poklopac malo odskrinut - ista ta reakcija ce biti mnogo manje intenzivna.
Jeste da ono pod haubom nije dno serpe, ali se ipak stvara odredjeni pritisak na haubu, u zavisnosti od intenziteta pozara.
Ako otvoris haubu prilikom pozara, moze se vrlo lako desiti ista star kao i sa ovim momkom (sto ja pretpostavljam da se desilo). Ako primjetis u toku voznje da se nesto dimi, i ako si sigurna da je to sami pocetak, onda oprezno otvoriti i pokusati gasiti ako mozes. A ako nisi sigurna bolje ti je da ne otvaras haubu, ko zna koja se sila ispod nalazi!
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#13 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by amrica »

Jedan od komentara na portalu:

"ja sam bio na licu mjesta dogadjaja ,auto se zapalilo i covjek je izasao i podigao haubu i onda je doslo do eksplozije covjek je odmah pao i krv mu je pocela sikljati iz usiju,nosa,usta ..."

Zao mi covjeka :sad:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by chuchumbamayumbe »

Mozda aparat uopste nije ni eksplodirao, nego su eksplodirali gasovi prilikom naglog oslobadjanja, i pri tome ubili momka, i ostetili aparat?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#15 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Cholina_Lokica »

amrica wrote:Jedan od komentara na portalu:

"ja sam bio na licu mjesta dogadjaja ,auto se zapalilo i covjek je izasao i podigao haubu i onda je doslo do eksplozije covjek je odmah pao i krv mu je pocela sikljati iz usiju,nosa,usta ..."

Zao mi covjeka :sad:
po ovome on je znaci fino otkocio haubu, izasao iz auta i onako dok gori rukama podigao :shock:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#16 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Admir_1984 »

chuchumbamayumbe wrote:Mozda aparat uopste nije ni eksplodirao, nego su eksplodirali gasovi prilikom naglog oslobadjanja, i pri tome ubili momka, i ostetili aparat?
To i ja mislim. Fakat ne kontam kako je aparat mogao eksplodirati :?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#17 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by MAN-lion's coach »

.........
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 23:36, edited 1 time in total.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#18 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by NEOPLAN »

Aparat za gašenje bio ispravan ili neispravan ne moze eksplodirati, odnosno moze ako se baci u vatru, a to nije slucaj ovdje. Covjek je pogriješio sto je otvorio haubu. Da bi nešto gorilo mora imati kisika. Sto više kisika to je vatra stabilnija i jača. U ovom slučaju, da je ostavio haubu zatvorenu, vatra bi postepeno slabila jer bi trošila kisik iz motornog prostora, a ono malo kisika sto dotiče odozdo nije dovoljno. Medjutim, covjek je naglo otvorio haubu, time u vatru naglo dodao veliku količinu kisika i vatra je naglo buknula, tj došlo je do eksplozije. To se dešava i kad vatrogasci otvore vrata na zapaljenoj prostoriji, to se dešava i kad naglo dignete poklopac na serpi. To mi je bila jedna od lekcija na prvoj pomoći, nikad ne otvaraj haubu kad gori motor već nastoj da ohladis ostatak vozila i spriječi širenje vatre dalje, a ova u motoru ce se sama ugasiti čim nestane kisika. Ukoliko se pri paljenju vatre hauba otvori sama od sebe, vatru ne gasiti vodom već aparatom za gašenje požara. Ako ga nemate, vatru prekriti dekom kako bi prekinuli dotok kisika i vatra ce se ugasiti.
Last edited by NEOPLAN on 24/05/2010 08:08, edited 1 time in total.
User avatar
saso mange
Posts: 162
Joined: 16/05/2010 23:56

#19 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by saso mange »

ove stvari se ne bi desavale da su nam "prva pomoc" i slicne skole kako treba, a ne daj doktoru za kafe i proso si, a 99% levata ni zavoj ne zna staviti
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#20 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by illuminated »

ne znam detalje ali meni ovo smrdi na eksploziju plina...
Audi 80 cesto ide na tecni gas kod nas.....

ta je eksplozija i tempreratura prouzrocila onda eksploziju i boce za gasenje, mada ona nije primarni uzrok da je covjek nastradao ...

samo nagadjam. ...nemam informacija..
Frank Sinatra
Posts: 198
Joined: 01/10/2008 11:05

#21 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Frank Sinatra »

Isto svjedocenje sa lica mjesta, tacnije iz komercijale kaze ovako:

Audi je bio u traci za skretanje desno kod skoda prodajnog salona i servisa na alipasinu (preko puta hypo alpe adria banke tj stare avazove zgrade). Covjek ga je vjerovatno zaustavio tu jer je pocelo da gori auto, vidio se plamen kod instrument table. Vozac komercijale je zaustavio autobus tacno pored tog auta i otvorio prva vrata. Pitao je nesretnog covjeka treba li mu pomoci, treba li mu aparat, ovaj je rekao da mu ga da ako ga ima. Kad mu je dao aparat pitao ga je "kako se rukuje s ovim?". Prisao je autu i poceo je gasiti, a onda se cula eksplozija i tad je nastala panika i vriska u autobusu da vozac otvori vrata i da neko zove hitnu. Sofer je vjerovatno i sam u shoku otvorio srednja vrata ali ljudi nisu izlazili na ta vrata jer je tijelo bilo blizu, a i auto je bilo preblizu tih vrata da bi se sigurno izaslo. Malo zatim je otvorio i zadnja vrata pa su ljudi istrcali iz autobusa napolje. Scena je po svjedocenju bila stravicna, spominje se krvarenje iz ociju, usiju...

To je prica od jednog putnika iz komercijale. Ne moze se puno zamjeriti vozacu grasovog autobusa, samo je htio da pomogne, ali je po meni morao zaustaviti autobus malo dalje od zapaljenog auta. Ovako je nehoticno doveo u opasnost putnike. Sreca nije bilo jos povrijedjenih. Strasno kako je covjek izgubio zivot :sad:
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#22 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Troll_Happens »

mogao je eksplodirati ukoliko ga je bacio u vatru. S obzirom na njegovu "strucnost" pri gasenju istog s obzirom da je pitao vozaca kako se koristi moguce da je mislio da ce ga bacanjem na haubu ugasiti...
Moguce isto ako je auto imao plin ugradjen da ga je i to kostalo zivota ali najbolje sacekati zvanicni izvjestaj kad dodje da ne bi nagadjali. Poenta je da je izgubljen zivot i da su i drugi mogli nastradati s obzirom da je vozac strucno parkirao autobus pun putnika blizu auta koji moze svaki cas da explodira. A da se ti aparati ne kontrolisu isto vjerujem mislim da od dobijanja istog autobusa nije odnjeto na kontrolu. :oops:

mada nije ni cudo s obzirom kako se placa prva pomoc kod polaganja sto neko rece sutra da neko ima otvorenu ranu ne bi znao zavoj zamotat... uzasno :shock:
User avatar
drmadzija
Posts: 414
Joined: 23/08/2007 03:09

#23 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by drmadzija »

MAN-lion's coach wrote:
trimi68 wrote:Pitanje za forumaše: kako može pp aparat da eksplodira?
Jednostavno.
EDT:
Boca se tlači na 20 bara a radni pritisak je 14
To ti je isto ako ubaciš dezedorans bocu u vatru.

I da prska se sa udaljenosti najmanje 2 m.
Od sad, pozar gasim jambolijom. PP aparat out, jambolija in.
Vozacu nek' je rahmet dusi.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#24 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:31, edited 1 time in total.
Kristijana
Posts: 5146
Joined: 09/01/2010 20:21

#25 Re: Vozač je stradao jer mu je pp aparat eksplodirao u rukama

Post by Kristijana »

Frank Sinatra wrote: Ne moze se puno zamjeriti vozacu grasovog autobusa, samo je htio da pomogne, ali je po meni morao zaustaviti autobus malo dalje od zapaljenog auta. Ovako je nehoticno doveo u opasnost putnike. Sreca nije bilo jos povrijedjenih. Strasno kako je covjek izgubio zivot :sad:
E ovo je po meni najvažnije sada. Čovjek je poginuo i to je to, nesretan slučaj, ali treba utvrditi odgovornost vozača za ugrožavanje putnika. Jasno je da treba pomoći na cesti, ali njegova briga su putnici i samo putnici, tj. oni su na prvom mjestu, a tek potom slijedi pomaganje drugima. Baš tako, trebao je zaustaviti autobus dalje. Na kraju krajeva, gorio je auto, materijalna stvar, a čovjek je bio u tom momentu nepovrijeđen. Dakle, razloga za takvu ishitrenu reakciju vozača GRASa nije bilo. Da je neko bio zaglavljen U autu i tada je trebao parkirati bus dalje, pa ići pomagati. S ljudske strane razumijem vozača, naši ljudi su takvi, trče bez razmišljanja u pomoć pa ponekad nehotice i nanesu još veću štetu, ali on je u tom momentu bio profesionalni vozač i tu nema pardona. Padaju mi na um učiteljice kad su vani s razredom pa prvo što rade čim je nešto sumnjivo u blizini što bi moglo ugroziti djecu, one ih evakuišu, drugo ih ne interesuje.

Inače, ljudi bi trebali sebe i druge stavljati na prvo mjesto, a ne najprije spašavati materijalne stvari, ovaj čovjek je izgubio život nizašta. Naravno, iz ovoga drugi treba da nauče lekciju pa kad se nađu u sličnoj situaciji postupe hladnije i krenu prvo spašavati sebe.
Post Reply